Jak nainstalovat základní OS 6

Základní OS 6 Odin byl vydán. Tato nová verze Elementary Os 6 je založena na Ubuntu 20.04 LTS. Pokud Elementary OS 5 používáte již delší dobu, budete rádi, že nastal čas upgradovat.

Bohužel neexistuje žádná oficiální cesta k upgradu z Elementary OS 5 na verzi 6. V důsledku toho budete muset vymazat svou instalaci OS 5 a nahradit ji novou instalací OS 6.

Poznámka: Základní operační systém vyžaduje alespoň dvoujádrový 64bitový procesor, 4 GB paměti RAM a 15 GB místa na pevném disku. Další informace o požadavcích na systém naleznete podívejte se na oficiální stránky.

Stažení základního OS 6

Elementary OS 6 je třeba stáhnout před instalací na jakýkoli systém. Chcete-li si stáhnout Elementary OS 6, přejděte na oficiální stránku Web základní OS. Na webu vyhledejte sekci „Zaplaťte, co můžete“.

Pokud byste chtěli přispět na projekt Elementary OS, neváhejte uvést svou cenu. Platba však není vyžadována. Do pole ceny zadejte „0 $“. Když tak učiníte, zobrazí se tlačítko stahování.

Když se zobrazí tlačítko stahování, klikněte na něj. Po výběru tlačítka stahování se zobrazí okno „Vybrat stahování“. Vyberte modré tlačítko „Stáhnout“ a stáhněte si soubor ISO Elementary OS 6 pomocí prohlížeče. Případně klikněte na odkaz magnet pro stažení pomocí torrent klienta.

Vytvoření instalačního programu Elementary OS 6 USB

Elementary OS 6 je distribuován prostřednictvím souboru ISO ke stažení na oficiálních stránkách Elementary OS. Aby bylo možné nainstalovat operační systém na jakýkoli počítač, je třeba tento soubor ISO uložit na USB flash disk. Naštěstí je vytvoření instalátoru USB snadné.

Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit instalační program USB. V tomto návodu se zaměříme na aplikaci Etcher. Proč? Etcher je multiplatformní a funguje na Windows, Mac OS a Linux.

Chcete-li získat Etcher, přejděte na oficiální web Etcher. Jakmile tam budete, stáhněte si aplikaci do počítače, nainstalujte ji a spusťte na ploše. Poté postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Pokud potřebujete pomoc s instalací Etcher na váš počítač se systémem Linux, postupujte podle pokynů k instalaci na webu Etcher. Mají podrobné pokyny, které vám pomohou aplikaci spustit.

Krok 1: Najděte v Etcheru tlačítko „Flash ze souboru“ a klikněte na něj myší. Po kliknutí na tlačítko „Flash ze souboru“ se zobrazí okno. Pomocí okna vyhledejte soubor ISO Elementary OS 6.

Krok 2: Zapojte USB flash disk do USB portu. Poté najděte tlačítko „Vybrat cíl“, klikněte na něj a pomocí nabídky najděte svůj USB flash disk.

Krok 3: Najděte „Flash!“ a klikněte na něj myší. Když vyberete toto tlačítko, Etcher začne flashovat soubor ISO Elementary OS 6 na váš USB flash disk. Tento proces bude nějakou dobu trvat, takže buďte trpěliví.

Po flashování souboru ISO na USB flash disk zavřete aplikaci Etcher. Potom restartujte počítač. Načtěte do BIOSu počítače a nakonfigurujte jej pro spouštění z USB.

Jak nainstalovat základní OS 6

Chcete-li nainstalovat Elementary OS 6 na váš počítač, načtěte instalační USB na váš počítač. Poté postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: První věc, kterou musíte udělat při instalaci Elementary OS 6 na váš počítač, je vybrat jazyk. V nabídce jazyků v instalačním programu Elementary OS vyberte jazyk, který preferujete.

Kliknutím na tlačítko v dolní části pokračujte na další stránku.

Krok 2: Nyní musíte vybrat rozložení klávesnice. Ve výchozím nastavení by to Elementary OS 6 měl detekovat automaticky. Pokud však ne, prohlédněte si nabídku a vyberte preferované rozložení klávesnice.

Krok 3: S vybraným rozložením klávesnice a jazykem se v instalačním programu objeví nabídka „Vyzkoušet nebo nainstalovat“. Tento instalační program má na výběr několik možností. Tyto možnosti jsou „Vyzkoušet demo režim“ (před instalací vyzkoušejte základní OS), „Vymazat disk a nainstalovat“ a „Vlastní instalace (pokročilé)“.

Vyberte tlačítko „Vymazat disk a nainstalovat“. Tato možnost vám umožní vymazat váš pevný disk a nainstalovat Elementary OS. Případně, pokud chcete během instalace více možností, vyberte místo toho možnost „Vlastní instalace (pokročilé)“.

Krok 4: Po provedení volby instalace pokračujte kliknutím na tlačítko v dolní části stránky. Když tak učiníte, Elementary OS začne instalovat operační systém do vašeho počítače.

Instalace nebude rychlá. Dokončení by mělo trvat asi 20 minut. Když Elementary OS 6 dokončí instalaci do vašeho počítače, restartujte počítač. Poté odpojte USB flash disk od počítače.

Krok 5: Po dokončení restartu je Elementary OS 6 připraven k použití. Vyberte své uživatelské jméno, zadejte heslo a přihlaste se. Po přihlášení budete moci používat nově nainstalovaný operační systém.