Váš drahý chytrý spotřebič nemusí vydržet ani deset let

Když si koupíte nový spotřebič, uděláte investici, která by měla chvíli vydržet, ale u chytrých spotřebičů to nemusí platit. Výrobci nejsou povinni udržovat váš stroj v aktuálním stavu, což by mohlo zkazit vaši investici.

Spotřebiče by měly vydržet desítky let

Dnes je stále spousta domů vybavených ledničkami, sporáky a pračkami z 80. let. Tyto spotřebiče možná nevypadají tak dobře jako dříve a pravděpodobně zvyšují účty za elektřinu, ale jsou spolehlivé a snadno se opravují. Některé z těchto spotřebičů mohou přežít dalších deset nebo dvacet let. Je tedy spravedlivé předpokládat, že zbrusu nový spotřebič vydrží desítky let, ne?

No, záleží na tom, co kupujete. Řekněme, že jste investovali do chytrého zařízení, jako je např Samsung Family Hub chytrá lednice nebo an Inteligentní klimatizační jednotka LG. Mohli jste si koupit levnější spotřebič, možná dokonce repasovaný spotřebič z roku 2000. Vy však (oprávněně) považujete funkce chytrého spotřebiče za hlavní prodejní argument a výhodnou investici.

No, je tu šance, že váš drahý chytrý spotřebič bude za méně než deset let hloupý.

Telefony a tablety vyměňujete poměrně často

Pamatujete si pevné linky? Měly tendenci nějakou dobu vydržet a nebylo třeba je vyměňovat, pokud jste nechtěli přijímač hlasové schránky nebo bezdrátový telefon. Ale mobilní telefony jsou jiný příběh. Podle průzkumu Gallupova úřadu 44 % Američanů vyměňte své mobilní telefony každé dva roky a většina mobilních telefonů zastará přibližně po pěti nebo šesti letech.

Lidé si příliš nestěžují, že by si museli každých pár let kupovat nový telefon, většinou proto, že nemají moc na výběr. Smartphony pravidelně vyžadují nový hardware a software, aby držely krok s dobou, a staré počítače mají tendenci se zpomalovat. Nemluvě o tom, že lidé se stále více zajímají o soukromí a starší telefony mohou být zranitelnější vůči pokusům o hackování.

Když vezmete v úvahu skutečnost, že chytrá zařízení jsou postavena jako smartphony a tablety a že mají fungovat v tandemu se smartphony a tablety, vyvolává to otázku. Bude potřeba vyměnit chytré spotřebiče každých pět nebo šest let? Je zřejmé, že vaše chytrá chladnička nepřestane produkovat studený vzduch jen proto, že její chytré funkce jsou zastaralé. Ale pokud jste utratili tisíce dolarů za chytrou ledničku, která nemůže zůstat chytrá, pak je to vážný problém.

Aktualizace firmwaru jsou již skvrnité

První vlna chytrých zařízení přišla na trh před méně než deseti lety, ale společnosti již ukazují, že nemají zájem vydávat aktualizace firmwaru. A mnoho z těchto spotřebičů přichází na trh s uspěchaným, nedostatečně vyvinutým softwarem, takže lidé se již ocitají s chytrými spotřebiči, které tak chytré nejsou.

  Zde je neškodný žert, který si můžete zahrát na aprílový den

Společnost LG prodala svou značku chytrých spotřebičů (řady, klimatizace, pračky atd.) s příslibem, že budou spolupracovat s Google Home, ale první uživatelé v USA tvrdili, že jejich zařízení se nepodařilo připojit k domovské stránce Google. Také si stěžovali, že LG nenabídne žádnou podporu pro tento problém.

Lidé, kteří si koupili první generaci chytré chladničky Samsung Family Hub, museli neustále prosit Samsung o aktualizace firmwaru. Zatímco novější lednice byly zabalené s aktualizovaným uživatelským rozhraním a virtuálním asistentem Bixby, staré ledničky byly celé měsíce zaseknuté se starou verzí firmwaru. Uživatelé Family Hub si stěžovali, že v roce 2014 nemohli používat aplikaci Kalendář Google, a Samsung se rozhodl, že problém nevyřeší až do roku 2017.

Dalo by se to připsat skutečnosti, že společnosti spěchají upevnit své místo na trhu chytrých spotřebičů. Ale lidé již prosí společnosti, aby vydaly aktualizace firmwaru pro jejich relativně nová zařízení. Vydávaly by tyto společnosti aktualizace, kdyby si lidé nestěžovali? Jsou povinni vydávat aktualizace?

Nejsou aktualizace zaručeny v rámci záruky?

Když utratíte tisíce dolarů za chytré zařízení, měli byste oprávněně očekávat, že výrobce vydá aktualizace firmwaru. Pokud něco, aktualizace firmwaru by měly být garantovány v záruce. Pokud totiž váš chytrý spotřebič přestane správně fungovat, protože potřebuje aktualizaci firmwaru nebo hardwaru, není to chyba výrobce?

