Dívejte se na hvězdy na svém počítači se systémem Linux se Stellarium

Stellarium je digitální planetárium, které je zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Každý si jej může nainstalovat a používat jej k pozorování hvězd na obloze v reálném čase. Zobrazuje také podrobné informace o planetách, měsících a dokonce i souhvězdích. Zde je návod, jak můžete použít Stellarium k pohledu na hvězdy na vašem počítači se systémem Linux.

Instalace Stellarium na Linux

Stellarium je široce podporováno na Linuxu a funguje na všech operačních systémech Linux. Aplikace je však jen zřídka předinstalovaná, takže než se podíváme na to, jak ji používat k pohledu na hvězdy, musíme ji nejprve nainstalovat.

Chcete-li nainstalovat aplikaci Stellarium do počítače se systémem Linux, budete potřebovat okno terminálu. Stisknutím tlačítka můžete otevřít okno terminálu na ploše Linuxu Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a nainstalujte jej tímto způsobem.

Ubuntu

Stellarium funguje na Ubuntu Linux v pohodě. Chcete-li, aby to fungovalo na vašem počítači Ubuntu Linux, použijte následující apt nainstalovat příkaz níže k instalaci aplikace.

sudo apt install stellarium

Debian

Stellarium funguje na Debianu a aplikaci budete moci zprovoznit na vašem počítači pomocí vestavěné apt-get správce balíčků na vašem počítači. Mějte na paměti, že Debian aktualizuje balíčky mnohem pomaleji než jiné operační systémy Linux, takže můžete přijít o nejnovější aktualizace Stellarium.

sudo apt-get install stellarium

Arch Linux

Aplikace Stellarium je na Arch Linuxu dobře podporována. Pokud chcete, aby aplikace fungovala na vašem počítači Arch Linux, použijte následující Pacman příkaz níže.

sudo pacman -S stellarium

Fedora

Uživatelé Fedora Linux mohou nainstalovat aplikaci Stellarium do svého systému pomocí následujícího instalace dnf příkaz.

  Jak nainstalovat téma ikony Flat Remix na Linux

Poznámka: Pokud používáte KDE spin Fedory, možná již máte aplikaci nainstalovanou v počítači.

sudo dnf install stellarium

OpenSUSE

Aplikace Stellarium je k dispozici na vašem systému OpenSUSE Linux prostřednictvím přiložených softwarových úložišť. Pokud však chcete, aby to fungovalo na vašem počítači, budete muset spustit následující nainstalovat zypper příkaz dole.

sudo zypper install stellarium

Flatpak

Stellarium je v obchodě s aplikacemi Flathub jako Flatpak. Pokud chcete nainstalovat aplikaci do počítače z obchodu Flathub, musíte nejprve nastavit běhové prostředí Flatpak na Linuxu. Chcete-li nastavit běhové prostředí, postupujte podle našeho průvodce na toto téma.

Po konfiguraci běhového prostředí Flatpak budete moci nainstalovat aplikaci Stellarium do počítače pomocí dvou níže uvedených příkazů.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub org.stellarium.Stellarium

Snap balíček

Aplikace Stellarium je v obchodě s aplikacemi Snap. Pokud chcete, aby aplikace fungovala na vašem počítači, musíte mít runtime balíčku Snap. Chcete-li nastavit běhové prostředí, postupujte podle našeho průvodce na toto téma.

  Jak nainstalovat VMWare Workstation Pro 14 na Linux

Po nastavení běhového prostředí Snap na vašem systému může začít instalace Stellarium. Za použití snap nainstalovat níže, nastavte aplikaci.

sudo snap install stellarium-daily

Jak používat Stellarium

Stellarium je docela jednoduché používat, dokonce i pro nezasvěcené. Chcete-li ji použít k pohledu na hvězdy na obloze, začněte otevřením aplikace. Když je aplikace otevřená, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: Pomocí myši klikněte a podržte levé tlačítko. Jakmile toto tlačítko podržíte, můžete přetáhnout oblohu a podívat se na různé objekty. Chcete-li najít objekt (jako je planeta, měsíc nebo obloha), jednoduše na něj klikněte myší.

Krok 2: Jakmile vyberete objekt na obloze, který chcete zobrazit ve Stellarium, klikněte na lištu v levém dolním rohu. Poté vyberte tlačítko pauzy. Stellarium budete chtít pozastavit, když se otáčí, a může být těžké se na něco soustředit bez pozastavení.

  Jak nainstalovat desktopové prostředí UKUI na Linux

Krok 3: Po pozastavení přehrávání Stellarium v ​​aplikaci použijte kolečko myši k přiblížení objektu. Mějte na paměti; možná budete muset přiblížit, abyste si dobře prohlédli planety.

Krok 4: Jakmile přiblížíte objekt a je v plném zobrazení, najděte tlačítko „Obloha a možnosti zobrazení“ na levém postranním panelu a vyberte jej. Zde můžete přepínat různé možnosti zobrazení aplikace.

Souhvězdí

Stellarium je vynikající pro konstelace. Zde je návod, jak je můžete zobrazit. Chcete-li začít, klikněte na spodní lištu v aplikaci. Poté vyberte tlačítko „čáry souhvězdí“. Výběrem se vám zobrazí všechna souhvězdí na noční obloze.

Po výběru tlačítka čar vyberte štítky „souhvězdí“, abyste viděli názvy jednotlivých souhvězdí. Nakonec klikněte na „constellation art“, pokud si přejete zobrazit souhvězdí vizuálně příjemnějším způsobem.