Jak detekovat skryté sledovací kamery s vaším telefonem

Nedávno jedna rodina objevil hrubé překvapení na jejich Airbnb: skrytá kamera maskovaná jako detektor kouře v obývacím pokoji. Zde jsou dva způsoby, jak zkontrolovat kamery – na Airbnb nebo jinde – pouze pomocí telefonu iPhone nebo Android.

Skryté kamery představují skutečné nebezpečí

Pokud bydlíte v hotelu nebo na Airbnb, skryté kamery vám mohou dělat starosti. V případě Airbnb, váš hostitel musí uvést všechny kamery mají, ať už jsou nebo nejsou zapnuté. Airbnb navíc hostitelům neumožňuje umístit kamery do koupelen nebo prostor na spaní, a to ani v případě, že se jedná o obývací pokoj s rozkládací postelí.

Ale jak tato jedna rodina zjistila, občasný strašidelný hostitel může stále skrýt kameru a neřekne vám to. Skryté kamery v Airbnb nejsou nová věc. Problém se neomezuje ani na Airbnb. Nedávný zpravodajský příběh popsal trýznivý příběh skryté kamery živé vysílání v jihokorejských hotelech. Více než 1500 hotelových hostů bylo natočeno a živě přenášeno přes internet. Jak se skryté kamery stávají ještě levnějšími, zdá se, že se objevují stále více.

Výrobci navrhují fotoaparáty maskované jako jiné předměty každodenní potřeby, např detektory kouře, hodiny, USB rozbočovače, dokonce bezdrátové nabíječky. Ty lze z legitimních důvodů použít u vás doma – například ke skrytí kamery, kterou zloděj nemůže najít, nebo ke sledování chůvy se souhlasem dané osoby. Jak ale zajistit, aby na vás někdo nemířil skrytou kamerou? S jedinou aplikací a fotoaparátem svého telefonu můžete při přihlášení hledat skryté kamery.

Existují dva způsoby, jak vyhledávat fotoaparáty pomocí telefonu. Za prvé, pokud máte přístup, můžete v síti Wi-Fi vyhledat zařízení, která vypadají jako kamery. To ale najde pouze kamery připojené k síti. Za druhé, můžete vyhledávat kamery pro noční vidění pomocí fotoaparátu telefonu. Pokud skrytá kamera není připojena k síti a nemá možnosti nočního vidění, žádná metoda ji nezaznamená – ale tyto triky by měly zaznamenat většinu kamer.

Jak skenovat síťové kamery

Mnoho míst, kde se zdržujete, vám poskytuje přístup k místní síti. Můžete to využít ve svůj prospěch s aplikací s názvem Fing. Fing dělá obojí iPhone a Android aplikací. Ještě lepší je, že je zdarma a neobsahuje reklamy. Fing vás žádá o přihlášení pro další funkce, ale u zařízení a skenování portů to nemusíte dělat.

Cílem je podívat se na všechna zařízení připojená k místní síti. Doporučujeme odpojit všechna zařízení kromě telefonu nebo tabletu se systémem Fing, abyste měli méně věcí na třídění. Připojte svůj telefon nebo tablet k síti a poté otevřete Fing.

V systému Android začněte klepnutím na tlačítko „Obnovit“ v pravém horním rohu obrazovky aplikace a souhlasíte s udělením oprávnění k umístění aplikace. Aplikace pro iPhone provede tento krok automaticky.

Počkejte, až aplikace dokončí skenování, a poté prohlédněte seznam nalezených zařízení. Když se díváte na zařízení v síti, kterou aplikace identifikovala, budete chtít dávat pozor na cokoli, co zobrazuje výrobce kamery (jako Nest, Arlo nebo Wyze) nebo je uvedeno jako „IP kamera“.

I když v tomto seznamu žádnou kameru nenajdete, zjistěte, kolik zařízení vidíte v seznamu a co můžete najít v okolí místa, kde se zdržujete. Pokud něco vypadá jako neobvyklé (možná bez rozeznatelných podrobností) a nemůžete najít dobrý zdroj, zapište si IP adresu. Dalším krokem je skenování otevřených portů.

