Pomohl subsystém Windows pro Linux Linuxu získat podíl na trhu stolních počítačů?

Od té doby, co existuje desktopový Linux, fanoušci i odpůrci buď doufali, nebo se smáli „roku Linuxového desktopu“. Nyní se zdá, že desktopový Linux začíná pomalu získávat podíl na trhu, ale proč?

Můžeme poděkovat společnosti Microsoft a subsystému Windows pro Linux za to, že představili Linux více lidem a vzbudili v nich zájem? Vytváří si Microsoft vlastní konkurenci?

Desktop Linux (konečně) získává podíl na trhu

Zatímco mnoho lidí předpokládalo, že rok linuxového desktopu je daleko a možná nikdy nepřijde, malý operační systém, který mohl, se přiblížil více než kdy předtím.

  Jak získat systémové specifikace pro počítač se systémem Linux

I když má Linux před sebou ještě dlouhou cestu, na konci února 2024 dosáhl podílu na trhu stolních počítačů 4 %. To je největší kousek koláče, jaký kdy operační systém měl.

Samozřejmě, i když to ve srovnání s Windows bledne, vyvolává to otázku proč. Existuje spousta důvodů, proč by Linux mohl dohnat Windows, alespoň teoreticky, ale tito noví uživatelé musí odněkud pocházet.

Je nepravděpodobné, že by lidé úplně noví na počítačích zvolili instalaci Linuxu jako svůj první vpád do práce s počítačem a přeskakování mezi různými distribucemi Linuxu by se nepočítalo. Odpověď tedy musí ležet jinde.

Máme za toto vylepšení Linuxu poděkovat společnosti Microsoft?

V roce 2016 Microsoft poprvé spustil subsystém Windows pro Linux. Ale při uvedení na trh to nebylo příliš snadné a mělo určité problémy s použitelností. Zatímco někteří lidé (jako já) se do toho pustili hned, až po spuštění WSL 2 se používání Linuxu ve Windows stalo populárním. To zjednodušilo spouštění příkazů Linuxu ve Windows.

  Jak generovat dvoufaktorové ověřovací kódy v systému Linux pomocí aplikace Authenticator

Windows 10 a 11 neuvěřitelně zjednodušují zahájení používání Linuxu na počítači se systémem Windows. Jistě, začít s WSL vyžaduje trochu práce – ale jakmile dokončíte práci na pozadí, je to snadné.

Vše, co potřebujete k instalaci nové linuxové distribuce, je vyhledat ji ve Windows Store. Pokud tam distribuci, kterou hledáte, nemůžete najít, je docela pravděpodobné, že na internetu najdete návod, jak ji nainstalovat. I když existují jiné způsoby, jak získat podobné funkce Linuxu ve Windows, jsou mnohem nešikovnější.

S tímto snadným vzorkováním různých druhů Linuxu je snadné vidět, jak ti, kterým se Linux nakonec zalíbí, mohou chtít přejít k dalšímu kroku a nainstalovat jej na svůj počítač v tradičním slova smyslu.

  Jak nainstalovat Operu na Linux

Je WSL skutečně tím Linuxem, který potřebujeme?

Poslední otázkou je, jestli někteří z těchto nových uživatelů Linuxu přicházejí z Windows, kolik jich zůstane? Jedním z největších problémů Linuxu byla vždy kompatibilita softwaru, a to je stále problém. Přestože na Linuxu běží více her než kdy jindy, stále existuje spousta her, které běží pouze na Windows.

Pro mnoho lidí je subsystém Windows pro Linux poslední evolucí Linuxu na desktopu. Ne bez ironie, ale pro drtivou většinu lidí stále mnohem jednodušší varianta.