4 typy IEM konektorů a jak se liší

Klíčové věci

 • IEM konektory se dodávají v různých typech, jako jsou 2pinové, MMCX, 4pinové a 7pinové, z nichž každý má své klady a zápory z hlediska zabezpečení, přizpůsobení a kompatibility.
 • Různé materiály kabelů používané s IEM konektory jsou předmětem debat mezi audiofily, ale větší vliv na kvalitu zvuku má ovladač uvnitř sluchátka.
 • Tvar IEM konektoru nemá zásadní vliv na kvalitu zvuku, protože nejdůležitější je ovladač. Osobní preference a doporučení jsou klíčové při výběru IEM.

Svět zvuku je stejně matoucí jako vzrušující. Zatímco většina světa přešla na bezdrátová sluchátka, mnoho audiofilů stále přísahá na zdatnost kabelových sluchátek pro poslech ve vysokém rozlišení, včetně In-Ear Monitors (IEM).

Kromě odpojitelných kabelů jsou IEM také dodávány s různými typy konektorových kolíků. I když existuje několik typů IEM konektorů, s největší pravděpodobností se setkáte se čtyřmi konkrétními typy, takže se vyplatí znát jejich klady a zápory konkrétně.

Co jsou IEM?

In-ear monitory, běžně označované jako IEM, jsou typem sluchátek, které jsou umístěny ve zvukovodu spíše než ve vnějším uchu. Jsou navrženy tak, aby tvořily intimní těsnění, které izoluje vnější hluk a poskytuje pohlcující, vysoce věrný zvuk. IEM vznikly jako vlastní jevištní monitory používané hudebníky a umělci, kteří se během živých vystoupení potřebovali jasně slyšet.

Proč se obtěžovat s odnímatelnými kabely?

Kredit obrázku: Joshua Valor

Na rozdíl od běžných drátových sluchátek mají sluchátka IEM zásuvky, které umožňují připojit a odpojit jejich kabely. Díky tomu můžete své IEM přizpůsobit připojením příslušenství třetích stran, jako jsou moduly Bluetooth nebo kabely vyrobené z různých materiálů, včetně mědi, stříbra nebo zlata.

V audiofilské komunitě již nyní probíhá obrovská debata o tom, zda záleží na různých materiálech kabelů a zda zvyšují kvalitu zvuku vašeho zařízení, ale to je úplně jiné téma.

  Jak vytvořit šablonu Prezentací Google

Co se týče IEM konektorů, neexistuje žádný univerzální standard; značky se uchylují k tomu, že dělají své vlastní věci. Pokud tedy plánujete koupit kabely s náhradními díly pro vaše IEM, nejprve se ujistěte, že jsou kompatibilní.

1. 2kolíkové IEM konektory

2kolíkový je možná nejběžnějším typem IEM konektoru, zejména mezi levnými in-ear monitory, které si lidé oblíbili. Dodávají se ve dvou velikostech: 0,75 mm a 0,78 mm. Jsou bezpečnější na místě, protože jejich tvar omezuje jakékoli kroucení; nemají však žádný zajišťovací mechanismus a místo toho jsou utěsněny třením.

Někteří uživatelé si stěžují, že 2kolíkové konektory někdy propouštějí pot uvnitř sluchátek, zvláště pokud jsou nekvalitní. K vyřešení tohoto problému někteří výrobci přidávají na kabelové kolíky plastovou nebo pryskyřičnou objímku pro zvýšení tření a vytvoření vodotěsného těsnění.

Například 2kolíkové konektory QDC se dodávají se zaobleným pouzdrem, které se zasune do zaoblené zásuvky vyčnívající ze sluchátka. Podobně 2kolíkové konektory NX7 nebo TFZ mají čtvercovou objímku, která se zapojuje do čtvercové zásuvky – podobně jako ta na oblíbeném Blon BL03. Je to jako hraní tvarů, opravdu.

2. MMCX IEM konektory

Dalším běžným typem IEM konektoru je MMCX (Micro-Miniature Coaxial); možná jste je viděli na IEM od Shure nebo Audio Technica. Namísto kolíků mají tyto konektory válcovou trysku a dodávají se s aretačním mechanismem, který je pomáhá zacvaknout do zásuvky a vydávají uspokojivý zvuk kliknutí.

Pokud je však budete opakovaně připojovat a odpojovat, časem se opotřebují a stanou se méně odolnými. Čím volnější budou, tím snazší bude odpojení konektoru ze zásuvky náhodným zatažením za kabel.

Na rozdíl od 2pinových konektorů lze konektory MMCX na zásuvce otáčet, což umožňuje nosit kabel oběma způsoby, tj. přes ucho a kolem ucha nebo viset dolů jako běžná drátová sluchátka. Jsou běžnější u drahých IEM než u levných, a přesto mnozí považují 2kolíkové konektory za lepší.

  Zlepšil se největší iPhone společnosti Apple?

