Vysvětlení Honeypotů a Honeynetů v kybernetické bezpečnosti

Napadlo vás někdy překonat hackery v jejich vlastní hře? Nebo vás možná nebaví bránit se špatným technikům. V obou případech je na čase zvážit použití honeypotů a honeynetů.

Když mluvíte o honeypotech, máte na mysli speciálně navržené počítačové systémy, které lákají útočníky a zaznamenávají jejich pohyby. Představte si to jako systém sběru informací.

V současné době existuje více než 1,6 milionu stránek. Hackeři neustále prohledávají internetové adresy a hledají špatně chráněné systémy. Honeypot je záměrně zranitelná možná hackerská destinace, která vyvolává penetraci, ale je plně vybavena. Pokud útočník pronikne do vašeho systému, dozvíte se, jak to udělal, a vybavíte se nejnovějšími exploity uloženými vaší organizaci.

Tento článek staví na honeypotech a honeynetech a ponoří se do jeho jádra, aby vás poučil o této doméně kybernetické bezpečnosti. Na konci byste měli dobře rozumět oblasti a její roli v bezpečnosti.

Cílem Honeypotů je oklamat útočníka a naučit se jeho chování, aby se zlepšily vaše bezpečnostní zásady. Pojďme se ponořit.

Co je Honeypot?

Honeypot je bezpečnostní mechanismus používaný k nastražení pastí na útočníky. Záměrně tedy ohrozíte počítačový systém, abyste hackerovi umožnili zneužít slabá místa zabezpečení. Na vaší straně máte zájem studovat vzory útočníků a využít tak nově nabyté znalosti k ovlivnění bezpečnostní architektury vašeho digitálního produktu.

Honeypot můžete použít na jakýkoli počítačový zdroj, včetně softwaru, sítí, souborových serverů, směrovačů atd. Bezpečnostní tým vaší organizace může použít honeypoty k vyšetřování narušení kybernetické bezpečnosti a shromažďování informací o tom, jak je kyberzločin prováděn.

Na rozdíl od tradičních opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, která přitahují legitimní aktivitu, honeypoty snižují riziko falešných poplachů. Honeypots se liší od jednoho designu k druhému. Všechny se však zúží tak, aby vypadaly legitimně, zranitelně a přitahovaly kyberzločince.

Proč potřebujete Honeypots?

Honeypoty v kybernetické bezpečnosti mají dvě primární použití, výzkum a výrobu. Honeypoty nejčastěji vyvažují vykořisťování a shromažďování informací o kyberzločinu ještě před útokem na legitimní cíle, zatímco stále odlákají útočníky od skutečných cílů.

Honeypoty jsou efektivní a šetří náklady. Už nebudete muset trávit čas a zdroje hledáním hackerů, ale čekat na hackery, aby zaútočili na padělané cíle. V důsledku toho můžete sledovat útočníky, zatímco si myslí, že pronikli do vašeho systému a pokoušejí se ukrást informace.

Honeypoty můžete použít k vyhodnocení nejnovějších trendů útoků, zmapování původních zdrojů hrozeb a definování bezpečnostních politik zmírňujících budoucí hrozby.

Návrhy medových nádob

Honeypoty jsou klasifikovány podle jejich cílů a úrovní interakce. Když se podíváte na cíle honeypotů, můžete vidět, že existují dva návrhy: výzkumné a produkční honeypoty.

 • Produkční Honeypot: Nasazen ve výrobě vedle serverů. Tato třída funguje jako front-end past.
 • Research Honeypot: Tato třída je explicitně svázána s výzkumníky a používá se k analýze hackerských útoků a vedení technik, jak těmto útokům zabránit. Vzdělávají vás tím, že obsahují data, která můžete zpětně vysledovat při krádeži.
 •   GameCube můžete znovu prožít na moderní televizi a je to úžasné

  Dále prozkoumáme typy honeypotů.

