Úvod do rozšířené reality a proč na ní záleží

Rozšířená realita je termín, který spojuje fyzický a digitální svět, aby se vzájemně ovlivňovaly.

XR se objevilo, když vývojáři a společnosti vyvinuli a používali virtuální a rozšířenou realitu. XR je zastřešující termín, který zahrnuje všechny pohlcující technologie, jako je VR, AR a MR, a také ty, které teprve budou vyvinuty.

Co je rozšířená realita (XR)?

Všechny tři, virtuální realita, smíšená realita a rozšířená realita, jsou pilíři rozšířené reality. Kombinuje základní vlastnosti každého z nich. Technologie XR se používá ke spojení skutečného s digitálním světem, který je schopen vzájemně interagovat.

Technologie Extended Reality je široce používána různými vertikálami a obchodními operacemi, protože pomáhá odstraňovat bariéry na dálku. Tyto technologie zvyšují zapojení uživatelů. Rozvíjejí novou realitu, která jim pomáhá získat nové znalosti, které by nemuseli získat pomocí svých očí, představivosti a inteligence.

#1. virtuální realita (VR)

Virtuální realita umožňuje lidem transformovat se do reality zcela odlišné od skutečného světa. VR dokáže replikovat skutečný svět a umožňuje uživatelům zažít virtuální svět úplně.

Virtuální realita je umožněna specifickými náhlavními soupravami a zahrnuje všech pět smyslů, včetně zraku, čichu, hmatu a chuti. Zařízení VR poskytuje prostředí s realistickým zvukem a obrázky.

VR umožňuje uživatelům zažít nové a zajímavé věci a navštívit místa, kde v tu konkrétní dobu fyzicky být nemohou. Virtuální realita je široce používána v herním a zábavním průmyslu a pro školení zaměstnanců.

#2. Smíšená realita (MR)

Smíšená realita je místo, kde se virtuální a skutečný svět setkávají a vytvářejí nové prostředí. Ve smíšené realitě se reálné a virtuální objekty mohou spojit a interagovat v reálném čase. Spojuje ty nejlepší atributy obou světů. Zařízení MR jsou dražší než zařízení VR a jsou také výkonnější.

#3. rozšířená realita (AR)

Rozšířená realita vytváří iluzi v reálném světě. Na rozdíl od VR nevytváří žádný virtuální svět, ale spíše rozšiřuje skutečný svět o grafiku, video, zvuky nebo jiná data pomocí zařízení AR.

AR vytváří představivost nebo iluzi na vrcholu našeho fyzického prostředí, protože pouze přidává některé atributy, místo aby je úplně změnil.

  Jak povolit HiDPi Scaling v Linuxu

Rozšířená realita vs. rozšířená realita

Extended RealityAugmented RealityXR je zastřešující termín, který kombinuje zážitky z rozšířené reality, virtuální reality a smíšené reality. AR rozšiřuje fyzický svět nahrazením některých částí virtuálními objekty. XR spojuje fyzický a skutečný svět dohromady a poskytuje uživatelům úžasné zážitky. AR vytváří iluzi ve skutečném světě. XR stírá hranici mezi fyzickým světem a virtuálním světem. AR není tak pohlcující. XR je kombinace všech tří VR, MR a AR. AR není XR.

Výhody a nevýhody rozšířené reality

Výhody technologie XR

 • Technologie XR poskytuje neobvyklé výrazy. Umožňuje uživatelům zažít možnost návštěvy míst, aniž by opustili dům, město nebo dokonce zemi.
 • Technologie XR může pomoci při bezpečnostním školení pro ty, kteří cvičí ve vysoce rizikových podmínkách. Chemici nebo armáda mohou bezpečně trénovat pomocí zařízení daleko od rizikových učeben.
 • Tato technologie umožňuje uživatelům efektivnější školení tím, že jim poskytuje realističtější pohled na jejich předmět.
 • Technologie XR umožňuje bezproblémový přístup k datům a odstraňuje jakoukoli vzdálenost.

