Jaký největší pevný disk si můžete koupit?

Žijeme v propojeném světě, kde jsou vaše fotografie, dokumenty a další soubory dostupné odkudkoli během okamžiku. Miliony lidí využívají cloudové úložiště, aby ušetřili místo na svých telefonech a počítačích nebo aby zajistili zálohování jejich dat v případě nouze. Díky možnostem cloudového úložiště od společností jako Google, Apple, Microsoft a Dropbox je snadné získat spoustu cloudového úložiště za pouhých pár dolarů každý měsíc.

Jakkoli může být cloudové úložiště skvělé, nenahrazuje tradiční fyzická média. Starým způsobem, jak si uchovat vzpomínky, bylo vkládat fyzické fotografie do krabic od bot nebo je ukládat do alb. Nejsou vždy snadno dostupné, ale jsou bezpečné před smazáním.

Pokud potřebujete více prostoru pro hraní her nebo vývoj špičkového softwaru, cloud může způsobit zpoždění, a pokud se obáváte o bezpečnost, možná nebudete chtít, aby byly vaše informace uloženy tam, kde je podnikavý hacker může ukrást.

Ať už se chystáte se starým pevným diskem (HDD) nebo jste konečně přešli na SSD (pevný disk), ceny fyzického úložiště stále prudce klesají, takže je skvělý čas na upgrade vašeho počítač s rychlejším a větším diskem. Ve skutečnosti, pokud se snažíte najít největší disk, který můžete, jste na správném místě.

Ačkoli existují disky s kapacitou 100 terabajtů, jsou často drahé a těžko se kupují – obvykle existují pro velké korporace, nikoli pro spotřebitelské použití. Pojďme se tedy podívat na největší disky, které si můžete pro svůj počítač v jednotlivých formátech skutečně koupit.

Největší pevné disky, které si můžete koupit

V tomto seznamu se podíváme na tři různé typy jednotek: pevné disky, SSD a flashová úložiště. Stojí za zmínku, že každá z těchto tří kategorií disků má své vlastní podkategorie, které mohou nákup jednoho trochu zkomplikovat.

Například hybridní disky využívají úložný prostor HDD s malým vestavěným SSD za účelem zrychlení operačního systému. Jednotky SSD se dodávají v různých tvarech a využívají různá připojení, aby poskytovaly vyšší rychlosti čtení a zápisu. Zatímco SSD bude vždy rychlejší než disková jednotka, SATA SSD bude mít výrazně nižší rychlosti než jednotka NVMe M.2.

  Jaký je rozdíl mezi procesory Intel Core i3, i5, i7 a X?

Flash úložiště je možná nejsložitější ze všech, protože je to v podstatě univerzální termín pro různé typy médií. Ať už se díváte na microSD kartu nebo USB flash disk, všechny používají flash úložiště, které pomáhají rozšířit možnosti vašich zařízení.

Necháme-li tedy stranou rozdíly mezi disky na trhu, podívejme se jeden po druhém na největší ze všech tří. Jako zdroj informací o cenách a dostupnosti budeme používat Amazon. I když se nemusí jednat o největší existující disky, můžete si je skutečně koupit pro své osobní použití doma. Koneckonců, k čemu je dobrý disk, který pro většinu spotřebitelů ani není dostupný? Pojďme se ponořit.

Pevné disky

Od února 2021 má největší pevný disk, který dnes na trhu najdete, obrovských 18 terabajtů, a přestože najdete disky této velikosti od řady výrobců, pro tuto práci doporučujeme 18TB disk Seagate IronWolf. Hotovo. Pokud nutně potřebujete úložiště pro uložení stovek her nebo tisíců hodin videozáznamu, je to pro vás ideální disk.

To, že si to můžete koupit, samozřejmě neznamená, že byste měli. Tyto typy disků jsou určeny především pro podniky, což znamená, že jsou pomalé a stavěné tak, aby vydržely v provozu desítky tisíc hodin najednou.

Tyto disky jsou vyrobeny pro úložiště připojené k síti nebo NAS a při pouhých 7200 ot./min nejsou určeny pro rychlost a výkon. Nechápejte nás však špatně. Pokud hledáte úložiště nade vše ostatní – nebo stavíte kryt NAS pro vaši domácí síť – IronWolf to zvládne. Při ceně pod 600 USD platíte méně než čtyři centy za gigabajt.

Začátkem loňského roku společnost oznámila příchod 20TB disku. Ačkoli ještě není k dispozici na Amazonu nebo jiných stránkách, brzy to bude největší dostupný HDD.

Solid-State disky

Celý smysl nákupu diskové jednotky v roce 2021 je pomoci poskytnout spoustu úložného prostoru za nízkou cenu, ale pokud chcete získat spoustu úložného prostoru a zároveň udržet vysokou rychlost čtení a zápisu, budete mít obrátit na SSD.

Vzhledem k tomu, že ceny disků SSD klesají rychleji, než jsou společnosti schopny držet krok, nákup nového disku nebyl nikdy lepší nápad. Od února 2021 je největší SSD, který si můžete pro svůj osobní počítač koupit, s kapacitou 8 TB, a i když to může být velký pokles oproti 18TB disku, který jsme zdůraznili výše, zjistíte, že máte mnohem lepší zkušenost s 8TB SSD díky zvýšení rychlosti.

