Jak sledovat využití dat v systému Android

Jak se smartphony staly populárnějšími, datové plány se staly více omezujícími. Mnoho lidí musí pečlivě sledovat využití dat, aby se vyhnuli překvapivým účtům. Ukážeme vám, jak to udělat pomocí vestavěných nástrojů Androidu.

Všechna zařízení Android mají základní sadu nástrojů pro sledování využití dat. Mnoho zařízení vám také umožňuje nastavit upozornění a limity používání, abyste se vyhnuli používání příliš velkého množství dat. Nastavení těchto nástrojů vám může pomoci udržet si přehled o používání a vyhnout se nákladným poplatkům.

Na telefonu nebo tabletu Android přejeďte jednou nebo dvakrát z horní části obrazovky dolů a poté klepnutím na ikonu „ozubeného kola“ otevřete nabídku „Nastavení“.

  Jak změnit spořič obrazovky na Android TV

Umístění nastavení „Využití dat“ se liší podle zařízení, i když nástroje jsou většinou stejné. Na telefonech Samsung Galaxy přejdete na Připojení > Využití dat > Mobilní data. V této příručce používáme telefon Google Pixel.

Vyberte „Síť a internet“ z horní části nabídky „Nastavení“.

Klepněte na „Mobilní síť“.

V horní části obrazovky uvidíte, kolik dat jste tento měsíc spotřebovali. Chcete-li zjistit, které aplikace využívají nejvíce dat, klepněte na „Využití dat aplikací“.

Zobrazí se graf a seřazený seznam aplikací seřazených podle využití dat. Chcete-li aplikaci zabránit v používání mobilních dat, klepněte na ni.

Vypněte přepínač „Data na pozadí“. Tím zabráníte aplikaci používat mobilní data, když je na pozadí. Pokud aplikaci otevřete, bude stále používat mobilní data.

  Jak používat anonymní režim YouTube v systému Android

Další věc, kterou můžeme udělat, je nastavit upozornění na data a limit. Vraťte se na stránku s přehledem s využitím dat v horní části obrazovky. Klepněte na „Datové varování a limit“.

Nejprve zapněte přepínač „Nastavit upozornění na data“.

Dále vyberte „Upozornění na data“ a zadejte číslo upozornění na využití dat. Když dosáhnete tohoto čísla, dostanete upozornění na vaše používání. Po dokončení klepněte na „Nastavit“.

A konečně, pokud chcete, aby váš telefon po dosažení limitu zcela přerušil využití dat, přepněte přepínač na „Nastavit datový limit“. Zpráva vysvětlí, že po dosažení limitu budou mobilní data vypnuta.

Klepněte na „Datový limit“ a poté zadejte číslo pro vaše data, která mají být oříznuta. Po dokončení klepněte na „Nastavit“.

  Vytvořte zástupce pro spouštění aplikací v režimu rozdělené obrazovky v systému Android 7

To je to, co můžete dělat s vestavěnými nástroji pro využití dat na většině zařízení Android. Pokud to nestačí nebo vaše zařízení tyto nástroje nemá, doporučujeme bezplatnou aplikaci s názvem „GlassWire.“

GlassWire je dobře navržen a má stejné nástroje jako výše. Na rozdíl od vestavěných nástrojů na telefonech a tabletech s Androidem vám GlassWire může také ukázat využití Wi-Fi. Je to příjemná aplikace, pokud potřebujete bedlivě sledovat využití všech dat.