etechblog

Zabezpečení blockchainu zjednodušeně vysvětleno

Zabezpečení blockchainu je důležitým aspektem projektů postavených pomocí technologie blockchain. V tomto článku vám tento koncept zjednodušíme.

Nárůst krypto projektů také vedl k nárůstu hacků a útoků založených na blockchainu. Podle Chainalysis ukradli hackeři krypto aktiva v hodnotě 3,8 miliardy dolarů v roce 2022.

Jednodušeji řečeno, blockchain je technologie používaná k ukládání transakčních informací. Z tohoto důvodu je každý blok, který obsahuje data, propojen v určitém pořadí.

Kromě toho kryptoprostor závisí na technologii blockchain a její efektivní bezpečnosti. Vývojáři používají tuto technologii například k vytváření kryptoměn, NFT, platforem metaverse, her Web3 a dalších.

Nyní se pojďme ponořit do bezpečnostních aspektů blockchainu.

Co je Blockchain Security?

Zabezpečení blockchainu zahrnuje důkladný systém řízení rizik, který má zabránit potenciálním hackům a narušení bezpečnosti. Tento systém navíc zajišťuje, že blockchainová síť je dostatečně silná, aby odolala možným útokům.

Transakční data jsou navíc po dokončení každé transakce správně strukturována a propojena mezi dvěma bloky. Kromě toho jsou tato data zabezpečena pomocí kryptografie, aby se zabránilo manipulaci s blockchainem.

Data uložená v blocích jsou přístupná všem účastníkům sítě bez diskriminace. Výsledkem je, že všichni účastníci mohou sledovat, sdílet a zaznamenávat transakční data.

A konečně blockchain využívá mechanismy konsenzu k ověřování a ověřování nových bloků v síti. Proto jsou uvnitř bloku uloženy pouze pravé a ověřené transakce.

Díky tomuto dobře strukturovanému principu fungování blockchainu je ve srovnání s jinými tradičními metodami bezpečný. To však neznamená, že zabezpečení blockchainu je 100% spolehlivé, protože existuje šance na hackování a útoky.

Jaké jsou výzvy v oblasti zabezpečení blockchainu?

Jako každá jiná pokročilá technologie má i blockchain bezpečnostní zranitelnosti. Proto existují čtyři významné metody, které útočníci blockchainu většinou používají.

#1. Sybil útočí

Útok Sybil je typ narušení bezpečnosti, kdy je blockchain manipulován pomocí mnoha falešných uzlů nebo účtů. Jednoduše řečeno, je to podobné, jako když si jeden člověk vytvoří různé účty na sociálních sítích s různými falešnými jmény.

Tento útok je pojmenován po „Sybil“, nové postavě s diagnózou mnohočetné poruchy osobnosti. Stejně tak hackeři z kryptoprostoru používají falešné identity k oklamání blockchainového systému.

Sybil útoky mohou omezit ostatní skutečné uživatele z blockchainové sítě. A konečně, hackeři ovládnou síť a kontrolují účty ostatních uživatelů a kryptoaktiva.

#2. 51 % útoků

51% útok nebo většinový útok zahrnuje skupinu těžařů ovládajících více než 50 % hashovací síly sítě. Výsledkem je, že útočníci získají kontrolu nad narušením zabezpečení blockchainu.

  Jak kombinovat dráhy pohybu v aplikaci Microsoft PowerPoint

Kromě toho mohou útočníci omezit potvrzování nových transakcí. Útočníci tak mohou zpracovávat transakce rychleji než ostatní skuteční těžaři.

A konečně, 51% útoků snižuje reputaci kryptotokenu. Navíc takové útoky vedou k panickému prodeji, který vede k pádu ceny tokenu.

#3. Phishingové útoky

Phishingové útoky zahrnují podvodníky, kteří klamou oběti, aby získali osobní údaje nebo soukromé klíče. V tomto případě se útočník vydává za zástupce prominentních kryptoplatforem.

Podvodníci většinou používají textové zprávy nebo e-maily k provádění phishingových útoků. Kromě toho jsou oběti přesměrovány na webovou stránku, kde zadají své přihlašovací údaje.

