APFS vs. Mac OS Extended: Co byste si měli vybrat?

Když se pokusíte naformátovat disk na Macu, budete mít mnoho možností pro formát systému souborů, včetně APFS, Mac OS Extended, exFAT a MS-DOS FAT. Z nich jsou APFS a Mac OS Extended určeny k použití výhradně s počítači Mac. Pokud si ale nejste jisti, který formát zvolit, nebo se chcete naučit rozdíl mezi nimi, jste na správném místě.

Vysvětlení systému souborů Apple (APFS).

Pokud jste si nedávno koupili Mac nebo jste přešli z Windows, možná vás zajímá – co je to formát AFPS? APFS nebo Apple File System je novější souborový systém společnosti Apple pro disky SSD a flash paměti. Stal se výchozím formátem s macOS High Sierra 2017 a nabízí mnoho výhod oproti Mac OS Extended, předchozímu výchozímu nastavení.

APFS je mnohem rychlejší v podstatě ve všem – zpracování dat, kopírování a vkládání jsou rychlejší. Podobně vylepšení metadat znamenají, že je velmi rychlé určit podrobnosti o souboru, například kolik místa zabírá složka na vašem disku.

APFS je také spolehlivější, což vede k menšímu poškození souborů ve srovnání s Mac OS Extended. To spolu s vylepšením rychlosti a optimalizace dělá z APFS skvělý formát souborového systému.

  10 nejlepších pluginů WordPress CRM pro zvýšení efektivity podnikání

Největší nevýhodou používání APFS je, že Macy se staršími verzemi macOS (macOS 10.12.6 Sierra a starší) nemohou číst, zapisovat ani přistupovat k jednotkám, které jej používají. Pokud tedy používáte starší Mac, budete muset buď nadále používat Mac OS Extended, nebo místo toho použít alternativu, jako je ExFAT.

Time Machine, který se běžně používá k zálohování dat na Macu, používá Mac OS Extended (Journaled) a APFS. Je však důležité poznamenat, že AFPS je formát, který Time Machine preferuje.

Mac OS Extended (HFS+) Vysvětleno

Mac OS Extended (také známý jako HFS+) byl předchozí výchozí souborový systém pro disky Mac, původně vydaný v roce 1998. Nyní se používá jako výchozí formát souborového systému pouze na mechanických a hybridních jednotkách v macOS High Sierra a pozdějších verzích macOS.

Přestože je APFS mnohem rychlejší a spolehlivější, stále existuje několik důvodů, proč byste mohli chtít používat Mac OS Extended. Hlavní výhodou Mac OS Extended je zpětná kompatibilita. Jedním z hlavních problémů APFS je, že k němu Macy se staršími verzemi macOS nemají přístup.

Pokud máte například externí disk naformátovaný pomocí APFS a připojíte jej k Macu se systémem macOS El Capitan, váš Mac nebude mít přístup k datům uloženým na disku a nebude je moci číst. Proto se doporučuje naformátovat jednotky, které chcete používat se staršími verzemi macOS, na Mac OS Extended (Journaled).

Další výhodou používání Mac OS Extended je, že je optimalizován pro mechanické pevné disky (HDD), zatímco APFS byl speciálně vytvořen tak, aby dobře fungoval s disky SSD (Solid State Drive). To neznamená, že nemůžete naformátovat HDD na APFS – jde jen o to, že mnoho vylepšení rychlosti a výkonu, které APFS přináší, závisí na použití vysokorychlostního SSD nebo přenosné flash paměti.

  Bluetooth 5.1: Co je nového a proč na tom záleží

Formáty rozšířeného systému souborů Mac OS

Pokud se rozhodnete naformátovat jednotku v Diskové utilitě a nastavit ji na Mac OS Extended, můžete si všimnout, že jsou k dispozici čtyři různé typy. Tyto se mírně liší ve své funkci, jak je popsáno níže:

  • Mac OS Extended (Journaled): Toto je výchozí, nejzákladnější verze Mac OS Extended. Tuto možnost byste měli zvolit, pokud nepotřebujete formát rozlišující malá a velká písmena nebo šifrovaný formát.
  • Mac OS Extended (Journaled, Encrypted): Tento typ používá formát Mac, ale vyžaduje heslo a zašifruje oddíl na disku.
  • Mac OS Extended (rozlišují malá a velká písmena, žurnál): Tento typ také používá formát Mac, ale rozlišuje malá a velká písmena u názvů složek. Například Dokumenty a DOKUMENTY jsou různé složky.
  • Mac OS Extended (rozlišují malá a velká písmena, žurnál, šifrované): Tento typ používá formát Mac, přičemž rozlišuje velká a malá písmena, vyžaduje heslo a šifruje oddíl na disku.

Jiné formáty souborového systému (exFAT a MS-DOS FAT)

V nástroji Disk Utility jsou k dispozici dva další systémy souborů: ExFAT a MS-DOS FAT (FAT32). Zatímco APFS a Mac OS Extended jsou specifické pro macOS, měli byste zvážit naformátování disku na ExFAT, pokud uvažujete o použití disku ve Windows nebo Linuxu a také v macOS.

  Podrobné srovnání v DBMS

ExFAT je starý souborový systém od společnosti Microsoft, který má nahradit ještě starší souborový systém FAT32 používaný se systémovými jednotkami Windows před Windows XP. ExFAT odstraňuje omezení velikosti souboru 4 GB a omezení velikosti oddílu 2 TB disků FAT32, což může být pro mnohé příliš omezující. Proto je považován za lepší alternativu pro multiplatformní flash úložiště.

Systém Windows může číst jednotky APFS a Mac OS Extended pomocí externího softwaru. Podobně může macOS číst novější jednotky Windows NTFS, ale nemůže na ně zapisovat. To je důvod, proč nenajdete možnost formátování jednotky na NTFS na Macu, ale najdete ji na Windows PC.

APFS vs. Mac OS Extended: Co byste si měli vybrat?

V boji mezi APFS a Mac OS Extended neexistuje jasný vítěz – oba formáty souborového systému mají své výhody a nevýhody, jak bylo uvedeno výše. Ačkoli je APFS rychlejší a spolehlivější souborový systém než Mac OS Extended, tento je kompatibilní se staršími Macy, jednotkami Fusion a dalšími.

Nakonec přijde na to, k čemu potřebujete svůj disk používat. Pokud chcete přeformátovat interní disk (SSD) vašeho Macu, může být lepší zvolit APFS, zvláště pokud to vaše verze macOS podporuje.

Pokud se však chystáte přeformátovat externí disk, můžete se přiklonit k Mac OS Extended, pokud víte, že jej budete používat i se staršími Macy.

Vyberte si správný souborový systém pro váš případ použití

Jak jste možná uhodli, neexistuje jediná správná možnost, pokud jde o formáty systému souborů pro váš Mac. Vše závisí na vašich konkrétních potřebách a na tom, k čemu budete disk používat.

Ujistěte se tedy, že zvážíte klady a zápory každého formátu systému souborů, abyste zjistili, který z nich je pro váš případ použití nejlepší.