Vývoj aplikací Flutter: Kompletní průvodce

Flutter je pro většinu vývojářů druhou nejoblíbenější volbou mobilního rámce pro více platforem, podle Statista podporuje více než 100 000 aplikací od svého spuštění.

Byl vytvořen v roce 2017 společností Google a je open source. Jeho schopnost vytvářet vysoce kvalitní a rychle výkonné aplikace pro mobilní operační systémy – Android a iOS – a další funkce z něj činí dobrou volbu pro mnoho vývojářů.

Pokud se rozhodujete nebo podnikáte, můžete Flutter použít k dosažení vysoce kvalitních aplikací pro vaše podnikání za příznivou cenu.

Pokud jste zvažovali použití Flutter, nyní je ten správný čas začít. V tomto článku se dozvíte, jak vám může Flutter pomoci jako vývojáři a jak jej můžete využít k posílení vašich produktů.

Co je to Flutter?

Flutter je open-source framework, občas nazývaný Software Development Kit (SDK), používaný pro vytváření nativně kompilovaných multiplatformních aplikací. Můžete vytvářet mobilní, webová a Mac řešení z jediné kódové základny.

Flutter obsahuje framework – sadu opakovaně použitelných komponent uživatelského rozhraní (tlačítka, formuláře, posuvníky atd.), které si můžete přizpůsobit podle svých potřeb, a SDK – sadu nástrojů včetně frameworků, knihoven a rozhraní API, které vám pomohou vývoj plně funkčních aplikací.

Rámec Flutter je napsán v programovacím jazyce Dart vyvinutém společností Google, který se výrazně zaměřuje na frontend.

Proč potřebujete Flutter jako vývojáře?

Na rozdíl od udržování mnoha knihoven v Javě, JavaScriptu, Swiftu pro Android a iOS, vše pro jednu aplikaci ve více operačních systémech (OS), Flutter obklopuje veškerý váš kód v jednom jazyce a tato struktura vyhovuje křížovému vývoji. Správa kódu pro všechny vaše aplikace v jednom okamžiku samozřejmě šetří váš čas vývojářů.

Pro okamžité náhledy můžete použít Flutterovu kompilaci ve zlomku sekundy. V tomto případě můžete použít funkci Hot reload funkce Flutter, abyste se podívali na změny kódu a podle toho se upravili. Můžete také přistupovat ke zdrojovému kódu Flutter a upravovat jej tak, aby vyhovoval vašim potřebám, což usnadňuje kódování a vytváření aplikací.

Čím je Flutter jedinečný?

Flutter je známý tím, že šetří čas na procesy a náklady na vývoj aplikací a pomáhá vytvářet aplikace s uživatelsky interaktivními návrhy a plynulými animacemi.

Pokud se chcete naučit Flutter, bylo by nejlepší mít s ním dobrou znalost, takže když to uděláte, můžete přeskočit úvod a začít se učit. Zde je rozpis jeho klíčových funkcí:

 • Podpora napříč platformami: Flutter vyvíjí nativně kompilované aplikace z jediné kódové základny pro mobily, weby a počítače. Při vývoji mobilních aplikací nemusíte psát kód pro více aplikací, řekněme pro Android a iOS, což vám ušetří čas a bolesti hlavy s vývojem mnoha aplikací. To také snižuje náklady.
 • Dostupné SDK a nativní funkce: Flutter využívá svůj nativní kód, rozhraní API platformy a integrace třetích stran, což zjednodušuje vývojové procedury, a tím i dobrou zkušenost pro vývojáře.
 • Widgety: Flutter má mnoho specializovaných designů, které si můžete přizpůsobit podle svých potřeb.
 • Hot reload: Když provedete změny v kódu, tato funkce umožňuje okamžité sledování změn kódu. Flutter označuje aktualizace, které jsou zřejmé pro samotnou aplikaci.
 • Open source: Flutter je zcela zdarma k použití a open source. Do své aplikace můžete integrovat různé balíčky a knihovny třetích stran, ať už jde o videa, chaty, reklamy nebo jiné funkce.
 •   Megabit vs Megabyte

  Dále prozkoumáme některé výhody používání Flutter.

  Výhody použití Flutter

  #1. Uživatelské rozhraní Business Logic na všech platformách

  Flutter poskytuje nejlepší způsob sdílení kódu mezi platformami. V tomto případě nemusíte k vykreslení uživatelského rozhraní vytvářet komponenty specifické pro platformu; ke kreslení potřebujete pouze plátno.

  #2. Zkrácená doba vývoje kódu

  Pokud pracujete na středně velké aplikaci pro Android, úprava funkce rozvržení trvá až 40 sekund. Vestavěná funkce horkého opětovného načtení provede změny téměř okamžitě.

