Jak posílit svůj internet [Tips & Tools]

Pomalý internet může mít velký vliv na vaše každodenní aktivity.

Ať už pracujete z domova, streamujete videa nebo prostě prohlížíte web – pomalé připojení k internetu může narušit vaši produktivitu a zábavu.

Naštěstí existují některé strategie, které můžete použít ke zvýšení rychlosti internetu a celkového zážitku z prohlížení.

Vliv pomalého internetu

Pomalý internet může být skutečným bolehlavem pro jednotlivce i firmy.

Pro lidi, kteří se jen snaží jít do svého každodenního života, může pomalý internet udělat z jednoduchých úkolů, jako je sledování videí nebo dokonce procházení sociálních sítí, frustrující pomalý zážitek.

Je to jako snažit se řídit v hustém provozu – vše trvá déle a můžete se cítit vystresovaní.

Pro podniky může být pomalý internet velkou překážkou při efektivním provádění věcí.

Představte si, že se pokoušíte nahrát důležité soubory, pořádáte videokonference s klienty nebo zpracováváte online objednávky – všechny tyto úkoly se se špatným internetem bolestně zpomalují.

Také, pokud se webové stránky načítají tak dlouho, lidé to s větší pravděpodobností vzdají a půjdou jinam. Je to jako čekání v dlouhé frontě v obchodě – pokud to trvá příliš dlouho, možná se rozhodnete, že to nemá cenu, a odejdete. To poškozuje pověst značky.

Tipy pro zvýšení rychlosti internetu

Přesouvání routeru

Umístění vašeho routeru hraje důležitou roli v distribuci signálu. Router vysílá signály do všech směrů, takže by měl být umístěn uprostřed vašeho domova.

Umístěte směrovač na centrální místo – daleko od překážek a zařízení způsobujících rušení.

Optimalizace nastavení routeru

Otevřete nastavení routeru a vyhledejte možnosti optimalizace. Směrovače pracují na různých kanálech v rámci bezdrátového spektra. Někdy mohou váš signál rušit blízké směrovače a elektronická zařízení.

  Jak vypnout chytré psaní Gmailu na Androidu

V nastavení routeru můžete změnit kanál na kanál s menším rušením. Vyzkoušejte různé kanály a najděte ten, který nabízí nejlepší výkon.

Resetování routeru

Někdy může problém s připojením vyřešit jednoduchý reset routeru. Odpojte router, počkejte několik sekund a poté jej znovu zapojte.

To může odstranit všechny dočasné závady a poskytnout nový začátek připojení k internetu.

Použití LAN kabelu

Zvažte použití kabelu LAN pro zařízení, která vyžadují stabilní a vysokorychlostní připojení.

Kabelová připojení mohou poskytovat konzistentnější rychlosti ve srovnání s Wi-Fi. Když k přímému připojení zařízení k routeru použijete kabel LAN, můžete většinu těchto faktorů eliminovat.

Připojení Wi-Fi podléhá degradaci signálu kvůli vzdálenosti a stěnám.

Změna pásma Wi-Fi

Dvoupásmové routery nabízejí frekvenční pásma 2,4 GHz i 5 GHz. Pásmo 2,4 GHz má lepší pokrytí a může účinněji pronikat stěnami, díky čemuž je vhodné pro zařízení mimo router.

Pásmo 5 GHz nabízí vyšší rychlosti, ale s kratším dosahem.

Přepínejte mezi těmito pásmy na základě blízkosti vašeho zařízení k routeru. Použijte 5 GHz pro zařízení blízko routeru a 2,4 GHz pro vzdálená zařízení.

Restartování routeru

Směrovače fungují tak, že zpracovávají velké množství dat – která se mohou časem nashromáždit a ovlivnit jejich výkon.

Pravidelné restartování routeru může pomoci vymazat mezipaměť a zvýšit rychlost sítě. Nastavte plán automatického restartování během období nízkého používání (například uprostřed noci).

Omezení počtu zařízení

Každé zařízení připojené k vaší síti Wi-Fi spotřebovává část dostupné šířky pásma.

Také příliš mnoho zařízení připojených k vaší síti může snížit rychlost vašeho internetu.

