Jak chránit váš prohlížeč

Zdá se, že únosy prohlížečů narůstají rychlým tempem. Je to malwarový program, který bez vašeho svolení mění a upravuje nastavení vašeho webového prohlížeče a přesměrovává na jiné webové stránky nebo vyhledávače.

A jedním z běžných únosců prohlížeče je „Yahoo Search Redirect“.

Pokud používáte Google Chrome, ale jste neustále přesměrováni na vyhledávač Yahoo, je velmi pravděpodobné, že do nastavení vašeho webového prohlížeče zasahuje únosce prohlížeče.

Podle rutinního vyšetřování Cyble Research and Intelligence Lab (CRIL) bylo v roce 2022 více než 2 miliony uživatelů zasaženo únosci prohlížeče. To je téměř polovina uživatelů internetu, kteří prohlížejí internet.

To ukazuje, jak častý je tento útok. Yahoo je populární vyhledávač, ale několik únosců prohlížečů, jako je istartsurf, outsurfing a istart123, přesměrovává vyhledávací dotazy uživatele na falešnou verzi vyhledávače Yahoo nebo do vyhledávače vkládá navrhovaná vyhledávání nebo výsledky vyhledávání, přesměrovává a uvádí uživatele v omyl.

V tomto blogu se dozvíme více o viru přesměrování Yahoo, jeho účelu a jak jej můžete opravit různými metodami.

Co je Yahoo Redirect Virus?

Yahoo redirect virus nebo Yahoo redirect hijack útok je potenciálně nežádoucí program (PUP) se škodlivými a ohrožujícími funkcemi, jako je únos webového prohlížeče počítače uživatele.

Když váš prohlížeč automaticky přesměrovává na vyhledávač Yahoo, je to s největší pravděpodobností proto, že je ve vašem počítači nainstalován škodlivý program nebo rozšíření webového prohlížeče. Tento útok často vede k:

➡️ Časté pády stránek

➡️ Zpomalení počítače

➡️ Odčerpávání zdrojů

Přesměrování Yahoo proniká do prohlížečů a počítačů několika způsoby. Virus se častěji nainstaluje automaticky nebo je stlačen potenciálně nežádoucím souborem nebo programem, který upravuje položky registru systému Windows. Tím nastavíte vyhledávání Yahoo jako výchozí domovskou stránku prohlížeče nebo novou kartu v každém prohlížeči na vašem počítači.

Zde jsou některé příznaky, které vám mohou pomoci určit, zda je váš notebook nebo osobní počítač zasažen virem přesměrování Yahoo nebo útokem:

 • Prohlížeč přesměrovává na nežádoucí webové stránky: Škodlivý malware může ovládnout webový prohlížeč vašeho počítače a přesměrovat vaše vyhledávání na nežádoucí webové stránky. Předpokládejme například, že si všimnete, že vás váš prohlížeč automaticky přesměruje na vyhledávání Yahoo. V takovém případě jsou škodlivé webové stránky, které jste nezamýšleli navštívit, nebo se jim zobrazují irelevantní reklamy a vyskakovací okna, příznakem infekce malwarem a přítomností viru přesměrování Yahoo.
 • Pomalý výkon počítače: Pokud zaznamenáte náhlý pokles rychlosti nebo výkonu počítače a že běží pomaleji než obvykle, může to být způsobeno přítomností malwaru, protože malware se zpomaluje nebo vaše zařízení přestává reagovat. Časté pády nebo zamrzání navíc naznačují napadení virem přesměrování Yahoo nebo malwarem.
 • Nežádoucí vyskakovací okna: Výskyt nežádoucích reklam a vyskakovacích oken je také známkou útoku přesměrování Yahoo. Tato vyskakovací okna mohou souviset s Yahoo nebo jinými vyhledávači, jako je Google, nebo zcela nesouvisejícími službami a produkty. Vidět mnoho irelevantních vyskakovacích oken a reklam souvisejících s Yahoo je známkou útoku únosu přesměrování Yahoo.
 • Podezřelé programy: Někdy malware bez vašeho vědomí nainstaluje další programy a aplikace, které mohou být vydávány za bezpečný a legitimní software. Tyto programy a software však mohou být škodlivým malwarem určeným ke krádeži citlivých osobních údajů nebo k provádění škodlivých činností. Pokud si všimnete neznámých aplikací, které jste do svého zařízení nenainstalovali, může to být známka napadení malwarem.
 • Úpravy nastavení vašeho prohlížeče: Přítomnost malwaru může bez vašeho svolení změnit nastavení a konfiguraci vašeho webového prohlížeče, jako je nastavení domovské stránky, instalace neschválených rozšíření nebo změna výchozího vyhledávače na škodlivé webové stránky. Pokud si všimnete takových změn, které jste sami neprovedli, je to pravděpodobně proto, že váš počítač je napaden virem přesměrování Yahoo.
  Jak pojmenovat svá zařízení Smarthome pro lepší ovládání hlasem

