PS5 vs. Budget Gaming PC: Který je lepší?

Přesná cena „levného herního PC“ není pevná. V závislosti na tom, koho se ptáte, může být rozpočet PC 500 nebo 1 000 $. Ve většině případů však lidé s omezeným rozpočtem nejsou ochotni zaplatit více než 800 USD za vybudování nastavení.

Bylo by tedy lepší tyto peníze utratit za nákup PS5? Koneckonců je to možnost za 500 $ optimalizovaná pro hraní titulů PlayStation ve 4K a 120 Hz. Má působivou knihovnu dobře optimalizovaných populárních titulů. Ztratíte ale flexibilitu a možnost upgradu PC.

Takže, který?

Jak porovnávají PS5 a Budget PC hardwarově?

Abychom mohli porovnat specifikace levného herního PC a PS5, musíme PS5 zbavit jeho barebone, podívat se na hrubou sílu a pokusit se ji replikovat na PC.

Hardware PS5 Replikační procesor PC CPU AMD Zen 2 s 8 jádry na 3,5 GHz * AMD Ryzen 7 3700X s 8 jádry na 4,4 GHz (150 – 240 USD) Vlastní GPU RDNA 2 GPU s výkonem 10,28 teraflopů a 36 výpočetními jednotkami 2.3 GHz ** AMD Radeon RX 6700 XT s výkonem 13,21 teraflopů, 40 výpočetními jednotkami a 12 GB GDDR6 VRAM, (245 USD – 500 USD) RAM 16 GB paměti GDDR6 CORSAIR Vengeance LPX 16 GB (2X8 GB) RAM (2X8 GB) SSD (250 USD) 3 GB RAM (50 USD) Samsung 970 EVO Plus 1TB NVMe SSD (50 – 80 USD)

  11 knih a kurzů, které se naučíte NumPy za měsíc [2023]

* Velká síla CPU PS5 spočívá v jeho optimalizované schopnosti úzce spolupracovat s vlastním GPU. Takže zatímco Ryzen 7 3700X může být z architektonického hlediska nejbližší ekvivalent, v praktických herních aplikacích v reálném světě může být zážitek zcela odlišný díky optimalizacím a přizpůsobením v PS5.

** GPU PS5 může poněkud zaostávat za těmito GPU, pokud jde o hrubé teraflopy a výpočetní jednotky, ale pamatujte, že PS5 funguje v optimalizovanějším prostředí s hrami vyvinutými a přizpůsobenými speciálně pro jeho architekturu. To mu umožňuje překonat svou hmotnost a nabídnout výkon a vizuální věrnost srovnatelnou s GPU pro PC vyšší třídy.

Zatímco nejbližší ekvivalent GPU PS5 by mohl být potenciálně mírně zmírněná verze RX 6700 XT (nebo Nvidia RTX 3070), praktický výkon ve hře by mohl být více v souladu s dobře optimalizovaným počítačem s RX 6800.

Se všemi těmito informacemi zůstává jasné, že přiblížení hardwaru PS5 na PC vám umožní utrácet další stovky s menším herním výkonem. A to je samozřejmě výrazně nad hranicí 800 dolarů, kterou jsme nastavili na úvod – a to jsme ani nepřipočítali náklady na příslušenství.

Co je nákladově efektivnější? Levné herní PC nebo PS5?

Náš přehled hardwaru jasně ukazuje, že PS5 je předem levnější. Jeho získání vás však pravděpodobně bude stát více než 500 dolarů. Očekávejte, že utratíte mezi 500 až 800 dolary v závislosti na tom, jaký typ máte. Například můžete získat běžnou PS5 nebo PS5 Digital Edition za 100 $ méně. Na trhu můžete najít i použité PS5 pro snížení ceny samotné konzole.

Nicméně, zatímco PC vám vezme všechny peníze, které můžete ušetřit na kompilaci hardwaru; po dokončení můžete za hry dlouhodobě utratit mnohem méně. Sony vyžaduje vysoké poplatky za hry prodávané ve svém obchodě, protože má monopol na PS5. Na druhou stranu na PC si můžete stáhnout a nainstalovat hry z jakéhokoli internetového obchodu, který má daný produkt, což vám umožní využívat směšně výhodné nabídky.