  Typy Honeypotů

  Lze nastavit různé honeypoty, každý s důkladnou a účinnou bezpečnostní strategií založenou na hrozbě, kterou chcete identifikovat. Zde je rozpis dostupných modelů.

  #1. E-mailové pasti

  Alternativně známé jako pasti na spam. Tento typ umístí falešné e-mailové adresy na skryté místo, kde je mohou najít pouze automatizované nástroje pro sběr adres. Vzhledem k tomu, že adresy nejsou používány pro jinou roli než v pasti na spam, máte jistotu, že jakýkoli e-mail, který na ně přijde, je spam.

  Všechny zprávy s obsahem připomínajícím past na spam lze automaticky zablokovat v systému a IP adresu odesílatele přidat do seznamu odmítnutých.

  #2. Databáze návnad

  V této metodě nastavíte databázi pro sledování zranitelností softwaru a útoků využívajících nezabezpečené architektury, injekce SQL, zneužití jiných služeb a zneužití oprávnění.

  #3. Spider Honeypot

  Tato třída chytí webové prohledávače (pavouky) vytvářením webů a webových stránek přístupných pouze prohledávači. Pokud dokážete detekovat prohledávače, můžete blokovat roboty a prohledávače reklamních sítí.

  #4. Malware Honeypot

  Tento model napodobuje softwarové programy a aplikační rozhraní (API) k vyvolání malwarových útoků. Můžete analyzovat vlastnosti malwaru a vyvinout software proti malwaru nebo řešit zranitelné koncové body API.

  Honeypoty lze také vidět v jiné dimenzi založené na úrovních interakce. Zde je rozpis:

 • Honeypoty s nízkou interakcí: Tato třída dává útočníkovi několik malých poznatků a ovládání sítě. Stimuluje často požadované služby útočníků. Tato technika je méně riskantní, protože do své architektury zahrnuje primární operační systém. Přestože potřebují málo prostředků a snadno se nasazují, zkušení hackeři je snadno identifikují a mohou se jim vyhnout.
 • Honeypoty se střední interakcí: Tento model umožňuje relativně více interakce s hackery, na rozdíl od těch s nízkou interakcí. Jsou navrženy tak, aby očekávaly určité aktivity a nabízely konkrétní reakce nad rámec toho, co by představovala základní nebo nízká interakce.
 • Honeypoty s vysokou interakcí: V tomto případě nabízíte útočníkovi mnoho služeb a aktivit. Protože hackerovi trvá čas obejít vaše bezpečnostní systémy, síť o nich shromažďuje informace. Proto tyto modely zahrnují operační systémy v reálném čase a jsou riskantní, pokud hacker identifikuje váš honeypot. Přestože jsou tyto honeypoty drahé a složité na implementaci, poskytují široký rozsah informací o hackerovi.
 • Jak Honeypoty fungují?

  Zdroj: wikipedia.org

  Ve srovnání s jinými obrannými opatřeními v oblasti kybernetické bezpečnosti nejsou honeypoty jasnou obrannou linií, ale prostředkem k dosažení pokročilé bezpečnosti digitálních produktů. Honeypot ve všech ohledech připomíná skutečný počítačový systém a je nabitý aplikacemi a daty, které kyberzločinci považují za ideální cíle.

  Do svého honeypotu můžete například načíst citlivá fiktivní data spotřebitelů, jako jsou čísla kreditních karet, osobní údaje, podrobnosti o transakcích nebo informace o bankovním účtu. V jiných případech může váš honeypot převzít databázi s fiktivními obchodními tajemstvími nebo cennými informacemi. A ať už používáte kompromitované informace nebo fotografie, cílem je přilákat útočníky se zájmem o shromažďování informací.

  Když se hacker nabourá do vašeho honeypotu, aby získal přístup k datům návnady, váš tým informačních technologií (IT) sleduje jejich procedurální přístup k narušení systému a zároveň si všímá různých použitých technik a selhání a silných stránek systému. Tyto znalosti jsou následně využity ke zlepšení celkové obrany posílení sítě.