Ve většině případů se virus přesměrování Yahoo nebo malware objeví na vašem počítači kvůli instalaci dalších doplňkových komponent nebo softwaru. Instalace přibaleného softwaru, bezplatných aplikací nebo aplikací třetích stran tedy často vede k načítání komponent do oblíbených webových prohlížečů a vyhledávačů, jako je Google nebo Yahoo, za účelem úpravy nastavení internetu.

Ale jaký je přesně účel těchto útoků Yahoo přesměrování? Pojďme to zjistit.

Důvody útoku Yahoo Redirect Hijack

Zde je několik důvodů a účelů, proč kyberzločinci unesou váš počítač virem přesměrování Yahoo:

#1. Podvody nebo zvýšení návštěvnosti pomocí optimalizace pro vyhledávače (SEO).

Jedním z primárních účelů útoku Yahoo redirect hijack je úprava nastavení prohlížeče, která přesměrovávají uživatele na škodlivé weby, manipulují s online provozem a hodnocením vyhledávačů.

Přesměrování uživatelů na tyto webové stránky tedy uměle zvyšuje hodnocení webu ve vyhledávači, což jim umožňuje získat vyšší hodnocení na stránce s výsledky vyhledávače (SERP).

#2. Škodlivá reklama

Vlastník malwaru obvykle přesměrovává uživatele na webové stránky, které chtějí propagovat, což generuje příjmy z reklam.

Kyberzločinci tedy používají útok Yahoo redirect hijack k přesměrování uživatelů na škodlivé webové stránky, které zobrazují mnoho reklam, aby generovaly příjmy prostřednictvím reklam s platbou za proklik.

#3. Instalace malwaru

Několik variant viru přesměrování Yahoo je navrženo pro instalaci malwaru do počítače uživatele.

Přesměrováním uživatelů na webové stránky, které obsahují škodlivý malware, kyberzločinci infikují počítač uživatele typy malwaru, jako jsou trojské koně nebo viry, aby získali škodlivý a neoprávněný přístup k systému.

#4. Phishingové podvody

Dalším běžným důvodem nebo účelem útoku Yahoo přesměrování je oklamat nebo oklamat uživatele, aby poskytli své osobní údaje nebo informace.

Kyberzločinci přesměrovávají uživatele na podobně vypadající, ale falešné webové stránky, jako je Yahoo Finance nebo Yahoo Mail, a klamou je, aby zadali své přihlašovací údaje a ukradli jim hesla, uživatelská jména a další důvěrná data.

#5. Sledování dat

Mnoho kyberzločinců a prohlížečových únosců zároveň provádí aktivity sledování dat na pozadí prohlížeče uživatele.

  Když byste neměli pořizovat snímky RAW

To se provádí za účelem extrahování dat systému a procházení, citlivých přihlašovacích údajů a informací uložených v aplikacích pro škodlivé účely.

Jak opravit útok Yahoo Redirect Hijack?

Zde je několik způsobů, jak opravit nebo odstranit virus přesměrování Yahoo z vašeho počítače.

#1. Změňte výchozí vyhledávač

Nejčastěji, když instalujete nespolehlivé a útržkovité aplikace z neznámých zdrojů, nastaví vyhledávač Yahoo jako výchozí během instalace aplikace. V takových případech stačí znovu ručně změnit vyhledávač.

I když tedy přesměrování na vyhledávač Yahoo po instalaci útržkovitého softwaru není známkou viru přesměrování Yahoo, změna nastavení výchozího vyhledávače vám může pomoci přepnout se zpět na výchozí prohlížeč.