  Jak hostovat web Joomla na Amazon Lightsail?

Existují způsoby, jak získat hry na PS5 levněji, ale zdaleka nejsou tak dobré jako možnosti na PC.

Jak důležitá je pro vás přenositelnost a mobilita?

Opravdu, pokud by pro vás byla přenositelnost velkým problémem, doporučujeme vám pořídit si herní notebook. Ty však mohou mít vážné tepelné škrcení a nenabízejí stejně hladký výkon jako stolní počítač nebo PS5 – a to ani při použití podobného hardwaru.

Pokud trváte na výběru mezi PS5 a PC a stále uvažujete o mobilitě, měli byste si pořídit PS5. PS5 je mnohem jednodušší vložit do krabice a cestovat s ní. Navíc, vše, co musíte udělat, je zapojit jej do jakékoli televize, kterou najdete, abyste mohli pokračovat ve hraní videoher.

A co hraní na klávesnici a myši?

Na PS5 je možné hrát na klávesnici a myši. Zjistíte však, že je značně omezená a funguje pouze ve hrách speciálně navržených s ohledem na pár klávesnice a myši. Pokud jste velkým fanouškem FPS her, strategických her v reálném čase nebo her, které obecně vyžadují hodně přesnosti, budete na tom lépe s levným herním počítačem.

Pokud jste spíše na hry typu ovladače, jako jsou sportovní hry, plošinovky a graficky náročné RPG pro jednoho hráče, pak by PS5 mohla být moudřejším rozhodnutím. S PS5 získáte povinný ovladač s potenciálem hrát na ohromujícím 4K displeji.

  Co je DHCP a jak funguje protokol dynamické konfigurace hostitele

Jste fanouškem exkluzivit PlayStation nebo velkých herních knihoven?

Přístup k exkluzivním konzolím je jedním z důvodů, proč máme konzole na našem kontrolním seznamu ultimátního profesionálního hardwaru. A PlayStation Store má jednu z nejlepších konzolových exkluzivit. Uvedeme několik nejoblíbenějších, abyste věděli, zda jsou tyto hry pro vás:

  • Poslední z nás část 2.
  • Duch Tsushima.
  • Horizont Zakázaný západ.
  • Gran Turismo 7.

Pokud jste velkým fanouškem her, které společnost Sony ponechala exkluzivně pro své konzole, pak si pravděpodobně užijete více zábavy s PS5 než s herním PC.

Na druhou stranu PC nabízí rozsáhlou knihovnu her, od super specializovaných nezávislých her až po vydání trojitých titulů. Mnozí by namítli, že exkluzivity pro PlayStation jsou hodnou obětí. Kromě toho, většina exkluzivit se nakonec dostane na PC, pokud jste ochotni čekat dlouhou hru.

Vlastníte již pracovní počítač?

Postavit si levný počítač, když nevlastníte funkční počítač, je moudrý krok. Tímto způsobem můžete zabít dvě mouchy jednou ranou tím, že si pořídíte něco pro hraní a zároveň práci.

Pokud již máte pracovní počítač, který je dostatečně výkonný na hraní her, měli byste ušetřit peníze a používat je k hraní videoher. Dobrý pracovní počítač by měl být schopen sloužit jako slušný, levný herní počítač. Pokud se bojíte o místo, můžete si koupit externí SSD a stahovat a hrát hry z externího disku.

A pokud si to můžete dovolit, měli byste stále dostat PS5 na svůj pracovní počítač a být součástí obou světů.

Vybrali jste si levný herní počítač nebo PS5?

Počítač umožňuje personalizovanější a všestrannější zážitek. PS5 však nabízí efektivní, optimalizovaný herní zážitek s menšími problémy a potenciálně nižšími náklady. V podstatě se scvrkává na to, čeho si ceníte víc: všestrannost a možnost upgradu PC nebo snadné použití a optimalizovaný herní zážitek na PS5.

Ale hlavně nesmíte zapomínat, že budgetový PC nesmí zůstat budgetovým PC navždy. Jeho upgradovatelnost je jeho nejsilnějším argumentem.