Jak zabránit firmám, aby poslouchaly vaše nahrávky hlasového asistenta

Bylo to ve zprávách několik týdnů: Zaměstnanci a dodavatelé ve společnostech Amazon, Google, Apple a Microsoft poslouchají nahrávky, jak mluvíte s hlasovými asistenty, jako je Alexa, Google Assistant, Siri, Cortana. Zde je návod, jak zabránit lidem v naslouchání.

Proč společnosti poslouchají tyto nahrávky?

Technické společnosti mají zaměstnance – nebo častěji smluvní partnery – poslouchají úryvky konverzací, které vedete s hlasovými asistenty a dalšími službami. Ty jsou anonymizované, což znamená, že dodavatelé neuvidí vaše jméno ani žádné osobní údaje. Většina konverzací se nikdy neposlouchá. Společnosti však mohou mít dodavatele, kteří si poslechnou několik sekund nahrávky a uvidí, jak si vedl asistent.

Pokud například asistent vaší otázce nerozuměl nebo poskytl špatnou odpověď, může si dodavatel poznamenat, co se stalo. Vývojáři pak mohou tyto informace využít ke zlepšení asistenta a jeho možností. Mnoho společností prohlíží data, která u nich ukládáte, a informace, které najdou, využívá k různým účelům.

To vše je povoleno drobným písmem, se kterým jste již souhlasili při přihlašování k jakékoli z těchto služeb. Ale mnoho lidí je překvapeno, když to slyší. A vzhledem k tomu, že se hlasoví asistenti mohou náhodně aktivovat uprostřed konverzace, znamená to, že lidé mohou nakonec slyšet útržky potenciálně osobních informací.

Které společnosti naslouchají?

Téměř každá společnost nabízející nějaký druh hlasově poháněné služby má někoho, kdo naslouchá – v určitém okamžiku. Zde jsou některé nedávné příběhy:

Pracovníci Amazonu poslouchají zvukové klipy Alexa, podle a Bloomberg zpráva z 10. dubna 2019. Zpráva říká, že tisíce pracovníků po celém světě naslouchají.
Podle belgického veřejnoprávního vysílání si dodavatelé Googlu vyslechli některé klipy z Google Assistant VRT ve zprávě zveřejněné 10. července 2019.
Dodavatelé Applu pravidelně poslouchali nahrávky Siri. Dodavatelé říkají, že často „slyší obchody s drogami, lékařské podrobnosti a lidi, kteří mají sex“, podle zprávy Opatrovník dne 26. července 2019.
Dodavatelé společnosti Microsoft poslouchají hlasové příkazy Cortany a dokonce i části některých hovorů Skype, podle a Základní deska nahlásit 7.8.2019.

Navzdory odporným detailům se většina nahrávek nikdy neposlouchá. Řekl to například Google Kabelové že se kdy poslouchá „kolem 0,2 procenta všech nahrávek“.

Apple a Google přestaly poslouchat (prozatím)

Apple a Google mají obojí stiskl tlačítko pauzy a neposlouchají tyto nahrávky – prozatím.

Apple uvedl, že bude pokračovat v „hodnocení“ – to, co Apple nazývá lidskou kontrolou nahrávek Siri – v budoucnu. Společnost uvedla, že pozastavila klasifikaci „zatímco provádíme důkladnou kontrolu“. V budoucí verzi operačních systémů Apple si budete moci vybrat, zda se budete hodnocení účastnit.

Google také uvedl, že pozastavuje kontrolu těchto nahrávek člověkem „nejméně na tři měsíce od 1. srpna 2019“.

Jak zabránit Googlu v ukládání vašich nahrávek

I když dodavatelé společnosti Google vaše nahrávky právě neposlouchají, Google stále shromažďuje nahrávky, které lze poslouchat v budoucnu. Svou hlasovou aktivitu můžete spravovat, pokud chcete, aby ji Google přestal shromažďovat, nebo pokud chcete smazat již shromážděné hlasové příkazy.

Chcete-li tak učinit, navštivte Ovládací prvky aktivity stránku pro váš účet Google. Zde vyhledejte „Hlasová a zvuková aktivita“. Chcete-li Googlu zabránit v ukládání nových hlasových nahrávek, vypněte tuto sbírku „Pozastaví“, dokud tuto možnost znovu neaktivujete.

Chcete-li odstranit již shromážděné nahrávky, klikněte na „Spravovat aktivitu“ v části Hlasová a zvuková aktivita. Uvidíte veškerou uloženou hlasovou aktivitu. Pomocí možností zde smažte aktivitu, kterou nechcete, aby si Google ponechal.

Chcete-li například odstranit všechny své uložené zvukové nahrávky, klikněte na „Smazat aktivitu podle“, vyberte „Všechno“ a klikněte na „Odstranit“.

Jak zastavit Amazon od poslechu Alexa Recordings

Prostřednictvím nové možnosti se můžete odhlásit z kontroly vašich nahrávek Alexa člověkem. Amazon začal toto ovládání nabízet 2. srpna 2019.

V aplikaci Alexa nebo na Web Alexa, klepněte nebo klikněte na Nastavení > Alexa Privacy > Spravujte, jak vaše data vylepšují Alexa. Vypněte možnost „Pomáhat zlepšovat služby Amazonu a vyvíjet nové funkce“.

Jak je vysvětleno na stránce: „Pokud je toto nastavení zapnuté, vaše hlasové nahrávky mohou být použity k vývoji nových funkcí a ručně zkontrolovány, aby pomohly zlepšit naše služby. Pouze extrémně malá část hlasových nahrávek je ručně kontrolována.“

Jak zabránit Microsoftu v naslouchání nahrávek Cortana

Možná budete chtít Microsoftu zabránit v naslouchání úryvkům vašich konverzací přes Skype – bohužel to nelze jinak udělat, než opustit Skype a použít jinou službu hlasových hovorů nebo videohovorů.

U Cortany můžete alespoň zastavit lidskou kontrolu vašich hlasových příkazů a konverzací Cortany. Chcete-li tak učinit z počítače se systémem Windows 10, přejděte do Nastavení > Soukromí > Řeč. Zde deaktivujte možnost „Online rozpoznávání řeči“. (Můžete stisknout Windows+I pro rychlé otevření okna Nastavení odkudkoli ve Windows.)

Doufáme, že společnosti budou transparentnější, pokud jde o používání těchto hlasových nahrávek, a nabídnou jasnější možnosti, jak se v budoucnu odhlásit.