Zmenšete svou digitální stopu pomocí těchto 6 nástrojů

Je v pořádku být si vědom své digitální stopy, když děláte věci online. Pomáhá vám chránit vaše práva na ochranu osobních údajů. V tomto pátrání nejste sami, protože nástroje zmíněné v tomto článku vám mohou pomoci minimalizovat vaši digitální stopu.

Internet se stal marketingovým základem pro profesionály v oblasti digitálního marketingu. Firmy a digitální marketéři využívají každou příležitost ke zpeněžení dat někoho jiného. V sázce je tedy vaše online soukromí. I když platí GDPR a další zákony na ochranu soukromí, webové stránky shromažďují nějaké údaje, které může kdokoli použít k tomu, aby vás vystopoval.

Jedinou možností, jak prosadit právo na soukromí pro kohokoli, je stát se svým vlastním expertem na kybernetickou bezpečnost. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o základech digitálních stop a některých trendových nástrojích, které odborníci používají ke snížení digitálních stop.

Digitální značka nebo stopa jsou drobná data, která mohou používat weby, inzerenti, odborníci na kybernetickou bezpečnost a správci IT ke zpětnému dohledání vašeho počítače nebo adresy vašeho bydliště.

Internet neboli Web 2.0, jak jej známe, funguje na základě důvěry. Jako uživatel důvěřujete, že webové stránky budou dodržovat standardní bezpečnostní protokol a zásady ochrany osobních údajů, aby vaše digitální stopa byla chráněna před zlými aktéry.

Webové stránky tedy většinou prodávají vaše data třetím stranám, které tuto stopu využívají pouze k tomu, aby vám nabídly personalizované reklamy. Nikdy vás nevystopují zpět do vašeho domova, abyste obtěžovali.

Nicméně orgány činné v trestním řízení a kybernetické bezpečnostní agentury se na vás mohou obrátit osobně, pokud se zapojíte do jakéhokoli protiprávního jednání prostřednictvím internetu. To vše se může stát díky digitální stopě.

Nyní může být vaše digitální stopa následujících dvou typů:

Tento druh digitálního imprintingu vašich online aktivit probíhá bez vašeho vědomí nebo souhlasu. Vlastník webových stránek má například plné právo shromažďovat údaje o provozu, jako je země původu, IP adresa, operační systém, název prohlížeče, verze prohlížeče, model zařízení atd. Ve většině případů se vás taková data netýkají.

Existují však i jiné typy pasivního digitálního sledování, kdy inzerenti využívají vaše aktivity na sociálních sítích, jako jsou komentáře, sdílení, lajky, pocity atd., aby vás profilovali a posílali personalizované reklamy. Takové profilování by mohlo ovlivnit vaše rozhodování.

Někdy aktivně nebo vědomě sdílíte svá data s webem, mobilní aplikací nebo webovou aplikací výměnou za bezplatné služby. Když například používáte Facebook nebo Twitter, dáváte vlastníkům platformy právo zpeněžit vaše data eticky.

Nyní níže naleznete některé online nástroje, které vám pomohou zůstat anonymní online nebo snížit digitální stopu, kterou jste dosud zanechali:

těžit

Mine je jednoduchá webová a mobilní aplikace pro okamžité nalezení vašich online dat. Možná používáte internet už deset let a není možné si zapamatovat všechna data, která jste doposud sdíleli. Proto musíte naverbovat Mine, aby prohledal Web 2.0 a odhalil o vás vše. Vaše data objeví za méně než 30 sekund.

  Jak to udělat rychle a snadno

Nástroj má palubní desku, kde můžete získat úplný obrázek o své digitální stopě. Pokud máte pocit, že vše odpovídá vašemu standardu, můžete stopu nechat být. Pokud však najdete něco negativního, můžete je okamžitě smazat.

Do aplikace se můžete zdarma zaregistrovat. Během registrace nástroj analyzuje váš profil a zobrazí vám řídicí panel. Poté můžete získat zpět svá data od společností zasláním přímých e-mailů.

Čistý e-mail

Přetížení poštovní schránky může být potenciální příčinou neomezeného sdílení osobních údajů. Když je vaše e-mailová schránka přeplněná, nemůžete sledovat, na které e-maily byste měli odpovídat a na které ne. Proto potřebujete nástroj Clean Email.

K odhlášení z propagačních e-mailových kampaní můžete použít jeho funkci odhlášení e-mailu. Poté můžete použít jeho funkci blokování e-mailů k omezení spammerů a phishingových e-mailů.

Když je vaše e-mailová schránka lehká a přehledná, můžete se soustředit na své e-mailové odpovědi a sdílet méně osobních údajů. Čistý e-mail je proto cenově dostupnou možností, jak snížit vaši digitální stopu.

Můžete začít za pouhých 9,99 $ měsíčně za jeden účet a rozšířit až na 5 účtů za 19,99 $ měsíčně a deset účtů za 29,99 $ měsíčně.