  #3. Zvýšená rychlost uvedení na trh

  Pokud pro vývoj aplikací používáte Flutter, zabere vám to polovinu potřebné pracovní síly, místo abyste vytvářeli dvě samostatné aplikace, řekněme na Androidu a iOS.

  To vám ušetří čas, protože nemusíte psát kód pro konkrétní platformu, přesto dosáhnete požadovaného vzhledu na všech vašich platformách.

  #4. Podobnost s vývojem nativních aplikací

  Dnešní technologický přístup k vytváření digitálních produktů upřednostňuje uživatelskou zkušenost (UX). S Flutter můžete vytvářet lepší animace uživatelského rozhraní (UI); Flutter je zabudován přímo do strojového kódu, což eliminuje chyby výkonu v procesu objasňování.

  #5. Rychlý růst aplikací

  Máte přístup k mnoha widgetům pro váš vývoj, a tím rychlejší vývoj a růst. Pokud se také díváte na trh pro svou aplikaci, můžete použít Flutter k vytváření aplikací bez zavěšení. Uživatelům se to líbí a tato zkušenost je vzrušuje, aby sdíleli váš produkt a rozšiřovali jeho tržní rozsah.

  #6. Vlastnosti minimalistického designu

  Chcete-li pro svou aplikaci používat odlišné widgety, Flutter vám umožňuje vytvářet nové a buď je používat samostatně, nebo je kombinovat se stávajícími. Tento přístup je zásadní pro poskytování těch nejlepších uživatelsky přívětivých návrhů.

  Nevýhody používání Flutter

  #1. Knihovny

  Jako vývojář potřebujete pro určité funkce ve vašem softwaru knihovny třetích stran. Zatímco knihovny třetích stran jsou bezplatné, open-source a snadno dostupné, u Flutter tomu tak není.

  Je to nový rámec a stále se vyvíjí a zlepšuje; možná budete muset počkat na nějaké mýtné, postavit si vlastní, nebo v horším případě najít jinou možnost dlouhodobého rozvoje.

  #2. Integrace

  Integrace Flutter s platformami kontinuální integrace (CI) může být náročná, na rozdíl od nativního Androidu a iOS. Možná budete muset vytvořit a udržovat vlastní skripty pro vytváření, testování a nasazování aplikací Flutter v procesech CI.

  #3. Slabá podpora funkcí iOS

  Google podporuje Flutter, takže podpora iOS trpí. Například aplikace na iOS smaže všechna EXIF ​​data o pořizování snímků na zařízeních Apple. V důsledku toho vaše fotografie získá nesprávnou orientaci, umístění a gamu. Když se podíváte na jedinečné funkce přístupnosti iOS, jako je hlasový záznam, řízený přístup, titulky a zvukový popis, nejsou ve Flutteru dobře podporovány.

  Jak vytvořit aplikaci Flutter

  Už jste strávil značný čas teorií; pojďme taktizovat a vypracovat jednoduchou aplikaci, která vám pomůže pochopit, jak stavět pomocí Flutter.

  Instalace Flutter

  Pro rychlý vývoj, vytváření a testování softwaru budete potřebovat integrované vývojové prostředí (IDE). Můžete si vybrat mezi:

 • VS Code – Má všechny požadované vlastnosti v IDE, včetně lehkého a rychlého. VS Code byl nejlepší volbou pro vývojáře; můžete se na to soustředit.
 • Android Studio – Chcete-li začít s Android Studio, musíte pouze nastavit jeho SDK. Nainstalujte pluginy Flutter a Dart.
 •   Jak znovu aktivovat účet USPS.com

  Nainstalujte sadu Flutter SDK stažením z oficiální stránky Flutter. Po stažení nainstalujte SDK a klikněte na „Přidat do souboru cesty“, abyste se ujistili, že je vše nastaveno.

  Vytvoření jednoduché aplikace Flutter

  V této části vytvoříte jednoduchou aplikaci Flutter, abyste pochopili, jak věci fungují. Základem je poskytnout vám dobrý začátek o struktuře a klíčových metodách Flutter. Vytvoříte jednoduchou aplikaci, která uživateli řekne „Ahoj světe“.

  Chcete-li začít, otevřete svůj terminál na kódu VS a zadejte:

  Flutter create proj_hello_world

  Projekt je vypracován na struktuře:

  proj_hello_world

  Pro různé aplikace existují různé syntaxe:

  • Android – Pro vytváření aplikací pro Android. Všechny implementace vytvořené pro Android jsou uloženy v tomto podadresáři.
  • Aktiva – místo pro uložení všech vašich souborů, jako jsou obrázky atd.
  • iOS – Vytváří aplikaci pro iOS. Všechny implementace pro aplikaci pro iOS jsou umístěny v tomto podadresáři.
  • Lib – Primární soubor „main.Dart“, kde je vytvořen jeden z klíčových kódů.
  • Test – Používá se k provádění testování.

