Jak opravit chybu 0xc000000f ve Windows a znovu získat kontrolu

Zabýváte se chybovým kódem 0xc000000f ve Windows? Pokud ano, narazili jste na správnou webovou stránku.

Chyby Windows jsou nevyhnutelné. Bez ohledu na to, kolik preventivních opatření podniknete, chyby systému Windows najdou způsob, jak vám život ztrpčovat. Tyto chyby systému Windows se stanou ještě otravnějšími, když vás omezí v přístupu k vašemu počítači.

Chyba Windows 0xc000000f je úplně stejná. Vyskytuje se během spouštění a přímo vás omezuje ve spouštění systému Windows. Protože se jedná o chybu BSOD, nechává uživatele zmatené a zmatené a přemýšlejí o tom, jak tuto chybu opravit.

Naštěstí se už nemusíte bát. Připravil jsem tohoto podrobného průvodce řešením chyby systému Windows 0xc000000f. Chcete-li se této chyby snadno zbavit, můžete postupovat podle tohoto průvodce.

Takže bez dalších okolků začněme –

Co je chyba systému Windows 0xc000000f?

Chyba systému Windows 0xc000000f je chyba BSOD (která se někdy vyskytuje s černou obrazovkou), ke které dochází v důsledku neúspěšného spouštěcího cyklu.

Tato chyba je většinou doprovázena chybovou zprávou, která zmiňuje –

Váš počítač/zařízení potřebuje opravit

Data konfigurace spouštění pro váš počítač chybí nebo obsahují chyby.

Soubor: \boot\bcd

Kód chyby: 0xc000000f

Chybová zpráva, kterou obdržíte, se může mírně lišit, ale zpráva bude vždy obsahovat stejný kód chyby.

Některé další běžné varianty chybových zpráv spojených s chybovým kódem 0xc000000f jsou –

 • Kód chyby 0xc000000f: Požadované zařízení není připojeno nebo k němu není přístup.
 • Chyba 0xc000000f: Windows se nepodařilo spustit. Příčinou může být nedávná změna hardwaru nebo softwaru.
 • Kód chyby: 0xc000000f: Aplikaci nebo operační systém nelze načíst, protože požadované zařízení není připojeno nebo obsahuje chyby.

Protože se jedná o chybu BSOD, omezuje vás to ve spouštění počítače se systémem Windows. Proto je oprava této chyby nutností.

Co způsobuje kód chyby 0xc000000f?

I když nám chybová zpráva naznačuje, jasně nevysvětluje hlavního viníka chyby. Díky tomu je odstraňování chyby poměrně náročné.

To znamená, že nejčastější příčiny chybového kódu 0xc000000f jsou –

#1. Poškozený nebo nesprávně nakonfigurovaný BCD

Data konfigurace spouštění na vašem počítači se systémem Windows obsahují plán, který povede váš počítač ke správnému spuštění. Pokud se z nějakého důvodu poškodí nebo špatně nakonfiguruje, může to ovlivnit proces spouštění, stabilitu systému, výkon a funkčnost.

Poškozené BCD je zodpovědné za několik chyb souvisejících s bootováním a BSOD. Dokonce i chybový kód 0xc000000f běžně obsahuje chybovou zprávu oznamující, že BCD pro váš počítač chybí nebo je špatně nakonfigurován.

#2. Poškozené systémové soubory

Podobně jako u BCD jsou systémové soubory také zcela zásadní pro OS Windows. Systémové soubory zvládají téměř vše od vstupu, který poskytujete z myši nebo klávesnice, až po programy, které můžete spouštět nebo instalovat.

Pokud jsou systémové soubory Windows, zejména ty zásadní, nepořádek, může to výrazně ovlivnit funkčnost a stabilitu a způsobit chyby.

#3. Vadné úložné zařízení nebo připojení

Problémy jako uvolněná připojení, poškození souborů, přerušené propojovací kabely atd. nejsou nic nového. Takové problémy mohou vašemu počítači ztížit vytvoření stabilního spojení s úložnou jednotkou.

Vzhledem k tomu, že vaše úložné zařízení obsahuje všechna data související s operačním systémem, mohly by takové problémy nakonec vést k systémovým chybám, jako je 0xc000000f.

#4. Chybná instalace systému Windows

Pokud jste nedávno upgradovali operační systém Windows nebo provedli novou instalaci systému Windows, může to být příčinou této chyby. K chybné instalaci systému Windows dochází především v důsledku poškozených instalačních souborů nebo přerušení během instalace.

