etechblog

10+ běžných typů hacků a hackerů v kybernetické bezpečnosti

Nedávný pokrok v technologii přinesl obrovské inovace, které uspokojí potřeby moderních podniků a uživatelů.

Technologie, nástroje a produkty a služby založené na internetu změnily způsob, jakým jsme dříve pracovali a žili. Zjednodušili nám život a zvýšili pohodlí ve všech ohledech, ať už jde o pracovní nebo osobní život.

Technologie však také přinesla spoustu obav a rizik kybernetické bezpečnosti, která mohou devastovat obě sféry našeho života.

Podniky utrpěly ztráty v milionech spolu s důvěrou zákazníků a pověstí v oboru. Podobně byli jednotlivci terorizováni kvůli trestným činům a hrozbám v důsledku odhalených osobních údajů.

Hackeři a jejich hackerské metody se vyvíjejí, protože jsou také zkušenými profesionály. Někteří používají své dovednosti k provádění zločinů, zatímco někteří jsou najímáni organizacemi, aby bojovali proti špatným hackerům.

A pokud chcete chránit sebe a své podnikání před hackery a hackery, je vhodné vědět, co se děje v odvětví kybernetické bezpečnosti a jaké typy hackerů a hackerů se odehrávají.

V tomto článku se seznámíte s různými typy hacků a hackerů, abyste je odlišili a zavedli správná bezpečnostní opatření, abyste zůstali na bezpečnější straně.

Co je hack?

Hack je čin provedený jednotlivcem (jednotlivci) nebo hackery s cílem ohrozit bezpečnost organizace získáním přístupu k datům, sítím, systémům a aplikacím a prováděním útoků. Zneužívání zařízení a systémů devastuje podnik z hlediska financí i pověsti.

Hack pochází ze systému, který používá hacker, který má dovednosti kódování a pokročilý počítačový software a hardware.

V moderních hackech hackeři používají tajné metody, které jsou navrženy tak, aby přeskakovaly pozornost IT týmů a týmů softwaru pro kybernetickou bezpečnost při provádění útoků. Mohou uživatele přimět k otevření škodlivých odkazů a příloh, což dále vede k odhalení citlivých informací.

Příklady hacků mohou být nasazení virů a škodlivého kódu, útoky typu man-in-the-middle, DDoS, DoS, phishing, ransomware atd.

Různé typy hacků

Zde jsou různé typy hacků:

Phishing

Phishing je pokus kyberzločinců ukrást vaši identitu a peníze prostřednictvím e-mailů. Hackeři vás nutí vzdát se vašich osobních údajů, včetně bankovních pověření, hesel, údajů o kartách atd.

Útočník pošle e-mail osobě pomocí složitých slov, která vypadají velmi reálně. Chovají se jako osoba, které můžete důvěřovat, jako tazatel, bankovní manažer, servisní partner a další. Aby byl hack možný, kombinuje se s dalšími útoky, jako je vkládání kódu, síťové útoky a malware.

Existují různé typy phishingových útoků, jako je e-mailový phishing, spear phishing, whaling, smishing, vishing a rybářský phishing.

DoS a DDoS

Útok DoS (Denial of Service) se zaměřuje na síť nebo počítač, aby je vypnul a znepřístupnil koncovým uživatelům.

Zde kyberútočníci přeruší funkčnost zařízení tím, že zahltí síť nebo stroj neomezenými požadavky, takže se k nim normální provoz nedostane.

DoS je dvou typů:

Útoky s přetečením vyrovnávací paměti: Tento útok se zaměřuje na čas procesoru, místo na pevném disku a paměť a všechny je spotřebuje ke zhroucení systému a ovlivnění chování serveru.

Záplavové útoky: Tento útok se zaměřuje na servery s velkým množstvím datových paketů. Útočník přeplní kapacitu serveru, což má za následek DoS. Aby byly útoky DoS Flood úspěšné, musí mít útočník větší šířku pásma než cílový stroj.

Při DDoS útoku pochází zaplavení provozu z různých zdrojů. Tento útok je kritičtější než DoS, protože nemůžete zavřít různé zdroje najednou.

