10 nejlepších nástrojů prodejní cesty pro generování potenciálních zákazníků

V dnešním uspěchaném digitálním světě čelí podniky všech velikostí tvrdé konkurenci, a proto je velmi důležité mít efektivní marketingovou strategii. Jednou z klíčových součástí prosperující marketingové strategie je dobře navržený prodejní trychtýř.

Prodejní cesta je proces krok za krokem, který vede vaše potenciální zákazníky k nákupu nebo provedení konkrétní akce.

Nástroje prodejních cest jsou důležitější než kdy jindy, protože online prostředí se neustále vyvíjí a podniky soutěží o přilákání a udržení zákazníků. Tyto nástroje vám pomohou zefektivnit váš prodejní proces, zlepšit úsilí při získávání potenciálních zákazníků a v konečném důsledku zvýšit příjmy.

S tolika nástroji prodejních cest dostupných na trhu si můžete vybrat ty, které nejlépe vyhovují vašim potřebám a rozpočtu.

Efektivní využívání prodejních cest vám může pomoci optimalizovat proces prodeje, což povede k vyšším konverzním poměrům, vyšším výnosům a lepšímu udržení zákazníků. Poskytnutím bezproblémového a personalizovaného zážitku se můžete snadno etablovat jako důvěryhodná značka a budovat dlouhodobé vztahy se zákazníky.

V tomto článku se hlouběji ponoříme do některých nejlepších nástrojů prodejní cesty, které vám pomohou trvale získávat potenciální zákazníky pro vaši firmu.

Začněme.

Co jsou to prodejní cesty? – Historický přehled

V marketingu je prodejní cesta definována jako cesta zákazníka – od objevení k nákupu. Prodejní cesta má často více kroků, jejichž skutečný počet se liší podle vašeho prodejního modelu, typu produktu a velikosti lístku.

Prodejní cesta vám umožňuje analyzovat, jak funguje každý krok prodejního procesu, a podle toho provádět úpravy. Díky tomu můžete efektivněji využívat svůj čas a prodejní zdroje, když zákazníci procházejí prodejním trychtýřem.

Ale kde to všechno začalo? – To je častá otázka, kterou si klade spousta lidí.

Koncept prodejního trychtýře existuje již dlouhou dobu a v průběhu let se vyvíjel. Nejstarší známá zmínka o prodejním trychtýři pochází z konce 19. století, kdy reklamní průkopník E. St. Elmo Lewis představil koncept AIDA (Attention, Interest, Desire, Action) – model pro vedení potenciálních zákazníků nákupním procesem.

Termín „cesta prodeje“ poprvé zavedl ve 20. letech 20. století William Townsend, který popsal proces nákupu jako cestu, která začíná u širokého publika a zužuje se na menší skupinu kvalifikovaných potenciálních zákazníků připravených k nákupu.

V 50. letech 20. století Americká marketingová asociace dále zdokonalila koncept prodejního trychtýře, který jej popsal jako „proces přeměny potenciálních zákazníků na zákazníky vytvořením řady kroků nebo fází“.

Dnes se prodejní trychtýř vztahuje k vedení potenciálních zákazníků jednotlivými kroky nebo fázemi, aby se z nich stali platící zákazníci. Typická prodejní cesta zahrnuje několik míst: povědomí, zájem, zvažování a rozhodnutí.

Význam a použití prodejních cest

Pochopení toho, jak fungují prodejní cesty, je užitečné pro vizualizaci cesty zákazníka od začátku do konce. Prodejní trychtýř nabízí užitečný, postupný rámec pro sledování vašeho prodejního výkonu a snadnou identifikaci oblastí zlepšení.

Pomocí nástrojů, jako je Google Analytics, můžete identifikovat cestu zákazníka po webu a určit, které stránky mají vysokou míru opuštění.

  Jak přenést snímky obrazovky z Nintendo Switch do počítače

Zde je několik případů použití prodejních cest:

Vedoucí generace

Prodejní cesty jsou užitečné pro generování a přeměnu potenciálních zákazníků na zákazníky. Získáním potenciálních zákazníků prostřednictvím přihlašovacích formulářů nebo vstupních stránek můžete snadno přesunout potenciální zákazníky přes cestu a přeměnit je na platící zákazníky.

Získávání zákazníků

Prodejní cesty jsou navrženy tak, aby provedly potenciální zákazníky prodejním procesem a usnadnily jim nákup. Poskytnutím cenných informací a jasnou výzvou k akci můžete zlepšit svůj celkový konverzní poměr a získat nové zákazníky.

