12 nejlepších řešení NAS (Network Attached Storage) pro osobní a oficiální použití

Existuje několik způsobů, jak zálohovat nebo chránit svá data, ale pokud hledáte profesionální zálohu a obnovu (podstatná je efektivní obnova, jinak samotná záloha nestačí) s pokročilou technologií, NAS je řešení.

Vaše data nejsou vždy v bezpečí a je třeba je chránit, bez ohledu na to, zda používáte osobní počítač, domácí síť nebo podnikovou síť.

NAS umožňuje malým a středním podnikům získat všechna svá data na jednom místě, zabezpečená a dostupná odkudkoli. Jednou z největších výhod NAS je, že je multifunkční. Lze použít pro osobní, domácí kancelář, pro malé a střední podniky (malé a střední podniky).

NAS se stal velmi oblíbeným pro domácí použití pro ukládání vašich fotografií, videí, hudby a dokumentů na jednom centrálním místě a přístup k nim kdykoli a kdekoli. Pro profesionální prostředí se NAS stal aktivem pro ukládání dat. Na základě pověření zaměstnanců společnost poskytuje přístup k zařízením NAS pro zálohování, obnovu a přístup k citlivým datům.

Podle a zpráva o výzkumuOčekává se, že trh Network Attached Storage (NAS) poroste v období 2021–2026 CAGR (Complex Annual Growth Rate) přibližně 19,5 %.

Odhaduje se, že více než 80 % středně velkých podniků používá NAS pro více vrstev úložiště s nadbytečnou kapacitou ve srovnání s jinými typy úložiště.

Hlavními hybateli poptávky po NAS jsou rostoucí potřeba bezpečného úložiště dat, snadný přístup, rostoucí SOHO (malá kancelář nebo domácí kancelář), potřeba centralizované správy dat a další.

Jak přesně funguje Network Attached Storage (NAS)?

NAS je systém/zařízení skládající se z hardwaru a softwaru připojeného přímo k síti. Lze jej připojit k routeru pomocí LAN kabelu.

Z hardwarového hlediska se NAS skládá ze skupiny pevných disků v poli používaném pro ukládání dat, CPU (procesor) a RAM (Random Access Memory) pro správu souborových systémů, spouštění aplikací, zpracování mediálních souborů, správu více uživatelů. , atd.

Hardwarová konfigurace určuje rychlost a škálovatelnost NAS. Ze softwarového hlediska se NAS skládá z operačního systému, konkrétně Linuxu, pro správu celého systému NAS.

Jedinečnost NAS je v tom, že k němu má přístup mnoho lidí z různých míst i přes mobilní zařízení.

NAS pomáhá při centralizaci dat a optimalizuje využití úložiště. Poskytuje vysokou dostupnost dat pomocí RAID a odolnost proti chybám.

Data v NAS jsou uložena v diskových polích, data jsou zpracovávána pomocí procesoru a RAM a celé zařízení je spravováno operačním systémem. Lidé přistupují k datům buď prostřednictvím mobilní aplikace nebo webových portálů.

Pojďme se podívat na některá z nejlepších NAS zařízení na současném trhu.

NAS Synology DS920

Synology 4šachtový NAS DS920 je vybaven 4jádrovým procesorem, který poskytuje o 15,5 % rychlejší indexování souborů, o 24 % rychlejší indexování fotografií a o 133 % rychlejší internetovou odezvu. Toto zařízení NAS má 4 GB RAM, kterou lze rozšířit až na 8 GB.

Podporuje více protokolů pro sdílení souborů, jako je CIFS, AFP, NFS, FTP, což umožňuje komukoli centralizovat soubory nebo synchronizovat soubory na více zařízeních na více místech.

Jeho inteligentní bezpečnostní řešení umožňuje připojení více IP kamer s živým přenosem a integraci I/O modulů.

Díky obrovské velikosti paměti a rychlosti procesoru 2,7 GHz mohou uživatelé překódovat 4K H.265 / H.264 video až do 1080p a streamovat je do HD televizorů, přehrávačů digitálních médií, mobilních telefonů a počítačů.