Nevýhody technologie XR

 • Jednou z nevýhod technologie XR je náchylnost ke kybernetickým útokům a datovým hackům, které mohou uniknout tuny soukromých informací.
 • Dlouhodobé používání XR zařízení může způsobit fyzické poškození, jako jsou oční poruchy, nevolnost, mdloby a bolesti hlavy.
 • Vývoj a implementace XR zařízení jsou extrémně nákladné.
 • Technologie ER poskytuje uživatelům zábavu, ale na druhou stranu může také způsobit sníženou sociální angažovanost a osobní interakci.

Případy použití rozšířené reality

XR má v moderním světě širokou škálu aplikací a níže jsou některé z nich:

Zábava

Zábavní a herní průmysl je jedním z nejdůležitějších uživatelů technologie XR. 34 % uživatelů XR tvoří zábavní a herní průmysl. To je důvod, proč se podnikání zaměřuje na poskytování uživatelské zkušenosti pro jejich úspěch.

V kinech se používají technologie XR, které uživatelům poskytují úžasné 3D zážitky. Události, jako jsou koncerty, výstavy a sportovní akce, také využívají technologie XR.

Rozšířená realita je široce používána ve videohrách kvůli jejímu efektu all-inclusive participace. Umožňuje uživatelům zcela se přenést do virtuální reality.

Zdravotní péče

Lékaři používají technologii XR k vizualizaci složitých lékařských postupů a také pomáhají posílit péči o pacienty. Může pomoci chirurgům při komplikovaných operacích tím, že jim umožní představit si orgány ve 3D.

Vzdělávání a školení

Technologie XR může pomoci lidem, kteří trénují ve vysoce rizikových prostředích, jako jsou chemici a studenti letectví. S XR zařízeními mohou studenti letectví zažít a naučit se létat se skutečnými letadly, aniž by jako začátečník riskovali jakoukoli nehodu.

  12 nejlepších platforem pro správu SaaS, které sníží vaše náklady

Nemovitost

sektor nemovitostí využívá technologii rozšířené reality k poskytování virtuálních zážitků potenciálním kupcům, kteří nemohou fyzicky přijít a navštívit dané místo. Kupující nebo nájemce může virtuálně navštívit místo a rozhodnout se, zda je pro něj ideální nebo ne.

Marketing

Technologie Extended Reality poskytla společnostem nový způsob interakce se zákazníky pomocí jejich nových produktů. Společnosti mohou umožnit zákazníkům vyzkoušet si jejich produkty před použitím ER zařízení.

Cathay Pacific svým zákazníkům nabídla 360stupňové video, které jim umožňuje zažít její značku předem. Tato marketingová strategie pomohla společnosti zvýšit povědomí o značce a prodej.

Výzvy s rozšířenou realitou

Společnosti vyvíjející rozšířenou realitu (XR) v současnosti čelí třem významným výzvám:

 • Náklady: Společnosti vyvíjející XR čelí primárně nákladům, protože technologie je nákladná. Vysoké náklady jsou způsobeny několika technologiemi spolupracujícími společně a velkým množstvím hardwaru potřebného k vývoji zařízení XR. Kvůli vysokým nákladům by si běžní lidé nemohli koupit produkty XR, což by znamenalo, že by o ně mělo zájem méně investorů.
 • Hardware: Vývoj hardwarových zařízení XR vyžaduje mnoho technologií, softwaru a komponent, což z něj činí obtížný úkol. Hardware by měl být navržen tak, aby byl robustní, kompaktní a dokázal zpracovat velké množství dat velmi rychle a svižně.
 • Soukromí: Soukromí je další výzvou, která přichází s rozšířenou realitou. Aby bylo možné na zařízeních XR vytvořit prostředí podle preferencí uživatelů, může být vyžadováno mnoho soukromých údajů. Společnosti musí utrácet spoustu peněz za ukládání takových dat. Uživatelé se také obávají o soukromí svých dat.
 • Trendy rozšířené reality

  Navzdory výzvám, kterým Extended Reality v současnosti čelí, je tato technologie přijímána globálně. Podnikům nabízí řadu nových aplikací.