  Jakýkoli program Flutter bude vyžadovat soubor „main.Dart“. Před jakýmkoli vývojem musíte vymazat existující kód v souboru; před pokračováním se prosím ujistěte, že jste tak učinili.

  Dále musíte přinést balíček „Material“, aby bylo možné začlenit prvky uživatelského rozhraní. Zkopírujte a vložte následující kód do svého terminálu.

  import 'package:flutter/material.dart';

  Flutter se neliší od žádného jiného programovacího jazyka; provádění začíná hlavní metodou.

  void main() => runApp(new HelloWorldApp());

  Widgety jsou primárním cílem Flutter a jsou vše, co váš kód musí spustit. Pokud vás zajímá, co jsou widgety, je to cokoli, co ovládá displej, jako jsou vstupní tlačítka, seznam, pohledy na karty, tabulky atd. Celý váš program Flutter je souborem mnoha widgetů kombinovaných tak, aby poskytovaly skvělé uživatelské rozhraní.

  Jak již bylo zmíněno, budete používat widgety. U každé třídy, kterou vytvoříte, se ujistěte, že zdědíte třídu widgetu. Tato technika si půjčuje z objektově orientovaného programování (OOP). Protože je vaše aplikace jednoduchá a nepotřebuje ukládat stavy – bezstavový widget – měla by být přítomna metoda vytváření.

  class HelloWorldApp extends StatelessWidget {
  @override
  Widget build(BuildContext context) {
  Now comes the main magic-
  return new MaterialApp(
  home: new Material(
  child: new Center(
  child:new Text("Hello world!"),

  Widget „Center“ spustí prvky, zatímco „MaterialApp“ zabalí widget, jeden vytvořený z materiálu.

  V tomto případě přidáváte widget pro textové pole s textem; klidně použijte svůj vlastní. Kromě zde použitých viditelných vlastností, „domov a dítě“, existuje mnoho atributů pro správu kompletního uživatelského rozhraní, jako je styl, dekorace, data, čas, místo atd.

  Už jste skoro tam; je čas zkombinovat náš kód. Ujistěte se, že máte v editoru kódu následující.

  import 'package:flutter/material.dart';
  void main() => runApp(new HelloWorldApp())
  class HelloWorldApp extends StatelessWidget {
  @override
  Widget build(BuildContext context) {
  Now comes the main magic-
  return new MaterialApp(
  home: new Material(
  child: new Center(
  child:new Text("Hello world!"),
  ),),);}}

  Nakonec zadejte tento příkaz a spusťte jej.

  flutter run

  Gratulujeme, váš výstup by měl být „Ahoj světe!“ zaplněná obrazovka.

  Flutter testování

  Pokud jste byli ve světě vývoje softwaru, víte, jak obtížné je otestovat, zda vaše aplikace funguje dobře ručně. Pokud ne, můžete si představit vytváření velkých aplikací s tisíci jedinečných funkcí. Ať se snažíte jak chcete, nemůžete funkce testovat ručně. Automatizované testy před publikováním do produkce potvrzují, že vaše aplikace funguje správně.

  Zde jsou kategorie automatického testování:

  #1. Test jednotky

  V tomto případě testujete jednu funkci, třídu nebo metodu. Vaším cílem je ověřit, zda je jednotka za různých podmínek správná. Testy jednotek nezapisují ani nečtou z disku, nepřijímají akce uživatele ani se nevykreslují na obrazovku mimo proces testování. Pokud se chcete hlouběji ponořit do testování jednotek, spusťte na svém terminálu „flutter test –help“.

    Jak blokovat reklamy na Twitchi

  #2. Test widgetů

  V jiných rámcích uživatelského rozhraní se někdy označuje jako test komponent. Tento test zajišťuje, že uživatelské rozhraní vašich widgetů vypadá podle očekávání a funguje podle očekávání. K testování widgetu budete potřebovat testovací prostředí, protože zahrnuje více tříd. Můžete například otestovat widget, abyste potvrdili, že přijímá uživatelské akce a události. Tento test je komplexnější než Unit.

  #3. Integrační test

  Tento test pokrývá celou aplikaci nebo její větší část. V tomto případě se snažíte zajistit, aby všechny widgety a služby ve vašem digitálním produktu fungovaly správně, jak bylo zamýšleno ve vašem návrhu. Toto je ověření výkonu vaší aplikace. Integrační testy běží na skutečných zařízeních nebo emulátorech OS, jako je iOS nebo Android. O integračních testech se můžete dozvědět v Flutterově průvodci integračním testováním.