Pokud v síti najdete nějaká podezřelá zařízení, budete chtít vyhledat všechny otevřené porty, které tato zařízení používají. Nejprve klepněte na tlačítko „Síť“ ve spodní části obrazovky.

Poté klepněte na „Najít otevřené porty“.

Zadejte IP adresu, kterou jste napsali dříve, a poté klepněte na modré tlačítko „Najít otevřené porty“.

V seznamu se zobrazí, jaké porty jsou otevřené a jaké služby používají. Dávejte pozor na RTSP a RTMP; ty jsou běžné pro streamování videa. Cokoli se službou HTTP nebo HTTPS, ke které se můžete pokusit připojit pomocí prohlížeče, což může odhalit streamování videa. Stačí do prohlížeče zadat IP adresu, za ní dvojtečku a za ní uvedený port (tj. 192.168.0.15:80).

Jak rozpoznat kamery s nočním viděním

Ne vždy budete mít přístup k místní síti, abyste vyzkoušeli výše uvedené kroky. I když to uděláte, nemusí vám pomoci. Skrytá kamera může být na samostatné síti nebo příliš nejasná, aby ji bylo možné snadno rozpoznat. Pokud jste zatím žádné kamery nenašli, můžete zkusit hledat infračervená světla. Většina IP kamer používá pro noční vidění infračervené záření. Zatímco infračervené paprsky jsou pouhým okem neviditelné, vy již máte zařízení, které vám může pomoci – váš smartphone.

Některé smartphony mají na primárním fotoaparátu filtry, které blokují infračervené světlo, ale jen velmi málo z nich má filtry na předním fotoaparátu. Chcete-li zjistit, která kamera bude pro vás fungovat, vezměte si infračervené dálkové ovládání, jako je to, které používáte pro svůj televizor. Namiřte jej na primární fotoaparát smartphonu a stiskněte tlačítko. Pokud na obrazovce vidíte světlo, může detekovat infračervené záření. Pokud ne, zkuste to znovu s předním fotoaparátem.

Jakmile určíte nejlepší kameru, kterou chcete použít, vypněte světla v místnosti, kterou chcete zamést. Poté zapněte fotoaparát svého smartphonu a začněte hledat nějaká svítící světla. IP kamery se nedodávají v žádné standardní konfiguraci, takže můžete vidět pouze jedno, čtyři, šest nebo nějakou jinou kombinaci světel. Obvykle budou fialové, ale někdy mohou vypadat bílé. Nemusíte být nutně blízko skryté kamery. Na obrázku nahoře je kamera jen pár metrů daleko. Ale podívejte se na jiný obrázek z druhé strany domu:

Světla ve středu obrazu jsou stejná kamera, jen o tři pokoje dál (jídelna, obývací pokoj a pracovna). To je dost jasné na to, aby si toho člověk všiml a vyžadoval bližší prozkoumání. Nedívejte se však jen na střed zdí, namiřte svůj smartphone na strop, větrací otvory nebo dokonce zásuvky. Když svítí světla, hledejte něco neobvyklého. Má místnost více než jeden detektor kouře? Je USB hub na místě, kde není žádná další elektronika? Pokud se dotknete standardního zrcadla a podíváte se na svůj prst z úhlu, odražený prst se „nedotkne“ vašeho skutečného prstu. Pokud totéž uděláte s jednosměrným sklem, váš odražený prst a skutečný prst se dotknou (jako by se dotýkaly), což by mohlo skrývat fotoaparát. Všímání si věcí, které nejsou na místě, vám může pomoci najít skryté kamery.

Bohužel neexistuje žádný zaručený způsob, jak skrytou kameru najít. Ale provedení těchto dalších kroků, když dorazíte, vám dá šanci bojovat a doufejme i trochu klidu.