Jak nastavit Webmin na serveru Ubuntu

Ubuntu Server je vynikající serverový operační systém Linux. Dodává se s aplikací Snaps, která usnadňuje nastavování aplikací. Navíc má živé opravy, takže vám nikdy neunikne bezpečnostní aktualizace a mnoho dalších vynikajících funkcí.

Přesto, jak je Ubuntu Server skvělý, může být nastavení určitých věcí utrpením. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem Ubuntu Serveru, podívejte se na Webmin. Je to nástroj pro správu operačních systémů podobných UNIX. S ním mohou uživatelé spravovat své linuxové systémy pomocí elegantního webového uživatelského rozhraní, nikoli terminálu. Zde je návod, jak to nastavit.

Nastavení Webmin na Ubuntu Server

Instalovat Webmin na Ubuntu Server, budete si ho muset stáhnout. Existuje mnoho způsobů, jak nainstalovat Webmin na Ubuntu. Jedním ze způsobů, jak to zprovoznit, je stáhnout si samostatný balíček DEB a nainstalovat jej. Existuje však také PPA, kterou lze nastavit.

  Jak poslouchat rádio Pandora na Linuxu

Samostatná instalace DEB

Chcete-li nastavit Webmin prostřednictvím samostatného balíčku DEB, proveďte následující. Nejprve se přihlaste ke svému serveru Ubuntu přes plochu Linuxu přes SSH. Nebo se posaďte na server Ubuntu a přihlaste se pomocí konzole TTY.

Jakmile získáte přístup k příkazovému řádku serveru Ubuntu, použijte příkaz wget downloader k získání nejnovějšího balíčku Webmin DEB přímo na váš server.

Poznámka: Pokud si nechcete stáhnout balíček DEB přímo na váš server Ubuntu, stáhněte si jej do počítače a přeneste po síti.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.981_all.deb

Se souborem balíčku DEB staženým na váš server Ubuntu může začít instalace. Pomocí příkazu apt install nastavte Webmin.

sudo apt install ./webmin_1.981_all.deb

Když zadáte výše uvedený příkaz, Ubuntu vás požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte své heslo do terminálu. Poté stisknutím klávesy Y potvrďte, že si přejete nainstalovat Webmin.

Po dokončení instalace Webmin otevřete webový prohlížeč na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. Poté do webového prohlížeče zadejte následující adresu URL.

http://YOUR_UBUNTU_SERVER_IP_OR_HOSTNAME:10000

Instalace Webmin PPA

Pokud byste raději aktualizovali Webmin pomocí softwaru pro aktualizaci softwaru Ubuntu, můžete nainstalovat Webmin prostřednictvím PPA. Chcete-li nakonfigurovat PPA, proveďte následující. Nejprve se přihlaste ke svému serveru Ubuntu přes SSH v terminálu nebo použijte konzolu TTY.

  Jak zamknout buňky na základě barvy v aplikaci Microsoft Excel

Po přihlášení použijte příkaz sudo -s k výměně okna terminálu na účet root. Poté pomocí apt install nastavte Curl, GPG a Apt-transport-https.

sudo -s apt install curl gpg apt-transport-https

Po instalaci tří balíčků si stáhněte klíč Webmin PPA do počítače a nainstalujte jej do systému.

curl https://download.webmin.com/jcameron-key.asc | sudo apt-key add -

S nakonfigurovaným klíčem přidejte Webmin PPA do svého systému Ubuntu pomocí příkazu echo.

echo "deb https://download.webmin.com/download/repository sarge contrib" | tee > /etc/apt/sources.list.d/webmin.list

Jakmile je Webmin PPA nastaven na vašem serveru Ubuntu, budete muset obnovit zdroje softwaru pomocí příkazu apt update.

apt update

Nakonec nainstalujte nejnovější verzi Webmin na Ubuntu Server pomocí příkazu apt install.

apt install webmin

Konfigurace hesla uživatele root pro Webmin

Chcete-li používat Webmin na Ubuntu, musíte mít přístup k účtu root. Je smutné, že Ubuntu Server uzamkne účet root a zakóduje heslo. Bez rootovského hesla se tedy nebudete moci přihlásit do Webminu.

  Mediální klávesy vaší klávesnice fungují ve všech moderních webových prohlížečích

Chcete-li znovu povolit účet root na vašem systému Ubuntu Server, proveďte následující. Nejprve se přihlaste k serveru pomocí svých uživatelských pověření přes SSH. Nebo si fyzicky sedněte k systému Ubuntu a používejte konzoli TTY.

Jakmile získáte přístup k příkazovému řádku Ubuntu, použijte příkaz sudo -s v terminálu. Tento příkaz eskaluje váš terminál ze standardního uživatele na účet root bez potřeby hesla.

sudo -s

S terminálem přihlášeným jako root použijte příkaz passwd. Použití tohoto příkazu znovu povolí účet root a umožní vám přihlásit se jako uživatel „root“ ve Webminu.

Poznámka: Ujistěte se, že používáte zapamatovatelné a bezpečné heslo pro účet root. Pokud máte potíže s nalezením bezpečného hesla, podívejte se na generátor silných hesel.

passwd

Přihlášení do Webminu v Ubuntu

Chcete-li se přihlásit do webového uživatelského rozhraní Webmin v Ubuntu, postupujte takto. Nejprve otevřete kartu webového prohlížeče. Poté do adresního řádku zadejte následující adresu URL a stiskněte klávesu Enter.

http://YOUR_UBUNTU_SERVER_IP_OR_HOSTNAME:10000

Po načtení adresy URL se zobrazí přihlašovací okno. Do přihlašovacího pole zadejte „root“. Poté do pole pro heslo zadejte heslo uživatele root, které jste nastavili dříve. Poté klikněte na tlačítko „přihlásit se“ pro přístup k webovému uživatelskému rozhraní Webmin.