Pojďme se v rychlosti podívat na chytrou lednici Samsung Family Hub. Stojí 4000 dolarů, má obří obrazovku a je zdaleka nejznámějším luxusním chytrým zařízením na trhu. Samsung dává jasně najevo, že jejich chytrá chladnička dostává aktualizace firmwaru. Ledničky vás upozorní, když jsou dostupné aktualizace, jsou aktualizace informační stránky a oznámení o novinkách na webu Samsung. Navíc Family Hub uživatelská příručka podrobnosti, jak aktualizovat lednici. Žádný z těchto zdrojů však nezaručuje, že aktualizace vyjdou v budoucnu.

Dává smysl, že na těchto stránkách nejsou žádné záruky na produkty. Ale jak je to se zárukou? Záruka Samsung pro chytrou chladničku Family Hub se nezmiňuje o aktualizacích firmwaru nebo případných aktualizacích služeb chytrého hardwaru chladničky. Jejich záruka se skutečně vztahuje pouze na „chladničku“ vaší chytré lednice.

Také jsem mluvil s „Samsung Care Pro“, abych se pokusil najít jakékoli papíry, které zaručují aktualizace firmwaru od společnosti Samsung. Na začátku rozhovoru mi zástupce řekl, že „ano, lednička bude dostávat aktualizace“. Stiskl jsem trochu víc a po 10 minutách čekání mi řekl, že „o aktualizacích není žádná papírová práce“.

Když vezmete v úvahu neochotu výrobců poskytovat nebo garantovat aktualizace firmwaru, je jasné, že neplánují poskytovat aktualizace navždy a že pokud vaše chytré zařízení přestane být chytré, nemůžete nic dělat. Dá se s jistotou předpokládat, že výrobci se vždy zaměří více na své nejnovější produkty, takže jak se na trh dostanou nové chytré spotřebiče, starší chytré spotřebiče budou zaostávat.

  Co je Area 51 IPTV a je bezpečné ji používat?

Inteligentní zařízení, která nedostávají aktualizace, se snáze hackují

Není žádným tajemstvím, že zařízení pro chytrou domácnost lze snadno hacknout. Někteří výrobci vydávají aktualizace, které mají opravit zranitelná místa, ale víme, že většina výrobců je ve vydávání aktualizací firmwaru špatná. A protože záruky nezaručují aktualizace firmwaru, není nerozumné si myslet, že vaše drahá chytrá zařízení možná za deset let neobdrží žádné opravy nebo vylepšení zabezpečení.

Takže jak bude vaše chytré zařízení, které se snadno nabourá, starší a starší, bude ještě zranitelnější. Vzhledem k tomu, že mnoho těchto zařízení je vybaveno kamerami, mikrofony a algoritmy pro sběr dat, jsou zranitelnosti hackerů hlavním problémem ochrany soukromí.

Ale používání zařízení se zastaralým firmwarem není nějaký uzavřený problém s ochranou soukromí; tyto staré chytré spotřebiče by mohly ohrozit celou vaši domácí síť. Ve snaze zvýšit bezpečnost internetu odhalila Wi-Fi aliance WPA3, nejnovější bezpečnostní standard Wi-Fi. Svět pomalu přechází na WPA3 a mnoho routerů bude používat WPA3 spolu s WPA2, starším bezpečnostním standardem, aby se starší zařízení mohla stále připojit k internetu.

Nakonec skončíte u routeru, který standardně podporuje pouze bezpečnostní standardy WPA3. A to je dobře, protože připojení WPA2 je stále méně bezpečné. Ale pokud máte chytré zařízení se starým firmwarem, pak se nemusí umět připojit k signálu WPA3. Pokud chcete toto staré zařízení používat, budete muset upravit nastavení routeru tak, aby podporoval WPA2, což je volba, která z vás udělá snadný cíl pro hackery.

Myslete na Smart TV

Chytré spotřebiče jsou relativně nové a ve většině domácností je nenajdete. Ve skutečnosti, 64 % spotřebitelů ani netuší, že chytré lednice vůbec existují. Na druhou stranu, 37,2 % ze všech amerických domácností měla do konce roku 2018 alespoň jednu chytrou televizi. Smart TV jsou tak všudypřítomné, že jednoduché vyhledání „TV“ na Amazonu vás přivede k desítky stránek chytrých televizí.

