Musím před instalací systému Windows 11 deaktivovat antivirový software?

Antivirus je v systému Windows nezbytný. Existuje mnoho různých antivirových aplikací, ze kterých si můžete vybrat. Spouštějí se na ploše jako kterákoli jiná aplikace, ale mají mnohem vyšší oprávnění pro čtení/zápis než kterákoli jiná aplikace. Jsou to v podstatě strážci toho, co může a nemůže běžet na vašem systému.

před instalací systému Windows 11 vypněte antivirový software

Před instalací systému Windows 11 vypněte antivirový software

Pokud instalujete Windows 11 a přemýšlíte, zda váš antivirus nebude způsobovat problémy, nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je zahájit upgrade. V ideálním případě, pokud má antivirus problémy s aktualizací, zablokuje jej při pokusu o jeho spuštění. Před upgradem můžete proces přidat na seznam povolených nebo můžete antivirus deaktivovat.

  Jak se zbavit chyb OpenGL ve Windows 10 (úplný průvodce)

V některých případech však může upgrade začít a v pozdějším kroku selhat. Může selhat pouze s chybovým kódem a ne zcela jasným znamením, že jej antivirus zablokoval. Obecně je těžší určit, zda je proces upgradu uprostřed přerušen. V tomto případě můžete zkusit následující.

Podívejte se na stránku produktu Anti-virus a fóra

Vždy je nejlepší to udělat před zahájením procesu upgradu. Navštivte stránku produktu pro antivirový program, který používáte. Zkontrolujte, zda nejsou k dispozici aktualizace systému Windows 11. Dobrý antivirus zařadí operační systém a jeho soubory na bílou listinu. Pokud se vyskytne problém nebo proces, který vám umožní plynule upgradovat na Windows 11 a zároveň ponechat antivirus spuštěný, měla by vám to říci stránka produktu nebo fóra.

Při této poznámce zkontrolujte, zda ostatní uživatelé nemají potíže s upgradem na Windows 11 se spuštěným antivirem. Pokud ano, je nejlepší jej během upgradu zakázat.

  Jak Sideload aplikací ve Windows 10

Povolte program Windows Defender

Antivir můžete dočasně deaktivovat a místo toho povolit program Windows Defender. Je možné, že proces upgradu na Windows 11 považuje systém, na kterém není spuštěn program Windows Defender, za nebezpečný. Windows Defender nebude blokovat upgrade a je to přiměřeně dobrý antivirus. Zakažte antivirový program třetí strany ve prospěch programu Windows Defender. Po dokončení upgradu se můžete vrátit k používání preferovaného nástroje.

Čistá instalace Windows 11

Pokud plánujete čistou instalaci Windows 11, antivirus nainstalovaný ve vašem systému v aktuálním OS, bez ohledu na to, jaký OS to může být, je nepodstatný. Antivirus nebude spuštěn, když zahájíte čistou instalaci, a jako takový nemůže přerušit proces instalace.

Antivirová vs ochrana disku

Měli byste vědět, že existuje rozdíl mezi antivirovou ochranou a ochranou disku. Antivirus je aplikace, která běží v operačním systému, jako je Windows 10. Aby fungovala, musí mít své prostředí, tj. spuštěný Windows 10.

  Jak zkontrolovat, zda máte ve Windows 10 starší firmware UEFI nebo BIOS

Ochrana disku je ochrana aplikovaná na disk ve formě šifrování. Jakmile je disk zašifrovaný nebo chráněný heslem, nelze k němu přistupovat, pokud není zadáno heslo nebo není dešifrován. Ochrana disku nespoléhá na to, že operační systém musí být přítomen, aby fungoval. Možná jste použili ochranu disku prostřednictvím desktopového OS, ale bude fungovat i mimo něj.

Pokud upgradujete na Windows 11 a nemá přístup k disku nebo na něj nemůže zapisovat, možná jste na něj použili nějakou ochranu, kterou musíte nejprve odstranit.

Závěr

Upgrady na Windows 11 byly zatím hladké. Zůstávají v nízkém počtu a mnoho uživatelů se rozhodlo držet se Windows 10, který je nyní podstatně stabilnější. To znamená, že váš antivirus by vám stále neměl dělat potíže. Pokud se instalace nezdaří, zkontrolujte protokoly a chyby, které vám mohou napovědět, proč selhala.