etechblog

Blogger vs. WordPress: Co je nejlepší pro blogování?

Blogování je na vzestupu a čím dál tím populárnější.

V roce 2021 je na webu více než 600 milionů blogů z 1,9 miliardy webů, říká toto Zpráva Ahrefs.

Ať už vlastníte firmu nebo provozujete osobní stránky, možná vás napadla myšlenka založit si vlastní blog.

Říkáte ano?

Pak vítejte!

A i když nemáte žádné znalosti o blogování a jeho drobnostech, zůstaňte naladěni a dozvíte se více.

Takže, abych se vrátil k blogování,

Blog si může založit každý, kdo má nějaké dovednosti.

To je správně!

Je to tak snadné a na talíři vám to může naservírovat spoustu příležitostí, od peněz po slávu.

Takže, abyste s tím mohli začít, potřebujete publikační platformu, kde můžete vkládat své myšlenky, názory a prezentovat své znalosti.

WordPress a Blogger jsou dvě z nejpopulárnějších platforem dostupných na webu. Každý z nich má své plus a mínus.

Pokud si nejste jisti výběrem jednoho z nich, pomůžu vám vybrat jeden na konci tohoto článku.

Pojďme je tedy porovnat, abychom zjistili, který z nich bude pro vás nejlepší volbou.

Blogger vs. WordPress: Přehled

Setkat WordPress

WordPress, který byl zahájen v roce 2003, je open-source software, který můžete využít k vytvoření svého blogu, webu nebo aplikace. Je to systém pro správu obsahu (CMS), který usnadňuje vytváření, úpravy a publikování obsahu online.

V současnosti pohání asi 38 % z celkového webu, obsluhuje největší weby a hobby blogy. Má výkonné funkce, krásný design a poskytuje vám svobodu při vytváření skvělých webových produktů a přináší skutečně „neocenitelný“ zážitek.

Chcete-li začít s blogem WordPress, potřebujete název domény a webhosting. Název domény odkazuje na adresu, kterou lidé zadávají na internetu pro přístup k vašemu blogu, například – etechblog.cz.com. Je to podobné jako na vaší fyzické adrese, kterou lidé používají k návštěvě vašeho domu.

Webhosting, jako Bluehost, je místo, kde je váš blog hostován a zobrazen vašemu návštěvníkovi. Porovnejte to jako pronajatý dům, který můžete měnit podle svých požadavků a podle toho, zda tam chcete zůstat, nebo si najít jiný, který vám bude lépe vyhovovat.

Setkat Blogger

Blogger je čistě blogovací platforma, kterou můžete ZDARMA používat k publikování svých blogů. Dříve byla známá jako Blogspot, když ji v roce 1999 založila firma Pyra Labs. Google ji získal v roce 2003 a poté přejmenoval Blogspot na Blogger, který všichni známe dnes.

Poskytují vám také bezplatnou subdoménu, kde adresa vašeho blogu vypadá jako name.blogspot.com.

Pokud chcete vlastní doménu, můžete se zaregistrovat zaplacením určité částky registrátorovi domény třetí strany a poté ji připojit ke svému blogu na Bloggeru. Nyní bude vaše adresa vypadat nějak takto – name.com.

Blogger vs. WordPress: Použitelnost

Co když máte absolutní nulové znalosti o kódování, ale přesto chcete svůj blog založit sami?

Nebojte se; nejsi sám!

Prostřednictvím svého blogu můžete sdělit své myšlenky bez kódovacích dovedností, a proto jsou vytvořeny tyto platformy pro blogování.

WordPress

Nastavení blogu je ve WordPressu rychlé a jednoduché. Vše, co potřebujete, jsou základní počítačové dovednosti ke stažení, instalaci a nastavení vašeho blogu.

  Stahujte soubory a zobrazujte průběh bez prohlížeče pomocí programu pro stahování souborů

Jakmile jej nakonfigurujete, vyberte pro svůj blog téma WordPress, které může doplnit výklenek. Je to nezbytné pro vzhled a dojem z vašeho blogu. Můžete si také nainstalovat některé pluginy WordPress, abyste na svém blogu aktivovali více funkcí.

Pokud jde o přidávání obsahu, nemůže to být jednodušší!

Vytvářejte obsah, přidávejte média, jako jsou videa nebo obrázky, a publikujte přímo bez jakýchkoli zmatků. Svůj blog si můžete upravit tak, jak chcete, pomocí nástroje drag and drop.