Po shromáždění přihlašovacích údajů uživatele získají útočníci nelegitimní přístup do blockchainové sítě oběti. Oběti nakonec ztratí své cenné kryptoaktivy uložené na jejich platformě nebo peněžence.

#4. Směrování útoků

V případě směrovacích útoků hackeři zachycují uživatelská data při přenosu k poskytovateli internetových služeb (ISP). Proto dojde k přerušení komunikace mezi uzly blockchainu.

Na rozdíl od jiných blockchainových bezpečnostních útoků nemohou účastníci sítě snadno detekovat hrozbu. Útočníci však tiše shromažďují informace a důvěrná data oběti.

Útočníci navíc zneužívají uživatelská data, aby se dostali pryč s jejich cennými kryptografickými aktivy. Oběti si většinou útok uvědomí až po krádeži.

Typy blockchainu a jeho bezpečnostní rozdíly

Nyní pojďme diskutovat o typech blockchainů a jejich bezpečnostních aspektech:

#1. Veřejné blockchainy

Jak název napovídá, veřejný blockchain je otevřený všem. V důsledku toho se může kdokoli připojit a provádět transakce v této síti bez jakéhokoli povolení.

Tato otevřená varianta umožňuje každému uživateli uložit kopii transakčních dat. Proto je tento blockchain pro veřejnost zcela transparentní.

Navíc tato transparentnost vytváří důvěru mezi členy komunity. Kromě toho tento blockchain při svém fungování nezávisí na žádných prostředcích.

Díky otevřenosti a široké dostupnosti funkce veřejného blockchainu je bezpečnější než jiné blockchainy. Z tohoto důvodu je obtížné manipulovat s blockchainem s výzvami, jako je 51% útok.

#2. Soukromé blockchainy

Soukromé blockchainy fungují v rámci uzavřené sítě s omezeným počtem účastníků. Navíc je tento blockchain řízen a kontrolován jediným subjektem.

Menší počet uživatelů umožňuje, aby tento blockchain fungoval rychle. Kromě toho, aby se uživatelé mohli připojit k síti, potřebují získat povolení nebo pozvání od vyšších orgánů, které provozují blockchain.

Závislost na jedné osobě nebo organizaci oslabuje bezpečnost soukromých blockchainů. Proto je pro hackery poměrně snadné napadnout takové blockchainové sítě.

#3. Hybridní blockchainy

Hybridní blockchain zahrnuje kombinaci soukromých a veřejných blockchainů. Navíc je tento blockchain přizpůsobitelný na základě zájmu jeho ústřední autority.

Tato síť může pravidla pravidelně upravovat podle okolností. Kromě toho tento blockchain nezveřejňuje data transakcí mimo svůj uzavřený ekosystém.

Hybridní blockchainy využívají privátní uzly, které poskytují větší bezpečnost a soukromí v síti. Soukromá povaha tohoto blockchainu navíc omezuje síť před potenciálními 51% útoky.

#4. Blockchainy konsorcia

Blockchainy konsorcia jsou vyvíjeny a spravovány více subjekty nebo organizacemi. Kromě toho musíte získat přístup, abyste se mohli připojit k této síti.

  Jak nastavit svůj vlastní server pro streamování hudby na Linuxu s Subsonic

A co je nejdůležitější, tento blockchain usnadňuje efektivní spolupráci mezi podobnými subjekty. Navíc je snadné dělat zásadní rozhodnutí, protože počet účastníků je menší.

Kromě toho se zvyšuje produktivita účastníka, protože síť pracuje s minimální výpočetní kapacitou. Uživatelé tak mohou využívat výhod rychlejších transakcí s nižšími poplatky.

Centralizovaná síťová struktura blockchainu konsorcia je zranitelná vůči hackerům a útokům. Navíc omezená účast také umožňuje zkorumpovaným účastníkům převzít většinu sítě.

Nejlepší bezpečnostní postupy blockchainu

#1. Pravidelné audity a testy Smart Contract

Zranitelnosti v inteligentních smlouvách mohou vytvářet bezpečnostní problémy pro blockchain. Proto je nezbytné pravidelně provádět audity inteligentních smluv.