Vymaž mě

Pokud najdete své osobní údaje na Googlu, Bingu nebo Yahoo, znamená to, že některé společnosti pro těžbu dat prodávají vaše data online. Pokud chcete s touto praxí přestat a smazat svá data z internetu, musíte zkusit DeleteMe.

Jeho pracovní proces je docela přímočarý. Stačí se zaregistrovat k placenému plánu a odeslat minimální osobní údaje. DeleteMe chrání vaše data s maximálním utajením. Nyní tým expertů a výzkumníků DeleteMe na digitální stopu hledá na internetu data, která se vás týkají.

Poté, přibližně za sedm dní, dostanete od DeleteMe zprávu o ochraně osobních údajů s podrobným plánem pro smazání dat. Tady to nekončí! Tým DeleteMe sleduje vaše data každé tři měsíce a okamžitě je smaže.

Jumbo soukromí

Jumbo Privacy je mobilní aplikace pro kontrolu digitální stopy ze smartphonů a webových stránek. Mobilní aplikace prostě funguje jako inteligentní virtuální asistent, který omezuje neomezené sdílení osobních údajů nebo vám pomůže snížit již sdílené digitální stopy.

Jumbo Privacy neustále skenuje celosvětový web, aby zjistil, zda byla vaše data ohrožena nebo ne. Pokud ano, dostanete okamžitá upozornění, abyste mohli problém řešit. Přichází také s krádeží ID nebo škodami způsobenými zosobněním až do výše 1 milionu USD. Nejlepší na tom je, že je to bezplatná aplikace pro zařízení iOS a Android.

Stačí mě smazat

Just Delete Me je bezplatný adresář webových stránek, které mohou zpeněžit nebo ukládat vaše data. Můžete navštívit centrum nápovědy nebo centrum ochrany osobních údajů webových stránek a požádat o vymazání svých dat. Pokud neexistují žádné možnosti přímého kontaktu, můžete vývojářům webových stránek poslat e-mail, aby vaše data odstranili.

Hostuje odkazy na webové stránky jako Adobe, Amazon, Alibaba, Amazon AWS, Avast! a tak dále. Proces je jednoduchý pro weby označené zelenou barvou, středně náročný pro weby žluté barvy a extrémně náročný pro portály s červenou barvou.

inkognito

Incogni vám pomůže při jednání se společnostmi zabývajícími se shromažďováním dat, které shromažďují vaši pasivní digitální stopu. Platforma je poměrně jednoduchá na používání. Stačí si zaregistrovat placený účet a nechat vše na Inkogni. Poté bude kontaktovat zprostředkovatele údajů třetích stran s vašimi požadavky na vymazání údajů.

  Vytvořte si vlastní hry pro PS4: Začínáme s „Dreams“

Tato služba však stojí 11,49 $/měsíc nebo 5,79 $/měsíc, když se rozhodnete pro roční nabídku. Možná budete chtít poznamenat, že jeho služby jsou dostupné pouze ve Spojeném království, USA, Švýcarsku, Evropské unii a Kanadě.

Většina lidí, kteří používají internet, říká: „Nemám co skrývat. Tak proč se o to tolik starat?“ Zde jsou důvody, proč brát svou digitální stopu vážně:

Zpeněžení vašich dat

IT společnosti monetizují vaše data, vaše sousedy, vaše kolegy v kanceláři, vaše rodinné příslušníky a data všech ostatních, kteří používají internet. Možná nemáte vztah k takovým společnostem pro těžbu dat, ale vaše data jim vydělávají jmění. Možná se tedy budete chtít zeptat sami sebe, kdo na konci dne profituje?

Ochrana vaší pověsti

Někdo s vlastním zájmem může interpretovat vaše online jednání negativně. Pojišťovna může například dospět k závěru, že řídíte po opilosti, a může vám odmítnout pojištění vašeho vozidla, protože našla online stopu, že jste použili svou kreditní kartu k placení účtů v baru a za parkování vozidla hned za vámi. navštívit ten bar.

Vaše pověst je tak jednoduchá, jak vás společnost soudí. A věřte tomu, že lidé mají tendenci pokaždé špatně interpretovat vaše online akce.

Vyhněte se finanční ztrátě

Podvodníci se neustále na internetu snaží hacknout online databáze osobních informací, jako jsou SSN, řidičský průkaz, internetové bankovnictví atd. Pokud by se jim podařilo získat přístup k takovým databázím a zjistit, co se vám líbí a nelíbí z Facebooku, mohli by snadno provést reset hesla k účtu. a okrást vás o vaše úspory.

Některé společnosti vydávající kreditní karty a pojistitelé úvěrů také zvažují digitální stopu jiných lidí při posuzování vaší bonity; Například jste nabili svou kartu na místě, kde je většina zákazníků neplatičů kreditních karet. Pro nadcházející měsíce můžete snadno očekávat revidovaný nízký úvěrový limit.