  Opravte chybu Gmail 78754 v aplikaci Outlook

Nalákat a změnit

Bait and Switch je technika, kterou podvodníci používají ke krádeži osobních údajů a přihlašovacích údajů prostřednictvím důvěryhodných reklam a cest. Oklamou uživatele, aby navštívili škodlivé stránky a vzali uživatelům všechny podrobnosti pod nos.

Tyto útoky vznikají především z reklamního prostoru prodávaného webovými stránkami. Jakmile útočníci zakoupí reklamní prostor, okamžitě nahradí reklamu škodlivým odkazem, což má za následek zamknutí prohlížeče a ohrožení systémů.

Internetový obsahový marketing je hlavním kanálem pro útoky, kdy jsou uživatelé oklamáni, aby otevřeli odkazy, což se později ukázalo jako škodlivé.

Krádež cookies

Krádež souborů cookie je taktika únosu, kdy útočník získá přístup k informacím o uživateli. Zde třetí strana zkopíruje data nezabezpečené relace a použije je k předstírání identity uživatele. Obvykle k němu dochází, když uživatel navštíví důvěryhodné stránky prostřednictvím veřejné Wi-Fi nebo nechráněné sítě.

Jakmile k tomu dojde, může útočník použít informace nebo účet k odesílání falešných zpráv, převodu peněz nebo k jiným škodlivým činnostem.

Tomu lze zabránit, pokud uživatel používá k přihlášení připojení SSL a vyhýbá se používání nechráněných sítí pro přístup na stránky.

Virus, trojský kůň, malware

Virus je počítačový program, který se připojuje k jinému počítači nebo softwarovému programu za účelem poškození systému. Hackeři vloží kód do programu a počkají, až někdo program spustí. Tímto způsobem infikují další programy v počítači.

Trojský kůň spustí program, který říká, že je neškodný a užitečný. Ve skutečnosti dělá škodlivé věci, stejně jako trojské koně používali Řekové k nočním útokům na nepřátele.

Namísto cílení na softwarový systém se trojský kůň zaměřuje na instalaci jiného malwaru do systému, což vede k oklamání uživatelů.

Červ je podobný malware jako virus. Spouští škodlivou zátěž a sama se replikuje v počítačových systémech. Jediný rozdíl je v jejich technice šíření. Virus chce hostitelský program, ale červ žije ve svém vlastním nezávislém programu. Někdy se šíří samy, bez jakéhokoli lidského zásahu.

Kromě toho existuje řada dalších škodlivých hrozeb, jako je ransomware, adware, spyware, rootkity, boti a mnoho dalších.

ClickJacking Attacks

ClickJacking, který je známý jako útok na nápravu uživatelského rozhraní, se zaměřuje na uživatele prostřednictvím několika neprůhledných nebo průhledných vrstev, aby je oklamal. Jakmile uživatel klikne na tlačítko nebo odkaz, aniž by věděl, že klikne na nesprávné, ztratí své informace do nesprávných rukou.

Předpokládejme, že navštěvujete webovou stránku a rolováním stránku zkontrolujete. Najednou, když kliknete na nějaký odkaz, můžete vidět nějaké další reklamy, které vám umožní kliknout na tento odkaz. Útočníci vás tak nasměrují na jinou stránku. Takto fungují útočníci ClickJacking.

Když například navštívíte webovou stránku www.wyz.com a uvidíte na stránce šablony stylů nebo textová pole, získáte bezplatné nabídky a další vhodné nabídky, které vás lákají k otevření odkazu. Tímto způsobem ztratíte své přihlašovací údaje a osobní údaje.

Falešný WAP

Bezdrátový přístupový bod (WAP) je technika používaná k připojení mnoha uživatelů najednou prostřednictvím veřejného kanálu. Falešný WAP znamená dělat totéž předstíráním techniky.

Zde si hacker obvykle vybere veřejné místo, kde je bezplatné Wi-Fi, jako je letiště, nákupní centra a místní kavárny.

Někdy nastavili Wi-Fi pro uživatele, což umožnilo volný přístup a hraní jako ninja. V tomto případě poskytujete volně všechny své informace během přihlašování do účtu Wi-Fi a dalších oblíbených webů. Tímto způsobem také hacknou vaše účty na Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších.