Upselling a Cross-Selling

Jakmile zákazník nakoupí, můžete použít prodejní cesty k podpoře dalšího prodeje a křížového prodeje. Kromě toho můžete zvýšit průměrnou hodnotu objednávky a zvýšit příjmy nabídkou souvisejících produktů nebo služeb, které doplňují původní nákup.

Udržení zákazníků

Prodejní cesty lze také použít k udržení zákazníků nabízením pobídek, slev nebo speciálních akcí. Udržováním kontaktu se zákazníky a nabízením hodnoty jim můžete budovat dlouhodobé vztahy a zvyšovat loajalitu zákazníků.

Prodejní cesty vs. prodejní kanály – jaký je rozdíl?

Prodejní cesty a kanály jsou pojmy, které se často používají zaměnitelně, ale mají některé klíčové rozdíly.

Prodejní cesta vizualizuje cestu zákazníka od povědomí k nákupu. Nastiňuje kroky, které potenciální zákazník podnikne od prvního kontaktu s vaší firmou až po to, že se stane zákazníkem. Fáze prodejní cesty obvykle zahrnují povědomí, zájem, zvažování, rozhodnutí a akci.

Motivem prodejní cesty je vést potenciální zákazníky nákupním procesem a nakonec je přeměnit na zákazníky.

Prodejní kanál je na druhé straně proces pro správu potenciálních zákazníků a obchodů. Je to série kroků, které prodejce podnikne, aby posunul vašeho potenciálního zákazníka od prvního kontaktu k uzavření obchodu.

Fáze prodejního kanálu obvykle zahrnují vyhledávání, kvalifikaci, analýzu potřeb, návrh, vyjednávání a uzavření. Účelem prodejního kanálu je řídit proces prodeje a zlepšit efektivitu prodejního týmu. Software pro prodejní kanály vám může pomoci řídit proces prodeje a zvýšit produktivitu.

Stručně řečeno, prodejní cesty se zaměřují na cestu zákazníka od povědomí k nákupu, zatímco prodejní kanály se zaměřují na proces prodeje od potenciálního zákazníka až po uzavření. Oba koncepty je pro vás důležité pochopit a implementovat, abyste zvýšili příjmy a zlepšili efektivitu svého prodejního úsilí.

Zde je seznam nejlepších nástrojů prodejní cesty pro generování potenciálních zákazníků:

Kakao

Cacoo by Nulab je výkonný software pro prodejní cesty, který nabízí různé funkce, které vám pomohou optimalizovat vaše prodejní procesy a zvýšit konverze. Jako alternativa Clickfunnels je Cacoo navržen tak, aby byl uživatelsky přívětivý a snadno použitelný a zároveň poskytoval pokročilé funkce a možnosti přizpůsobení.

Jednou z nejlepších funkcí Cacoo je jeho nástroj pro vytváření trychtýřů přetahováním, který vám umožňuje snadno vytvářet a přizpůsobovat vaše prodejní cesty bez kódování nebo technických znalostí. Tato funkce pomáhá šetřit čas a zdroje a zároveň poskytuje flexibilitu a možnosti přizpůsobení.

Další klíčovou vlastností Cacoo jsou jeho možnosti automatizace. S Cacoo můžete nastavit automatické pracovní postupy a spouštěče, jako jsou e-mailové kampaně a následné zprávy, abyste mohli komunikovat se zákazníky a potenciálními zákazníky v každé fázi.

Celková hodnota společnosti Cacoo spočívá v její schopnosti poskytovat komplexní a uživatelsky přívětivé softwarové řešení prodejní cesty, které optimalizuje vaše prodejní procesy a zvyšuje konverze.

Kajabi

Kajabi je komplexní software prodejních cest navržený tak, aby vám pomohl vytvořit a optimalizovat vaše prodejní cesty. Jeho hodnota spočívá v jeho uživatelsky přívětivém rozhraní a pokročilých funkcích, které vám umožňují vytvářet a spravovat své prodejní cesty bez technických znalostí.

  7 důvodů, proč zvolit React Native pro vývoj mobilních aplikací

Tento nástroj umožňuje tvůrcům kurzů a producentům online obsahu používat platformu k vytváření vstupních stránek, odesílání e-mailů a nastavení funkcí pokladny. Můžete také využít platformu Kajabi pro zpracování plateb a přístup k více marketingovým nástrojům z jediné platformy.

