6 možných oprav, když kamera vašeho MacBooku nefunguje

Vestavěná kamera na MacBookech Apple nemusí být nejlepší, ale stále jsou dost dobré pro FaceTime přátele a rodinu nebo účast na online schůzkách v Zoom, Microsoft Teams, Google Meet a dalších aplikacích pro videokonference.

Pokud však kamera vašeho MacBooku náhle přestane fungovat a zobrazí zprávu „není připojena žádná kamera“, nepropadejte panice. Můžete to snadno opravit podle níže uvedených kroků pro odstraňování problémů.

1. Vynucení ukončení a opětovné spuštění aplikace

Začněme tím nejzákladnějším řešením. Jednoduše vynucené ukončení a opětovné spuštění aplikace může opravit jakékoli závady a chyby, které by mohly bránit správnému fungování fotoaparátu vašeho MacBooku.

Tento problém může způsobit také používání fotoaparátu pro více aplikací současně. Naštěstí to můžete snadno opravit zavřením aplikace. Klepněte se stisknutou klávesou Ctrl na aplikaci, kterou chcete zavřít z Docku. Stiskněte a podržte klávesu Option a vyberte Force Quit.

  Jak kliknout na tlačítko Domů pomocí myši na iPadu

Případně můžete kliknout na nabídku Apple a vybrat z rozevíracího seznamu Force Quit a zobrazit seznam aktivních aplikací.

2. Nainstalujte aktualizace

Další jednoduchou opravou tohoto problému je aktualizace aplikace a vašeho MacBooku na nejnovější verzi softwaru. Někdy může být problém spíše v aplikaci než ve fotoaparátu vašeho Macu. Zkontrolujte tedy, zda je pro aplikaci k dispozici aktualizace. Pokud je již aktuální, zkuste aplikaci odinstalovat a znovu nainstalovat.

Podobně se ujistěte, že váš Mac běží na nejnovější verzi macOS. Apple často vydává aktualizace softwaru, které opravují chyby a závady, které mohou bránit správnému fungování aplikací a hardwaru vašeho Macu.

Kromě toho můžete také vyzkoušet jinou aplikaci, která využívá fotoaparát vašeho MacBooku, například aplikaci pro videokonference, a zjistit, zda se kamera zapne. Pokud ano, problém je v aplikaci, nikoli ve fotoaparátu.

3. Povolte přístup k fotoaparátu

Je možné, že aplikace, se kterou chcete fotoaparát používat, nemá oprávnění k přístupu. Chcete-li této aplikaci povolit přístup k fotoaparátu vašeho Macu, postupujte takto:

 • Klikněte na nabídku Apple a vyberte Nastavení systému.
 • Na postranním panelu vyberte Soukromí a zabezpečení a klikněte na Fotoaparát vpravo.
 • Měli byste vidět seznam všech aplikací nainstalovaných na vašem MacBooku, které vyžadují přístup k fotoaparátu. Přepněte přepínač vedle aplikace, ve které chcete fotoaparát používat.
 •   Co je lepší mezi monitory 21:9 vs 16:9?

  Po udělení přístupu fotoaparátu k aplikaci byste měli aplikaci ukončit a znovu otevřít, aby to fungovalo správně.

  4. Restartujte svůj Mac

  Restartování MacBooku je zlatým řešením většiny softwarových problémů, se kterými se můžete setkat, včetně tohoto. To je důvod, proč by to mohlo vyřešit problém s fotoaparátem.

  Klikněte tedy na nabídku Apple a v rozevíracím seznamu vyberte možnost Restartovat. Jakmile se váš Mac nabootuje, spusťte aplikaci a zjistěte, zda kamera funguje tak, jak má.

  5. Zkontrolujte fotoaparát a jeho kontrolku

  Spusťte jakoukoli aplikaci, která používá fotoaparát vašeho MacBooku, jako je FaceTime. Poté zkontrolujte, zda se rozsvítí kontrolka fotoaparátu. Pokud ne, může být problém s hardwarem.

  Můžete zkontrolovat, zda váš MacBook detekuje fotoaparát nebo ne, abyste věděli, zda se jedná o hardwarový problém. Chcete-li to provést, přejděte do Nastavení systému > Obecné > O aplikaci a v dolní části klikněte na Systémová zpráva. Poté vyberte Fotoaparát v části Hardware na levém postranním panelu.

    Jak sloučit soubory PDF na Mac

  Pokud vidíte ID modelu a jedinečné ID kamery vpravo, znamená to, že váš MacBook dokáže kameru detekovat. Pokud tyto podrobnosti nevidíte, váš MacBook nedetekuje kameru.

  6. Resetujte SMC vašeho Macu

  Pokud žádná z výše uvedených metod řešení problémů nefungovala, můžete zkusit resetovat SMC vašeho MacBooku. SMC (System Management Controller) je čip v počítačích Mac s procesorem Intel, který spravuje určité hardwarové komponenty, jako je v tomto případě klávesnice, LED indikátory, chladicí ventilátory nebo fotoaparát.

  Když tedy kamera vašeho MacBooku začne fungovat, je potenciálním řešením resetování SMC vašeho Macu. To se však týká pouze počítačů Mac s procesorem Intel, protože křemíkové počítače Apple nemají SMC. I když resetování SMC vašeho Macu nepovede ke ztrátě dat, zvažte toto řešení pouze v případě, že ostatní metody odstraňování problémů nefungují.

  Používejte fotoaparát MacBooku bez problémů

  Může to být skutečný průšvih, když se chcete připojit k důležité schůzce nebo někomu FaceTime a kamera vašeho MacBooku přestane fungovat. Naštěstí vám tyto kroky pro odstraňování problémů pomohou vyřešit problém co nejrychleji.

  Pokud však problém přetrvává, je čas kontaktovat podporu Apple nebo vzít MacBook do blízkého obchodu Apple Store, zvláště pokud si myslíte, že je na vině hardware.