Odpojte zařízení, která se nepoužívají, nebo zvažte upgrade na router, který podporuje nastavení QoS. QoS vám umožňuje upřednostňovat určitá zařízení nebo typy provozu a zajišťuje, že důležité úkoly získají větší šířku pásma.

Přepnutí na nový router

Pokud je váš současný router zastaralý nebo se mu nedaří udržet krok – zvažte upgrade na výkonnější model.

Produkty jako TP-Link AC1750 Smart WiFi Router nebo NETGEAR 4-Stream WiFi Router R6700AXS nabízejí pokročilé možnosti pro zlepšení vašeho internetového zážitku.

Tento router je navržen pro práci s TP-Link OneMesh WiFi Extendery. Technologie OneMesh se používá k vytvoření jednotné a rozšířené WiFi sítě kombinací routeru a extenderu, která poskytuje lepší pokrytí celého vašeho domova.

#2. NETGEAR 4-streamový WiFi 6 router (R6700AXS)

Tento router nabízí pokrytí až 1 500 čtverečních stop, díky čemuž je vhodný pro větší domy nebo prostory. Zvládne konektivitu pro více než 20 zařízení současně. Je kompatibilní s různými typy poskytovatelů internetových služeb. Včetně kabelu, satelitu, optických vláken a DSL s podporou rychlostí až 1 Gbps.

  10 nejlepších šablon GoodNotes pro dokonalé digitální plánování

A zde je seznam nejlepších wifi routerů pro domácí a kancelářské použití. Neváhejte a navštivte tuto stránku.

Všechny tyto routery jsou navrženy s nejnovější technologií, včetně vylepšených rychlostí přenosu dat a lepšího pokrytí signálem.

Použití Mesh systému

Síťový systém může poskytnout lepší pokrytí a odstranit hluchá místa ve větších domech.

Zvažte produkty jako WiFi 6 Mesh System AX3000 nebo Google Wifi System pro nepřetržité připojení ve vašem prostoru.

Deco X55 je ideální pro uživatele, kteří si předplatili internetovou službu s rychlostí až 1 Gbps, díky čemuž je vhodný pro vysokorychlostní připojení k internetu. Podporuje Ethernet backhaul – což znamená, že můžete jednotky propojit ethernetovými kabely a zlepšit tak stabilitu a rychlost mesh sítě.

#2. Google Wifi – AC1200 – Mesh WiFi System – Wifi Router

Systém Google Wifi se skládá z několika bodů Google Wifi, které spolupracují na vytvoření sítě typu mesh. Tato síťová síť rychle a spolehlivě pokryje celý váš domov, což eliminuje vyrovnávací paměti a mrtvé zóny v každé místnosti. Je schopen pokrýt až 4500 metrů čtverečních.

Použití Wi-Fi Extender

Wi-Fi extendery mohou zesílit váš stávající signál a rozšířit jeho dosah.

Produkty jako Wi-Fi Extender Coverage Extender nebo NETGEAR WiFi Range EX5000 mohou pomoci pokrýt oblasti se slabším signálem.

Ve srovnání se složitějšími síťovými řešeními, jako jsou mesh systémy, jsou Wi-Fi extendery často cenově přívětivější a přitom stále nabízejí výrazné zlepšení v pokrytí a síle signálu.

#1. Nejrychlejší WiFi Extender/Booster

Extender je navržen pro podporu až 45+ zařízení a nabízí pět různých režimů: router, opakovač, přístupový bod, klient a režim WISP. Každý režim slouží specifickému účelu a lze jej vybrat na základě potřeb vaší sítě.

Pokrývá až 9 000+ čtverečních stop, což vám umožní rozšířit váš WiFi signál do různých částí vašeho domova.

Vestavěný ethernetový port umožňuje připojit kabelová zařízení přímo k extenderu používanému pro herní konzole a stolní počítače.

#2. NETGEAR WiFi Range Extender EX5000

Tento extender je dodáván s vysoce výkonnými zesilovači a interní anténní soustavou, které společně zvyšují celkový dosah vaší WiFi sítě. Dokáže připojit až 25 zařízení a pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz i 5 GHz.