Keylogger

Keylogger, také nazývaný zachycení klávesnice nebo záznamník úhozů, je technika používaná k záznamu každého úhozu na zařízení nebo počítači. Má také software, který můžete používat na svých chytrých telefonech.

Hackeři často používají keylogger ke krádeži přihlašovacích údajů, citlivých podnikových dat a dalších. Je to vlastně software, který zaznamenává každou činnost, včetně kliknutí myší. Najdete zde také hardwarové keyloggery, kde je mezi CPU a klávesnici vloženo zařízení, které poskytuje mnoho funkcí pro zachycení záznamů.

Hackeři používají tuto techniku ​​k přístupu k vašim číslům účtů, PIN kódům, e-mailovým ID, heslům a dalším důvěrným informacím.

Odposlechy

Odposlech je stará bezpečnostní hrozba, kdy útočník pečlivě naslouchá komunikaci sítě, aby získal soukromé informace, jako jsou aktualizace směrování, data aplikací, identifikační čísla uzlů a mnoho dalších.

  Jak nainstalovat soubor .watchface na Apple Watch

Hacker využívá data ke kompromitaci uzlů při narušení směrování, snížení výkonu aplikací a sítí. Mezi jeho vektory patří e-mail, mobilní sítě a telefonní linky.

Útoky na napajedlo

Napajedlo je počítačový útok, kdy hacker sleduje nebo hádá webové stránky, které organizace nebo jednotlivec často používá. Útočníci pak infikují tyto webové stránky prostřednictvím malwaru, a proto se tímto útokem nakazí i někteří členové.

Tuto techniku ​​je těžší odhalit, protože hackeři hledají konkrétní IP adresu, aby zaútočili a získali konkrétní informace. Cílem je zacílit na systém uživatele a získat přístup k webovým stránkám u cíle.

SQL Injection

SQL injection (SQLi) je útok, při kterém útočník používá škodlivý kód pro manipulaci s databází. Tímto způsobem mají přístup k informacím uloženým v bezpečí databáze organizace. Zasahují do aplikačních dotazů za účelem zobrazení dat, včetně dat uživatelů, obchodních dat a dalších.

Jakmile získají přístup, mohou data buď odstranit, nebo je upravit, což způsobí změny v chování aplikací. V některých případech hacker získá administrátorská práva, která jsou pro organizaci velmi škodlivá.

SQLi se zaměřuje na webové aplikace nebo webové stránky, které používají databáze SQL, jako je Oracle, SQL Server, MySQL a další. Jedná se o nejstarší a nejnebezpečnější útok, který, jakmile bude úspěšný, umožní hackerům přístup k obchodním tajemstvím, osobním údajům a duševnímu vlastnictví společnosti.

Útoky hrubou silou

Útok hrubou silou je snadný způsob hackování, který se zaměřuje na metody pokusu a omylu k prolomení hesel, šifrovacích klíčů, přihlašovacích údajů a dalších. Útočníci procházejí všemi možnými případy, aby dostali ten správný.

Zde hrubá síla znamená, že hackeři používají násilné pokusy, aby si vynutili cestu do soukromých účtů. Toto je stará metoda útoku, ale stále je oblíbená a účinná u hackerů. Hackeři získávají zisk z reklam, kradou soukromá data, šíří malware, napadají váš systém kvůli škodlivé činnosti, ničí pověst webových stránek a další.

Existují různé druhy hrubé síly, kterou útočníci používají k získání přístupu. Některé z nich jsou jednoduché útoky hrubou silou, slovníkové útoky, hybridní útoky hrubou silou, obrácené útoky hrubou silou a vycpávání pověření.

DNS spoofing (DNS Cache Poisoning)

V tomto případě útočník používá alternativní záznamy DNS k přesměrování provozu na škodlivý web.

Například jste na své vysoké škole noví a vaši starší mění čísla tříd. Takže skončíte ve špatné třídě. To se děje, dokud nezískáte správný adresář kampusu.

DNS spoofing funguje stejným způsobem. Hacker zadá do mezipaměti falešná data, takže dotazy DNS vám poskytnou nesprávnou odpověď, což má za následek zadání nesprávných webových stránek. Tento útok spadá pod klamavou kybernetickou hrozbu.

