Windows 7 má pouze jeden rok oprav zabezpečení

Microsoft přestane podporovat Windows 7 s aktualizacemi zabezpečení 14. ledna 2020. Je to jako Windows XP znovu – ale mnohem horší. Mnohem více lidí zůstává u Windows 7 než u XP.

Využití Windows 7 je stále vysoké

Pokud stále používáte Windows 7, nejste sami. Podle Čistý trh Podíl, 35,63 % uživatelů Windows stále používá Windows 7 k prosinci 2018. Windows 10 má 52,36 % uživatelů Windows.

V dubnu 2013, kdy Windows XP zbýval jen rok podpory 24,93 % uživatelů Windows zůstalo u XP. Skvělých 62,27 % uživatelů stolních počítačů již používalo Windows 7.

Microsoft má v tomto ohledu značný problém. A Microsoft vstupuje do této domácí oblasti také s dosud největším nepořádkem s aktualizacemi Windows 10, jaký kdy byl na světě. Microsoft jen stěží obhajuje Windows 10 skeptickým uživatelům Windows 7.

Proč je konec podpory důležitý

Konec podpory je velká věc. Znamená to, že Microsoft přestane vydávat bezpečnostní záplaty pro problémy ve Windows 7, díky čemuž budou systémy Windows 7 stále zranitelnější vůči útokům. Bezpečnostní chyby, které jsou nalezeny a opraveny v novějších verzích Windows, často ovlivní i Windows 7. To znamená, že útočníci mají plán pro napadení systémů Windows 7, které budou postupem času méně a méně bezpečné.

  Tento příznak Chrome přesměruje vyhledávání Cortana na váš výchozí vyhledávač ve Windows 10

Datum ukončení podpory Microsoftu také povzbudí další společnosti, aby přestaly podporovat Windows 7. Desktopové aplikace Windows nakonec přestanou podporovat starší verze Windows. To se pravděpodobně nestane okamžitě, protože Windows 7 není zdaleka tak dlouhý jako Windows XP, když byl opuštěn. Nebuďte ale překvapeni, když nové aplikace nebo aktualizace vašich stávajících aplikací přestanou podporovat Windows 7. Například na Windows XP už nemůžete používat moderní webový prohlížeč.

Co byste měli dělat

Pokud používáte Windows 7, máte ještě rok na rozhodnutí, co budete dělat. Podniky a vládní agentury mohou platit za drahé smlouvy o prodloužené podpoře, aby mohly pokračovat v získávání bezpečnostních záplat, pokud potřebují na migraci déle než rok, ale Microsoft se snaží dostat každého na novější verze Windows.

Až přijde čas, měli byste vážně uvažovat o upgradu na Windows 10, spíše než zůstat u neopraveného a stále zranitelnějšího Windows 7. Stále existují legální, oficiální způsoby, jak získat Windows 10 zdarma, i když jste zmeškali velkou nabídku bezplatného upgradu od Microsoftu. Vše, co musíte udělat, je vložit kód produktu Windows 7 při instalaci Windows 10.

Pokud vás vadí Windows 10 – rozumíme. Nejsme tu od toho, abychom prosazovali Windows 10. Doporučujeme raději zůstat u méně bezpečného Windows 7, ale také doporučujeme nainstalovat Linux, získání Chromebookunebo přechod na Mac.

  Jak stáhnout Windows 10 S ISO

Stručně řečeno, nedoporučujeme se dlouhodobě držet zranitelné verze systému Windows.

Ale není Windows 10 hrozný?

Zatímco Windows 10 má spoustu vylepšení na nízké úrovni a lepší hardwarovou podporu, Microsoft se potýkal s chybami aktualizací a vkládáním dalších a dalších reklam. Windows 10 je v mnoha ohledech lepší než Windows 7 – ale v jiných ohledech je také horší.

Windows 10 jsme kritizovali, ale také jsme jej pochválili. Spouští se rychleji než Windows 7, má lepší podporu pro moderní hardware, je stabilnější hned po vybalení a je nabitý užitečnými vylepšeními zabezpečení. Má dokonce i menší funkce, které geekové najdou užitečné, jako jsou informace o využití GPU ve Správci úloh a nativní montáž ISO v Průzkumníku souborů.

Microsoft musí uklidit svůj čin a přestat věci rozbíjet. Aktualizace Windows 10 z října 2018 byla dosud největší katastrofou, ale Microsoft se chová trochu trestaně. Doufejme, že Microsoft dokáže opravit proces vývoje Windows. A Microsoft už dělá Windows 10 méně otravným, poskytuje čistší nabídku Start ve výchozím nastavení a umožňuje uživatelům odinstalovat více vestavěných aplikací.

Ale pomineme-li stížnosti na Windows 10, raději bychom použili verzi Windows podporovanou bezpečnostními záplatami, než abychom zůstali u Windows 7.

Pojďme si to dát do kontextu: Většina uživatelů Windows 10 se s těmito chybami nesetkala. Většina systémů Windows 10 tam funguje dobře. Většina uživatelů Windows 10 stále ještě nepoužívá chybnou aktualizaci z října 2018. (Jen neklikejte na „Zkontrolovat aktualizace“!)

  Jak opravit problémy se zvukem ve Windows 10

Rekord Microsoftu zde neomlouváme. Všichni bychom od nich měli očekávat lepší. Mějte však na paměti, že přestože jsou tyto problémy široce hlášeny, většina uživatelů Windows 10 se s nimi nikdy nesetkala.

Můžete nadále používat Windows 7?

Technicky můžete pokračovat v používání Windows 7. Microsoft jej náhle nedeaktivuje a nezastaví jeho fungování přes noc – to se stává pouze u nestabilních sestavení Windows.

I dnes můžete používat Windows XP. Nedostává ale nové bezpečnostní záplaty a softwarové společnosti pro něj upouštějí. Dokonce i herní služba Steam společnosti Valve právě přestala fungovat na Windows XP – a to i přesto, že Steam stále prodává některé hry, které byly navrženy a nejlépe fungují na Windows XP. Nový hardware dnes často nebude fungovat s Windows 7 a bude to jen horší.

Internet je chaotické, nebezpečné místo. Důrazně doporučujeme používat moderní, bezpečný operační systém, který má nainstalované nejnovější bezpečnostní záplaty, ať už se jedná o jakýkoli operační systém.

Ještě máš rok!

Nebuďme však ještě příliš apokalyptičtí. Stále vám zbývá rok oprav zabezpečení pro Windows 7. To znamená, že Microsoft má rok na to, aby se dal dohromady a zlepšil se v aktualizaci Windows 10, aniž by způsoboval problémy.

A pokud si opravdu přejete, aby se Windows 10 tolik neaktualizoval, vždy můžete získat Windows 10 Professional a aktualizace odložit. Většina chyb bude vyřešena dříve, než se tyto aktualizace dostanou do vašeho počítače.