  Jak se stát vývojářem Flutter

  Dnes je na trhu práce pro vývojáře Flutter vysoká poptávka s ohledem na výhody, které jsme zmínili dříve. Pokud jste zvažovali naučit se Flutter, rozhodli jste se správně.

  Získejte nějaké nezbytné znalosti, jako je objektově orientované programování, nejlépe Java. Naučíte-li se nativní pro Android, můžete si snadno proniknout do Flutteru.

  Začněte se základy, přejděte kupředu k vývoji uživatelského rozhraní a zjistěte, jak provádět volání aplikačního programového rozhraní (API). Pokračujte integrací databáze a naučte se správu stavu. Nakonec to zabalte do architektury projektu.

  Výukové zdroje

  Zde je několik úžasných výukových kurzů, které vám pomohou proniknout do vývoje aplikací Flutter. Tento souhrn se skládá z kurzů Udemy a knih Amazon.

  #1. Flutter and Dart – Kompletní průvodce

  Tento kurz je kompletním průvodcem SDK Flutter a jeho rámcem pro vytváření aplikací pro Android a nativních iOS. Naučíte se základy a ponoříte se hlouběji do témat, až se nakonec stanete pokročilým vývojářem.

  #2. Kompletní Bootcamp pro vývoj aplikací Flutter s Dartem

  Neexistuje lepší způsob, jak se naučit Flutter, než absolvovat tento kurz na Flutter Development Bootcamp s Dartem, který byl vytvořen ve spolupráci s týmem Google Flutter. Budete vědět, že všichni rozumíte všem konceptům vývoje Flutter.

  #3. Naučte se Flutter od nuly

  Pokud jste začátečník a chcete začít s Flutter, tento kurz Flutter od nuly vám pomůže pochopit základy a vytvořit jednoduché a krásné aplikace Flutter. Nejsou potřeba žádné předpoklady; můžete začít rychle!

  #4. Oficiální dokumentace Flutter

  Ať už máte zkušenosti s kódováním nebo ne, Flutterova dokumentace vás provede tím, jak se stát zkušeným vývojářem. Je to také nejlepší místo k získání nejnovějších stabilních verzí Flutter.

  #5. Real-World Flutter by Tutorials (první vydání)

  Pokud jste zvládli základy Flutteru a chcete pokročit, tato kniha o Real-World Flutter by Tutorials (první vydání) je vaší první volbou.

  Projdete od pouhé znalosti profesionálně vytvářet aplikace Flutter.

  #6. Flutter Kompletní reference

  Tato kniha je podrobným řešením rámce Flutter a programovacího jazyka Dart a dále se ponoří do hlubokých témat a osvědčených postupů pro vývoj aplikací Flutter.

  Oficiální web této knihy obsahuje několik kvízových her, které otestují vaše dovednosti.

  #7. Flutter kuchařka

  Tato kniha je dobrodružstvím o tom, jak vytvářet, ladit a škálovat nativní aplikace pro iOS a Android.

  Projděte si komplexní výukové programy s Flutter a iterujte přes jedinečná uživatelská rozhraní (UI).

  #8. Flutter pro figuríny

  Tato kniha s názvem Flutter for Dummies je jedinečná. Naučí vás programovací jazyk Dart.

  Vysvětluje, jak inicializovat své vlastní rámce, a nakonec vás vybaví všemi náležitostmi pro jízdu na revolučním vývoji aplikací Flutter.

  #9. Budovatelské hry s Flutterem

  Ať už chcete prozkoumat nebo vytvořit hry Flutter, tato kniha je komplexním průvodcem vytvářením multiplatformních her pomocí enginu Flutter’s Flame.

  Kniha je procedurální, aby zajistila, že pochopíte všechny kroky a nejlepší vývojové postupy.

  #10. Flutter projekty

  Tato kniha vás naučí programovací jazyk Dart a rámec Flutter tím, že vás provede vytvářením aplikací a her v reálném světě.

  Má praktické projekty, které demonstrují nejlepší techniky pro vývoj aplikací Flutter.

  Závěrečná slova

  Nyní máte úplnou představu o tom, jak Flutter funguje a jak vám může pomoci vytvářet digitální produkty. Flutter vám nabízí naprostou dominanci ve flexibilitě aplikací a vaše představivost vás může jen omezovat.

  Jakmile zvládnete základy vývoje Flutter, můžete vytvořit libovolnou aplikaci, ať už webovou, Android, Mac nebo iOS, splňující potřeby jakéhokoli klienta.

  Dále se podívejte na nejlepší rámce pro vytváření aplikací bez serveru.