Kromě toho může náhlá ztráta napájení, nekompatibilní aktualizace systému Windows a infekce malwarem také vést k poškození systému Windows.

#5. Malware infekce

Malware a virové infekce nejen ohrožují soukromí a zabezpečení počítačů, ale způsobují také problémy související se stabilitou, jako jsou chyby BSOD, jako je 0xc000000f.

  Jak povolit a používat nálepky na plochu v systému Windows 11

Nyní, když znáte možné příčiny, pojďme diskutovat o řešení, jak tyto příčiny vyřešit, abyste tuto chybu vyřešili.

Jak opravit kód chyby 0xc000000f

Protože neexistuje žádná jasná a prokázaná příčina této chyby, řešení této chyby se stává skličujícím úkolem. A musíte se rozhodnout pro metodu hit-and-trial.

Abychom to usnadnili, popsal jsem zástupná řešení, která můžete použít k odstranění potenciálních příčin a vyřešení chyby.

Restartujte počítač a odeberte všechna externí úložná zařízení

Než se pustíte do jakéhokoli složitého řešení, doporučuji nejprve restartovat počítač. Zní to jako klišé, ale věřte mi, že restartování počítače má spoustu obrovských výhod.

Při restartování se ujistěte, že k počítači není připojeno žádné externí úložné zařízení. Můžete se ptát proč a odpověď zní – konfigurace spouštění.

Většina konfigurací systému BIOS upřednostňuje externí úložná zařízení s vyšší prioritou spouštění v nastavení systému BIOS nebo UEFI počítače. Taková konfigurace poskytuje větší flexibilitu a užitečnost v určitých scénářích, například během instalace, opravy atd.

Odstraněním externího úložného zařízení zajistíte, že se váš počítač spustí z primárního úložného zařízení, které obsahuje váš operační systém.

Odeberte tedy jakékoli připojené externí úložné zařízení, restartujte počítač a poté zkontrolujte, zda to opravuje chybový kód 0xc000000f. Pokud chyba existuje, postupujte podle dalšího řešení.

Prohledejte svůj počítač na přítomnost virů a malwaru

Infekce viry a malwarem jsou nejčastější příčiny, které spouštějí chyby BSOD, jako je kód chyby 0xc000000f. Pokud je to váš případ, mohla by vám chyba opravit úplná kontrola virů a malwaru.

Problém je v tom, že protože jste uvízli v BSOD, nemůžete použít žádný antivirový program třetí strany. Můžete však použít program Windows Defender k vyhledávání virů, ale to je možné pouze v případě, že můžete spustit systém Windows v režimu bezpečného spouštění.

Chcete-li spustit počítač se systémem Windows v režimu bezpečného spouštění, postupujte podle těchto jednoduchých kroků –

 • Nejprve třikrát natvrdo restartujte počítač. Chcete-li to provést, stiskněte tlačítko napájení a když uvidíte první znamení spouštění, přerušte proces spouštění opětovným stisknutím tlačítka napájení. Tím se dostanete do prostředí Windows Recovery Environment (WinRE).
 • Po dosažení WinRE vyberte možnost Troubleshoot.

 • Poté vyberte Rozšířené možnosti.

 • Dále vyberte možnost Nastavení spouštění.

 • Klikněte na možnost Restartovat.

 • Po restartu počítače aktivujte nouzový režim stisknutím tlačítka F4.

Nyní, když jste v nouzovém režimu, postupujte podle těchto kroků a prohledejte počítač pomocí programu Windows Defender –

 • Nejprve stiskněte společně klávesu Win+I a spusťte Nastavení systému.
 • Vyberte možnost Aktualizace a zabezpečení.

 • V levém podokně klikněte na možnost Zabezpečení systému Windows.

 • Vyberte možnost Ochrana před viry a hrozbami uvedená v části Oblasti ochrany.

 • Klikněte na možnost Možnosti kontroly uvedené v části Aktuální hrozby.
 • Vyberte možnost Úplné skenování a poté klikněte na tlačítko Skenovat nyní.

Pokud tak učiníte, zahájí se proces skenování k nalezení virových a malwarových hrozeb.

Vzhledem k tomu, že se jedná o úplnou kontrolu systému, může dokončení trvat až několik hodin. Buďte tedy trpěliví a počkejte na dokončení procesu skenování.