Všechny přední webové prohlížeče mají tyto podobné kroky pro změnu výchozího vyhledávače:

 • Nejprve ve svém aktuálním webovém prohlížeči otevřete rozevírací nabídku.
 • Přejděte na „Nastavení“ (v případě prohlížeče Safari „Předvolby“).
 • Klikněte na „Vyhledat“ (v případě prohlížeče Google Chrome „Vyhledávač“).
 • Jako výchozí nastavte vhodný vyhledávač dle vašeho výběru.

#2. Zbavte se nechtěných rozšíření

Jedním z předběžných kroků, které můžete podniknout, abyste se vyhnuli problému únosu přesměrování Yahoo, je odstranění nepotřebných a nechtěných rozšíření.

Tato rozšíření mohou být infikována viry, jako je virus přesměrování Yahoo, a jejich odstranění z webového prohlížeče vám může pomoci odstranit problém s únosem přesměrování Yahoo.

Chcete-li z vyhledávače Chrome odebrat nechtěná a podezřelá rozšíření prohlížeče, postupujte takto:

 • Klikněte na tři svislé tečky v pravém horním rohu stránky prohlížeče Chrome.

 • Klikněte na „Nastavení“ > „Rozšíření“.

 • Zkontrolujte rozšíření prohlížeče, která již nepoužíváte nebo která se vám zdají neznámá.
 • Kliknutím na ‚Odebrat‘ odstraníte rozšíření z vašeho webového prohlížeče.

Jakmile odstraníte nepotřebná rozšíření, zkontrolujte, zda stále čelíte problému únosu přesměrování Yahoo nebo zda byl odstraněn.

#3. Obnovit výchozí nastavení prohlížeče

Pokud výše uvedená dvě řešení nepomohou, můžete zkusit obnovit nebo resetovat výchozí nastavení prohlížeče.

Obnovení výchozího původního nastavení prohlížeče Chrome vám pomůže obnovit vyhledávač, úvodní stránku, připnuté karty a stránku nové karty. Kromě toho vymaže dočasná data, jako jsou soubory cookie, a zakáže všechna rozšíření. Nicméně, nebojte se; nevymaže vaši historii, oblíbené položky a uložená hesla.

Chcete-li obnovit výchozí nastavení prohlížeče, postupujte takto:

 • Na kartě prohlížeče Chrome klikněte na tři svislé tečky v pravém horním rohu.
 • Klikněte na ‚Nastavení‘.

 • Klikněte na „Obnovit nastavení“ v levém rohu obrazovky.
 • Klikněte na možnost ‚Obnovit nastavení na jejich původní výchozí hodnoty na obrazovce.

 • Na obrazovce se zobrazí potvrzovací dialogové okno s podrobnými informacemi o součástech, které budou obnoveny do původního výchozího stavu, pokud budete pokračovat v procesu resetování. Klikněte na tlačítko ‚Resetovat nastavení‘ pro pokračování a dokončení obnovy.

Tento krok vám pomůže obnovit původní nastavení prohlížeče, odstranit nepotřebná rozšíření a pomůže vám eliminovat útok typu Yahoo redirect hijack.

#4. Pokud používáte antivirový program McAfee

Většina uživatelů se při používání antivirového softwaru McAfee setkává s problémem únosu přesměrování Yahoo.

Přestože uživatelé nikdy nesouhlasili ani se nezaregistrovali u McAfee pro změnu vyhledávače, software stále mění vyhledávač z Google na Yahoo.

Pokud používáte antivirový program McAfee a došlo k přesměrování Google na Yahoo, zde je možný důvod, proč k tomu může dojít.

  12 nejlepších online nástrojů a aplikací pro řezání a ořezávání zvuku

Když se aktualizuje McAfee WebAdvisor, ověří, zda je výchozí vyhledávač vašeho webového prohlížeče nastaven a zapnut na zabezpečené vyhledávání od Yahoo. Pokud váš prohlížeč používá jiný vyhledávač, jako je Google, McAfee WebAdvisor jej změní na vyhledávač Yahoo, pokud jste povolili zabezpečené vyhledávání.

Přesměrování Yahoo můžete zabránit zrušením zaškrtnutí políčka v dialogovém okně zprávy, které se pravidelně zobrazuje. Po zrušení zaškrtnutí políčka klikněte na tlačítko ‚Hotovo‘.

Zdroj: mcafee.com

Ve výchozím nastavení je předem vybráno „Ano, zapnout zabezpečené vyhledávání po restartování prohlížeče“. Zrušením výběru se vyhnete problému s přesměrováním Yahoo.

