Jak zkontrolovat rychlost vaší internetové sítě na Ubuntu

Pokud jste uživatelem Ubuntu a máte obavy, zda je rychlost vaší sítě pomalá, budete muset otestovat její výkon. Existuje mnoho způsobů, jak můžete zkontrolovat rychlost sítě na Ubuntu. V tomto návodu vám ukážeme, jak na to.

rychlost internetové sítě ubuntu

Metoda 1 – Speedtest-cli

Snad nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak zkontrolovat rychlost sítě na Ubuntu, je spuštění nástroje „Speedtest-cli“. Co je to „Speedtest-cli“? Je to terminálový program, který dělá to samé, co dělá Speedtest.net: kontroluje rychlost vašeho internetu.

Aplikace „Speedtest-cli“ bohužel není předinstalovaná na Ubuntu ani na žádném operačním systému založeném na Ubuntu. Než jej tedy budete moci použít ke kontrole rychlosti internetu, musíte program nainstalovat.

Chcete-li nainstalovat aplikaci, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu. Chcete-li otevřít okno terminálu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Poté pomocí příkazu apt install níže nastavte program.

sudo apt install speedtest-cli

Jakmile je program nainstalován na vašem počítači Ubuntu Linux, můžete jej použít ke kontrole rychlosti sítě. Pro jednoduchý test spusťte příkaz speedtest-cli.

speedtest-cli

Po spuštění výše uvedeného příkazu uvidíte v terminálu vytištěnou rychlost internetu. Pokud byste chtěli uložit tento výstup do textového souboru pro pozdější čtení v Ubuntu, můžete jej převést do textového souboru.

speedtest-cli > ~/my-network-speed.txt

Chcete-li zobrazit výstupní textový soubor na vašem počítači Ubuntu, klikněte na soubor „my-network-speed.txt“ ve vašem domovském adresáři nebo spusťte cat ~/my-network-speed.txt.

  Jak vypnout vysílačku na Apple Watch

Metoda 2 – LibreSpeed

LibreSpeed je další způsob, jak můžete zkontrolovat rychlost sítě na Ubuntu. Jedná se o open-source alternativu k SpeedTest a ke spuštění nevyžaduje žádnou Javu ani Flash.

Chcete-li zkontrolovat rychlost sítě v LibreSpeed ​​na Ubuntu, postupujte takto. Nejprve otevřete novou kartu ve svém oblíbeném webovém prohlížeči. Jakmile bude otevřen, přejděte na webovou stránku LibreSpeed.

Po načtení webové stránky najděte rozbalovací nabídku „Server“ a klikněte na ni myší. Poté vyberte server, který je vám nejblíže, abyste mohli otestovat svou rychlost.

Poznámka: Pokud jste v Severní Americe, vyberte server NY. Pokud jste v Evropě nebo jinde, vyberte server nejblíže vaší domovské zemi.

  Nejlepší alternativy Nagios pro monitorování sítě

Po výběru serveru najděte tlačítko „Start“ v horní části stránky a klikněte na něj myší. Výběrem tohoto tlačítka otestujete stahování, nahrávání a také ping.

Metoda 3 – příkaz Ping

Skvělý způsob, jak otestovat rychlost sítě na Ubuntu, je pomocí nástroje Ping. Tento nástroj přebírá to, co se dělá s LibreSpeed ​​nebo SpeedTest-Cli, a posadí vás na sedadlo řidiče. Svůj ping (rychlost mezi dvěma počítači) můžete otestovat proti routeru nebo libovolnému serveru na internetu.

Naštěstí je Ping jedním z nejpoužívanějších nástrojů příkazového řádku v Linuxu a nevyžaduje, aby jej uživatelé instalovali předem. Chcete-li otestovat ping mezi libovolným počítačem a svým vlastním, proveďte následující.

Nejprve otevřete okno terminálu. Jakmile je otevřen, můžete použít příkaz ping proti jakékoli IP adrese nebo URL. Chcete-li například otestovat latenci mezi místní IP adresou, můžete spustit příkaz níže.

Poznámka: změňte místní IP níže tak, aby odrážela skutečnou IP, kterou plánujete pingnout. Níže uvedená adresa je příkladem.

ping 192.168.1.1

Případně můžete otestovat rychlost sítě na webové stránce. Dobrým měřítkem pro ping je Google.com. Proč? Google je vždy aktivní, je vždy rychlý a snadno zapamatovatelný. Chcete-li pingnout Google, zadejte příkaz níže.

ping google.com

Chcete pingnout na web nebo IP adresu pouze několikrát místo neustálého přísunu pingů? Můžete to snadno provést pomocí přepínače příkazového řádku -c a zadat požadovaný počet pingů.

  Jak odmítnout hovor ze zamykací obrazovky na iPhone

Chcete-li například pingnout Google, přesně pětkrát, spusťte následující příkaz níže.

ping -c5 google.com

A konečně, pokud chcete uložit své pingy do textového souboru, můžete je přenést do textového souboru.

ping my-website.com > ~/ping.txt

Metoda 4 – Fast.com

Fast.com je další místo, kde můžete otestovat rychlost sítě na Ubuntu. Na rozdíl od SpeedTest-Cli nebo LibreSpeed ​​však Fast.com vychází vstříc uživatelům, kteří nejsou obeznámeni s tím, jak funguje testování rychlosti sítě.

Pokud používáte Ubuntu a tyto další nástroje, které jsme probrali, jsou trochu matoucí, Fast.com je pro vás. Zde je návod, jak jej používat. Nejprve otevřete Fast.com. Jakmile je otevřen, okamžitě získáte rychlostní test v megabajtech za sekundu.

Pro více informací o výsledcích testu rychlosti z Fast.com klikněte na tlačítko „Zobrazit více informací“. Zobrazí se informace jako „latence“, „nahrávání“ atd.