Funkce

 • K dispozici jsou dva vestavěné sloty SSD pro disky SSD, které zvyšují vstup/výstup systému a 20krát rychlejší výkon aplikací
 • Škálovatelnost: Podporuje až 9 HDD s DX517. rozšiřující modul
 • Pomocí přírůstkových záloh na úrovni bloků a křížové deduplikace lze uložit více verzí záloh
 • Kompletní sledovací řešení pro záznam, monitorování a správu

Pokud hledáte zálohování a zabezpečení dat pro malé a střední podniky, pak je 4šachtový DS920 NAS Synology tou nejlepší volbou. Dokonce i společnosti, které hledají škálovatelnost, mohou připojit externí zařízení Synology DX517 pro stále rostoucí objemy dat.

WD My Cloud Home

WD My Cloud Home je snadno použitelné osobní cloudové úložiště. Snadno se připojuje k wifi síti přes router. Lze k němu přistupovat odkudkoli bez placení předplatného.

  Complete For Gmail nabízí návrhy slov při psaní e-mailu [Chrome]

Všechna data vašeho smartphonu, jako jsou obrázky, videa, lze nastavit na automatické zálohování a synchronizaci a dokonce i data z vašeho počítače, notebooku nebo cloudu lze bezdrátově zálohovat.

K rychlému importu a exportu dat můžete připojit své externí datové disky, jako jsou HDD nebo USB flash disky.

Funkce

 • Centralizované úložiště pro všechny soubory a funkce vyhledávání s datem a časem
 • Získejte přístup, nahrávejte a sdílejte fotografie, videa a soubory odkudkoli pomocí aplikace My Cloud Home.
 • Je kompatibilní s MAC a Windows, stejně jako se zařízeními IOS a Android
 • Jeho vestavěný software umožňuje snadné nastavení zálohování a synchronizace

Tento osobní cloud WD 4TB je vhodný pro domácí nebo osobní použití. Jeho uživatelsky přívětivé rozhraní usnadňuje použití.

WD My Cloud EX2 Ultra

WD My Cloud EX2 je vysoce výkonný NAS s více možnostmi RAID pro zálohování a ochranu dat. Dodává se s RAID 0 pro vyšší výkon, RAID 1 pro zrcadlení dat a JBOD (Just a Bunch of Disks) pro konfigurace bez RAID.

Pro zajištění plynulého streamování a vysokého výkonu je integrován dvoujádrový procesor 1,3 GHz a 1 GB DDR RAM. Dodává se s mobilní aplikací My Cloud OS 5, která vám umožní ukládat, přistupovat a streamovat váš obsah kdekoli.

Funkce

 • Automaticky synchronizujte soubory ve všech svých počítačích
 • Šifrování svazku: Šifrování svazku 256 AES pro ochranu vašich souborů v síti.
 • Úplná záloha: Acronis True Image zálohuje operační systém, aplikace, nastavení a jednotlivé soubory.
 • Podpora aplikací třetích stran: Plex, Dropbox, WordPress a další.

Lze jej použít v domácí kanceláři a také v organizacích střední úrovně pro zálohování s možností redundance dat. Ochrana dat je založena na umělé inteligenci, která chrání před útoky ransomwaru a malwaru.

QNAP 4 Bay TS-451D2

QNAP 4Bay TS-451D2 NAS nabízí dostatek úložného prostoru pro domácí použití i pro použití v malých firmách. Uživatelé mohou ukládat, sdílet a archivovat soubory.

Firemní uživatelé nebo malé organizace se mohou připojit lokálně nebo vzdáleně pro bezproblémový přístup k pracovním souborům, protože je vybaven dvoujádrovým procesorem 2,0 GHz, který lze škálovat až na 2,9 GHz.

Domácí uživatelé si mohou vychutnat vysoce kvalitní multimediální zážitek díky přímému streamování a výstupu 4K HDMI 2.0. Integrace cloudového úložiště třetích stran vám umožní připojit vaše stávající cloudové úložiště.

Funkce

 • Hostujte virtuální stroje a kontejnery pro spouštění různých aplikací
 • Soukromý cloud, který podporuje ochranu účtu, blokování IP, ověřování a dvoufázové šifrování
 • Technologie QuDedup eliminuje duplikaci dat před jejich uložením na NAS a šetří úložný prostor, využití šířky pásma a čas zálohování.

NAS je ideální pro soukromé domácí uživatele i pro prostředí SOHO (Small Office / Home Office). Domácí uživatelé jej mohou používat pro přístup k multimediálnímu obsahu, včetně obsahu HDMI, zatímco pracovníci v kanceláři mohou přistupovat k datům na místě nebo vzdáleně.