Windows Defender po dokončení kontroly zobrazí seznam potenciálních hrozeb. Tyto hrozby budou ve výchozím nastavení ukončeny. Můžete se však rozhodnout, zda je opravíte, odstraníte nebo obnovíte.

Po vyřešení hrozeb normálně restartujte počítač. Pokud se váš počítač spustí normálně bez jakékoli chyby, kód chyby 0xc000000f je s největší pravděpodobností opraven. Pokud však chyba stále existuje, postupujte podle dalšího řešení.

Spusťte nástroj CHKDSK Utility

Vzhledem k tomu, že 0xc000000f je chyba spouštění, může k ní dojít v důsledku špatných sektorů pevného disku, strukturálních chyb v systému souborů a chyb adresářů. Všechny tyto problémy můžete snadno opravit pomocí nástroje CHKDSK.

Zde je návod, jak můžete použít nástroj CHKDSK –

 • Nejprve spusťte počítač v prostředí Windows Recovery Environment (WinRE).
 • Klikněte na možnost Odstraňování problémů.
 • Vyberte Pokročilé možnosti.
 • Zde vyberte možnost Příkazový řádek.

Váš počítač se restartuje a budete požádáni o přihlášení ke svému účtu. Jednoduše vyberte svůj uživatelský účet a zadejte heslo.

 • Do příkazového řádku zadejte příkaz chkdsk C: /f /r /x a stiskněte klávesu Enter.

Zde můžete nahradit „C:“ písmenem jednotky, na které je nainstalován váš systém Windows.

 • Po provedení příkazu budete vyzváni k naplánování kontroly na další restart. Jednoduše zadejte Y a potvrďte stisknutím klávesy Enter.
 • Nyní zavřete příkazový řádek a restartujte počítač.
  Proč se moje obrazovka stále stmívá? Jak opravit ztmavení obrazovky Windows 10

Po restartování počítače se spustí nástroj CHKDSK a naskenuje vybranou jednotku. V závislosti na velikosti disku a celkovém stavu to může nějakou dobu trvat.

Pokud se váš počítač po skenování spustí normálně, chyba je s největší pravděpodobností opravena. Pokud však chyba přetrvává, postupujte podle dalšího řešení.

Opravte poškozené systémové soubory

Další častou příčinou chybového kódu 0xc000000f je poškození systémového souboru. K poškození systémových souborů může dojít v důsledku konfliktů softwaru, ručního mazání, napadení škodlivým softwarem, chyb v registru atd.

Protože příčinou může být poškození systémových souborů, oprava poškozených souborů by mohla problém vyřešit. K opravě poškozených systémových souborů můžeme použít nástroje Kontrola systémových souborů (SFC) a Deployment Image Servicing and Management (DISM).

Oba tyto nástroje jsou poměrně robustní a mohly by být účinné při odstraňování problémů souvisejících s poškozením systémových souborů.

Zde je návod, jak můžete použít nástroje DISM a SFC k opravě poškozených systémových souborů –

 • Nejprve přejděte do prostředí Windows Recovery Environment (WinRE) pomocí metody tvrdého restartu.
 • Vyberte možnost Odstraňování problémů.
 • Klepněte na Pokročilé možnosti.
 • Vyberte možnost Příkazový řádek.

Váš počítač se restartuje a požádá vás o přihlášení ke svému účtu. Přihlaste se pomocí účtu, který má práva správce k načtení příkazového řádku.

 • V příkazovém řádku nejprve spusťte nástroj DISM. Za tímto účelem zadejte níže sdílené příkazy jeden po druhém a po každém příkazu je spusťte stisknutím klávesy Enter.
dism /Online /Cleanup-image /ScanHealth

dism /Online /Cleanup-image /CheckHealth

dism /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

dism /Online /Cleanup-image /StartComponentCleanup

Tyto příkazy opraví problémy související se souborem bitové kopie systému Windows a chybějícími nebo poškozenými součástmi.

 • Po DISM je třeba spustit nástroj SFC k ověření integrity systémových souborů a v případě potřeby je opravit. Zadejte příkaz sfc /scannow a stisknutím klávesy Enter spusťte nástroj SFC.

Vzhledem k tomu, že tyto nástroje důkladně kontrolují integritu a konfiguraci systémových souborů, mohou trvat značnou dobu. Takže buďte trpěliví a čekejte.

Po dokončení skenování restartujte počítač. Zkontrolujte, zda byla chyba opravena, a pokud chyba existuje, postupujte podle dalšího řešení.