    8 nejlepších softwaru pro elektronický laboratorní notebook (ELN).

  Chcete-li nalákat hackera do vašeho systému, musíte vytvořit některá zranitelná místa, která mohou zneužít. Toho můžete dosáhnout odhalením zranitelných portů, které poskytují přístup k vašemu systému. Bohužel, hackeři jsou také dostatečně chytří, aby identifikovali honeypoty, které je odvádějí od skutečných cílů. Abyste zajistili, že vaše past funguje, musíte postavit atraktivní honeypot, který přitahuje pozornost a přitom působí autenticky.

  Omezení Honeypot

  Bezpečnostní systémy Honeypot se omezují na detekci narušení bezpečnosti v legitimních systémech a neidentifikují útočníka. S tím je spojeno i riziko. Pokud útočník úspěšně zneužije honeypot, mohl by přistoupit k hacknutí celé vaší produkční sítě. Váš honeypot musí být úspěšně izolován, aby se zabránilo riziku zneužití vašich produkčních systémů.

  Jako vylepšené řešení můžete zkombinovat honeypoty s dalšími technologiemi pro škálování vašich bezpečnostních operací. Můžete například použít strategii pasti kanárků, která pomáhá úniku informací sdílením více verzí citlivých informací s oznamovateli.

  Výhody Honeypot

 • Pomáhá vylepšit zabezpečení vaší organizace tím, že hraje defenzivu a zvýrazňuje mezery ve vašich systémech.
 • Zvýrazňuje zero-day útoky a zaznamenává typ útoků s odpovídajícími použitými vzory.
 • Odvádí útočníky od skutečných produkčních síťových systémů.
 • Cenově efektivní s méně častou údržbou.
 • Snadné nasazení a práce s ním.
 • Dále prozkoumáme některé nevýhody Honeypotu.

  Nevýhody Honeypotu

 • Manuální úsilí potřebné k analýze provozu a shromážděných dat je vyčerpávající. Honeypoty jsou prostředkem ke shromažďování informací, nikoli k jejich zpracování.
 • Jste omezeni pouze na identifikaci přímých útoků.
 • Rizika vystavení útočníků jiným síťovým zónám v případě ohrožení serveru honeypotu.
 • Identifikace chování hackera je časově náročná.
 • Nyní prozkoumejte nebezpečí Honeypots.

  Nebezpečí Honeypots

  I když technologie kybernetické bezpečnosti honeypot pomáhá sledovat prostředí hrozeb, omezuje se pouze na monitorování aktivit v medových polích; nemonitorují všechny ostatní aspekty nebo oblasti ve vašich systémech. Hrozba může existovat, ale není namířena do honeypotu. Tento provozní model vám ponechává další odpovědnost za sledování ostatních částí systému.

  Při úspěšných operacích s honeypoty klamou honeypoty hackery, že se dostali do centrálního systému. Pokud však identifikují jeho honeypoty, mohli by odvrátit váš skutečný systém a nechat pasti nedotčené.

  Honeypots vs. kybernetický podvod

  Odvětví kybernetické bezpečnosti často zaměnitelně používá „honeypot“ a „kybernetické podvody“. Mezi těmito dvěma doménami je však zásadní rozdíl. Jak jste viděli, honeypoty jsou navrženy tak, aby nalákaly útočníky z bezpečnostních důvodů.

  Naproti tomu kybernetické klamání je technika využívající falešné systémy, informace a služby, které mají útočníka uvést v omyl nebo jej chytit do pasti. Obě opatření jsou užitečná při operacích v bezpečnostním poli, ale klamání můžete považovat za metodu aktivní obrany.

  S mnoha společnostmi, které pracují s digitálními produkty, tráví bezpečnostní profesionálové značnou část času tím, aby jejich systémy byly chráněny před útoky. Dokážete si představit, že jste pro svou společnost vybudovali robustní, bezpečnou a spolehlivou síť.

