Co jsou ovladače hardwaru a proč způsobují tolik problémů?

Pokud jste zaznamenali selhání počítače, mohl být příčinou ovladač hardwaru. Jedná se o části softwaru, které operační systém vašeho počítače používá ke komunikaci se svým hardwarem. Každý operační systém – od Windows po Android – používá ovladače hardwaru.

Ovladače jsou jako překladače pro váš počítač

Na základní úrovni tvoří počítač dvě hlavní součásti – software a hardware. Software je váš operační systém (OS) a všechny programy a aplikace, které máte nainstalované. Vaše základní deska, RAM, myš, klávesnice, tiskárna a cokoli jiného fyzicky připojeného k vašemu počítači tvoří hardware.

Bez jakékoli pomoci software neví, jak mluvit s vaším hardwarem a naopak. Ovladače hardwaru jsou části softwaru, které učí váš operační systém, programy a aplikace, jak pracovat s vašimi zařízeními. Představte si, že váš operační systém mluví anglicky a váš hardware mluví německy. Ovladače hardwaru jsou tedy jazykovým tlumočníkem převádějícím angličtinu do němčiny a zpět.

Výrobci vyrábějí ovladače; Používají je vývojáři softwaru

Protože ovladače zajišťují překlad hardwaru, můžete si myslet, že to znamená, že ovladače vyrábějí výrobci hardwaru. To je někdy pravda; je pravděpodobné, že výrobce vytvořil například váš grafický ovladač. Ale to není vždy pravda.

Společnost Microsoft (a někteří výrobci) poskytuje univerzální ovladače, které může používat každý. Tyto ovladače nabízejí úsporu nákladů a konzistentní výkon napříč zařízeními. Přeskočení procesu vytváření ovladače umožňuje výrobci vyladit svůj hardware na dobře známý důkladně testovaný ovladač se specifikacemi, které odpovídají potřebám společnosti. Vaše myš, klávesnice a USB disky pravděpodobně používají například obecné ovladače vyrobené společností Microsoft.

Některá zařízení mohou používat obecné ovladače, ale mohou fungovat lépe s ovladači pro konkrétní zařízení. Například grafická karta (GPU) vašeho počítače může vystupovat z vašeho počítače na displej s obecnými ovladači, ale pro optimální výkon 3D her potřebuje ovladače od svého výrobce – NVIDIA, AMD nebo Intel.

Bez ohledu na to, kdo ovladač vyrábí, vývojáři softwaru jej využívají a používají. Váš textový editor nebo textový procesor zavolá tiskový ovladač, aby spolupracoval s tiskárnou, a grafický ovladač, aby zobrazil text. Bez těchto ovladačů váš program neví, jak komunikovat s tiskárnou nebo monitorem, aby mohl provádět základní funkce, jako je tisk a změna velikosti písma. Ovladače hardwaru dávají vývojářům softwaru nohu nahoru; nemusí se učit jemnosti hardwarového jazyka, aby mohli hardware používat.

Vývojář softwaru nemusí trávit spoustu času znovuobjevováním kola. Pokud aplikace potřebuje tisknout, její vývojář může implementovat základní tiskovou funkci a důvěřovat systémovým ovladačům tiskárny, že zpracují podrobnosti. V opačném případě může vývojář softwaru potřebovat navrhnout tiskovou operaci pro tiskárny HP, poté tiskárny Brother a tak dále.

Software někdy používá více ovladačů pro práci se zařízením a předává data přes každý z nich. Abychom se vrátili k našemu příkladu jazykové bariéry, představte si, že váš software mluví anglicky a váš hardware mluví německy. Bohužel první tlumočník zařízení po ruce mluví pouze anglicky a italsky. Pro usnadnění komunikace to stačí. Nyní si představte, že přišel druhý tlumočník, který mluvil italsky a německy. Odesláním linky přes dva tlumočníky by nakonec komunikace fungovala. Stejný základní koncept nastává, když se mezi softwarem a hardwarem používá více ovladačů.

Proč mohou ovladače hardwaru způsobit selhání systému

Díky úzké interakci mezi softwarem, ovladačem a hardwarem vše na vašem počítači funguje. To je také to, co rozbíjí věci. Vraťme se k naší analogii jazykového výkladu. Jazykový překlad je jen tak dobrý, jak dobrý je ten nejhorší mluvčí jazyka v řetězci. Pokud váš tlumočník mluví velmi dobře anglicky, ale pouze snesitelně německy, je možné, že bude mluvit špatně a německy mluvící nebude skutečně rozumět tomu, co se říká.

