Elon Musk odhaluje Grok AI, ale co je Grok a kolik to stojí?

Klíčové věci

  • Startup AI Elona Muska xAI představil Grok, velký jazykový model, jehož cílem je konkurovat dalším předním modelům, jako je OpenAI GPT a Anthropic Claude.
  • Grok je navržen tak, aby odpovídal na otázky vtipem a sarkasmem a ukázal Muskův vliv na jeho tón a osobnost.
  • Zatímco stále probíhá beta testování, první výsledky naznačují, že Grok překonává ostatní modely v benchmarkingu strojového učení a v testu se umístil na druhém místě proti GPT-4 OpenAI.

Bitva o nadvládu umělé inteligence zuří dál, Elon Musk představuje Grok, první velký jazykový model ze svého začínajícího startupu s umělou inteligencí, xAI.

Grok se stává novým přírůstkem do rušného generativního světa umělé inteligence, jehož cílem je konkurovat přední opoziční OpenAI a jejím modelům GPT spolu s Claudem od Anthropic, Llama 2 od Meta, PaLM 2 od Googlu a bezpočtem dalších LLM.

Musk promluvil o Groku xAI, ale má na to, aby mohl konkurovat?

Co je to xAI’s Grok?

Navzdory tomu, že Musk pravidelně světu připomínal, že umělá inteligence může být špatná, že by mohla vytvořit svět bez pracovních míst pro obyčejné lidi (pokud si myslíte, že Muskův pohled na to je vlídný, mám most, abych vás prodal), a že celé zaměření umělé inteligence potřebuje větší správu, Musk hrdě prohlásil na X, že „V některých důležitých ohledech ano [Grok] je to nejlepší, co v současnosti existuje.“

  Nejlepší cenově dostupné herní klávesnice

Grok-1 je tedy velký jazykový model podobný OpenAI GPT-3.5 a GPT-4. Zdá se, že generativní chatbot s umělou inteligencí xAI se v současnosti také nazývá Grok (podobně jako model Claude od Anthropic je stejný jako jeho nástroj AI).

Ale zatímco Grok bude odpovídat na otázky konverzačním způsobem, zdá se, že Musk měl na Grokův tón určitý vliv. Oficiální oznámení společnosti xAI Grok s uvedením:

Grok je navržen tak, aby odpovídal na otázky s trochou vtipu a má rebelský nádech, takže jej prosím nepoužívejte, pokud nesnášíte humor!

Nebo, jak sám Musk řekl, Grok „je založený a miluje sarkasmus. Nemám ponětí, kdo to mohl takhle vést.“

Pro každého náhodného pozorovatele je Muskovo chechtání o tom, že je založen, něco jiného, ​​než že přistává spíše na rovině nepohodlí, které se kroutí špičkou, a přináší niterný pocit trapnosti. Ale pro Muskovu legii fanoušků je Grok od xAI dlouho očekávanou „odpovědí na monstrozitu WokeGPT“, odkazem na hranice a vnímanou kastraci schopností ChatGPT pomocí OpenAI.

Jak Grok hraje? Je Grok lepší než ChatGPT?

Vzhledem k tomu, že přístup ke Groku dosud získal pouze minutu uživatelů, většina toho, co víme o jeho výkonu, pochází z xAI. Společnost chtěla zdůraznit, že „Grok je stále velmi raný beta produkt“ a že jeho současný výkon je „to nejlepší, co jsme mohli udělat s 2měsíčním školením“.

  8 nejlepších certifikátů kybernetické bezpečnosti, abyste se v roce 2023 zlepšili

I tak se zdá, že Grok je na správné cestě. Podle výzkumu společnosti xAI byl její prototyp modelu Grok-0 trénován pomocí 33 miliard parametrů a ve standardizovaném benchmarkingu a testování strojového učení překonal model Llama 2 se 70 miliardami parametrů. Po několika úpravách (a pravděpodobně rozšířené sadě parametrů) Grok-1 překonal OpenAI GPT-3.5 (kolem 175 miliard parametrů).

Nicméně, jako další požehnání pro Muska a Groka, během posledního kola testování na maďarských národních středoškolských závěrečných zkouškách z matematiky v roce 2023 (ano, nejasné, ale záměrně, aby se předešlo možnosti nahrání dat do existujícího LLM, což by mu dalo výhodu), Grok se umístil na druhém místě za GPT-4 OpenAI.

Musk také poznamenal, že přímý přístup k internetu Groku mu poskytne výhodu oproti jiným generativním nástrojům umělé inteligence, které nemají přístup.

V současné době je těžké říci, zda je Grok lepší než ChatGPT, a je jasné, že Grok postupuje vpřed na základě práce, kterou již připravily jiné společnosti zabývající se výzkumem AI.

Kolik bude Grok stát? Kdo může Grok používat?

Grok je stále v počáteční fázi testování. Omezený přístup k beta verzi byl udělen malému počtu uživatelů X Premium Plus, který v současnosti stojí 16 $ měsíčně. Jakmile Grok opustí své beta období, zpřístupní se všem předplatitelům X Premium Plus, přičemž přes ověření X bude visí vážná mrkev ve tvaru AI.

  Roztřiďte všechny příspěvky na Reddit podle odkazů, obrázků a videí

V současné době není známo, zda Grok přijde s úrovní bezplatného přístupu, kterou nabízejí všechny ostatní hlavní generativní nástroje AI. Například OpenAI nechává svůj méně výkonný model ChatGPT-3.5 zdarma, zatímco Anthropic nabízí bezplatnou verzi Claude. Omezení Groka na ověřené platící zákazníky X pravděpodobně nezaplatí účet, zejména vzhledem k poklesu počtu uživatelů X od Muskova převzetí.

Očekával bych, že xAI vydá starší verzi Groku zdarma, nebo alespoň mnohem levněji, v naději, že povzbudí uživatele k upgradu na plnou verzi. Dalším problémem, který může stát v cestě zavádění Groku, je jeho současná přímá vazba na X Premium Plus. Mohou existovat uživatelé, kteří se chtějí přihlásit k odběru Groka, ale nechtějí u svého jména ověření X nebo jeden z Muskových placených Blue Ticks – něco jiného, ​​s čím by Musk, X a xAI zápasili.

Musk naznačil, že v budoucnu může být spuštěna samostatná verze Groku, ale v současné době je o tom málo informací.

Co bude dál pro Grok od xAI?

Vývoj Groka od xAI odškrtává další cíl pro Muska, který byl kdysi součástí týmu OpenAI. Dlouho se stavěl proti cenzuře ChatGPT ze strany OpenAI a tvrdil, že omezení jejích schopností omezuje to, co lidé mohou a měli by být schopni dělat s tak výkonnými nástroji AI.

Co bude dál pro Groka, je stále neznámé. I když je jasné, že v Groku jsou zabudována určitá omezení, skutečný test jeho hranic bude jasný, až to veřejnost dostane do rukou.