Netgear ReadyNAS se 4 šachtami

Netgear ReadyNAS se 4 šachtami nabízí funkčně bohaté technologie a úložiště s kapacitou až 48 terabajtů (zásuvka pro 4 zařízení). Podporuje vyšší přístupovou rychlost až 200 MB/s rychlost čtení a 160 MB/s zápis a také podporuje obsah v rozlišení Full HD 1080p.

Technologie Netgear snapshot sleduje předchozí verze souborů pro snadné obnovení. Unikátní bitová červená technologie chrání média před degradací. Automatické vícesložkové zálohování a RAID chrání data v případě selhání zařízení.

Funkce

 • Antivirový software v reálném čase na ochranu před viry a malwarem
 • Vybaven 1,4GHz čtyřjádrovým procesorem a 2GB RAM pro lepší operace čtení/zápisu
 • Podporuje pevné disky SATA a SSD (pevné disky)
 • Webový portál a mobilní aplikace ReadyCLOUD pro vybudování jednoduchého a bezpečného privátního cloudu

Navzdory doporučení pro soukromé použití je bohatý seznam funkcí a zavedení pokročilých technologií, jako je RAID, podpora SSD a souborový systém BTRFS, nejlepší volbou pro malé kancelářské sítě.

Asustor Lockerstor 2

Prostor pro dva disky Asustor NAS (AS6602T) od Lockerstor je oceněné zařízení, které se v roce 2021 podle údajů magazínu CHIP umístilo na druhém místě v Německu.

ASUSTOR je oficiálním partnerem Adobe a jeho úložiště se integruje s Adobe Creative Cloud pro návrhy a projekty využívající oceňovaný ekosystém Adobe.

Tento NAS obsahuje 4 GB DDR4 RAM, která je o 30 % rychlejší než DDR3 RAM, a je poháněn nejnovějším čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron Gemini Lake se 4 MB vestavěné mezipaměti pro rychlejší zpracování.

  Jak skrýt názvy složek aplikací na iPhone nebo iPad

Hardware a software jsou kompatibilní s nejlepšími virtuálními prostředími, jako jsou VMware, Citrix a Microsoft Hyper-V.

Funkce

 • Dva 2,5 GbE porty s možností rozšíření až na 5 Gbps s podporovaným hardwarem
 • Snadno zapněte a vypněte NAS vzdáleně nebo lokálně pomocí mobilní aplikace.
 • Dva porty M.2 NVMe SSD pro rychlé ukládání do mezipaměti
 • Integrovaný firewall a ochrana ADM chrání vaše data před škodlivými útoky a brání hackerům v přístupu k vašemu NAS.

Jedno z nejmodernějších NAS zařízení v kategorii dvoušachtových. Lze jej použít se streamováním HD obsahu pro soukromé domácnosti a pro ukládání autorizovaných dat na bezpečnější a rychlejší zálohovací zařízení NAS pro malé kanceláře.

Buffalo LinkStation 220DR

LinkStation Buffalo je 2-diskové síťové úložiště, které je chytré, rychlé a vybavené funkcemi pro soukromé ukládání audio, video a dalších datových souborů. Dodává se s předkonfigurovanými zařízeními NAS pro vynikající výkon a spolehlivost RAID.

Má různé multimediální funkce jako Direct Copy, DSD (Direct Digital Stream). Direct Copy automaticky přenáší mediální soubory z digitálních zařízení na váš web LinkStation, zatímco DSD přehrává špičkové zvukové soubory bez ztráty kvality.

Funkce

 • Integrovaný BitTorrent klient pro přímé stahování velkých souborů do zařízení bez počítače
 • Kompatibilita zálohování se systémy Windows a MAC prostřednictvím oceňovaných systémů NovaBACKUP Buffalo Edition a Time Machine for Mac.
 • Podporované úrovně RAID: RAID 0, RAID 1
 • Má 800 MHz procesor a 256 MB DDR3 RAM

Má základní funkce NAS a průměrné takty CPU a RAM. Může být použit pro osobní použití k vytvoření soukromého cloudu pro ukládání mediálních souborů. Není vhodný pro oficiální použití, protože jeho nižší technické parametry mohou zpomalit činnost.

Terramaster F2-210 2-šachtový

Jedná se o výkonný a cenově dostupný TerraMaster NAS a je vhodný pro vše od osobních multimediálních aplikací až po malá oficiální úložiště a ochranu dat. Jedná se o NAS se dvěma pozicemi a podporuje 18 terabajtů úložiště rozšiřitelného až na 32 GB.