A co je nejdůležitější, vyberte si nejlepší auditorské firmy pro chytré smlouvy, abyste získali ty nejlepší zprávy o auditu. Tyto firmy navíc po závěrečném auditu poskytnou odborné návrhy.

#2. Implementace vícefaktorové autentizace

Silná autentizační opatření mohou hrát zásadní roli při omezování neoprávněného přístupu. V důsledku toho implementace vícefaktorové autentizace (MFA) znesnadňuje útoky.

Dvoufaktorová autentizace (2FA) je nejčastěji používaným typem MFA, který kombinuje dvě metody autentizace. Mezi nejoblíbenější metody patří hesla, PINy a biometrické zámky.

#3. Pravidelná aktualizace zabezpečení

Hackeři neustále hledají bezpečnostní zranitelnosti k útoku na blockchainové sítě. Proto je důležité takové závady odhalit a opravit co nejdříve.

Navíc je nejlepší investovat do nejlepšího bezpečnostního softwaru, abyste se vyhnuli potenciálním hackům. Kromě toho může najmutí renomovaného bezpečnostního týmu blockchainu zvýšit bezpečnost sítě.

#4. Volba decentralizovaného a konsensuálního mechanismu

S každým účastníkem je propojena decentralizovaná síť bez jakéhokoli prostředníka. V důsledku toho je pro hackery extrémně obtížné manipulovat s takovými blockchainovými sítěmi.

Navíc je bezpečnější implementovat mechanismy konsensu, jako je Proof of Stake (PoS) nebo Proof of Work (PoW). Například prominentní blockchainové projekty používají tyto dva mechanismy k ochraně majetku a dat svých uživatelů.

Význam penetračního testu blockchainu

Pokud jde o zabezpečení blockchainu, penetrační testy pomáhají identifikovat potenciální zranitelnosti v síti. V důsledku toho bezpečnostní profesionálové provádějí tento test zahrnující simulaci kybernetických útoků.

Blockchain penetrační test poskytuje kompletní přehled o bezpečnosti sítě. Proto mohou vývojáři detekovat a opravit závady před možným zneužitím.

Například hackeři ukradli 600 milionů dolarů z krypto platformy Poly Network. Tento nešťastný incident byl způsoben nedostatky v bezpečnostní smlouvě.

Abych to shrnul, řádný test penetrace blockchainu by se vyhnul tak masivnímu hackování. S ohledem na to pojďme prozkoumat kroky zahrnuté v penetračním testu.

Základní kroky v penetračním testu blockchainu

Účinný test penetrace blockchainu zahrnuje následující kroky:

#1. Zjištění zranitelnosti

Tento první krok identifikuje možné bezpečnostní zranitelnosti blockchainu v systému. Navíc v tomto kroku testeři chápou podrobné fungování aplikace.

Kromě toho tým analyzuje architekturu blockchainu, aby zachoval soukromí, bezpečnost a důvěrnost sítě. Kromě toho tento test také kontroluje aspekty související s politikami správy a řízení.

#2. Hodnocení rizik

Dále odborníci provedou hloubkové hodnocení na základě údajů z prvního kroku. Toto hodnocení pomáhá určit intenzitu nedostatků v blockchainové síti.

Kromě toho tento krok testuje peněženky, aplikační logiku, databáze, grafické uživatelské rozhraní (GUI) a další. Kromě toho si tým zaznamenává všechny potenciální hrozby pro další podrobnou analýzu.

  Kdy se nákup 8K TV vyplatí?

#3. Funkční testování

Jak název napovídá, toto testování zajišťuje správné fungování blockchainové aplikace. Kromě toho tento krok zahrnuje také další důležité testy, jako jsou:

  • Testování zabezpečení: Tento test zajišťuje, že blockchain neobsahuje žádné bezpečnostní chyby.
  • Testování integrace: Zde test kontroluje hladkou integraci blockchainu s různými systémy.
  • Testování výkonu: Tento test analyzuje kapacitu blockchainu provádět velké množství transakcí.
  • Testování API: Toto testování zajišťuje, že aplikace správně obdrží požadavek a odpověď ze svého ekosystému.