Prolomení hesel

Prolomení hesel je způsob, jakým hackeři získávají přihlašovací údaje. Útok hrubou silou je také technika prolomení hesla.

V tomto případě musí být všechna hesla uložena pomocí funkce odvození klíče (KDF). Pokud je uložen jako prostý text, útočník, který hackne databázi, získá všechny informace o účtu. K prolomení hesel používají různé techniky, jako je phishing, malware, rainbow attack, hádání, vyhledávání ve slovníku a další.

kdo je hacker?

Hacker je osoba, která má síťové, programovací, počítačové a další dovednosti k řešení problémů nebo k jejich způsobení.

Pronikají do počítačového systému, aby nainstalovali malware, zničili data, ukradli informace, narušili zařízení a mnoho dalšího.

To neznamená, že všichni hackeři jsou špatní herci. Mohou být dobré i špatné.

V některých případech je hackování používáno jako legální postup legitimními osobami za účelem zabezpečení jejich systémů a dat nebo země.

Maximum hackerů však využívá své technické dovednosti k tomu, aby poškodili organizace a jednotlivce tím, že kradou nebo vyzrazují jejich informace, žádají výkupné, ničí jejich image v oboru a tak dále.

Hackeři prolomí bezpečnostní zeď organizace, aby získali neoprávněný přístup do telefonů, zařízení internetu věcí, celých počítačových systémů, sítí, tabletů a počítačů. Využívají slabosti sítě nebo systému ke vstupu a zahájení útoků. Tyto slabiny jsou dvojího druhu – technické a sociální.

Různé typy hackerů

Víte, co je hacking a jeho typy.

Ale kdo za vším tím hackováním stojí a jak je můžete identifikovat a rozlišit?

Protože všichni hackeři nejsou zločinci, pojďme pochopit různé typy hackerů a rozlišovat mezi nimi.

Hackeři s bílým kloboukem

White Hat hackeři jsou autorizovaní hackeři, kteří mají technické znalosti k nalezení zranitelností v sítích a systémech. Mají právo hackovat systémy, aby zkontrolovali zranitelnosti zabezpečení, aby zůstali chráněni před kriminálními hackery.

  Jak vytvořit Paretovy diagramy [5 Tools]

Opravují mezery a slabiny v bezpečnostním systému a chrání organizaci před narušením dat a různými typy externích a interních útoků.

Black Hackeři

Black hat hackeři mají stejné dovednosti jako white hat hackeři, ale používají je ke špatným účelům. Říká se jim kyberzločinci, kteří pronikají do systémů se zločinnými nebo zlými úmysly.

Black hat hackeři mají pokročilé sady dovedností k provedení možných útoků. Hledají slabá místa zabezpečení a mezery, aby provedli útoky, které by organizaci způsobily vážné škody na penězích a pověsti.

Grey Hackeři

Hacker šedého klobouku je zase bezpečnostní expert, který najde snadný způsob, jak hacknout systémy a sítě. Přicházejí mezi black hat hackery a white hat hackery.

Jak?

Zapojují se do těchto aktivit buď proto, aby pomohli majiteli webu poznat slabá místa, nebo ukradli informace. Podle své činnosti jsou kategorizováni. Někteří hackeři šedého klobouku provádějí hackování pro své potěšení. Nemají žádné oprávnění, ale volí, jak své dovednosti využijí.

Script Kiddies

Script kiddies jsou také známí jako amatérští hackeři, protože nemají pokročilé dovednosti v oblasti hackování. Při hackování systémů a sítí postupují podle skriptů zkušených hackerů.

Obecně platí, že script kiddies provádějí tyto činnosti jen proto, aby získali pozornost zkušených hackerů. Nemají úplné znalosti o procesu, ale dost na to, aby zaplavily IP adresu nadměrným provozem.

Děti se skripty mohou například hackovat během nákupů na Černý pátek.

Hacktivista

Hacktivisté jsou skupina lidí, kteří provádějí hacktivistické aktivity zaměřené na teroristy, pedofily, drogové dealery, náboženské organizace a další.