Zatím jsme vyzkoušeli všechny základní metody, jak opravit kód chyby 0xc000000f. A nyní směřujeme k těm pokročilejším.

Ale než se pohneme vpřed, chci, abyste věděli toto –

 • K provedení níže uvedených zástupných řešení budete potřebovat instalační médium Windows. Instalační médium můžete vytvořit následujícím způsobem tohoto průvodce. Ujistěte se, že jste vytvořili instalační médium stejného operačního systému Windows, který jste nainstalovali do svého počítače.
 • Při provádění těchto zástupných řešení můžete ztratit některá data (většinou nedávné změny).

Proveďte opravu spouštění

Startup Repair je nástroj Windows, který řeší problémy související se zavaděčem, systémovými soubory a konfigurací a může být velmi užitečný při řešení problémů souvisejících se zaváděním. K použití nástroje Startup Repair nepotřebujete vždy instalační médium, ale jeho vlastnictví vám přináší další výhody.

Chcete-li tuto chybu opravit pomocí nástroje Oprava spouštění, postupujte podle následujících kroků –

 • Připojte instalační médium Windows k počítači.
 • Spusťte počítač z instalačního média.
 • Pokud se na obrazovce objeví zpráva „Stiskněte libovolnou klávesu pro spuštění z jednotky XYZ“, stiskněte libovolnou klávesu na klávesnici.
 • Vyberte správný jazyk a časové pásmo v okně Nastavení systému Windows a klikněte na tlačítko Další.
 • V instalačním okně uvidíte možnost „Opravit váš počítač“. Klikněte na to.
 • Vyberte možnost Odstraňování problémů.
 • Nyní klikněte na Pokročilé možnosti.
 • Zde klikněte na možnost Automatická oprava.

Budete požádáni, abyste se přihlásili ke svému účtu správce, abyste zajistili, že Oprava spouštění může v případě potřeby provádět změny na úrovni systému.

Startup Repair nyní důkladně zkontroluje, zda nedošlo k nějakému problému s nainstalovaným operačním systémem Windows. Pokud nějaké najde, automaticky se pokusí problém vyřešit.

Znovu sestavit konfigurační data spouštění

Pokud Oprava spouštění nedokázala problém vyřešit, měli byste zkusit znovu vytvořit konfigurační data spouštění.

Pro ty, kteří nevědí, Boot Configuration Data je soubor, který obsahuje všechny základní informace a pokyny potřebné ke spuštění operačního systému Windows. Ukládá také informace o přidělení zdrojů ovladače.

Pokud se BCD poškodí, může způsobit několik chyb Windows, včetně chyb BSOD a spouštění. Vzhledem k tomu, že kód chyby 0xc000000f je zcela stejný, problém by mohlo vyřešit opětovné sestavení konfiguračních dat spouštění.

  Oprava konfigurace systému selhala při inicializaci v systému Windows 10

Chcete-li znovu vytvořit BCD, postupujte podle těchto kroků –

 • Nejprve připojte instalační médium Windows k počítači.
 • Spusťte počítač z instalačního média.
 • Vyberte správný jazyk, časové pásmo a metodu zadávání a poté klikněte na tlačítko Další.
 • V levém dolním rohu vyberte možnost Opravit počítač.
 • Klepněte na Možnosti řešení problémů.
 • Zde vyberte Pokročilé možnosti.
 • Nyní vyberte možnost Příkazový řádek.
 • Zadejte sdílené příkazy jeden po druhém a stisknutím klávesy Enter je spusťte.
bootrec /scanos

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd
 • Po provedení těchto příkazů zadejte příkaz exit a stiskněte Enter.

Nyní restartujte systém a zkontrolujte, zda byla chyba systému Windows opravena. Pokud chyba přetrvává, postupujte podle dalšího řešení.

Resetujte konfiguraci BIOS/UEFI

I když je to velmi neobvyklé, je možné, že vaše konfigurace BIOS/UEFI byla zpackaná nebo nesprávně nakonfigurována. Špatně nakonfigurovaný BIOS většinou vede k chybám a nestabilitě souvisejícím s bootováním.

Nejlepším řešením, jak opravit nesprávnou konfiguraci systému BIOS/UEFI, je reset systému BIOS. Dobrá věc je, že nepotřebujete žádné instalační médium.

Resetování BIOSu může vypadat jako obtížný úkol, zejména pro netechnické lidi. Ale ve skutečnosti to není velký problém.