Tipy, jak se vyhnout ovlivnění útokem Yahoo Redirect Hijack Attack

Zde je několik zásadních tipů, jak chránit váš počítač a webový prohlížeč před útokem Yahoo redirect hijack:

#1. Pravidelně aktualizujte svůj antivirový software

Antivirový software chrání váš počítač a prohlížeč před malwarovými infekcemi a únosy prohlížeče, jako je virus přesměrování Yahoo. Mohou to však efektivně dělat pouze tehdy, pokud je budete udržovat v aktuálním stavu s jejich nejnovějšími verzemi.

Proto pravidelně aktualizujte svůj antivirový software, abyste zajistili maximální ochranu a zabezpečení před útoky malwaru a nejnovějšími bezpečnostními hrozbami.

Je nezbytné dávat si pozor na klikání na škodlivé odkazy a stát se obětí phishingových podvodů, abyste zajistili citlivá data a přihlašovací údaje před odcizením.

Proto se ujistěte, že neklikáte na odkazy z neznámého zdroje, zejména na platformách sociálních médií a e-mailech.

#3. Používejte silná hesla

Silné, komplikované a těžko uhodnutelné heslo chrání váš online účet, včetně účtu Yahoo, před napadením a kompromitací nejnovějšími hrozbami kyberzločinců.

Heslo vašeho účtu by mělo mít alespoň 8 znaků a mělo by se skládat z kombinace čísel, speciálních znaků a malých a velkých písmen. Kromě toho je také důležité vyhnout se používání stejného hesla pro několik účtů a pravidelně je měnit a aktualizovat namísto používání stejného hesla po delší dobu.

#4. Povolit dvoufaktorové ověřování

Dvoufaktorová autentizace neboli 2FA přidává další vrstvu zabezpečení, která vyžaduje, abyste při přístupu k účtu zadali druhou formu ověření nebo autentizačního faktoru, kterým může být OTP, bezpečnostní otázka, biometrické údaje atd.

Povolení 2FA znesnadňuje hackerům a kyberzločincům přístup k vašemu systémovému účtu, i když prolomí vaše heslo, čímž ochrání citlivé informace.

#5. Udržujte svůj webový prohlížeč aktuální

Kyberzločinci se často zaměřují na webové prohlížeče, protože prohlížeče jsou běžným způsobem přístupu uživatelů k webu.

Proto je nezbytné udržovat váš webový prohlížeč v aktuálním stavu s jeho nejnovější verzí. Ujistěte se tedy, že aktualizujete bezpečnostní záplaty vašeho počítače, abyste chránili svůj počítač/notebook před malwarovými infekcemi, jako je virus přesměrování Yahoo.

#6. Zabraňte stahování softwaru z neznámých zdrojů

Stahování softwaru je dalším běžným způsobem, jak kyberzločinci šíří malwarové viry a infekce v prohlížečích a zařízeních.

Software a aplikace musíte stahovat a instalovat pouze z důvěryhodných a renomovaných zdrojů, jako jsou oficiální webové stránky vývojáře softwaru, protože jejich stahování z neznámých a méně důvěryhodných zdrojů zvyšuje pravděpodobnost, že budou napadeny malwarem.

Závěrečná slova

Yahoo redirect hijack útok je běžný prohlížeč únosce, který unáší prohlížeče a systémy pro škodlivé účely, zvyšuje online provoz na škodlivém webu, nelegálně generuje příjmy z reklamy nebo krade citlivá data a přihlašovací údaje prostřednictvím neoprávněného přístupu k účtu.

Také to zhoršuje a zpomaluje počítač, což ohrozuje váš zážitek z prohlížení, online bezpečnost a soukromí.

Ujistěte se tedy, že přijímáte preventivní opatření používáním silných hesel, povolením dvoufaktorové autentizace, udržováním aktuálního softwaru a prohlížeče a vyhýbáním se klikání na podezřelé odkazy nebo stahování softwaru z nedůvěryhodných zdrojů.

Pokud se někdy setkáte s útokem viru Yahoo přesměrování, ujistěte se, že používáte tento blog k odstranění viru z vašeho počítače a užívejte si bezpečné a bezpečné procházení.

Dále si přečtěte, jak můžete pomocí těchto cenných tipů opravit chybu uzavření připojení ERR na Googlu.

x