  10 nejlepších gramofonů pro vaše vintage vinylové desky

Použití sady Powerline

Sady Powerline využívají elektrické vedení vašeho domova k přenosu datových signálů, které nabízejí kabelové připojení tam, kde Wi-Fi bojuje.

Prozkoumejte možnosti, jako je Pass-Thru ethernetový adaptér Powerline PLA5456KIT nebo adaptér NexusLink Powerline 1200 Mb/s GPL-1200-KIT pro lepší konektivitu v náročných oblastech.

#1. Startovací sada adaptéru Zyxel AV2000 Powerline Ethernet

Toto zařízení poskytuje rychlost přenosu dat až 2 000 Mbps po stávající elektroinstalaci vašeho domova. Adaptéry jsou vhodné pro připojení zařízení, jako jsou chytré televizory a online herní konzole.

Využívá technologii HomePlug AV2 a MIMO (Multiple Input, Multiple Output) k zajištění lepšího výkonu sítě. Integrována je také funkce QoS, která upřednostňuje aktivity s velkou šířkou pásma.

Tento produkt obsahuje sadu 2 jednotek, která poskytuje vše, co potřebujete k vytvoření ultrarychlé sítě pomocí vašich elektrických zásuvek. Využívá technologii LDPC/FEC (Forward Error Correction), která snižuje zpoždění a vynechané snímky.

Využívá také technologii MIMO Dual Phase Technology, která zvyšuje kvalitu a rychlost připojení powerline sítě.

Další tipy

Zde je několik dalších tipů, které můžete zvážit pro optimalizaci rychlosti internetu.

Vymažte mezipaměť prohlížeče

Pravidelné vymazávání mezipaměti prohlížeče a souborů cookie může pomoci zlepšit váš zážitek z prohlížení.

Aktualizujte firmware

Udržujte firmware vašeho routeru aktuální, abyste měli jistotu, že budete mít prospěch z nejnovějších vylepšení výkonu a bezpečnostních oprav.

Zakázat aplikace na pozadí

Některé aplikace běžící na pozadí na vašich zařízeních mohou bez vašeho vědomí spotřebovávat šířku pásma. Zavřete nebo deaktivujte aplikace, které aktivně nepoužíváte, abyste uvolnili síťové zdroje.

Monitorujte využití šířky pásma

Použijte nástroje pro monitorování v reálném čase ke kontrole využití šířky pásma a identifikaci zařízení nebo aplikací, které mohou zatěžovat zdroje.

Zvažte internetový plán

Pokud vše ostatní selže, možná by stálo za zvážení upgradovat váš internetový plán, abyste od svého poskytovatele služeb získali vyšší rychlost.

Poznámka autora✍️

Zkuste změnit nastavení QoS pro lepší konektivitu! Některé routery nabízejí nastavení QoS, které vám umožní upřednostnit určitá zařízení nebo činnosti.

Představte si, že pracujete z domova – vedete videokonferenční hovor se svými kolegy, zatímco členové vaší rodiny nepřetržitě streamují videa ve vysokém rozlišení a hrají online hry.

Bez QoS

V síti bez QoS se se všemi datovými pakety (videohovory, streamování, hraní her) zachází stejně.

Během období přetížení sítě, například když internet intenzivně využívá více zařízení, může dojít ke zhoršení kvality vašeho videohovoru.

Můžete zaznamenat prodlevu, špatnou kvalitu obrazu a zvuku a přerušení hovoru, protože síť má potíže zvládnout veškerý provoz rovnoměrně.

S QoS

S povolenou QoS můžete upřednostnit aplikaci pro videokonference jako provoz s vysokou prioritou. To znamená, že váš router přidělí vašemu videohovoru více šířky pásma a prostředků.

Mezitím ostatní méně kritické provozy, jako je streamování a hraní her, budou stále fungovat – ale budou mít nižší prioritu.

Doufám, že vám tento článek pomohl v tom, jak zlepšit připojení k internetu. Možná vás také bude zajímat informace o nejlepších nástrojích NetFlow Analyzers & Collector pro vaši síť.