Blogger

Nastavení vašeho blogu na Bloggeru je ještě jednodušší a je již hostován společností Google, takže si nemusíte kupovat název domény nebo webhosting.

Stačí vám účet na Googlu a můžete začít.

Vytvořte blog výběrem zobrazovaného názvu, zadejte název blogu, adresu blogu, téma a nastavení je hotovo. Dále nakonfigurujte nastavení blogu, spravujte rozvržení a začněte přidávat obsah.

I když je proces nastavení snadný, přizpůsobení motivu nebo designu blogu může být složité, protože vyžaduje znalosti HTML.

Vítěz – je to nerozhodný výsledek.

Blogger vs. WordPress: Vlastnictví a kontrola

Kdo vlastní váš blog, je jednoznačně zásadním aspektem, protože vám dává na blogu naprostou svobodu. Můžete se rozhodnout, jak blog spustit, spravovat, zpeněžit nebo v případě potřeby vypnout.

WordPress

Když hostujete svůj blog na WordPress s vlastním hostitelem, vlastníte svůj blog a máte na něm úplnou svobodu. Máte právo jej spravovat tak, jak chcete, rozhodnout se, jak dlouho jej chcete provozovat, a bez varování se nevypne.

Protože nejste svázáni s jedním webhostingem, můžete svého webhostingu kdykoli změnit, pokud se vám nelíbí jeho služby. Kopírujte data kamkoli chcete, určujte, jaká data sdílíte, a pokud chcete, migrujte celý blog.

Pokud jde o ovládací prvky a flexibilitu, můžete jeho funkce snadno rozšířit pomocí integrací a pluginů třetích stran, protože jsou k dispozici tisíce bezplatných i prémiových, které vylepší váš zážitek.

Blogger

Protože Blogger je hostován na Googlu, nevlastníte svůj blog. Pokud to zítra plánují vypnout nebo vám omezit přístup, obávám se, že nemůžete nic dělat.

Je to jako Facebook, LinkedIn, Instagram atd., které mohou pozastavit účet nebo zakázat lidem přístup, kdykoli mají podezření, že někdo porušuje jejich pravidla.

A pokud se z jakéhokoli důvodu zavřou, jedinou možností, která vám zbývá, je naplánovat migraci, která vás může stát.

Pro kontrolu a flexibilitu jsou k dispozici omezené možnosti, protože se jedná pouze o jednoduchou platformu pro blogování. Nabízejí sadu nástrojů, které vám umožňují přidávat některé funkce, například reklamu, odkazy, předplatné, kontaktní formuláře a tak dále.

Funkčnost je však na rozdíl od WordPressu omezená.

Vítěz: Jasně, WordPress.

Blogger vs. WordPress: Funkce

WordPress

WordPress nabízí tisíce vysoce kvalitních témat a více než 55 000 pluginů, což z něj dělá perfektní volbu pro každého, aby uspokojil jejich různé potřeby.

Můžete si vybrat buď bezplatné nebo placené, váš hovor. Všechny je možné snadno přizpůsobit tak, aby odpovídaly vzhledu vašeho blogu. Pokud chcete, můžete se rozhodnout pro poskytovatele témat WordPress třetích stran, jako jsou např Témata Astraa více.

Pro usnadnění návrhu nabízí editor přetahování.

Nemáte znalosti SEO?

Jak tedy plánujete zlepšit hodnocení svých webových stránek?

Už se nemusíte bát, WordPress zjednodušil SEO. Ve skutečnosti se vám bude líbit, jak můžete ve svém blogu spravovat SEO bez předchozích dovedností.

Nejsou to jen slova; Mluvím z vlastních zkušeností. Před pár lety, když jsem poprvé začal psát, jsem o SEO nevěděl nic.

Pak přišla obrovská pomoc od Yoast SEO – WordPress plugin pro optimalizaci on-page SEO vašeho blogu. Ode mě to změnilo hru, protože nabízí návrhy k vytvoření čitelného textu, umožňuje optimalizovat meta popisy, používat klíčová slova, alternativní texty obrázků, interní odkazy, nadpisy a podnadpisy, vlastní adresy URL a další.

  Thunderbolt 3 vs. USB-C: Jaký je rozdíl?

Můžete také vyzkoušet další pluginy pro optimalizaci obrázků, úpravu XML Sitemap nebo jejich generování, integraci vašeho blogu s Google Analytics a další pro vylepšení SEO vašeho blogu.