Vše, co musíte udělat, je postupovat podle těchto jednoduchých kroků –

 • Nejprve spusťte počítač se systémem Windows do nastavení systému BIOS. Chcete-li to provést, musíte spustit počítač a stisknout klávesu BIOS, když uvidíte první znak spouštění, například logo výrobce.

Záludné je, že spouštěcí klíč BIOSu se liší výrobce od výrobce. Proto musíte provést průzkum, abyste našli spouštěcí klíč systému BIOS pro vaši konkrétní základní desku.

 • Po otevření nabídky systému BIOS vyhledejte možnost načíst výchozí nastavení nebo optimalizovaná nastavení.
 • Poté obnovte výchozí nastavení systému. Můžete být požádáni o potvrzení svého rozhodnutí.
 • Uložte vše a odejděte.

Nyní restartujte počítač, abyste zjistili, zda byla chyba opravena.

Proveďte obnovení systému

Pokud nic z výše uvedeného nefunguje, pak jedinou možností, která vám zbývá, je obnovit počítač do posledního funkčního bodu obnovení. Ale dohoda je taková, že i když je Obnovení systému velmi pohodlný nástroj, jeho funkce automatického bodu obnovení je ve výchozím nastavení zakázána.

Je tedy možné, že váš počítač nebude mít žádné obrazy bodů obnovení systému. V takové situaci je jedinou možností resetování počítače.

Chcete-li pomocí nástroje Obnovení systému opravit kód chyby 0xc000000f, postupujte takto:

 • Nejprve třikrát natvrdo restartujte počítač, abyste dosáhli WinRE.
 • Klikněte na možnost Odstraňování problémů a poté vyberte Pokročilé možnosti.
 • Zde vyberte možnost Obnovení systému.

 • Budete požádáni o přihlášení do svého administrátorského účtu. Udělej to.
 • Poté přinese seznam obrazů systému vytvořených na vašem PC. Vyberte nejnovější a poté klikněte na tlačítko Další.

 • Nakonec proveďte obnovení systému podle pokynů na obrazovce.

Po provedení obnovení systému se váš počítač automaticky restartuje, aby se změny uplatnily. Ale pokud ne, jednoduše restartujte počítač sami.

Nejlepší na nástroji Obnovení systému je, že je to přesvědčivé a spolehlivé řešení pro opravu jakékoli chyby systému Windows. Smutné na tom ale je, že také přijdete o data, která obsahují všechny změny provedené na vašem PC po vytvoření posledního bodu.

Resetujte svůj počítač

Pokud jste vyzkoušeli všechna výše uvedená řešení, ale chyba přetrvává, posledním řešením pro vás je resetování počítače. Pokud tak učiníte, odstraníte všechna nastavení, nainstalované programy, data a další a obnovíte výchozí tovární nastavení systému Windows.

Pro resetování počítače postupujte podle těchto jednoduchých kroků –

 • Nejprve se do WinRE dostanete tak, že třikrát restartujete počítač.
 • Klikněte na možnost Odstraňování problémů.
 • Nyní klikněte na možnost Obnovit tento počítač.
 • Poté uvidíte dvě možnosti – Ponechat moje soubory a Odebrat vše. Vyberte možnost Ponechat moje soubory.

První možnost, Keep my files, resetuje systémovou jednotku v počítači, aniž byste se dotkli vašich osobních souborů. Pokud zvolíte tuto možnost, ztratíte pouze nainstalované aplikace, nakonfigurovaná nastavení a další data umístěná na disku C.

Na druhé straně možnost Odebrat vše zformátuje celý pevný disk.

 • Nakonec budete požádáni o přihlášení do svého administrátorského účtu.

Jakmile provedete všechny tyto kroky, zahájí se proces resetování. Bude to trvat asi 10–20 minut, ale pokud vyberete možnost Odebrat vše, může to trvat až hodinu.

Po dokončení procesu resetování se váš počítač několikrát spustí a požádá vás o jeho překonfigurování.

Závěrečné myšlenky

Tady to máte – podrobný návod, jak opravit kód chyby 0xc000000f.

Protože se jedná o chybu BSOD, kód chyby 0xc000000f se zdá být docela nepříjemný. Nedovolí vám spustit systém Windows a navíc neposkytuje dostatek informací o příčině. Díky tomu je odstraňování této chyby zdlouhavějším úkolem.

Výše uvedená zástupná řešení by vám však pomohla vyřešit chybu.

Dále se podívejte na nástroje pro opravy, které automaticky vyřeší problémy se systémem Windows 10.