Je vybaven špičkovým čtyřjádrovým procesorem 1,4 GHz a 1 GB RAM a podporuje operace čtení/zápisu rychlostí 124 MB/s. Toto zařízení NAS má několik metod zálohování dat RAID 0, RAID 1, JBOD a SINGLE a podporuje protokoly HTTP, SMB/CIFS, AFP, FTP, NFS a WebDAV.

Funkce

 • Podporuje synchronizaci souborů s Diskem Google, Dropboxem a OneDrive
 • Pro malé podniky: Schopnost vytvářet e-mailové servery, webové servery, FTP servery, databáze MySQL, CRM systémy atd.
 • Integrace aplikací Docker Hub pro snadné vytváření, správu a nasazování kontejnerových aplikací pro váš tým.
 • Podporuje zálohování z více zařízení včetně Windows, MAC, mobilních zařízení, paměťových zařízení USB, souborových serverů a dalších.

Doporučeno pro prostředí SOHO (Small Office Home Office) a osobní použití. Tento NAS má řadu funkcí včetně rozšiřitelného úložiště, multimediálního výkonu, privátního cloudu, nástrojů na ochranu dat, aplikací pro vzdálené spouštění a snadné instalace.

NAS Synology DS221+

The Synology DS220+ má velmi kompaktní strukturu a je navržen tak, aby zefektivnil vaše data a poskytl jednoduché rozhraní pro přístup k mediálním souborům. Jeho redundance RAID 1 (Redundant Array of Independent Disks) poskytuje ochranu dat a funkce obnovy v případě selhání zařízení.

Je zabudován do výkonného 2jádrového procesoru, který nejen zrychluje přístup k intenzivním aplikacím, ale také zlepšuje indexování fotografií, časy čtení/zápisu a přístup na web. Ke svým datům můžete přistupovat prostřednictvím webových aplikací strukturovaných do tří center – audio stanic, foto a video stanic.

Funkce

 • Výkon aplikace je zvýšen o 15 %
 • Mobilní aplikace vám umožní přístup k vašim pracovním nebo domácím datům odkudkoli
 • Souborový systém Btrfs zabraňuje poškození dat a snižuje náklady na údržbu
 • Automatické obnovení souborů detekuje a obnovuje poškozené soubory bez zásahu uživatele

Synology 2 bay NAS je ideální pro sítě SOHO (Small Office and Home Office). Uživatelé se nemusí starat o kompatibilitu operačních systémů, protože tento NAS podporuje všechny platformy jako Windows, macOS, Linux, Android a iOS.

Bezplatné úložiště připojené k síti (NAS)

V této části se podíváme na stručné informace o bezplatném softwaru NAS. Podívali jsme se na zařízení NAS výše, ale tento bezplatný NAS je jediný software, který musíte nainstalovat na svůj vlastní server. Nebojte se, pokud žádný nemáte, můžete získat jeden cloudový virtuální počítač.

Jádro TrueNAS

The TrueNAS Web (dříve známý jako FreeNAS) tvrdí, že více než 35 % společností z žebříčku Fortune 500 používá svůj NAS.

  Jak získat vlastní kurzor pro Google Chrome etechblog.cz

Bezplatná edice podporuje jeden uzel, přičemž existuje také edice pro podniky a edice pro datová centra.

Tento software lze nainstalovat na jakoukoli hardwarovou platformu a jakýkoli virtuální systém pro sdílení dat po síti. Tento software nabízí nejjednodušší způsob vytvoření centrálního úložného prostoru.

Tento bezplatný software je dodáván se systémem souborů ZFS, který chrání a zálohuje všechna vaše data, ke kterým lze přistupovat a používat je kdekoli. Malé podniky a velké organizace se mohou rozhodnout pro placenou verzi pro její pokročilé funkce a model škálovatelnosti.

Funkce
Podporuje šifrování, replikaci, snímky, ochranu dat, sdílení souborů a další.

FreeNAS můžete zprovoznit během několika minut Kamatera za pouhých 6 dolarů měsíčně.

XigmaNAS

XigmaNAS podporuje mnoho operačních systémů jako Windows, Apple, UNIX pro archivaci a sdílení médií a datových souborů.

Snadná instalace a konfigurace, jak pro domácí použití, tak pro komplexní požadavky v podnikovém prostředí. Umožňuje vám snadno spravovat a sdílet velké množství dat ve vaší síti.