Kromě toho nabízí Kajabi také vestavěné funkce elektronického obchodování pro prodej produktů a služeb přímo v rámci vašich prodejních cest. Tato funkce vám poskytuje bezproblémovou uživatelskou zkušenost a zároveň generuje vyšší příjmy.

Jak již bylo řečeno, Kajabi není ideální pro malé podniky a začínající podniky, protože se většinou zaměřuje na podniky a středně velké společnosti. Při správném použití je Kajabi efektivní možností pro vytvoření strategie prodejního trychtýře.

Systeme

Třetím jménem na tomto seznamu je Systeme, marketingový nástroj typu vše v jednom, který vám pomůže vytvořit prodejní cesty, umožnit automatizaci podnikání a vytvořit infrastrukturu pro podporu vašeho online podnikání. Systeme.io se zaměřuje na podnikatele a je poměrně snadno použitelný a cenově dostupný.

Díky nástroji Systeme.io můžete během minuty vytvářet prodejní cesty a vstupní stránky a používat vestavěnou e-mailovou automatickou odpověď k odesílání newsletterů a nastavení kampaní prostřednictvím e-mailu.

Můžete také vytvořit členské stránky na každém ze tří plánů, což usnadňuje vytváření a správu kurzů. Jeho platformu můžete použít k vytváření a publikování blogů, spouštění webinářů a nastavení automatizace pro opakující se úkoly.

Nástroj je ideální pro malé i velké podniky.

Zendesk Prodám

Zendesk Sell je dalším přírůstkem do tohoto seznamu nástrojů prodejního trychtýře pro generování potenciálních zákazníků. Poskytuje sledování celého trychtýře a další nástroje pro generování potenciálních zákazníků, včetně možnosti vytvářet vstupní stránky a webové formuláře kromě hodnocení potenciálních zákazníků.

Můžete snadno využít uživatelsky přívětivé funkce pro správu kontaktů a okamžitě získat relevantní informace o zákaznících.

Zendesk Sell můžete použít ke správě více potenciálních zákazníků automatickým generováním přesných zpráv v reálném čase. Vytváření a správa prodejní cesty na Zendesk Sell vám pomůže získat některé úžasné funkce, jako je e-mailová inteligence, nástroje pro vyhledávání, přístup z mobilního telefonu (prostřednictvím aplikace) a vlastní řídicí panely.

Pohon potrubí

Pipedrive je populární software pro řízení prodejních cest a vztahů se zákazníky (CRM), který nabízí řadu funkcí, které pomáhají prodejním týmům efektivněji řídit prodejní proces a potrubí.

Použití vizuálního kanálu vám umožní uspořádat prodejní cestu logickým způsobem zaměřeným na konverze.

Pipedrive nabízí řadu přizpůsobitelných šablon a integrací s dalšími prodejními a marketingovými nástroji, což vám usnadňuje vytváření a optimalizaci cesty podle vašich jedinečných obchodních potřeb.

Mezi další klíčové funkce Pipedrive patří sledování a správa potenciálních zákazníků, sledování a správa obchodů, správa kontaktů a prognózy prodeje. Zahrnuty jsou také robustní reportovací a analytické funkce, které vám pomohou analyzovat váš prodejní výkon.

Mějte

Software Keap sales trychtýř může pomoci jako nástroj prodejní cesty tím, že automatizuje a zefektivňuje proces prodeje, poskytuje cenné statistiky a analýzy a zlepšuje komunikaci a zapojení s potenciálními zákazníky a zákazníky.

Pomáhá vám poskytovat podrobné zprávy a analýzy o vaší prodejní cestě, včetně konverzních poměrů, výkonu prodejního kanálu a sledování příjmů.

Nástroj pro správu prodejního kanálu Keap vám umožňuje řídit váš prodejní proces od začátku do konce. Můžete sledovat potenciální zákazníky v každé fázi prodejního procesu a automatizovat úkoly, jako jsou následné e-maily a plánování schůzek.

  Jak získat vyzváněcí tón pro iPhone X na vašem telefonu

Keap vám umožňuje zachytit potenciální zákazníky z různých zdrojů, jako jsou vstupní stránky, webové formuláře a sociální média. Jakmile je potenciální zákazník zachycen, je automaticky přidán do vaší prodejní cesty.