Vyhněte se duševnímu stresu

Mohli byste se dostat do mnoha problémů, pokud na sociálních sítích nedokážete držet prsty od sdílení osobních zkušeností a přesvědčení. Herní aplikace, kterou hrajete s rodinou, může před členy vaší rodiny začít zobrazovat obsah pro dospělé jako reklamu. Takové zážitky jsou opravdu nepříjemné a stresující.

Vlastnictví vašich osobních údajů

Možná nebudete chtít sdílet svá zdravotní data s kolegy v kanceláři. Nebo možná neprozradíte své politické přesvědčení všem. Opět možná budete chtít uchovat své náboženské přesvědčení posvátné a nesdělovat je veřejnosti. Když však taková data zadáte online, existuje vysoká pravděpodobnost, že některá společnost shromažďující data zpeněží taková citlivá data.

Kromě soukromých společností zabývajících se shromažďováním údajů shromažďuje vláda veřejná data k profilování svých občanů. Protože Google, Microsoft, Facebook, Twitter, YouTube, Yahoo a další sdílejí vaše online aktivity s vládou bez starostí.

Pokud tedy sdílíte příliš mnoho online, vzdáváte se práva vlastnit svá data.

Ochrana vaší svobody

V mnoha zemích vláda aktivně monitoruje aktivity na sociálních sítích, chaty WhatsApp, konverzace v Messengeru, kanály YouTube a tak dále, aby snížila hlas a aktivismus proti vládě.

  Blogger vs. WordPress: Co je nejlepší pro blogování?

Pokud se vaše zařízení nebo účet nějakým způsobem propojí s určitými aktivitami, které vaše vláda považuje za hrozbu pro jejich existenci, můžete mít potíže nebo budete muset před úřady dokázat svou nevinu.

Zde je několik způsobů, které vám mohou pomoci minimalizovat digitální sledování online nebo je zcela vynulovat:

 • Vytvořte silná hesla pro základní online služby.
 • Ověřte si u poskytovatele služeb, zda může respektovat váš požadavek „Neprodávejte mé osobní údaje“.
 • K procházení online použijte službu virtuální privátní sítě (VPN).
 • Ujistěte se, že jste v prohlížeči Google Chrome nebo jiných prohlížečích aktivovali funkci Bezpečné prohlížení, abyste se vyhnuli stránkám s krádeží dat.
 • Účinným způsobem je použití jakéhokoli standardního nástroje proti sledování, jako je DuckDuckGo, Privacy Badger, TrackOFF atd.
 • Odhlaste se ze všech webových stránek a aplikací, které používáte jen zřídka.
 • Vyhněte se přístupu na webové stránky, které zobrazují tlačítka To se mi líbí/Sdílet na Facebooku, tlačítka Tweet atd.
 • Zkuste si vystačit se softwarem a aplikacemi dodávanými se zařízením. Když si stáhnete aplikaci, automaticky jí udělíte určitá oprávnění ke shromažďování dat.
 • Pokuste se odmítnout cookies, kdykoli můžete.
 • Pro méně personalizované reklamy použijte prohlížeč Brave.
 • Úplné odstranění vaší online stopy z ekosystému Web 2.0 je náročné. Můžete zkusit tyto návrhy:

 • Odhlásit se z webových stránek, které fungují jako zprostředkovatelé digitálních dat.
 • Je v pořádku vytvořit více e-mailů pro uspokojení určitých naléhavých potřeb. Pokud však nehodláte používat všechny tyto e-maily, je dobré je smazat.
 • Velké IT společnosti jako Google, Facebook atd. nabízejí možnost stáhnout si kopii vašich dat a navždy smazat váš profil ze svých serverů. Pokud některou z těchto platforem opouštíte, udělejte to v první řadě.
 • Ujistěte se, že často odstraňujete sledovače a soubory cookie ze svých webových prohlížečů.
 • Smažte svou aktivitu procházení z webů jako Google, Facebook, Yahoo, Microsoft atd.
 • Použijte prohlížeč Tor.
 • Internetový archiv ukládá kopie webových stránek v pravidelných intervalech. Je to v podstatě systém kontroly verzí pro Internet. Internetový archiv však dodržuje mnoho přísnějších zásad ochrany dat. Má zajistit, aby se jednotliví uživatelé nezranili.

  Internetový archiv se řídí propracovanými zásadami ochrany autorských práv a zásad ochrany osobních údajů. Má také Podmínky použití. Tam uvádí, že údaje sdílí se třetími stranami pouze pro účely výzkumu, nikoli pro peněžní zisky. Internetový archiv tedy mírně ovlivňuje vaše digitální otisky na internetu.

  Závěr

  Když byl Web 2.0 novou hračkou, možná jste ignorovali spoustu úniků dat. Nyní však musíte mít svá data pod kontrolou, jinak ztratíte svou rozhodovací pravomoc a svobodu. Výše uvedené nástroje můžete použít ke snížení své digitální stopy a zůstat neviditelní online.

  x