  Můžete si však být jisti, že systém nemůže být narušen? Existují slabá místa? Dostal by se dovnitř někdo zvenčí, a pokud ano, co by se stalo dál? Už se nemusíte bát; honeynety jsou odpovědí.

  Co jsou Honeynets?

  Honeynety jsou sítě návnady obsahující sbírky honeypotů ve vysoce monitorované síti. Připomínají skutečné sítě, mají více systémů a jsou hostovány na jednom nebo několika serverech, z nichž každý představuje jedinečné prostředí. Můžete mít například Windows, Mac a linuxový Honeypot Machine.

    Co je lepší pro testování zabezpečení aplikací?

  Proč potřebujete Honeynets?

  Honeynety přicházejí jako honeypoty s pokročilými funkcemi s přidanou hodnotou. Honeynety můžete použít k:

  • Odklonit vetřelce a shromáždit podrobnou analýzu jejich chování a provozních modelů nebo vzorců.
  • Ukončete infikovaná připojení.
  • Jako databáze, která ukládá velké protokoly přihlašovacích relací, ze kterých můžete zobrazit záměry útočníků s vaší sítí nebo jejími daty.

  Jak Honeynets fungují?

  Pokud chcete postavit realistickou hackerskou past, souhlasíte s tím, že to není procházka růžovým sadem. Honeynets spoléhají na řadu prvků, které spolu hladce spolupracují. Zde jsou základní části:

  • Honeypots: Speciálně navržené počítačové systémy, které chytí hackery, jindy nasazené pro výzkum a příležitostně jako návnady, které lákají hackery od cenných zdrojů. Síť se vytvoří, když se spojí mnoho květináčů.
  • Aplikace a služby: Musíte přesvědčit hackera, že pronikají do platného a užitečného prostředí. Hodnota musí být křišťálově jasná.
  • Žádný autorizovaný uživatel nebo aktivita: Skutečný honeynet pouze chytá hackery.
  • Honeywalls: Zde se zaměřujete na studium útoku. Váš systém musí zaznamenávat provoz pohybující se přes honeynet.

  Nalákáte hackera do jedné z vašich honeynetů, a když se pokusí proniknout hlouběji do vašeho systému, začnete svůj výzkum.

  Honeypots vs. Honeynets

  Níže je uveden souhrn rozdílů mezi honeypoty a honeynety:

 • Honeypot je nasazen na jednom zařízení, zatímco honeynet potřebuje více zařízení a virtuálních systémů.
 • Honeypoty mají nízkou těžební kapacitu, zatímco honeynety mají vysokou.
 • Hardwarová kapacita potřebná pro honeypot je nízká a střední, zatímco kapacita honeynetu je vysoká a potřebuje více zařízení.
 • Jste omezeni technologiemi honeypotu, zatímco honeynety zahrnují více technologií, jako jsou šifrování a řešení analýzy hrozeb.
 • Honeypoty mají nízkou přesnost, zatímco honeynety mají vysokou.
 • Závěrečná slova

  Jak jste viděli, honeypoty jsou jednotlivé počítačové systémy připomínající přírodní (skutečné) systémy, zatímco honeynety jsou kolekce honeypotů. Oba jsou cennými nástroji pro detekci útoků, sběr dat o útocích a studium chování útočníků v oblasti kybernetické bezpečnosti.

  Také jste se dozvěděli o typech a vzorech honeypotů a jejich rolích v obchodním výklenku. Jste si také vědomi výhod a souvisejících rizik. Pokud se ptáte, kdo přemůže toho druhého, cenná část je ta větší.

  Pokud jste si dělali starosti s nákladově efektivním řešením pro identifikaci škodlivé aktivity ve vaší síti, zvažte použití honeypotů a honeynetů. Pokud se chcete dozvědět, jak hack funguje a jaká je současná situace s hrozbami, zvažte pozorné sledování projektu Honeynet.

  Nyní se podívejte na úvod do základů kybernetické bezpečnosti pro začátečníky.

  x