USB4 vs. USB 3: Vysvětlení 7 klíčových rozdílů

Klíčové věci

  • USB4 je nejnovější standard USB, který nabízí rychlejší přenos dat a lepší pojmenování produktů ve srovnání s USB 3.
  • USB4 vyžaduje použití konektoru USB-C, zatímco USB 3 je kompatibilní s více typy konektorů.
  • USB4 má teoretickou maximální přenosovou rychlost 120 Gbps, zatímco nejrychlejší varianta USB 3 dosahuje 20 Gbps.

Od vydání USB 1.0 v roce 1996 existuje několik specifikací USB. Většina dnešních spotřebitelských zařízení obsahuje konektor USB v té či oné podobě.

Jednou za několik let je vydána nová specifikace USB, která staví na základech položených svými předchůdci. Vzhledem k povaze rozhraní však není vždy okamžitě zřejmé, co nová verze přináší oproti ostatním.

Pojďme se tedy blíže podívat na nejnovější specifikaci USB, USB4, a vylepšení, která přináší oproti staršímu USB 3.

1. USB4 vs. USB 3: Jaký je rozdíl?

USB4, také označovaný jako USB 4, je nejnovější generací standardu Universal Serial Bus. Byl vydán v srpnu 2019 a je založen na specifikaci Thunderbolt 3, kterou Intel v témže roce učinil bez licenčních poplatků. Thunderbolt 4 a USB4 jsou si z tohoto důvodu dost podobné. Nařizuje použití konektoru USB-C a nabízí několik vylepšení, včetně vyšší rychlosti přenosu dat a lepšího pojmenování produktů.

USB 3, také známý jako Super Speed, je třetí hlavní verzí standardu Universal Serial Bus. První specifikace USB 3.0 byla vydána v listopadu 2008 a od té doby byla nahrazena následujícími specifikacemi, USB 3.1 (2013) a USB 3.2 (2017). USB 3 může být docela matoucí, takže se podívejte na naši příručku o rozdílech mezi USB-C a USB 3, abyste objasnili, jak to všechno funguje.

  10 nejlepších her pro Assassin's Creed

USB4

USB 3

Podporované typy konektorů

USB-C

USB-A, USB-B, USB Micro-B, USB-C

Přenosové rychlosti (teoretické maximum)

120 Gbps

20 Gbps

Dodávka energie (minimum)

7,5 W

3,0 W

Dodávka energie (maximum)

240W

Až 240 W (pomocí USB 3.2 a USB PD 3.1)

Kompatibilita

Kompatibilní se všemi předchozími generacemi USB a Thunderbolt 3

Kompatibilní se všemi předchozími generacemi USB

Marketing

USB XGbps

Super rychlost

Cena a výkon

Výkonnější a dražší. Většinou pro náročné uživatele.

Cenově výhodnější a aktuálně dostupnější

2. Podporované typy konektorů

USB4 je první hlavní standard USB, který vyžaduje použití specifického konektoru pro provoz, v tomto případě konektoru USB Type-C. Z tohoto důvodu nezískáte přenosové rychlosti USB4 s ničím jiným než kabelem USB C-to-C.

Specifikace USB 3.2 na druhou stranu nenařizuje použití jediného konektoru. Místo toho funguje se čtyřmi různými typy USB zástrček a zásuvek: SuperSpeed ​​Type-A (který má o pět kolíků více než verze USB 2.0), konektor SuperSpeed ​​Type-B, USB 3.0 Micro-B a USB-C. To platí obecně, ale USB 3.2 Gen 1 x 2 a Gen 2 x 2 vyžadují plně vybavené kabely USB C-to-C pro provoz ve více jízdních pruzích.

3. Přenosové rychlosti

Jak se očekávalo, USB4 nabízí vyšší rychlosti přenosu dat než USB 3. USB 3.2 Gen 2×2, nejrychlejší varianta USB 3, dosahuje maximální rychlosti 20 Gb/s, což je minimum, které nabízí USB4. USB4 dokáže přenášet data rychlostí až 120 Gbps od USB4 2.0.

USB4 také zavádí datové tunelování, které umožňuje více datovým a zobrazovacím protokolům efektivně sdílet dostupnou šířku pásma sběrnice. To by mohlo vést k rychlejším přenosovým rychlostem při odesílání smíšených dat, a to i při stejné propustnosti jako USB 3.2.

