Zde je návod, jak koupit nejlepší VPN pro vaši online bezpečnost

Upozornění: Některé stránky na tomto webu mohou obsahovat přidružený odkaz. Náš úvodník to nijak neovlivňuje.

Kdysi jsme viděli internet jako bezplatnou, otevřenou platformu, ale v posledních pěti letech jsme tento pojem zavrhli. Jsme si vědomi toho, že vládní agentury a zahraniční bezpečnostní služby mohou sledovat, kam jdeme, co děláme a s kým mluvíme. Víme, že velké korporace běžně monitorují naše aktivity, když používáme jejich služby, a že ne vždy kontrolujeme, jak tyto informace používají – nebo komu je předávají. Můžeme žít nebo navštěvovat země, které blokují služby a cenzurují obsah, nebo můžeme chtít používat streamovací služby, které na jejich domovských územích nabízejí více než ve Spojeném království. Když přistupujeme k internetu prostřednictvím veřejných bezdrátových sítí, vždy existuje určité riziko, že nás někdo může špehovat.

Pomocí VPN můžeme tyto ovládací prvky a omezení překonat. Můžeme skrýt naši polohu a přerušit odkazy na IP adresy, které spojují naše online aktivity s konkrétním místem. Aktivity můžeme skrýt a ztížit tak jejich logování nebo sledování. Můžeme nahradit naše skutečné místo jiným umístěním, což nám umožní vidět cenzurovaný obsah, přistupovat k blokovaným službám nebo používat streamovací služby, jako bychom se nacházeli na jiném území. I když VPN není zárukou soukromí – natož anonymity – je to jeden z nejlepších nástrojů, který máme k jeho ochraně.

Co je to VPN?

VPN je zkratka pro Virtual Private Network a ve své nejzákladnější podobě je prostředkem k rozšíření privátní sítě přes jednu nebo více veřejných sítí (jako je internet), takže můžete odesílat a přijímat data bezpečně, jako byste byli fyzicky připojeni k privátní síti. síť. Pokud někdo mluví například o připojení k firemní VPN, myslí tím, že má bezpečný způsob připojení k firemní síti, jako by seděl v kanceláři. Všechna data jdoucí tam a zpět jsou bezpečná a šifrovaná a pro lidi zvenčí je těžké je poslouchat.

Omezená nabídka: 3 měsíce ZDARMA!

  Jaký je nejlepší protokol VPN?

Služby VPN však znamenají něco trochu jiného. Zde používáte stejnou základní metodu k vytvoření zabezpečeného připojení mezi vaším zařízením nebo počítačem a servery patřícími poskytovateli VPN. Veškerý váš síťový provoz prochází tímto připojením, takže jej nikdo nemůže vidět, dokud neopustí server VPN a nepřejde na veřejný internet. To má dva efekty. Za prvé, udržuje vaše aktivity a komunikaci v soukromí. Dokonce ani váš ISP nevidí nebo nezaznamenává, co děláte. Za druhé, skrývá, kde se nacházíte – a chrání tak vaši identitu – a zároveň to vypadá, jako byste se nacházeli kdekoli, kde je server umístěn. Můžete žít v Glasgow, ale vypadá to, že se připojujete z Finska, Marylandu nebo Baham. S jistotou víte pouze vy a váš poskytovatel VPN.

Proč byste měli používat VPN?

Mnoha lidem buď vyhovuje představa, že jejich online aktivita je sledována, blokována nebo cenzurována – nebo to prostě nevědí nebo je to nezajímá. Pro nás ostatní existují tři dobré důvody, proč bychom mohli chtít používat VPN:

  • Soukromí: I když vás používání VPN nezbytně neučiní anonymní online, jde o dlouhou cestu ke skrytí vašich aktivit a ztížení vaší identifikace. To je plus pro ty, kteří se necítí nepříjemně slídění ze strany vlády nebo korporací, ale absolutní nutnost pro informátory, aktivisty a ty, kteří žijí v represivních režimech.
  • Zabezpečení: Pokud používáte veřejnou WiFi, řekněme, v hotelu nebo kavárně, nebo pokud nemůžete zaručit bezpečnost ostatních sítí, přes které se připojujete, pak vám použití VPN poskytuje další vrstvu ochrany pro přístup k citlivým službám nebo manipulaci. podnikání, když jste mimo kancelář.
  • Přístup: Země, ve které žijete nebo kterou byste mohli navštívit, může blokovat přístup k určitým webovým stránkám nebo webovým službám – včetně služeb sociálních médií, jako je Facebook a Twitter. Běžní poskytovatelé internetových služeb stále častěji dělají totéž, ačkoli obecně tyto stránky zahrnují porno, pirátství nebo nezákonný materiál. A co víc, některé weby a služby – včetně služeb pro streamování videa, jako je Hulu nebo Netflix – mají zavedené kontroly, které zajistí, že uživatelé mimo USA nebudou mít přístup k americkému obsahu, což je škoda, když ve vaší zemi nebo v USA žádná služba neexistuje. služba je nadřazená. Pomocí VPN se můžete dostat přes tyto bloky.
  Jak nastavit Cisco VPN

Omezená nabídka: 3 měsíce ZDARMA!

Jsou všechny sítě VPN v zásadě stejné?