Hacktivisté vykonávají určité aktivity na podporu politických kauz. Zaměřují se na celou organizaci nebo na konkrétní odvětví, o kterém se domnívají, že není v souladu s jejich postupy a názory.

Škodlivý Insider/Whistle-Blower Hacker

Zlomyslný insider je jednotlivec, jako je dodavatel, bývalý zaměstnanec, partner atd., který má přístup k síti, datům nebo systému organizace. Záměrně neoprávněně zneužívá a překračuje jejich limity přístupu k datům.

Je těžší je odhalit, protože mají autorizovaný přístup k datům a velmi jasně znají všechny cesty, jak provést hack plánovaným způsobem. Zabezpečení cloudu je také ohroženo kvůli zlomyslným zasvěcencům.

Hackeři zeleného klobouku

Green hat hackeři jsou nováčci, nebo dá se říci, nezkušení v oblasti hackingu. Nejsou obeznámeni s bezpečnostními mechanismy a vnitřním fungováním webu.

Hackerům se zeleným kloboukem chybí zkušenosti, ale mají velký hlad naučit se techniky, jak se dostat v žebříčku nahoru. Nemusí být nutně aktéry hrozeb, ale mohou způsobit škodu při procvičování jejich designu.

Někdy jsou nebezpeční, protože neznají výsledky. Ty mohou způsobit nejhorší případ, který může být obtížné vyřešit.

Modrý klobouk hackeři

Modrý klobouk hackeři se liší od ostatních hackerů, protože se nezaměřují na síť a systém organizace, aby něco ukradli. Jsou to hledači pomsty, kteří hackují počítačové systémy, aby se osobně pomstili organizaci.

Používají techniky k získání přístupu k různým účtům nebo e-mailům. Jakmile získají informace, začnou využívat profily odesíláním nevhodných zpráv atd. Někdy bývalí zaměstnanci nabourají servery společností, aby ukradli informace, jako jsou důvěrná data, a zveřejnili všechny informace, aby poškodili pověst.

Red hat hackeři jsou do jisté míry stejní jako hackeři white hat, ale nejsou oprávněni provádět hackerské operace. Red hat hackeři dělají vše a podnikají každý krok, aby zastavili black hat hackery nebo jiné hackery.

Je známo, že zahajují válku proti nelegálním hackerům a ničí jejich servery a zdroje.

Někdy volí nelegální způsob plánování hackování. Zkrátka, red hat hackeři dělají správnou věc tím, že následují špatnou cestu. Obvykle infikují systémy těch hrozných chlapů, zahajují DDoS útoky a používají nástroje pro přístup k systému špatného hackera, aby jej zničili.

Elitní hackeři

Elitní hackeři jsou nejzkušenějšími hackery v oblasti hackingu. Svou cestu si vybírají buď jako white-hat hacker nebo black hat hacker. Proniknout do systémů a shromažďovat informace je pro ně velmi náročný úkol, protože jsou mimořádně kvalifikovaní.

Elitní hackeři píší své vlastní exploity na základě dovedností a znalostí, které mají o systémech. Často používají distribuci Linuxu, kterou si sami vyrobili podle svých potřeb, kde mají všechny nástroje pro hackování.

Ať už se jedná o operační systém Windows, Unix, Mac nebo Linux, elitní hackeři jsou odborníky ve všech oblastech.

Kyberteroristé

Kybernetičtí teroristé se zaměřují na obyvatelstvo uzavřením všech hlavních infrastruktur, jako jsou vládní operace, doprava, energetika atd. Jakýkoli kybernetický útok, který nepřímo poškozuje obyvatelstvo, je známý jako kyberterorismus.

Chtějí dosáhnout ideologických nebo politických zisků zastrašováním nebo vyhrožováním. Zkušení kybernetičtí teroristé mohou způsobit masivní zničení vládních systémů využívajících jejich schopnosti. Mohli by zanechat teroristickou zprávu pro další útoky.

Závěr

Díky znalosti různých hacků a hackerů budete informováni o aktuálních rizicích kybernetické bezpečnosti. Pomůže vám také rozlišit mezi hackery, protože nejsou špatní herci. Můžete tak ve správný čas přijmout vhodná bezpečnostní opatření, abyste zabránili útokům a minimalizovali rizika.

x