Pokud používáte WordPress, můžete své webové stránky přesunout kamkoli na webu. Znamená to, že můžete změnit hostitele, název domény nebo systém správy obsahu.

Kromě toho je známo, že WordPress poskytuje vysoký výkon, výkonnou správu médií a vysokou odezvu na různých zařízeních. Již poháněl některé špičkové stránky, jako jsou The New York Times, oficiální blog Star Wars, MTV News a další.

Blogger

Blogger poskytuje omezené šablony, které můžete použít na blogu. Tyto šablony byly použity na tolika blozích, ale jsou zcela základní. Navíc je těžké sehnat kvalitní šablony; jestli chceš, připlať si.

Máte svobodu měnit rozvržení a barvy šablon pomocí vestavěných nástrojů Bloggeru. Nicméně vytváření šablon nebo provádění úprav je to, co Blogger velmi postrádá.

Opět zklame, pokud jde o pluginy. Existuje však možnost vložit skript třetí strany a přidat některé základní funkce. Můžete například zahrnout skript pro přidání kontaktních formulářů. Nemluvě o tom, že i skripty třetích stran přicházejí s omezeními, pokud nevyužíváte prémiové služby.

Protože Blogger nenabízí žádné pluginy, nemůžete automatizovat aspekty SEO, jak to můžete udělat s WordPress. Blogger je ideální pro někoho, kdo již zná SEO praktiky nebo je připraven se je naučit dodatečně.

Svůj obsah však můžete optimalizovat přizpůsobením trvalých odkazů, názvů stránek, záhlaví, alternativního textu obrázků, přidáním klíčových slov, skrytím některých stránek před vyhledáváním a dalšími.

Pokud nastane scénář, kdy budete muset přesunout svůj blog z Bloggeru, je to složitý úkol. Představuje značné riziko ztráty SEO, sledujících nebo odběratelů na cestách.

Vítěz: Při pohledu na možnosti designu, SEO a další funkce se WordPress opět ukazuje jako válečník.

Blogger vs. WordPress: Náklady

Nikdy byste nechtěli, aby vás váš blog stál víc, než za něj můžete utratit. Pokud je to jen koníček, do určité míry vám mohou pomoci bezplatné služby, ale pokud jste odhodlaný blogger, který si chce vydělat nějaké vážné příjmy, můžete mít potíže s růstem svého blogu.

Proto musí být dokonalá rovnováha toho, kolik byste měli utratit za svůj blog.

WordPress

Přestože je WordPress ZDARMA, musíte utratit nákup názvu domény a webového hostitele, jak bylo vysvětleno dříve.

Někteří weboví hostitelé, jako je Bluehost, dokonce nabízejí název domény zdarma, když si koupíte jejich hostingovou službu za pouhých 2,75 $ měsíčně. Najděte si tedy webhostingu podle svého rozpočtu.

Pokud chcete prémiové pluginy a motivy, cena se opět sčítá. Nebojte se; pokud chcete svůj blog zpeněžit, tyto věci se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Blogger

Je zcela ZDARMA a je dodáván se subdoménou. Takže můžete začít publikovat svůj obsah s nulovými investicemi.

Pokud chcete vlastní doménu, prémiová témata a pluginy, buďte připraveni za to samozřejmě zaplatit!

Vítěz: Blogger

Blogger vs. WordPress: Možnosti zpeněžení

WordPress

WordPress je bezpochyby nejlepší volbou, pokud chcete zpeněžit blog. Můžete snadno přidat affiliate odkazy, Google Adsense, Google Analytics, reklamní bannery a další.

Kromě toho budete moci na svém webu vytvořit stránku elektronického obchodu a začít prodávat produkty, abyste získali vyšší příjem. Pro provoz svého internetového obchodu využijte kvalitní plugin pro eCommerce.

Blogger

Je možné zpeněžit blog na Bloggeru, pokud přidáte affiliate odkazy a Google Adsense. Dobrá věc – Adsense je předpřipravená v Bloggeru.

  Jak najít a stáhnout nejlepší ciferníky Apple Watch

Ale háček je v tom, že mnoho inzerentů si blog na Bloggeru neváží, protože je zdarma. Při prodeji přímých reklam bez služby třetí strany se tedy věci stávají méně příležitostnými. Blogger navíc nepodporuje žádné předpřipravené integrace elektronického obchodu.

Vítěz: WordPress má náskok před Bloggerem.

