Proč v roce 2020 stále používám starý PowerPC Mac

Minulý měsíc jsem si koupil „nový“ Mac a stál mě jen 50 dolarů. Jak je to možné, když nejlevnější počítač Apple (Mac Mini) stojí 799 USD, tedy 16násobek toho, co jsem zaplatil?

Protože jsem si koupil starý 12palcový iBook z roku 2003, na kterém běží dávno zastaralá verze Mac OS X na 800 MHz procesoru G4 PowerPC. I když tento stroj může být poněkud dlouhý v zubech, je překvapivě užitečný jako každodenní dříč.

Produktivita PowerPC

Moderní pracoviště je plné rozptýlení, od oficiálních obchodních aplikací, jako je Slack a Microsoft Teams, až po frivolnosti sociálních médií. Jsou mnohem viditelnější než kdy jindy, když tolik z nás pracujeme z domova.

Samozřejmě je samozřejmé, že můj prastarý iBook neumí spustit Slack, který vznikl téměř deset let poté, co můj notebook opustil výrobní linku. Ve skutečnosti, z důvodů, které jsem ještě nerozpoznal, se interní Wi-Fi karta AirPort mého iBooku nemůže připojit k moderním sítím Wi-Fi – prostě to pletou.

V podstatě je zcela bez vzduchové mezery. A to je ideální pro dlouhé maratony nerušené práce, během kterých prostě nejsou možné online vyrušování.

Pomáhá také, že se na iBooku krásně píše. Pochází z doby, kdy byly notebooky velmi objemné. Výsledkem je, že jeho klávesnice má spoustu zdvihu s dobře rozmístěnými a tvarovanými klávesami. Dokonce bych tvrdil, že je příjemnější na používání než nejnovější od Applu Magická klávesnice.

  Jak nastavit statickou IP adresu v Linuxu ve Správci sítě

Pro psaní používám AppleWorks 6.0, kancelářský balík, který byl z velké části nahrazen iWork. Zahrnuje textový procesor, tabulkový procesor a aplikaci pro prezentace. Můžete jej také použít k tvorbě webových stránek, i když na dnešní poměry by nevypadaly nijak zvlášť dobře.

Poté, co dokončím práci na díle, zkopíruji jej na USB flash disk a přesunu jej do hlavního počítače připojeného k internetu.

AppleWorks podporuje několik typů souborů Microsoft Word, přičemž nejnovější je z roku 2003. Tyto se otevírají nativně na nejnovější verzi macOS s TextEdit, takže jsem nemusel stahovat převodní nástroj.

Jak se dalo očekávat, zjistil jsem, že mít vyhrazený notebook bez internetu mi pomohl stát se produktivnějším. Žádné rozptylování znamená, že se dokážu lépe soustředit na daný úkol. To samo o sobě způsobilo, že můj iBook stojí za každý cent.

Staré hry pro Mac také stále běží

Samozřejmě to není jen zábava a žádná hra. Pro PowerPC Mac vyšlo slušné množství her a mnoho z nich najdete online. Dvě hry, které si momentálně užívám, jsou střílečka XIII ve stínu buněk (která bude znovu vydána později v tomto roce) a Star Trek: Elite Force II. I když hratelnost a grafika zcela neodpovídají propracovanosti dnešních her, stále jsou poměrně zábavné.

Staré hry pro Mac můžete snadno najít na eBay. Některé jsou dokonce zdarma ke stažení na různých webových stránkách. Vzhledem k tomu, že můj Mac má potíže s připojením k internetu, stáhnu si je do svého hlavního počítače a zkopíruji je přes USB flash disk.

Mějte na paměti, že některé webové stránky nabízejí hry ke stažení jako „abandonware“. To znamená, že je vlastník aktivně neprodává, ale stále jsou chráněny autorským právem a nelze je legálně šířit. Při stahování her z takových webových stránek použijte svůj nejlepší úsudek.