Totéž se děje s ovladači zařízení, ale problém je ještě složitější. Nejde jen o to, že samotný ovladač zařízení nemusí být dokonalý, ale problémy může mít i příslušný software a hardware. A tyto problémy mohou být zvětšeny, když směřují dolů, podobně jako hra po telefonu. Pokud tedy řeknete softwaru, že chcete tisknout, a ten odešle směr ovladači nesprávně, ovladač jej naopak interpretuje co nejlépe a pošle tyto pokyny hardwaru. Pokud vše půjde dobře, nebudete o nic moudřejší.

Ale software, ovladače a hardware nejsou vždy dostatečně chytré, aby se ze špatných dat zotavily. Pokud se váš tlumočník zdá zmatený, protože neví, proč německy mluvící chce „handschue“ ​​(německy handschue), můžete spolupracovat a určit, že mají na mysli rukavice. Ale pokud váš operační systém řekne vašemu grafickému ovladači, aby vypnul ventilátor grafické karty, když to mělo být zapnuto, vaše grafická karta udělá, jak bylo řečeno, což povede k potenciálnímu přehřátí systému a vypnutí.

Problém se stává složitějším, ale na své základní úrovni mohou být zredukovány na skutečnost, že špatná data vyvolala nemožný požadavek a systém se nemohl obnovit. Váš operační systém může zamrznout nebo selhat. Ovladače samotné mohou obsahovat chyby nebo nekompatibility, ale může se zdát, že na vině je také ovladač, když základní hardwarové zařízení selhává nebo má jiný fyzický problém.

Co dělat, pokud máte podezření na špatné ovladače hardwaru

Toto je první místo, kde můžete získat aktualizované ovladače hardwaru.

Pokud si myslíte, že máte problém s ovladačem hardwaru, první věc, kterou byste měli udělat, je udělat krok zpět a prozkoumat, proč jste k tomuto závěru došli. Pokud některý software doporučuje aktualizaci „zastaralého“ softwaru a slibuje, že vám pomůže s aktualizací, měli byste přestat. Nedoporučujeme nástroje pro aktualizaci ovladačů; mohou způsobit více škody než užitku; ve skutečnosti je diskutabilní, zda přinášejí vůbec něco dobrého. Nejlepší věc, kterou můžete pro svůj počítač udělat, je odinstalovat aktualizátor ovladačů.

Pravdou je, že obecně nepotřebujete aktualizovat ovladače hardwaru. Pokud nevidíte problém s hardwarem a zdá se, že funguje dobře, je lepší nechat věci tak, jak jsou, než riskovat zavedení problému. Jedinou výjimkou jsou grafické ovladače spojené s grafickými kartami; tyto jsou pravidelně aktualizovány, aby vyřešily problémy, přidaly nové funkce a zlepšily výkon nových počítačových her. Ale většina ovladačů hardwaru pravděpodobně nepotřebuje aktualizaci.

Pokud jste však viděli BSOD (Blue Screen of Death), který uvádí chybovou zprávu o ovladači hardwaru, jste pravděpodobně na správné cestě. Pokud selhání způsobuje ovladač hardwaru, pak by dalším krokem měla být kontrola nových ovladačů.

Ale ani v takovém případě nepoužívejte nástroj pro aktualizaci ovladače. Nejlepší způsob aktualizace ovladače je prostřednictvím služby Windows Update nebo webu výrobce. Začněte tím, že zkontrolujete všechny aktualizace systému Windows, společnost Microsoft v tuto chvíli odvádí slušnou práci, když se za vás stará o aktualizace hardwaru, což může ušetřit spoustu úsilí.

Pokud v aktualizaci systému Windows nic nevidíte, přejděte na web výrobce a zkontrolujte oblast podpory pro stažení ovladačů. Porovnejte nejnovější verzi nabízenou výrobcem s verzí zobrazenou ve Správci zařízení.

Ovladače hardwaru by většinou měly fungovat na pozadí a jejich přítomnosti byste si neměli všimnout. Bohužel vše, díky čemu hardwarové ovladače dobře fungují, z nich také činí potenciální zdroj problémů. Obvykle se o ně ale nemusíte vůbec starat. Buď aktualizaci nepotřebují, nebo se o ni postará Windows. Pochopení těchto klíčových faktů vám pomůže vyřešit problém, pokud jej máte – a vyhnout se způsobení problému tam, kde žádný neexistoval.