Blogger vs. WordPress: Bezpečnost

S rostoucími obavami v oblasti kybernetické bezpečnosti se stalo nezbytné zabezpečit váš web nebo blog.

WordPress

Webový hostitel, kterého si vyberete, musí poskytovat dobré bezpečnostní řešení a navíc můžete přidat další vrstvu zabezpečení instalací účinného bezpečnostního pluginu WordPress a firewallů webových aplikací.

I když váš webový hostitel může poskytovat pravidelné zálohy, můžete je také spravovat sami pomocí záložního pluginu; buďte připraveni, než věci půjdou na jih.

Blogger

Díky robustní a bezpečné platformě Google se nemusíte starat o bezpečnost svého blogu. Kromě toho se můžete také spolehnout na Google při správě zdrojů serveru a vytváření záloh.

Ale v případě, že platforma spadne, spadne i váš blog na ní. A nemůžete udělat nic, abyste to obnovili. Na druhou stranu, jste bez dalších pluginů nebo bezpečnostních nočních můr; Google se o to postará.

Vítěz: Blogger

Blogger vs. WordPress: Podpora

Je také třeba mít na paměti kvalitu podpory, kterou získáte, protože problémy se mohou objevit kdykoli. A pokud nemáte technické znalosti, ocitnete se uprostřed ničeho a vašemu blogu a souvisejícímu potenciálu výdělku to může dát ránu.

WordPress

Komunita WordPressu je rozsáhlá a pomáhá všem uživatelům na celém světě tím, že přispějí k softwaru, aby jej více vylepšili, a sdílením znalostí. Existují fóra pro otázky, odpovědi a dokumentaci.

Kromě toho jsou k dispozici online tutoriály v tisících, které vývojáři WordPress spolu s členy komunity vytvořili.

Blogger

Možnosti podpory jsou na Bloggeru velmi omezené. Poskytují základní uživatelské fórum a dokumentaci. Chcete-li vyhledat podporu, klikněte na „nápovědu“ na panelu administrátora, kde můžete vidět informace o výukových programech podpory.

Vítěz: WordPress

Blogger vs. WordPress: Klady a zápory

Poté, co jste viděli srovnání mezi oběma platformami na základě různých aspektů, pojďme porovnat jejich klady a zápory, abychom to shrnuli.

WordPress

Profesionálové

+ Vyžaduje trochu práce najít dobrého poskytovatele hostingových služeb a doménových jmen. Ale když to uděláte, můžete nechat hostitele, aby provedl nastavení vašeho blogu

+ Uživatelsky přívětivý a dobrý vzdělávací potenciál

+ Spousta možností designu pro motivy a pluginy

+ Podporuje více integrací pro přidání dalších funkcí pro lepší uživatelský zážitek

Nevýhody

– Peněžní investice

– Obavy o bezpečnost

Blogger

Profesionálové

+ Velmi jednoduché a rychlé spuštění

+ Super snadné vytváření a publikování blogů

+ Zcela ZDARMA

+ Robustní zabezpečení od společnosti Google

Nevýhody

– Velmi základní funkce

– Omezené možnosti přizpůsobení vzhledu a funkcí blogu

– Nejste vlastníkem svého blogu a může se kdykoli ukončit

Závěr: Co je lepší, WordPress nebo Blogger?

V tomto článku jsem si zatím jistý, že máte nějaké nápady týkající se obou platforem. WordPress i Blogger jsou dobří na svém místě, ale když se scvrkává na výběr jednoho pro váš blog, záleží na vašich potřebách, rozpočtu a dlouhodobých cílech s blogem.

Pokud si jen chcete vytvořit osobní blog, abyste se podělili o své zkušenosti, příběhy a představili se, Blogger je dobrá volba. Zde nemusíte sáhnout po luxusním designu nebo extra investovat. A pokud chcete přidat nějaký zvrat, vždy za to můžete zaplatit.

Ale pokud je vaším cílem vytvořit profesionální blog na dlouhou dobu a chcete jej zpeněžit, potřebujete škálovatelnou, vysoce výkonnou a flexibilní platformu, v tomto případě je to WordPress. Rozšiřuje váš potenciál výdělku tím, že vám umožňuje přidat e-shop, členskou stránku atd., abyste vydělali více peněz.

Proto přemýšlejte o svých cílech a také o rozpočtu, abyste si vybrali ten, o kterém si myslíte, že zaplní mezeru.

Doufám, že to pomůže 🙂

x