Facebook

Porozumění seznamům přátel na Facebooku a vašemu soukromí

Facebook se stal tak důležitou součástí společenského života, že uražení Facebooku může zničit přátelství a vztahy. Byly doby, kdy jsme se ptali, zda si máme přidat svého šéfa nebo kolegu na Facebook, ale nikdo se nad tím už nepozastavuje. Naštěstí nám Facebook poskytuje docela skvělý způsob, jak spravovat své soukromí, aniž by to vypadalo, že jsme někoho urazili; seznamy. Seznamy jsou vaším způsobem, jak sledovat, jak znáte lidi, a spravovat to, co mohou vidět, ale co děláte, když někoho přidáte na seznam „Omezený“? V tomto příspěvku se podíváme na seznamy na Facebooku a na to, k čemu slouží.

Než se pustíme do jakýchkoli podrobností, chceme vás uklidnit. Nikdo neví, do jakého seznamu je přidáte. Můžete si vytvořit seznam ‚Lidé, které nenávidím‘ a přidat k nim lidi (ačkoli je pravděpodobně lepší je jednoduše zbavit přátel) a oni nebudou mít tušení. Nyní k seznamům.

Automaticky generované na základě historie práce a vzdělání

Ty se generují automaticky podle toho, kde lidé pracují nebo studovali. Vzhledem k tomu, že je velmi pravděpodobné, že přidáte lidi, se kterými jste pracovali nebo se kterými jste chodili do školy, jsou tyto seznamy generovány automaticky a když přidáváte další lidi, kteří navštěvovali stejné instituty, automaticky se do těchto seznamů přidávají.

  Pokud na Facebooku používáte SMS 2FA, vaše telefonní číslo lze vyhledat

Soukromí: Vše, co sdílíte na Facebooku, je pro ně viditelné (pokud není výslovně vyloučen určitý seznam)

News Feed: Aktualizace od členů takových seznamů se neobjevují častěji ani méně často než u jiných přátel.

Známí

Tento seznam není určen k ochraně soukromí. Účelem je zpřesnit váš informační kanál. Nikdy se do ní nikdo nepřidává automaticky jako u pracovních a školních seznamů. Tento seznam se nejlépe hodí pro lidi, o kterých nestojíte příliš často; ta jedna otravná teta, ten kluk, co bydlel vedle, když ti bylo šest a měl zvířátko, ta dívka, která neustále sdílí Twilight fotky. Mohou zobrazit vše, co sdílíte.

Soukromí: Všechny veřejné příspěvky, fotografie, seznam přátel a úplné osobní údaje.

  Jak získat časování veřejné dopravy uvnitř Facebook Messengeru

News Feed: Neuvidíte mnoho aktualizací od lidí v tomto seznamu

Blízcí přátelé

Stejně jako Známosti je tento seznam určen k filtrování vašeho zpravodajského kanálu a nebude uplatňovat žádná omezení ani poskytovat další přístup k vašim informacím lidem, kteří jsou v něm zahrnuti. Tento seznam je pro lidi, od kterých vám záleží na zobrazení dalších aktualizací. Je oddělený od seznamu Rodina, i když z nějakého důvodu Facebook trvá na tom, abyste do tohoto seznamu přidali také lidi ze seznamu Rodina.

Soukromí: Vše, co sdílíte na Facebooku, je viditelné pro lidi v blízkých přátelích

News Feed: V tomto seznamu vidíte více aktualizací od lidí

Omezený profil

Ve výchozím nastavení nebude seznam omezených profilů blokovat žádný obsah, který sdílíte na Facebooku. Místo toho vám dává seznam, jehož prohlížení můžete později omezit, když budete příště něco sdílet. Doporučujeme přidat do tohoto seznamu každého, s kým nechcete příliš mnoho sdílet. Může nebo nemusí zahrnovat vaše spolupracovníky a šéfa.

  Jak přidat tlačítko Nelíbí se k příspěvkům na Facebooku v Google Chrome

Soukromí: Nelze zobrazit položky, jejichž zobrazení bylo omezeno v seznamu omezených profilů, pokud nejsou označeny v příspěvku

News Feed: Tento seznam nemá žádný vliv na aktualizace, které vidíte od lidí v něm, ale uvidíte méně aktualizací než od lidí v seznamu Blízcí přátelé nebo Známí.

Omezený

Toto je možná jediný seznam, který má zachovat soukromí některých věcí, které sdílíte, aniž byste jej museli nejprve nastavovat. Pokud často „voláte nemocní“ z práce, toto je seznam, do kterého můžete zařadit svého šéfa/bezprostředního nadřízeného. Pokud vás něco chytne a nemůžete se zúčastnit narozeninové oslavy ročního přítele, tento přítel by měl být na této seznam.

Soukromí: Viditelné jsou pouze veřejné příspěvky. Jsou viditelné pouze aktuální osobní údaje. Lidé v tomto seznamu nemohou vidět, kde jste v minulosti pracovali nebo kterou školu jste navštěvovali.

News Feed: Žádný efekt.

x