  Jak zablokovat načítání velkých obrázkových souborů ve Firefoxu

Na Amazonu je řada 4TB SSD, ale s diskem 860 EVO od Samsungu neuděláte chybu. Je to tradiční SATA disk vytvořený pro stolní počítače a v současné době vám bude fungovat kolem 600 $. Disky SSD od společnosti Samsung jsou doporučovány téměř každým odborníkem v oboru díky jejich spolehlivosti a fantastickým rychlostem.

Pokud používáte notebook, pravděpodobně budete muset místo standardního 2,5″ disku SATA použít disk NVMe. Naštěstí vás Samsung pokryl i na této přední straně. Ačkoli ještě nenabízejí 4TB NVMe disk, Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe disk je skvělou volbou pro váš notebook. Je rychlý, tenký a nabízí obrovské množství úložiště za cenu těsně pod 500 $.

Za zmínku také stojí, že 8TB disk je pro většinu uživatelů v pořádku, ale rozhodně to není největší SSD dostupný na dnešním trhu. Právě teď se hodně mluví o 200TB a dokonce 1000TB discích, ale pro rok 2020 to vypadá, že Nimbus ExaDrive DC bude největší, který přijde na 100TB za 40 000 $. V závislosti na tom, kolik úložného prostoru potřebujete, může být nejlepší ještě chvíli počkat na levnější disk této velikosti.

Flash úložiště

Přestože je cloudové úložiště rozšířenější než flash úložiště, stále existuje spousta důvodů, proč si flashové úložiště pořídit. Jednak je to stále levnější, což znamená, že mít doma povalovaný náhradní flash disk pro případ, že byste potřebovali přesunout soubory, je hračka.

Za druhé, některá zařízení, včetně fotoaparátů a určitých konzolí, jako je Nintendo Switch, spoléhají na microSD karty, aby rozšiřovaly své úložiště. Pokud hledáte největší možnost flashového úložiště, máme pro vás vše.

Pro USB disky zvažte tento PNY flash disk, který nabízí 256GB úložiště. Za pouhých 35 USD je to skvělý způsob, jak zálohovat data nebo přesouvat soubory z jednoho počítače do druhého.

Mezitím pro každého, kdo hledá kartu SD nebo microSD, máte několik možností. Ačkoli to není největší, co si můžete koupit, 512GB microSD karta Samsung vám vyjde pod 100 $, takže je ideální pro stahování desítek her na váš Nintendo Switch.

Pokud však upřednostňujete velikost před úsporami, budete si muset vzít tuto terabajtovou microSD kartu od společnosti Sandisk. Za 449 dolarů je to drahá karta, ale pokud prostor nutně potřebujete, budete rádi, že existuje.

  Jak telefonní společnosti konečně ověřují identifikační čísla volajících

Další velké pevné disky

Po vzoru Seagate začaly další technologické společnosti odhalovat velkokapacitní pevné disky.

Toshiba MG08

Na začátku roku 2019 společnost Toshiba představila svůj vlastní pevný disk s úložnou kapacitou 16 TB. K vydání však zatím nedošlo. Stále není známo, zda bude k dispozici pouze běžným spotřebitelům nebo firemním uživatelům.

Tento pevný disk bude mít 7 200 otáček za minutu (RPM), 512 MB vyrovnávací paměti a pracovní zatížení 550 TB za rok. Bude mít 9diskový héliový design, který by měl pomoci ušetřit velké množství energie.

Western Digital GHST Ultra-Star

Nejnovější disk z řady Ultra Star je 20TB obr, který se primárně používá v systémech video dohledu a cloudových úložišť. V současné době je však v obchodech k dispozici 12TB verze před touto verzí, což z ní činí druhý největší pevný disk, který si můžete zakoupit.

Podobně jako MG08 od Toshiby má 7 200 otáček za minutu a 512 MB vyrovnávací paměti. Technologie helia je nezbytná pro velkou kapacitu pohonu. Plyn, který má menší hustotu, totiž snižuje aerodynamickou sílu a zlepšuje protáčení disků pohonu. Do jedné jednotky se tak vejde více ploten a spotřeba energie se výrazně sníží.

Western Digital ČERVENÁ

Jedná se o specifický HDD, který je určen pro systémy NAS. Dodává se v 10TB a 12TB verzi a má některé specifické funkce. Mezi nejpozoruhodnější z nich patří snížení tepla a hluku, pokročilé přizpůsobení a dlouhodobá záruka. 12TB verze je podobná předchozím dvěma se 7 200 ot./min. a pracuje se systémy NAS (Network-attached storage) s až 24 pozicemi.

Je kapacita důležitá?

Odborníci se domnívají, že 16TB úložiště bude v budoucnu maximální potřebnou kapacitou pro uspokojení potřeb i těch nejnáročnějších uživatelů počítačů. Samozřejmě bývaly doby, kdy vše, co jste potřebovali, bylo 16Gb na vašem telefonu.

S nárůstem cloudových úložných systémů, přenosných flash disků a streamovacích služeb poptávka po osobních pevných discích klesá. Velké úložné jednotky také znamenají velkou ztrátu dat v případě selhání, díky čemuž je cloudové úložiště mnohem bezpečnější možností.

Myslíte si, že kapacita úložných jednotek bude v budoucnu méně důležitá a proč? Při nákupu pevného disku dbáte na výkon nebo kapacitu? Podělte se o své myšlenky v komentářích níže.

x