  XR nabízí vynikající školicí nástroje a poskytuje lepší přístup k informacím, což uživatelům umožňuje rychle najít data při práci s reálnými objekty. Očekává se, že technologie v následujících letech poroste.

  Předpokládaný růst a přijetí

  Pandemie a uzamčení vedly k rychlému rozvoji technologie XR, protože podniky po celém světě se snažily najít způsoby, jak komunikovat a spolupracovat se svými geograficky rozptýlenými týmy.

  Zdůraznil potenciál technologie XR a jejích schopností s možnostmi, jako je práce na dálku, učení, nakupování z domova a mnoho dalších.

  Pokroky v hardwaru

  Jedním ze způsobů, jak se vyrovnat s výzvami, jimž čelí vývoj a implementace XR, je pokrok v hardwaru. S pokrokem v technologii se hardware zmenšuje a díky tomu je přizpůsobení zařízení XR mnohem menší a lehčí.

    11 Deep Learning Software v roce 2022

  Metaverse

  Metaverse má tři složky: 3D svět, Avatary a Gamification. Uživatelé v metaverse mohou interagovat s ostatními uživateli ve virtuálním prostoru, zúčastnit se události, hrát hru, hrát živé koncerty, vydělávat virtuální měnu atd. Do roku 2024 se očekává, že toto univerzum XR dosáhne tržní hodnoty 800 miliard dolarů.

  5G připojení

  Technologie XR potřebuje k přenosu velkých objemů dat vysokorychlostní síť. Konektivita 5G je až 20krát rychlejší než současné mobilní sítě a představuje zásadní vývoj pro technologie XR.

  5G pomůže rozšířit technologie XR tím, že odstraní velké investice do infrastruktury a potřebu drahých počítačů.

  Spolupráce na dálku

  Po pandemii se kultura práce na dálku celosvětově rychle rozrůstá. Umožněním virtuálního připojení vzdáleným pracovníkům jim technologie XR může pomoci spolupracovat, pracovat a řešit problémy tím, že se budou cítit stejně, jako by pracovali ve svých kancelářích.

  Zpočátku může vyžadovat velké investice, ale nakonec může přinést spokojenost zaměstnanců a významnou návratnost investic pro podniky.

  Budoucnost rozšířené reality

  Budoucnost interakce stroje a člověka a digitálních transformací může být utvářena pomocí XR. S přijetím technologie 5G také dojde k většímu využití a přijetí technologie XR.

  Budoucnost bude zahrnovat mnoho komplexních a pokročilých XR technologií, které vyřeší různé globální problémy.

  Organizace, jako je Meta, pracují na metaverse, aby byl více než jen grafický a vizuální a přidal více smyslů, jako je hmat. Stejně jako chytré telefony a herní ovladače mohou tato zařízení XR poskytovat hmatovou zpětnou vazbu.

  Konečně, nebylo by úplným překvapením vidět nějaký typ XR nositelného jako budoucí smartphone. XR může využít mobilní výpočetní techniku, aby svým uživatelům poskytla světovou zkušenost.

  Závěr

  Rozšířená realita poskytuje podnikům úžasné výhody, jako jsou ty, o kterých jsme hovořili výše, a mnohé další jsou na cestě. Implementace a vývoj XR však vyžadují velké investice a jsou příliš riskantní. Důležité je vybrat si pro své podnikání vývojářskou společnost XR se značnými odbornými znalostmi.

  Můžete také prozkoumat nejnovější trendy, rámce a nástroje rozšířené reality.

  x