Vysvětlení typů konektorů grafické karty

Všichni chápeme důležitost grafických karet, zejména hráči. Mnohokrát se také musíme připojit k externím grafickým kartám, abychom zlepšili kvalitu zobrazení grafiky/videa v našem zařízení. V takových případech musíte rozumět různým typům konektorů grafické karty. Tento článek bude hovořit o různých videodisplích, video portech a grafických kartách; Půjdeme do podrobností o typech portů PC displejů, typech kabelů počítačových displejů a všem, co se týká video displejů. Na konci tohoto článku se dozvíte o vstupních a výstupních proudech videa, typech kabelových kolíků, grafických kartách a různých typech zobrazení videa. Tento článek může být také skvělým průvodcem pro hráče, aby pochopili, jak optimalizovat svůj herní výkon a zlepšit herní zážitek.

Vysvětlení typů konektorů grafické karty

Zde jsme podrobně vysvětlili typy konektorů grafické karty a typy kabelů displeje počítače.

Co je to grafická karta?

Je důležité pochopit, co je grafická karta, abyste porozuměli mnoha dalším konceptům vysvětleným v článku později. Grafická karta je hardwarové zařízení, které vypočítává a řídí vzhled obrazu na obrazovce. Zlepšuje kvalitu zobrazení. Tento hardware je zodpovědný za zpracování grafiky. Je připojen k základní desce počítače. Grafické karty moderní doby přicházejí s řadou portů, které se připojují k externím zařízením, jako jsou TV nebo monitory, pro lepší zobrazení obrazu a zvuku. Nyní se seznámíme s typy konektorů grafické karty a různými účely, pro které se používají. Níže je uveden seznam nejlepších typů video konektorů.

Poznámka: Špičková grafická karta může značně zatížit napájení zařízení a tomu byste se měli vyhnout.

Typy konektorů grafické karty

Níže jsou uvedeny typy konektorů grafické karty.

1. Konektor PCI Express x16

Toto je nejběžnější rozhraní základních desek používaných v našich zařízeních, jako jsou PC. Dřívější základní desky mívaly ISA sloty a sloužily k připojení všeho k počítači a nejen grafických karet. Jak PC technologie pokročila, ISA sloty nebyly dostatečně rychlé pro počítačovou grafiku. v roce 2004 PCIe byla uvedena na trh, což znamená Peripheral Component Interconnect Express. Jednalo se o vyšší rychlostní verzi běžných PCI. Tyto sloty PCIe se dodávají v různých velikostech. Například: sloty PCIe x1 nebo PCIe x16.

  Jak získat náhradu za hry Epic Store

PCI Express komunikuje data do a ze slotů v něčem, čemu se říká pruhy. Data proudící zde můžete vizualizovat jako řadu lidí nebo objektů. Pokud do PCIe slotu putuje jeden pruh lidí nebo přesněji data, pak se jedná o konektor PCIe x1. Pokud chceme na kartu dostat více dat, nemůžeme zvýšit rychlost karty, ale můžeme přidat další pruhy. Pokud tedy zvýšíme počet pruhů o 4, získáme PCIe x4. V tomto případě získáme 4 další pruhy pro přenos dat, než 4krát více dat a 4krát vyšší rychlost přenosu dat. Pokud dokážeme zvýšit pruhy faktorem 16, získáme konektory PCIe x16, což je nejmodernější z typů konektorů pro grafické karty. Některé funkce konektorů PCI Express x16 jsou

 • Grafickým kartám dodává 75W.
 • Datové toky v pruzích.
 • Pro grafické karty střední třídy je dostačující.
 • Pro vyšší střední a vyšší grafické karty je dostačující. Tyto grafické karty vyžadují externí připojení, pro které používáme 6pinové a 8pinové konektory.

Níže uvedené konektory se připojí k jednotlivým komponentám počítače, jako jsou grafické karty. Jak technologie postupovala, potřebujeme výkonnější konektory, které budou dodávat více energie CPU; tehdy byl přidán 8pinový konektor. Napájecí konektory PCIe s 6 a 8 kolíky se také používají k napájení špičkových grafických karet PCI-Express pro další napájení, aby mohly fungovat. Tyto konektory se nezapojují do základní desky, zapojují se přímo do grafické karty a v závislosti na této grafické kartě budou používat buď 6 nebo 8pinové konektory nebo oba současně.

2. 6pinové konektory

Tyto konektory lze použít k dodání dalších 75 wattů energie naší grafické procesorové jednotce. Konektor PCIe x16 slouží také k napájení 75 Wattů energie a přidáním 6pinového konektoru získáme dalších 75 Wattů energie, což dává celkovou spotřebu energie 150 Wattů. Pokud vaše grafické karty spotřebovávají více než 75 wattů energie, dodávají se s 6pinovým konektorem PCI Express. Grafické karty střední třídy používají 6pinové konektory.

