Co je procedurální svět ve videohrách?

Pokud jste vášnivým hráčem, možná jste už slyšeli o procedurálním světě. Ale co to přesně je? A jak to ovlivní vaši hru?

Pojďme tedy prozkoumat, co je to procedurálně generovaný svět, jak funguje a pár příkladů her, které tuto technologii využívají.

Co je procedurální generování?

Většina her má ručně vytvořené světy, jako je série Grand Theft Auto a Call of Duty. To znamená, že každá načtená hra bude vypadat stejně, bez ohledu na to, kolikrát ji budete hrát.

I když je to zásadní pro hry, které napodobují realitu nebo pro esportovní tituly, které se zaměřují na hráčské dovednosti, znamená to také, že hru můžete hrát tolikrát, dokud se nebudete nudit. Navíc velká ručně vytvořená mapa znamená velký herní soubor. Například San Andreas GTA V – rekreace jižní Kalifornie – má 95 GB.

  Jak přetvořit pole NumPy v Pythonu

Aby se tedy ušetřilo místo a vytvořila se jedinečná mapa pro každou hru, vývojáři použili procedurální generování. Namísto budování mapy po kousku, procedurálně generované hry používají k vytváření svých světů algoritmus.

To znamená, že i když budete hru hrát opakovaně, titul vám poskytne jedinečné prostředí při každém hraní. Kromě toho se procesní generování neomezuje pouze na vytváření fyzického světa hry. Vývojáři to také používají, takže jejich hry budou mít jedinečné dialogy, příběhy a dokonce i NPC rozhodnutí.

Jak funguje procesní generování?

Procedurální generování začíná algoritmem a semenem. To je základ toho, co se snažíte vytvořit, a hra to použije jako šablonu pro svou tvorbu. Jako Blog X-Team říká, že semeno je „DNA pro konkrétní kopii čehokoli, co se snažíte procedurálně vyrobit“.

Můžete například použít lidské tělo jako zárodek své procedurální generace. Poté můžete do svého algoritmu zavést proměnné, takže konečný produkt bude vždy vypadat jako osoba, ale při každém spuštění bude mít jedinečné vlastnosti.

  13 nejlepších bezpečnostních pluginů a služeb WordPress pro ochranu vašeho webu

S procedurálním generováním vaše semeno zajistí, že získáte požadovaný výsledek s každým spuštěním vašeho algoritmu, zatímco vaše proměnné vám poskytnou jedinečné výsledky. Pokud svou proměnnou spárujete s generátorem náhodných čísel nebo RNG (co je RNG?), mohli byste pro svou hru potenciálně vytvořit absurdně velké nebo dokonce nekonečné množství variací.

Které hry používají procedurální generování?

Mnoho titulů používá pro své tituly procedurální generování. Ve skutečnosti tato metoda vytváření herních světů existuje od roku 1978, s jejím představením v Beneath Apple Manor a Rogue v roce 1980.

Zde je několik moderních titulů, které tuto metodu používají při vytváření herní relace.

No Man’s Sky

Obrazový kredit: PlayStation/Youtube

Tento titul je dnes jednou z nejlepších her pro průzkum vesmíru díky použití procedurálního generování. Jeho vývojáři použili tuto techniku ​​k vytvoření více než 18 000 000 000 000 (ano, to je 18 nul) planet, které můžete prozkoumat v herním světě.

Díky této technice má každá planeta svůj vlastní jedinečný ekosystém – včetně rostlin, zvířat, podnebí a dokonce i mimozemských druhů, se kterými můžete obchodovat nebo bojovat. I přes tento masivní herní svět má hra pouze 15 GB.

  Jak se připojím k Wi-Fi Hilton Honors

Civilizace VI

Obrazový kredit: Sid Meier’s Civilization/Youtube

Zatímco franšíza Civilizace má několik map založených na oblastech světa a jednu mapu celého světa, hlavní herní režim využívá procedurální generování k vytvoření jedinečných map. Takže kdykoli spustíte náhodnou hru, máte zaručený jedinečný svět.

Díky této funkci je Civilizace vysoce znovu hratelná. I když hry hrajete několik let, každé sezení bude výzvou. To je důvod, proč Civilization VI, nejnovější vydání franšízy, je jednou z nejlepších offline her, které můžete hrát na iPadu.

Rez

Obrazový kredit: Facepunch/Youtube

Rust je jedna z nejlepších průzkumných a craftovacích her díky svým masivním a jedinečným mapám. Tyto procedurálně generované mapy zajišťují, že každá mapa je jedinečná, s přírodními a umělými prvky náhodně umístěnými v každé iteraci.

Hrajte v jedinečných herních světech vytvořených pomocí procedurální generace

Přestože procedurální generování existuje již desítky let, stále je to skvělá technika pro generování jedinečných herních světů v nejnovějších titulech. Pokud tedy hledáte hru, kterou můžete hrát znovu a znovu, hledejte takovou, která obsahuje procedurálně generovanou mapu.