5 důvodů, proč se ChatGPT stal nejrychleji rostoucí aplikací všech dob

Klíčové věci

  • Načasování ChatGPT dokonale odpovídalo rostoucí vlně zájmu a nadšení kolem umělé inteligence v roce 2022 a zachytilo představivost lidí v technologickém klimatu.
  • Všestrannost a užitečnost ChatGPT byly klíčovými faktory jeho prudkého růstu a oslovily široké spektrum uživatelů v různých odvětvích a profesích.
  • Volný přístup a snadné použití ChatGPT spolu s jeho růstem řízeným komunitou jej zpřístupnily milionům a podpořily jeho rychlé přijetí jako chatbota AI.

Chatbot s umělou inteligencí OpenAI, ChatGPT, zaznamenal od svého spuštění v listopadu 2022 bezprecedentní a raketový vzestup.

Ačkoli se chatbot dostal na veřejnost v době, kdy se ostatním nástrojům umělé inteligence jako DALL-E a Midjourney dařilo, ChatGPT nějak dokázal přitáhnout většinu pozornosti v prostoru umělé inteligence.

Ale jak ChatGPT nashromáždil tolik uživatelů a publicity ve velmi krátké době?

Je ChatGPT nejrychleji rostoucí aplikací všech dob?

Podle výzkumu od analytici UBS, ChatGPT je pravděpodobně nejrychleji rostoucí aplikací v historii internetu. Výzkum UBS porovnával údaje o provozu webových aplikací pro aplikace spuštěné v posledních 20 letech s provozem na oficiální webové adrese ChatGPT. chat.openai.com. Data ukázala, že ChatGPT měl denně kolem 25 milionů návštěv, z nichž 13 milionů bylo unikátních (tj. od různých návštěvníků).

Celkově výzkum poukazuje na to, že ChatGPT má jen 2,5 měsíce po spuštění přibližně 100 milionů uživatelů. Abychom pochopili, jak působivá tato čísla jsou, trvalo Facebooku 4,5 roku, WhatsApp 3,5 roku, Instagramu 2,5 roku a Googlu téměř rok, než dosáhly 100 milionů uživatelů. Navíc pouhých pět dní po svém spuštění měl ChatGPT svůj první milion uživatelů, což byl milník, jehož dosažení Twitteru trvalo téměř dva roky.

  Jak získat upozornění na zastávku autobusu nebo vlaku na vašem iPhone

Vydání a raketový vzestup mikroblogovací platformy Threads vlastněné společností Meta však tento příběh zpochybňuje. Threads by Meta získalo kolem 100 milionů uživatelů za méně než týden. Takové číslo nemá v historii internetu obdoby, dokonce předčí i ChatGPT. Ale je tu zajímavé upozornění.

Zatímco Threads možná překonal ChatGPT, pokud jde o hrubý počet uživatelů, růst ChatGPT je působivější a čistě organický. ChatGPT musel přilákat uživatele a budovat povědomí od nuly, bez existující platformy, kterou by bylo možné využít. Na druhou stranu Threads získal okamžitý nárůst díky integraci s Instagramem hned od začátku, což mu umožnilo přístup k rozsáhlé stávající uživatelské základně Instagramu, která má více než jednu miliardu aktivních uživatelů měsíčně.

Zatímco obě růstové trajektorie jsou nepochybně působivé, ChatGPT upoutal pozornost veřejnosti a vynutil si 100 milionů registrací v krátké době, zcela sám o sobě jako nový AI chatbot. Naproti tomu Threads dokázal od prvního dne využít dominantní platformu Instagramu a uživatele, což mu poskytlo umělý náskok před organickejším virálním úspěchem ChatGPT.

Takže, jak přesně ChatGPT dosáhl tak obrovského výkonu?

3 důvody explozivního růstu ChatGPT

Zajímá vás, co pomohlo ChatGPT dosáhnout takového nesrovnatelného růstu?

1. Načasování vlny AI

Přestože ChatGPT jako produktu nic neubírá na vynalézavosti, jeho uvedení na trh přišlo v pravý čas, aby se svezlo na rostoucí vlně zájmu a nadšení kolem umělé inteligence. Umělá inteligence byla vždy něčím, co bylo odsunuto do budoucnosti – předmětem spekulací většiny internetové důvtipné veřejnosti. V roce 2022 se umělá inteligence stala hlavním proudem dosud nevídaným způsobem, s pokroky jako DALL-E 2, Midjourney a dalšími generativními nástroji umělé inteligence. Lidé byli připraveni a nadšeni z AI, takže když ChatGPT přišel s přátelským rozhraním, které mohl používat kdokoli, dokonale to zachytilo představivost lidí. Načasování to sladilo s technickým klimatem.