  Jak vymazat mezipaměť v Discordu

4. Dodávka energie

První specifikace Power Delivery, USB PD 1.0, mohla poskytnout až 100 W pomocí šesti pevných profilů napájení. Power Delivery 2.0 zavedl flexibilnější pravidla a USB PD 3.1 zvýšilo maximální množství energie, které lze dodat přes USB kabel na 240 W.

USB4 i USB 3 podporují napájení až 240 W, protože napájení je funkcí konektoru USB-C, nikoli protokolu. Vše, co potřebujete, je vysoce kvalitní, plně vybavený kabel USB C-to-C, abyste mohli využít plný potenciál USB PD. Nezapomeňte se podívat na naši příručku, jak vybrat kabel USB, který vyhovuje vašim potřebám.

Hlavní rozdíl mezi USB 3 a USB4 PD je v tom, že minimální výstupní výkon se pohybuje od 3,0 W do 7,5 W v USB4, ale maximální výkon zůstává stejný na 240 W.

5. Zpětná kompatibilita

Zpětná kompatibilita je pro standard USB důležitá (jak by měla být) a novější verze jsou navrženy tak, aby fungovaly se staršími. To nutně neznamená fyzickou kompatibilitu, protože některé konektory USB jsou navrženy tak, aby byly připojeny ke konkrétním portům USB a do jiných typů se nezapojí.

Spíše to znamená, že USB zařízení bude vždy schopné komunikovat s jiným, jakmile bude fyzicky připojeno, bez ohledu na generaci.

Proto jsou USB 3 a USB 4 zpětně kompatibilní se specifikacemi, které byly před nimi. USB4 přidává do mixu kompatibilitu Thunderbolt 3, i když jde většinou o volitelnou funkci.

6. Konvence pojmenování

Kromě oficiálních názvů produktů měly specifikace USB vždy marketingový název pro zákazníky. USB 1.0 bylo Full Speed, USB 2.0 bylo pojmenováno jako High Speed ​​a USB 3.0 zavedlo značku SuperSpeed, která se stala docela matoucí a nakonec byla odstraněna, když vyšlo USB4.

  5 nejlepších NVMe SSD pro použití s ​​Linuxem (2021 Edition)

Nyní jsou porty a kabely USB označeny schématem pojmenování, které používá syntaxi „USB XGbps“, kde X je přenosová rychlost v Gb/s. Výkon ve wattech může být také zahrnut vedle přenosové rychlosti pro označení výkonu.

USB4 zavádí soubor minimálních standardů, které musí výrobci splnit, aby mohli své produkty označit jako USB4. Jednak vyžaduje použití konektoru typu C. Vyžaduje také podporu pro DisplayPort Alternate Mode, provoz se dvěma pruhy a Thunderbolt 3.

Naproti tomu USB3 nemá žádné povinné funkce kromě těch, které jsou specifické pro konektor nebo jsou vyžadovány pro konkrétní režim provozu.

8. Cena vs. výkon

Pokročilé funkce a relativní aktuálnost USB4 znamenají, že kabely a zařízení, která jej nabízejí, budou ve srovnání s USB 3 dražší. S tím, jak se však USB4 bude více rozšiřovat a výrobní náklady klesat, bude USB4 pravděpodobně stále dostupnější. Přesto USB4 nabízí téměř stejné funkce jako Thunderbolt 4, přičemž je mnohem levnější. Takže je to všechno poměrně relativní.

USB 3 je cenově výhodná možnost, která poskytuje vysoký výkon za nižší cenu. USB 3 osloví uživatele, kteří hledají cenově výhodné řešení pro základní potřeby připojení. Na druhou stranu USB4 bude mít větší hodnotu pro hráče, video editory a další pokročilé uživatele. Bude se hodit i tehdy, když chcete přepnout počítač a potřebujete přesunout hodně souborů.

USB4 vs. USB 3: Který je pro vás nejlepší?

I když by nemělo být překvapením, že novější standard překonává ten předchozí, stále je působivé, že USB4 nabízí jasné a jednoznačné zlepšení oproti USB3, zejména ve srovnání s Thunderbolt 3 a 4.

Z velké části opravdu nemůžete udělat chybu ani s jednou možností. Je na vás, abyste se rozhodli, zda zářné nové funkce USB4 stojí za extra cenu.