XigmaNAS také obsahuje mnoho různých funkcí streamování pro sdílení vašich médií s jinými zařízeními ve vaší síti.

Funkce

 • Podporuje tři softwarové RAID 0, 1 a 5 pro ochranu a vylepšení dat
  Iniciátor iSCSI: Pro odesílání dat do externího úložného pole založeného na iSCSI
 • RRDtool: Pro zpracování dat časové řady, jako je šířka pásma sítě, teplota nebo zatížení procesoru
 • Network Bandwidth Meter (iPerf3): Nástroj pro měření a úpravu výkonu sítě
 • VirtualBox se serverem WebSocket VNC – slouží ke stejnému účelu jako server Remote Desktop Protocol.

Openfiler bezplatný NAS

Openfiler je softwarový systém NAS, který poskytuje síťové úložiště založené na souborech. Je založen na CentOS Linux a je to svobodný software licencovaný pod GNU GPLv2.

S Openfiler NAS můžete efektivně využívat systémové prostředky a úložnou kapacitu v síti napříč více platformami.

Podporuje softwarový i hardwarový RAID s nástroji pro monitorování a upozornění. Může být instalován na holé kovové nebo virtualizační platformy.

Funkce

 • Cíle virtualizace iSCSI
 • Výkonná webová správa
 • Škálovatelné až do 60 TB+ a podpora hlasitosti
 • Vzdálená replikace na úrovni bloku

Jak vybrat NAS pro vaši síť?

Každé elektronické zařízení má technické ukazatele nebo parametry, které je třeba před nákupem zvážit, a to zcela závisí na použití a totéž platí pro zařízení NAS. Tato rovnice technických parametrů přímo ovlivňuje cenu NAS zařízení.

Pokud plánujete používat NAS pro osobní nebo domácí použití, můžete preferovat nižší konfiguraci, a pokud potřebujete velké úložiště a vyšší ochranu, přejděte na vyšší konfiguraci.

Zde jsou hlavní body, které je třeba zvážit před výběrem nejlepšího NAS.

 • Rychlost a výkon: Čím vyšší je CPU a RAM, tím vyšší je rychlost a výkon NAS. Malé a střední podniky dávají přednost procesorům s vyšším jádrem a rozšíření paměti RAM z důvodů škálovatelnosti.
 • Kapacita úložiště: NAS s 1 nebo 2 šachtovými zařízeními je dostačující pro domácí nebo osobní použití. Malé nebo střední podniky si mohou vybrat ze 3 až 5 přihrádek pro zařízení a dokonce i další přihrádky na zařízení pro budoucí rozšíření.
 • Ochrana dat (ochrana): Tato funkce je velmi důležitá pro organizace, které chtějí chránit svá citlivá data. NAS s funkcionalitou RAID by pro to dával smysl. Poslouží i firewally nebo prevence před kybernetickými hrozbami a malwarovými útoky.
 • Vzdálený přístup: Snadno použitelné mobilní aplikace nebo webový přístup jsou nezbytné pro snadné zálohování, sdílení a obnovení, ke kterým lze přistupovat odkudkoli. Tato funkce je dnes dostupná na všech typech NAS.
 • Ostatní: Můžete si koupit NAS s HDD nebo bez. Pokud chcete vybrat své vlastní zařízení, můžete vybrat bezdiskové zařízení, ale budete ho muset nakonfigurovat. NAS s HDD je předkonfigurován a připraven k použití.
 • Integrace cloudu je také další funkcí, pokud chcete přenést svá data do svého soukromého nebo veřejného cloudu.
 • Port USB: Ujistěte se, že máte port USB 3.0, protože je mnohem rychlejší než USB 2.0.

Závěr 👨‍🏫

Pokud máte osobní údaje nebo úředníka, pak je ochrana a zálohování nutností. Proces zálohování a obnovy by měl být jednoduchý a umožněný uživatelsky přívětivým rozhraním NAS.

NAS poskytuje všestranné metody zálohování a ochrany. Pokud hledáte NAS pro osobní nebo domácí použití, můžete si vybrat NAS DS220 Synology 2 Bay, WD 4TB My Cloud, Asustor LOCKERSTOR 2, TERRAMASTER F2-210 2 a pokud hledáte velké úložiště, redundanci, pak můžete zvolit Synology 4šachtový NAS DS920, QNAP 4 šachta, 4šachtové úložiště Netgear ReadyNAS atd.

x