Vzhledem k tomu, že chytré televizory jsou mnohem běžnější než chytré kuchyňské spotřebiče, slouží jako dobrý referenční bod pro to, jak dlouho chytré spotřebiče vydrží a s jakými problémy se mohou potýkat. Možná si televizi nemyslíte jako spotřebič, ale způsob, jakým funguje chytrá televize, je podobný způsobu, jakým funguje chytrý spotřebič. „Inteligentní“ aspekt nemění integrální funkci zařízení, ale je to hlavní prodejní bod, který vyžaduje připojení Wi-Fi a aktualizace firmwaru, aby zůstaly aktuální.

Smart TV mají notoricky neohrabaná rozhraní a jen zřídka dostávají užitečné aktualizace. Ve skutečnosti se zdá, že výrobci mají větší zájem o aktualizace nutit lidi, aby si prohlíželi reklamy než cokoli, co zvyšuje výkon nebo zabezpečení. A stejně jako chytré spotřebiče jsou i chytré televize zranitelný vůči hackování, přesto mají výrobci tendenci tento problém obcházet a nedělají žádné skutečné pokusy opravit zranitelná místa.

  Jak používat SpiderOak One na Linuxu

Smart TV zastarají tak rychle, že není neobvyklé, že lidé mají Roku, Chomecast nebo Amazon Firestick zapojený do své chytré televize, což je ironický zvrat osudu, který vás nutí přemýšlet, proč lidé prodávají Smart TV (nápověda: ‚jsou ziskovější kvůli crapwaru). A pokud k tomuto rychlému zastarávání dochází u televizorů, existuje možnost, že by se to mohlo stát i u chytrých spotřebičů.

Proč by jakákoliv společnost prodávala spotřebič, který nevydrží ani deset let?

Společnosti, které prodávají chytré spotřebiče, si jsou dobře vědomy toho, že jejich produkty neobstojí ve zkoušce času. Výrobci jako Samsung a LG prodávají chytré telefony léta a ještě déle prodávají spotřebiče. Vědí, že dávají dohromady produkt, který je relativně jednorázový, s produktem, který má fungovat desítky let. Proč by vyřazovali domácí spotřebiče, které zastarají?

No, za prvé, luxusní chytré spotřebiče zaujímají relativně nevyužitý trh. Pokud společnost porazí své konkurenty na tomto trhu, jejich aplikace a software se mohou stát nedílnou součástí života lidí. Dostat chytré spotřebiče do domovů lidí je obtížná část a kupující nebudou mít jinou možnost, než se později obrátit o pomoc na výrobce svých spotřebičů. „Pohybuj se rychle a rozbij věci,“ řekl jednou jeden magnát.

Co když se ale podniky rozhodnou, že nechtějí provádět servis chytrých spotřebičů? Je to jen pár let, co se tyto produkty dostaly na trh, a zdá se, že výrobci již nejsou ochotni vydávat komplexní aktualizace firmwaru. Lidé mohou začít vyměňovat své lednice a myčky stejným způsobem, jako vyměňují své mobilní telefony, což by bylo pro podniky velmi lukrativní. Možná se lidé budou cítit ošizeni a začnou opouštět špatné značky. Budeme muset počkat a zjistit.

Co chceme od výrobců

I když společnost jako Samsung začne zavádět aktualizace firmwaru pro chytrá zařízení nebo posílat zaměstnance, aby nahradili starý hardware, bude obtížné udržet vaše chytrá zařízení tak, jak mají. Jak je tomu nyní, „chytrý“ aspekt vašich chytrých zařízení je stejně citlivý na čas jako váš smartphone. Jak tedy mohou výrobci k tomuto problému přistupovat?

Pamatujete si na chytré televize? Jsou neohrabaní, zranitelní a jejich „chytré“ funkce rychle zastarají. Problém však můžete snadno napravit připojením levného zařízení, jako je Chromecast nebo Roku. A protože zásuvná streamovací zařízení jsou levná a snadno vyměnitelná, spotřebitelé necítí potřebu vyměňovat svůj televizor tak často, jako vyměňují své mobilní telefony.

Stejně jako chytrá televize, i chytrá lednička nebo pračka mají největší problémy v jejím „chytrém“ hardwaru a softwaru. Je obtížné je obsluhovat a mohou rychle zastarat. Obrazovky, kamery, teploměry, mikrofony a reproduktory nejsou problémem.

Takže tady je můj návrh.

Výrobci by měli do svých drahých chytrých zařízení přidat port, který vám umožní připojit levné zařízení (podobné Chromecastu) každých pár let, aby bylo zařízení aktuální. Tato malá zařízení si poradí i s Wi-Fi a Bluetooth, takže se nemusíte bát, že by váš starý spotřebič zaostával za bezpečnostními standardy.

Tento systém zvýší důvěru spotřebitelů ve své investice, poskytne výrobcům stabilní tok příjmů z jejich chytrých spotřebičů (aniž by okrádal lidi) a povzbudí technicky zdatné nerdy, aby zvládli většinu vývoje softwaru pro chytré platformy zařízení. Bum, každý