Jak restartovat router a modem

Pokud se webové stránky nenačítají nebo se streamované video stále ukládá do vyrovnávací paměti, resetování routeru a modemu je jednou z prvních věcí, které byste měli vyzkoušet, protože to může vyřešit spoustu problémů s Wi-Fi nebo připojením k internetu.

Funguje to stejně jako restartování počítače se systémem Windows, když máte problémy. Software na vašem routeru a modemu se vypne a restartuje v novém stavu. Po restartování modemu se znovu připojí k vašemu poskytovateli internetových služeb (ISP). Některé routery – zvláště ty starší – se mohou v průběhu času zpomalit. Jedná se o softwarový problém a rychlý restart jej může vyřešit.

Najděte svůj router a modem

Váš bezdrátový router má pravděpodobně viditelné antény. Je to zařízení, které hostí vaši síť Wi-Fi. Váš router se připojuje k vašemu modemu, což je zařízení, které komunikuje s vaším poskytovatelem internetových služeb.

Nemusí se jednat o dvě samostatná zařízení. Někteří poskytovatelé internetových služeb nabízejí kombinované jednotky routeru a modemu, takže můžete mít k restartování pouze jedno zařízení.

Pokud si nejste jisti, najděte svůj bezdrátový směrovač a podívejte se, do čeho je zapojen. Pokud je zapojen přímo do zásuvky, jedná se pravděpodobně o kombinovanou jednotku. Pokud je zapojeno do jiného zařízení, které se pak zapojí do zásuvky, máte dvě zařízení a to druhé je váš modem.

Restartujte router a modem

Toto je jednoduchý proces a nebudete dělat nic přepychového. Během procesu restartování ztratíte připojení k internetu a Wi-Fi, ale vše se automaticky znovu připojí za několik minut.

Nejprve odpojte napájení routeru i modemu (nebo pouze jednoho zařízení, pokud se jedná o kombinovanou jednotku). Na zadní straně každého zařízení byste měli vidět připojení napájení.

Doporučujeme počkat alespoň deset sekund, než je znovu zapojíte; počkejte na 30, pokud chcete být důkladní.

Čekání zajistí, že se kondenzátory ve vašem routeru a modemu zcela vybijí a zapomenou všechna nastavení. Zajistí také, že modem ztratí spojení s vaším ISP a bude ho muset obnovit. Čekání nemusí být vždy nutné, ale zajišťuje, že je vše zcela vypnuto a připraveno začít znovu.

Zapojte napájení zpět do modemu. (Pokud máte kombinovanou jednotku, stačí ji znovu zapojit.) Kontrolky na vašem modemu se rozsvítí a modem se spustí a znovu se připojí k vašemu ISP. Tento proces může trvat několik minut.

Zda se to děje, poznáte podle kontrolek na modemu – při připojování mohou blikat různými barvami nebo jiným vzorem. Může se také rozsvítit kontrolka „Internet“, která se po navázání připojení rozsvítí zeleně.

Nakonec připojte router zpět ke zdroji napájení. Jeho kontrolky se rozsvítí – pokud ne, možná budete muset stisknout vypínač na routeru, ale to je vzácné.

Váš router se zálohuje, připojí se k modemu a obnoví vaši síť Wi-Fi. Vaše bezdrátová zařízení se začnou znovu připojovat k Wi-Fi, i když jim to může několik minut trvat. Možná budete chtít počkat několik minut, než otestujete, zda je váš problém vyřešen.

Až budete připraveni, zkuste připojení normálně používat a zjistěte, zda vše funguje. Pokud jste tomu dali trochu času a kontrolky na vašem modemu podivně blikají, problém může být na straně vašeho ISP.

Pokud zjistíte, že pravidelně restartujete router, abyste vyřešili problémy, zkuste jej automaticky restartovat podle plánu.

Rychlejší způsob, jak restartovat router

Výše uvedená metoda je delší a zdlouhavější verzí tohoto procesu. Podle našich zkušeností je často dost dobré jednoduše odpojit modem a router od napájení, počkat deset sekund a pak je oba znovu připojit. Začnou se zavádět a automaticky se věci vyřeší.

Některé routery s tím však mohou mít potíže, pokud se připojí k internetu dříve, než se modem připojí k internetu. Jiná zařízení mohou potřebovat více než deset sekund, aby zajistila, že je vše vymazáno.

První metoda je nejbezpečnější, aby bylo zajištěno, že provádíte úplný restart a správný restart jakéhokoli modemu a směrovače. Pokud však musíte často restartovat zařízení, abyste vyřešili problémy, vyzkoušejte tuto rychlejší metodu a zjistěte, zda vám funguje. Možná vám to ušetří čas.

Restart vs. Reset

Všimněte si, že „resetování“ routeru je další proces. Tento termín odkazuje na provedení „obnovení továrního nastavení“ na vašem routeru, které vymaže všechna vaše vlastní nastavení a vrátí jej do výchozího stavu z výroby. Tato možnost může být dostupná ve webovém rozhraní vašeho routeru. Na routeru můžete také vidět tlačítko „Reset“ – obvykle malé dírkové tlačítko, ke kterému potřebujete ohnutou kancelářskou sponku, abyste jej mohli stisknout a podržet – které router resetuje do továrního nastavení.

Resetování je také užitečným krokem při odstraňování problémů, pokud máte problémy, ale je to něco jiného než pouhé restartování routeru nebo modemu. Je to jako rozdíl mezi restartováním počítače a přeinstalací systému Windows (nebo „resetováním“, jak se tomu říká ve Windows 10).