  Jak povolit sdílení her na PlayStation 5

2. ChatGPT je všestranný a neuvěřitelně užitečný

Dva z nejdůležitějších faktorů stojících za prudkým růstem ChatGPT jsou jeho užitečnost a všestrannost. OpenAI nedokázala pouze vytvářet technologie, které lidé chtěli používat; vytvořili něco, co by se mohlo hodit téměř každému.

Přemýšlej o tom. Když Facebook poprvé spouštěl, cílil především na vysokoškoláky, zejména na ty, kteří se chtěli navzájem poznat. Ne každý v kampusu však chce vědět, kdo bydlí vedle. V důsledku toho to v té době znamenalo omezenou uživatelskou základnu a omezenou užitečnost. Podobně, když přišel Spotify, cílil na lidi, kteří chtěli streamovat hudbu online. Omezení? No, ne každý chce streamovat hudbu.

Na druhou stranu je ChatGPT univerzální chatbot, který není zaměřen na nikoho konkrétního. Takže bez ohledu na to, co děláte, najdete různá využití ChatGPT ve vašem každodenním životě. Učitelé, studenti, inženýři, právníci, programátoři, spisovatelé, generální ředitelé – všichni. Být užitečný pro každého je obrovskou výhodou, kterou se může pochlubit jen velmi málo aplikací, a to i po letech své existence.

3. ChatGPT je zdarma a snadno se používá

Něco, co lidem brání v používání online služby, je snadné použití a cena. ChatGPT nemá problémy v žádné z těchto oblastí.

I když si to mnoho lidí nemusí uvědomovat, ChatGPT není první svého druhu ani nejsofistikovanější dostupný generátor AI textu. Další nástroj pro generátor textu AI od OpenAI, dostupný na GPT Playground, je mnohem výkonnější a existoval dlouho předtím, než se ChatGPT stal virálním.

  Jak přidat podmíněné formátování do buněk v Tabulkách Google

Co však ChatGPT odlišuje od ostatních, je jeho snadné použití, dostupnost a nulové náklady pro uživatele. Ačkoli ChatGPT Plus, placená verze ChatGPT, byla vydána 3. února 2023, model bezplatného přístupu ChatGPT posunul ChatGPT k milionům během pouhých dnů.

Kromě toho je ChatGPT neuvěřitelně snadno přístupný. S telefonním číslem a e-mailem si může kdokoli zaregistrovat účet ze svého prohlížeče, a to je přesně to, co potřebujete, abyste mohli začít používat ChatGPT. Podobné nástroje AI od jiných společností jsou buď přístupné velmi vybranému publiku, nebo vyžadují dlouhý pořadník.

Jednou z tajných zbraní růstu ChatGPT je skutečnost, že je silně řízen komunitou. Růst většiny dnes populárních webových aplikací lze přičíst rozsáhlým reklamním kampaním. Naopak, růst ChatGPT byl většinou poháněn každodenními uživateli, kteří sdíleli své zkušenosti se svou komunitou.

Od platforem sociálních médií, jako je Twitter, Facebook a Reddit až po lidi sdílející své zkušenosti s ChatGPT na osobních blozích, byl růst ChatGPT primárně ovlivněn svědectvími lidí, kteří chatbota AI používali. Reklamní kampaně mohou být účinné, když se dělají správně, ale nic nepřekoná účinnost doporučení a ohlasů od důvěryhodných lidí.

5. Apelujte na lidskou představivost

ChatGPT zachytil představivost lidí ohledně toho, co by bylo možné s AI. Poskytla přístupný pohled do budoucnosti poháněné umělou inteligencí. Myšlenka mít asistenta umělé inteligence, se kterým si můžete přirozeně povídat, byla okamžitě vzrušující a zaujala představivost způsobem, jaký dosud žádná jiná spotřebitelská aplikace umělé inteligence nedokázala. Tato vize budoucnosti přitahovala lidi.

Má ChatGPT prostor pro rychlejší růst?

Ačkoli se meteorický růst ChatGPT v poslední době začal zpomalovat, produkt stále vykazuje obrovský potenciál pro další přijetí. ChatGPT již neleze závratným tempem, ale je připravena těšit se z trvalého růstu s rozšiřováním svých schopností.

S neustálým zaměřením OpenAI na postupné vylepšování chatbota se ChatGPT jistě stane ještě užitečnějším a žádoucím nástrojem, který v průběhu času povede k neustálým registracím uživatelů.