Ani náhodou. Některé jsou nepohodlné a technicky použitelné, zatímco jiné jsou neuvěřitelně jednoduché. Některé mají velké množství serverů rozmístěných po celém světě, zatímco jiné mají jen několik ve velmi specifických oblastech. To ovlivní, odkud se může zdát, že jste připojeni, a také počet uživatelů, které služba může podporovat, než se servery zahltí a zpomalí připojení.

Velké rozdíly jsou také z hlediska výkonu. Použití VPN povede k poklesu rychlosti vašeho internetu, protože veškerý váš provoz musí být směrován přes síť a servery VPN. Některé služby VPN investovaly do své technologie a sítě, takže zásah není vždy patrný, ale u jiných bude vaše rychlost klesat až do takové míry, že budete mít problém, řekněme, streamovat video v každém případě.

Jak je to s ochranou soukromí a zabezpečením? Jsou všechny stejně soukromé a bezpečné?

Opět ne. Za prvé, poskytovatel VPN může zaznamenávat a dokonce monitorovat váš provoz, přičemž je známo, že některé bezplatné služby VPN shromažďují a prodávají některá, většinou neškodná uživatelská data. Trik je zkontrolovat, zda váš poskytovatel zaznamenává váš provoz, co s ním dělá a jak dlouho uchovává nějaké protokoly. Mnozí nyní tvrdí, že si žádné záznamy nevedou, ale – upřímně řečeno – neexistuje způsob, jak to vědět jistě.

Omezená nabídka: 3 měsíce ZDARMA!

V opačném případě je klíčovým faktorem bydliště poskytovatele. V některých zemích, jako jsou USA nebo Spojené království, mají vláda a bezpečnostní služby více pravomocí vyžadovat protokoly nebo monitorovat příchozí a odchozí provoz; schopnosti, kterým váš průměrný poskytovatel VPN nebude moci odolat. Pokud je vaším hlavním důvodem pro používání VPN soukromí nebo anonymita, zvažte, zda si nenajdete nějakou se sídlem v zemi mimo země „čtrnácti očí“, které běžně spolupracují při sledování a obchodních informacích – Spojené království, USA, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Dánsko. , Francie, Nizozemsko, Norsko, Německo, Belgie, Itálie Španělsko a Švédsko – a zejména prvních pět, které tvoří základní skupinu „pěti očí“.

A konečně, různé sítě VPN používají různé šifrovací protokoly, některé více či méně bezpečné než jiné, přičemž některé mají větší dopad než jiné na rychlost. OpenVPN, Chameleon a SSTP nabízejí nejlepší rovnováhu mezi výkonem a zabezpečením. PTTP je rychlý, ale potenciálně slabší.

  Jak používat VPN s Discordem

Existují kromě zabezpečení a výkonu nějaké další funkce, na které bych si měl dát pozor?

Některé služby VPN nabízejí další ochranná opatření, včetně „dvojitého přeskočení“, které dále maskuje vaši polohu a identitu, nebo ochrany před únikem DNS, aby váš prohlížeč přestal odesílat požadavky DNS – požadavky na zacílení na konkrétní adresu URL – přímo vašemu ISP, nikoli prostřednictvím VPN. , odhalující vaši skutečnou polohu. Některé mají funkce pro obcházení bran a monitorování ve veřejných bezdrátových sítích, zatímco jiné vám umožňují přeměnit PC nebo notebook na virtuální router, abyste přes něj mohli připojit další zařízení, aby všechna používala VPN.

Další užitečnou funkcí je killswitch. Nastavte to pro konkrétní aplikace, jako je váš prohlížeč, a pokud vaše připojení VPN selže, prohlížeč se automaticky zavře, čímž zabráníte náhlému odhalení.

A co omezení nebo omezení?

Ne všechny VPN fungují stejně dobře v různých zemích. Někteří nemusí fungovat, řekněme, v Číně, kde se Velký firewall, který brání čínským občanům v přístupu k neschváleným stránkám a obsahu, stal obzvláště dobrým při vyhledávání a blokování VPN. Podobně Netflix nyní dokáže rozpoznat mnoho sítí VPN a zabránit vám v jejich používání pro přístup k americké službě. To, že jeden den funguje, nemusí nutně znamenat, že bude fungovat i v budoucnu.

P2P a torrenty často podléhají omezením. Některé služby vám jednoduše neumožňují sdílet nebo stahovat torrenty nebo provoz P2P prostřednictvím VPN, zatímco jiné mohou vaši možnost omezit. Opět, pokud je to vaše taška – a jsme si jisti, že by vás ani ve snu nenapadlo sdílet obsah nelegálně – pak si před registrací zkontrolujte, co poskytovatel umožňuje.

Nakonec zkontrolujte, kolik zařízení můžete prostřednictvím služby používat a zda služba podporuje všechna zařízení, která chcete používat. Mnohé vám umožní používat VPN až na pěti počítačích PC, Mac nebo jiných zařízeních, zatímco jiné jsou omezeny pouze na jedno. Ne všechna také podporují celou řadu zařízení, takže pokud potřebujete něco pro svůj notebook s Windows, iPad, smartphone s Androidem a streamer Kodi, porozhlédněte se a zužte své možnosti.

Pokud hledáte nejlepší službu VPN, podívejte se na ExpressVPN.

x