  Nejlepší software pro monitorování portů přepínačů, abyste viděli skutečný provoz

3. 8pinové konektory

Jak název napovídá, jedná se o 8pinový konektor, který se zapojuje do základní desky a který dodává více energie novějším, energeticky náročným CPU. Tyto kolíky se používají k dodání 150 wattů energie do vaší grafické karty. Použitím 8pinového konektoru může grafická karta získat celkem 225 Wattů energie; 75 W z PCIe x16 a 150 W z 8pinového konektoru. Nejmodernější a špičkové grafické karty jsou dodávány s 8pinovým konektorem. Některé extrémně energeticky náročné grafické karty mohou mít jeden 6pinový konektor a jeden 8pinový konektor nebo také dva 8pinové konektory.

4. 12pinový konektor

Když NVIDIA vyráběla svou nejvýkonnější grafickou kartu, potřebovala spoustu výkonu navíc; tehdy byl představen 12pinový konektor. Má téměř stejnou velikost, ale má větší výkon než 8pinový konektor.

Typy kabelů počítačového displeje

Je důležité porozumět typům kabelů počítačového displeje, protože hraje klíčovou roli při propojení monitoru s CPU. Tyto kabely jsou také nutné pro připojení vašeho televizoru a videopřehrávače. Níže uvedený seznam vám pomůže porozumět různým typům kabelů počítačových displejů a také nejlepším typům video konektorů

1. Kabel DVI

Obrázek Andrease Lischky z Pixabay

DVI je zkratka pro Digital Video Interfaces. Obvykle jsou grafické karty s nízkou cenou vybaveny DVI. Podporuje maximální rozlišení 1920×1080 pixelů, ale dražší grafické karty podporují i ​​rozlišení 2560×1600 pixelů. Některé funkce kabelu DVI jsou

 • Používá se pro přenos video signálů v digitálním formátu.
 • Používá se pro LCD.
 • Pracuje s velmi vysokým signálem.
 • Přenáší analogové i digitální signály.

2. Kabel HDMI

Obrázek od Michi z Pixabay

HDMI je zkratka pro High Definition Multimedia Interface. Většina moderních domácích zařízení jako jsou LCD televizory, projektory, Blu-ray přehrávače atd. jsou vybaveny HDMI portem. Každý moderní notebook a počítač je vybaven také portem HDMI, který umožňuje připojení k domácímu kinu nebo LCD TV. I zde je signál přenášen v digitálním formátu. Některé funkce HDMI kabelů jsou

 • Podporuje přenos zvuku spolu s přenosem videa. Není potřeba používat samostatný reproduktor.
 • Podporuje vysoké rozlišení.
 • Má dlouhé kabely, které mohou dosáhnout až 30 metrů.
 • Je podporován na mnoha zařízeních.
  Nejlepší příznaky Chrome, které lze povolit pro lepší prohlížení

3. USB kabel

Obrázek od OpenClipart-Vectors od Pixabay

USB je zkratka pro Universal Serial Bus. Obvykle se používá k propojení našich počítačů s jinými zařízeními za účelem sdílení souborů a přenosu dat. Některé funkce kabelu USB jsou

 • Není to drahé.
 • Snadno se používá.
 • Má různé velikosti a typy konektorů.
 • Jeho kabely mají malou délku.

4. Kabel VGA

Obrázek Richard Revel z Pixabay

VGA je zkratka pro Video Graphics Array. Připojuje pouze video signály, nikoli zvuk. Byl vytvořen společností IBM a je zastaralý. Lze jej použít pouze v případě, že nemáte k dispozici žádné jiné možnosti. Má modré lichoběžníkové rozhraní a vysílá analogové signály. Ale jak se začaly objevovat ploché LCD televizory, vyžadovaly větší rozlišení a VGA se pomalu začalo stávat nadbytečným. Přestože se dnes používají jen zřídka, různá zařízení jako televize, projektory, monitory atd. Dodávají se s portem VGA.

***

Doufáme, že vám toto video pomohlo pochopit různé typy konektorů grafických karet. Tyto informace mohou být zvláště užitečné, pokud jste hráč. Pochopení těchto typů kabelů počítačového displeje může být užitečné, pokud chcete zlepšit kvalitu videa nebo celkový zážitek z grafické karty. Pokud máte nějaký svůj vlastní příspěvek nebo byste se chtěli podělit o své myšlenky na tento článek, dejte nám prosím vědět v sekci komentářů níže.

x