Proč jsou dobré objektivy fotoaparátů tak důležité?

Čočky fotoaparátu jsou důležitější než fotoaparát, ke kterému jsou připojeny, alespoň ve většině situací. Základní DSLR se skvělým objektivem pořídí skvělé fotografie, zatímco profesionální fotoaparát za 10 000 dolarů s hrozným objektivem pořídí hrozné snímky. Zde je důvod.

Fotoaparáty jsou prostě opravdu opravdu dobré

Velkým důvodem, proč už na fotoaparátech tolik nezáleží, je to, že i základní modely jsou vynikající. Zamyslete se nad tím, jak moc se za poslední desetiletí zlepšil fotoaparát ve vašem smartphonu. S mnohem větším snímačem v DSLR a bezzrcadlovkách je rozdíl ještě zřetelnější.

Zde je snímek, který jsem pořídil pomocí svého základního (a pět let starého) Canonu 650D s objektivem 50 mm f/1,8.

  Jak nastavit váš Mac, aby se každý den automaticky zapínal

A tady je snímek s mým profesionálním, novějším, Canon 5D III se stejným objektivem.

Když fotíte s dobrým světlem a zobrazujete své fotografie online, není mezi snímky vytvořenými oběma fotoaparáty velký rozdíl v kvalitě. Dražší fotoaparáty mají další výhody, ale čistá kvalita obrazu už není tou největší.

Na tom, co světlu stojí, záleží

Pojďme tedy k jádru věci: cokoli, co se dostane mezi fotografovanou scénu a snímač vašeho fotoaparátu, ovlivňuje kvalitu snímku. Je snadné si to sami vyzkoušet: stačí pořídit fotku přes libovolné okno. I když přes něj jasně vidíte, kvalita pořízené fotografie bude velmi ovlivněna.

Podívejte se na tuto fotku, kterou jsem pořídil z letadla. Je to v pořádku fotografie, ale je snadné vidět, jak další skleněné tabule způsobují, že všechno vypadá trochu rozmazaně.

Každá čočka se skládá z několika různých čoček. Každý prvek ovlivňuje světlo při průchodu. U drahých objektivů jdou výrobci hodně daleko, aby použili ty nejkvalitnější techniky a materiály, aby minimalizovali jakoukoli chromatickou aberaci, zkreslení nebo vinětaci způsobenou tím, jak prvky interagují se světlem při průchodu. Drahé objektivy také bývají ostřejší přes celý obraz ze stejného důvodu. S levnějšími objektivy si výrobci nemohou dovolit investovat tolik peněz do materiálů nebo výzkumu. Snaží se udělat maximum, ale musí se dělat kompromisy a kvalita obrazu je jednou z věcí, která trpí.

  Jak pořizovat fotografie v režimu Burst na vašem iPhone

Nechápejte mě špatně, existují skvělé objektivy za rozumnou cenu – podívejte se na naše články o dobrých objektivech pro fotoaparáty Canon a Nikon – ale stále stojí mezi 150 a 600 $. Cokoli levnějšího je s největší pravděpodobností špatně vyrobené a má vážný dopad na kvalitu vašich snímků.

Objektivy ovládají, co můžete fotit

Váš fotoaparát je jen hloupý, obraz zachycující, cihla. Bez objektivu budete moci dělat jen takovéto selfie:

Jsem tak sexy.

Jsou to různé objektivy, které máte, které vám umožňují fotografovat různé situace a objekty. Pokud chcete fotit v noci, budete potřebovat něco s pěknou širokou clonou. Pro fotografování sportu nebo divoké přírody je ideální teleobjektiv. Nejlepší portréty a nejlepší krajiny používají zcela odlišné objektivy.

  Jak zobrazit Centrum oznámení na iPhone a iPad

I když je možné fotografovat různé objekty bez „správného“ objektivu – hodně sportovních věcí fotím širokoúhlým objektivem – značně vám to ztěžuje život. Výběr správného objektivu s ohniskovou vzdáleností pro váš objekt je velkou součástí fotografování.

Lenses Last

Fotoaparáty každých pár let zastarají. Nový vývoj, nové technologie a tak dále. Objektivy jsou však aktualizovány mnohem méně často. Pokud se o své objektivy budete starat, vydrží na více různých tělech fotoaparátů, pokud budou kompatibilní – proto doporučujeme nákup objektivů specifických pro snímač oříznutí pečlivě zvážit.

Nákup dobrých čoček je investice. Je mnohem lepší utratit 500 dolarů za fotoaparát a 1 000 dolarů za dobré objektivy, než naopak. Mají větší vliv na kvalitu obrazu, určují, co můžete natočit, a vydrží mnohem déle.