Klikněte na cesty

ClickFunnels je softwarový nástroj navržený tak, aby pomohl firmám vytvořit efektivní prodejní cesty, optimalizovat míru konverze a zvýšit příjmy. Jeho tvůrce vstupních stránek přetažením umožňuje firmám vytvářet vstupní stránky s vysokým počtem konverzí bez znalosti kódování.

Prodejní cestu si můžete přizpůsobit od začátku do konce a optimalizovat vše od počátečního přihlášení až po stránky pro další prodej a ‚děkuji‘.

ClickFunnels se také integruje s různými tvůrci formulářů WordPress, jako jsou Gravity Forms, Contact Form 7 a Ninja Forms. Pomocí nich můžete snadno vytvářet nové formuláře ve WordPressu a poté je používat na svých vstupních stránkách k získávání potenciálních zákazníků a informací o zákaznících.

ClickFunnels je preferovaný nástroj pro většinu společností, který pomáhá zefektivnit prodej a zvýšit konverze.

Bitrix24

Bitrix24 je oblíbený software pro řízení podniku s modulem pro řízení vztahů se zákazníky (CRM). Tento modul CRM poskytuje řadu funkcí prodejního trychtýře, které vám pomohou efektivněji řídit a optimalizovat vaše prodejní procesy.

Bitrix24 vám umožňuje automatizovat opakující se úkoly, jako je odesílání následných e-mailů a aktualizace záznamů. Šetří čas a omezuje lidské chyby a zajišťuje, že se vaše prodejní týmy mohou soustředit na strategičtější úkoly.

Mezi výjimečné funkce nástroje Bitrix24 pro tvorbu trychtýřů patří rozhraní přetahování pro vytváření vlastních prodejních cest, automatizační nástroje pro správu potenciálních zákazníků a kontaktů a vestavěné analýzy pro sledování výkonu a identifikaci oblastí pro zlepšení.

Další funkce, jako je e-mailový a SMS marketing, spolu s integrací s aplikacemi, jako je Disk Google a Mailchimp, z něj dělají perfektní alternativu ClickFunnels pro vaši firmu.

Freshworks

Freshworks Sales Funnel Software vám může pomoci zefektivnit vaši prodejní cestu a zlepšit vaši prodejní výkonnost. Díky řadě funkcí prodejního trychtýře vám Freshworks umožňuje řídit procesy efektivněji, zvyšovat efektivitu a nakonec uzavírat více obchodů.

Pomáhá také vašim prodejním týmům upřednostňovat potenciální zákazníky a soustředit se na nejslibnější příležitosti.

Freshworks poskytuje vizuální reprezentaci prodejního kanálu, což vám umožňuje sledovat průběh obchodů v různých fázích prodejního procesu.

Prostřednictvím CRM můžete také sledovat aktivitu vašeho potenciálního zákazníka a automaticky mu poslat správný e-mail ve správný čas, ať už jde o zvláštní příležitost nebo když je chcete upozornit na speciální slevy, upgrady funkcí nebo ukázky.

Zahrnovat mě

Involve.me může být užitečným nástrojem k doplnění stávajících procesů obchodní cesty. Vytvořením poutavého a interaktivního obsahu vám Involve.me může pomoci efektivněji zachytit a kvalifikovat potenciální zákazníky, automatizovat opakující se úkoly a získat přehled pro optimalizaci vašich prodejních procesů.

Jedná se o platformu pro zapojení zákazníků, která vám umožňuje vytvářet interaktivní obsah, jako jsou kvízy, průzkumy, hodnocení a interaktivní formuláře.

I když to není primárně nástroj prodejní cesty, Involve.me lze stále efektivně používat k podpoře procesů prodejní cesty.

Involve.me lze použít k vytváření interaktivních hodnocení, která vám pomohou kvalifikovat potenciální zákazníky na základě specifických kritérií, jako je rozpočet, velikost společnosti a rozhodovací pravomoci.

Závěr

Musíte vybrat správné nástroje na základě vašich konkrétních potřeb a rozpočtu. Kromě toho je zásadní integrovat tyto nástroje s jinými systémy a procesy, aby byl zajištěn hladký a efektivní pracovní postup.

S pomocí výše uvedeného softwaru pro prodejní cesty můžete zachytit a kvalifikovat potenciální zákazníky, spravovat prodejní kanály a získávat přehledy prostřednictvím analýz a sestav.

Doufáme, že vám tento článek pomohl a umožní vám vybrat si nejlepší nástroj odprodeje do trychtýře, který podpoří vaše úsilí při získávání potenciálních zákazníků.