3. 4kolíkové IEM konektory

4pinové IEM konektory jsou méně běžné než MMCX v tom, že je lze vidět většinou na IEM od JH Audio nebo Astell&Kern. Je velká šance, že váš oblíbený umělec nosí na pódiu IEM této konfigurace. Chcete-li nainstalovat 4kolíkový konektor, zatlačte zástrčku do zásuvky a přišroubujte objímku ve směru hodinových ručiček; pro vyjmutí udělejte obrácený postup.

Tyto 4pinové konektory jsou jedinečné v tom, že některé modely jsou dodávány s panelem zeslabovače basů na kabelu. Pomocí nástroje pro úpravu basů (který vypadá jako šroubovák) můžete ručně upravit úroveň basů vašich IEM podle vašich představ pro každé ucho.

A pro případ, že by tohle všechno už nebylo dost praštěné, můžete dokonce získat jeden z variabilních basových adaptérů JH Audio od Sluchátka s vestavěným tlumičem basů a přeměňte své 4kolíkové výstupy na 2kolíkové, což usnadňuje přizpůsobení.

4. 7kolíkový IEM konektor

7kolíkový je nejvzácnější typ IEM konektoru, protože je dostupný pouze u vybraných JH Audio IEM. Instalují se stejně jako 2kolíkové nebo MMCX konektory, tj. zatlačením zástrčky do zásuvky ji připojíte a vytažením ji odpojíte.

Stejně jako 4kolíkové konektory jsou u některých modelů také dodávány s tlumičem basů, i když jsou drahé. Pokud mají vaše IEM tuto konfiguraci, buďte opatrní při jejich zapojování nebo odpojování, protože pokud se některý z malých kolíků ohne, nebudete moci kabel dále používat.

Opravdu záleží na tvaru IEM konektoru?

Ne tolik. U jakéhokoli páru sluchátek je kvalita zvuku ovlivněna spíše typem ovladače použitého uvnitř sluchátka než materiálem kabelu nebo tvarem konektoru. Koneckonců, to je to, co dělá většinu práce.

Všimněte si, že různé typy ovladačů zvládají různé zvukové frekvence lépe; dynamické měniče například dokážou protlačit vzduch dovnitř sluchátka, což z nich dělá dobrou volbu pro hudbu se silnými basy. Vyvážené měniče kotvy dobře zvládají vyšší frekvence (výšky), takže přesněji reprezentují ženské vokály.

  Porozumění nástrojům IaC: Cloudformation vs Terraform

To je důvod, proč některé monitory do uší přicházejí s více typy měničů, jako je kombinace dynamických a vyvážených měničů armatur; to je děláno, aby vám poskytl vyváženější zvukový podpis, který vyhovuje vašim představám.

Kredit obrázku: Joshua Valor

Vzhledem k tomu, že 4pinové a 7pinové konektory se nacházejí pouze v drahých IEM vyladěných renomovanými zvukovými inženýry, může vás vést k domněnce, že konektory hrají obrovskou roli v kvalitě zvuku; oni ne. Ve skutečnosti je ovladač v těchto IEM prostě kvalitnější. Tedy lepší kvalita zvuku.

Pokud si plánujete koupit pár IEM, neexistuje žádný jistý způsob, jak zjistit, jak dobře vám budou znít, protože poslech je velmi osobní zkušenost. Téměř vždy však můžete najít na YouTube recenze o konkrétním páru IEM a subredditů, kde s vámi ostatní audiofilové rádi proberou své zkušenosti.

Králičí díra monitorů do uší

Zjištění IEM a IEM konektorů může být zdrcující, proto jsme sestavili praktickou tabulku, která shrnuje různé výše popsané konektory.

Typ konektoru

Klady

Nevýhody

2-pin

 • Nejběžnější a cenově dostupné
 • Bezpečné třecí uložení
 • Široká kompatibilita příslušenství
 • Může se časem uvolnit
 • Bez zamykacího mechanismu
 • Do sluchátka se může dostat pot

MMCX

 • Uzamykací mechanismus pro bezpečné uchycení
 • Otočí se pro flexibilní nošení
 • Běžné u špičkových IEM
 • Opakovaným připojováním/odpojováním se opotřebovává
 • Malé díly náchylné k poškození

4-pin

 • Umožňuje nastavitelné basy pomocí atenuátoru
 • Vysoce přizpůsobitelné pomocí adaptérů
 • Méně obvyklé, omezené možnosti příslušenství
 • Nejdražší typ konektoru

7-pin

 • Umožňuje také nastavitelné basy
 • Nachází se na špičkových IEM
 • Velmi vzácné, nejméně možností příslušenství
 • Kolíky se mohou snadno ohýbat

In-ear monitory jsou specializovanou řadou produktů určených pro zvukové inženýry, umělce, živé umělce a audiofily. Pokud s koníčkem poslechu ve vysokém rozlišení teprve začínáte, je dobré promluvit si s ostatními nadšenci a požádat je o doporučení týkající se vašeho prvního páru IEM.

Pokud vaše IEM mají 2pinové konektorové porty, bude snazší je přizpůsobit, protože většina příslušenství třetích stran je vyrobena tak, aby s nimi byla kompatibilní. Bez ohledu na to si uvědomte, že kvalitu zvuku ovlivňuje více ovladač ve sluchátku než konektory nebo materiály kabelů.