  Sledujte využití sítě a dat vašeho iPhone z centra oznámení

Vzhledem k tomu, že souborový systém FAT32 používaný na mnoha jednotkách flash omezuje soubory na 4 GB, bylo by vhodné disk přeformátovat na MacOS Extended (také známý jako HFS+). Je schopen ukládat mnohem větší soubory. Budete však muset kopírovat soubory přes jiný Mac.

Historický kontext

Můj iBook vznikl v době, kdy Apple prodával počítače s procesory od IBM. Mikroarchitektura PowerPC byla v té době skutečně průkopnická a hravě překonala ekvivalentní křemík Intel.

Tyto výhody však byly krátkodobé. Intel se rychle prosadil, zejména pokud jde o vícejádrový design a energetickou účinnost. V roce 2006 Apple přešel od návrhů procesorů IBM. Ačkoli to způsobilo určité krátkodobé zmatky – zejména pokud jde o kompatibilitu aplikací – bylo to nepochybně správné rozhodnutí.

Přechod na čipy Intel umožnil Applu vyrábět tenčí a efektivnější stroje, jako je MacBook Pro. Poprvé od uvedení Power Macintosh 6100/66 bylo také možné na počítačích Apple spustit duální systém Windows.

PowerPC není mrtvý. Převládá v několika málo specializovaných oblastech, jako jsou vysoce výkonné výpočetní systémy a vestavěné systémy. Curiosity Rover NASA, například použil procesor PowerPC speciálně navržený tak, aby vydržel drsné podmínky Marsu. Mezitím, tři z 10 nejlepších superpočítače na světě používají derivát staré architektury PowerPC.

V roce 2019 IBM oficiálně open-source PowerPC, což umožňuje těm, kteří jej používali, převzít vedení ve vývoji a vytvořit nové čipy, aniž by museli platit obrovské licenční poplatky. Vývoj standardu je nyní řízen Nadace OpenPOWER, pod dohledem Linux Foundation.

  Co je CPU a co dělá?

Znamená to, že se v budoucnu dočkáme dalšího stolního počítače nebo notebooku PowerPC? Nepravděpodobně.

Hot, abyste dostali do ruky starý Mac

Existuje spousta míst, kde můžete získat starší Mac, včetně sekáčů, garážových prodejů a eBay. Samozřejmě, pokud jde o stav, ve kterém může být, počet najetých kilometrů se bude lišit.

Měl jsem štěstí s tím svým. Nejen, že je poměrně bez škrábanců nebo jakýchkoli vizuálních vad, ale baterie je stále nabitá.

Pokud hledáte přímočarý zážitek, poohlédněte se po iBooku nebo PowerBooku vyrobeném po roce 1999. Nejen, že poběží na Mac OS X (a proto jsou známější), ale také obvykle přicházejí s vestavěným USB.

Pokud jste odvážnější, můžete si pořídit ještě starší Mac. Mohou být dodávány s verzí Mac OS před OS X (Mac OS 7, 8 nebo 9). Některé z prvních notebooků PowerBook G3 dokonce neobsahovaly USB, i když to lze snadno opravit pomocí rozšiřující karty Cardbus. Našel jsem jeden na eBay za 10 $ v originálním balení s CD s ovladači.

Za ještě výhodnější nabídku si můžete koupit Mac „na náhradní díly nebo na opravu“. Pravděpodobně to však bude vyžadovat, abyste udělali trochu šťouchání.

Některé starší počítače Mac, které odmítají zavést systém, mohou potřebovat pouze výměnu baterie PRAM. Pokud vám tento proces vyhovuje, můžete také provést demontáž a odstranit veškerý vnitřní prach, který by mohl způsobovat přehřívání stroje.

Když už tam budete, možná budete chtít vyměnit starší teplovodivou pastu za novou. Až budete hotovi, budete mít výkonného (i když trochu archaického) pracanta.

x