#4 Testovací zpráva

Bezpečnostní experti blockchainu vytvoří zprávu o testu po procesu analýzy a kontroly. Tato zpráva navíc zdůrazňuje možné bezpečnostní hrozby zjištěné během testování.

Tyto zprávy jsou navíc navrženy pro bezpečnostní experty, aby mohli pracovat na zranitelnostech. Kromě toho tato zpráva zmiňuje kritické nedostatky se skóre rizika.

#5. Návrhy a certifikát

Nakonec spolu se zprávou přicházejí vhodné návrhy od týmu pro testování blockchainu. Kromě toho mohou vývojáři s testovacími členy diskutovat o nejlepších možných řešeních k odstranění bezpečnostních závad.

Firma pro testování penetrace blockchainu navíc po vyřešení všech problémů vydá certifikát. Tento certifikát může být důkazem zabezpečené blockchainové sítě nebo platformy.

Bezpečnostní nástroje blockchainu hrají zásadní roli při odhalování možných hrozeb a zranitelností. Mezi hlavní nástroje dostupné v blockchainovém prostoru patří:

#1. Forta

Forta pomáhá monitorovat živé on-chain aktivity a odhalovat potenciální hrozby a bezpečnostní problémy. Jejich silná síť se navíc skládá z tisíců robotů pro detekci hrozeb, které vyvinuli bezpečnostní experti a vývojáři Web3.

Kromě toho Forta poskytuje vývojářům sadu nástrojů pro vytváření vlastních detekčních botů. Kromě toho také umožňují uživatelům vytvářet roboty bez použití jakéhokoli kódu. To je působivé, že?

Tento bezpečnostní nástroj blockchainu pomohl odhalit a zabránit četným útokům v hodnotě milionů amerických dolarů. Například jejich monitorování pro Euler Finance odhalilo útok, který by stál 197 milionů dolarů.

#2. Harpie

Harpie je výkonný bezpečnostní nástroj Web3, který detekuje a eliminuje pokročilé blockchainové hrozby. V důsledku toho jejich tým odhalil a zajistil krypto aktiva v hodnotě přes 100 milionů dolarů.

Nejdůležitější je, že tento nástroj spolupracuje s nejrenomovanějšími jmény v oboru, jako jsou Coinbase, Dragonfly a OpenSea. Kromě toho Harpie monitoruje firewally v řetězci, aby detekoval a předcházel podvodům, hackům a krádežím.

Kromě toho Harpie také udržuje své uživatele v bezpečí při provádění sázek, swapů nebo obchodů. Z tohoto důvodu získali zpět krádeže v reálném čase v hodnotě přes 2 miliony dolarů.

#3. Svévolné provedení

Svévolné provedení umožňuje vývojářům vlastní monitorování blockchainů a hledání potenciálních hrozeb. Navíc při detekci jakékoli hrozby zasílají upozornění prostřednictvím e-mailu nebo chatu.

Kromě toho můžete také provádět změny v procesu monitorování na základě požadavků vašeho projektu. Nemusíte se proto obávat častých aktualizací zabezpečení.

Společnost Arbitrary Execution spolupracovala s klienty jako Milkomeda, Gamma, Aztec atd. Zejména pomohla týmu Gamma identifikovat 22 bezpečnostních problémů a opravit je před možnými útoky.

Závěrečné myšlenky

Technologie blockchain má obrovský potenciál transformovat různá odvětví, jako je zdravotnictví, hry, finance a další. Spolu s širokým přijetím musí projekty blockchainu upřednostňovat bezpečnost.

Konečně je povinné detekovat a eliminovat možné zranitelnosti pomocí bezpečnostních nástrojů blockchainu uvedených v tomto článku. Kromě toho zajistěte provádění pravidelných auditů inteligentních smluv pro vaše blockchainové projekty.

Dále se podívejte na dobré zdroje, jak se naučit Blockchain a získat certifikaci.

x