Jak nainstalovat a používat KDE Apper na Linuxu

Apper je nástroj pro pracovní plochu KDE Plasma 5. S ním mohou uživatelé spravovat své balíčky na Linuxu. Apper je agnostik distribuce, protože používá PackageKit. To znamená, že bez ohledu na to, jaký OS Linux používáte, budete moci snadno instalovat a odinstalovat své oblíbené programy.

Tato příručka popisuje, jak nainstalovat nástroj KDE Apper na všechny hlavní operační systémy Linux. Navíc vám ukážeme, jak používat Apper k procházení, vyhledávání, instalaci a odinstalaci balíčků.

Instalace Apper na Linux

Nástroj Apper může být někdy předinstalován v operačních systémech Linux založených na KDE. Ne každý operační systém KDE Plasma Linux jej však má, takže než vám ukážeme, jak ji používat, musíme si projít, jak aplikaci zprovoznit.

Chcete-li zahájit instalaci Apper na vašem počítači se systémem Linux, otevřete okno terminálu. Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

  Jak přidat hudbu do prezentace v PowerPointu

Když je okno terminálu otevřené a připravené k použití, instalace může začít. Postupujte podle pokynů k instalaci níže, které odpovídají operačnímu systému Linux, který aktuálně používáte.

Ubuntu

Na Ubuntu Linux se nástroj Apper snadno instaluje pomocí příkazu Apt níže. Můžete jej také najít v KDE Discover na ploše Kubuntu.

sudo apt install apper

Debian

Pokud používáte Debian Linux 11 Bullseye, Debian 10 Buster nebo Debian 9 Stretch, je k dispozici nástroj Apper pro instalaci pomocí následujícího příkazu Apt. Případně jej budete moci nainstalovat prostřednictvím KDE Discover na ploše Debian KDE.

sudo apt-get install apper

Arch Linux

Uživatelé Arch Linuxu mohou nainstalovat nástroj Apper pomocí příkazu Pacman níže. Nebo, pokud nejste fanouškem terminálu, na ploše Arch Linux KDE spusťte KDE Discover a nainstalujte jej tímto způsobem.

sudo pacman -S apper

Fedora

Používáte nejnovější spin Fedora KDE? Pokud ano, můžete program Apper nastavit na vašem počítači pomocí příkazu Dnf níže v okně terminálu. Nebo spusťte KDE Discover a získejte Apper tímto způsobem.

sudo dnf install apper

OpenSUSE

Bohužel, OpenSUSE Linux nemá ve svých softwarových zdrojích program Apper. Naštěstí edice KDE OpenSUSE nabízí spoustu skvělých věcí. Pokud chcete používat Apper v KDE, zvažte přechod na Fedora Linux.

  Jak hrát Couch Co-Op v „Animal Crossing: New Horizons“ (s One Switch Console)

Fedora Linux má podobnou architekturu jako OpenSUSE, protože používá balíčky RPM. V opačném případě si vyzkoušejte kompilaci nástroje Apper ze zdroje prostřednictvím umístěného zdrojového kódu tady.

Použití Apper k instalaci aplikací

Apper je správce balíčků a lze jej použít k instalaci balíčků. Pro ty, kteří nevědí, balíček je zabalený soubor. Chcete-li nainstalovat software pomocí Apper na plochu KDE, začněte spuštěním aplikace. Chcete-li aplikaci spustit, stisknutím Alt + F2 otevřete rychlý spouštěč. Jakmile je otevřen, napište do něj příkaz a spusťte jej stisknutím klávesy Enter.

Když je Apper otevřený, uvidíte vyhledávací pole, za ním pole pro vyhledávání a dvě sekce. Tyto dvě sekce jsou „Seznamy“ a „Skupiny“. Chcete-li nainstalovat nový software, klikněte na vyhledávací pole.

Po kliknutí na vyhledávací pole zadejte název softwaru, který chcete nainstalovat. Například pro instalaci webového prohlížeče Midori bych do vyhledávacího pole napsal „midori“.

  8 nejlepších nástrojů pro monitorování obvodů WAN (recenze)

Poznámka: Můžete se také podívat do oblasti „Skupiny“ a vyhledat software k instalaci, pokud jej nemůžete najít pomocí vyhledávání.

Jakmile zadáte hledaný výraz, stisknutím klávesy Enter zobrazíte výsledky. Poté si prohlédněte výsledky pro aplikaci, kterou chcete nainstalovat. Když najdete aplikaci, kterou chcete nainstalovat, vyhledejte sloupec Akce.

Ve sloupci „Akce“ uvidíte „Instalovat“. Kliknutím na něj stáhnete a nainstalujete program do počítače.

Odinstalujte software pomocí Apper

Chcete-li odinstalovat software pomocí Apper, proveďte následující. Nejprve vyhledejte sekci „Seznamy“ aplikace Apper. V této části vyhledejte seznam „Instalovaný software“ a klikněte na něj myší.

V seznamu „Nainstalovaný software“ uvidíte rozsáhlý seznam aplikací, které jste nainstalovali do systému. Projděte seznam a vyberte aplikace, které chcete odstranit. Poté klikněte na tlačítko „Odebrat“ ve sloupci „Akce“.

aktualizace

Přejete si, abyste mohli aktualizovat svůj systém pomocí této aplikace? Jak se ukázalo, je možné aktualizovat váš systém prostřednictvím Apper. Chcete-li to provést, najděte sekci „Seznamy“ následovanou seznamem „Aktualizace“. Klikněte na něj a poté vyberte „Zkontrolovat aktualizace“ a aktualizujte svůj systém pomocí Apper.