Jak duální spouštění vašeho Steam Deck do Windows a SteamOS

Klíčové věci

 • Steam Deck lze duálně spouštět s Windows, což uživatelům umožňuje mít známý operační systém pro produktivitu a přístup k Xbox Game Pass.
 • Valve nevydalo oficiálního průvodce duálním spouštěním, takže uživatelé si v současné době musí vybrat OS prostřednictvím správce spouštění.
 • Uživatelé mohou použít správce duálního spouštění třetí strany, aby se vyhnuli neustálému používání kombinací tlačítek k přepínání operačních systémů.

Nemusíte obětovat SteamOS, abyste měli Windows na svém Steam Decku, protože Steam Deck je schopen duálního spouštění buď oficiální metodou, nebo správcem duálního spouštění třetí strany. Zde je to, co potřebujete vědět o duálním spouštění Windows a SteamOS na vašem Steam Decku.

Co je duální spouštění na vašem Steam Decku?

Jhet Borja / MakeUseOf

Duální bootování ve své nejzákladnější definici znamená mít na vašem zařízení dva operační systémy – v tomto případě váš Steam Deck. Na svém Steam Decku můžete mít také více než dva operační systémy, ale do té doby byste již více bootovali.

Zatímco SteamOS je lepší pro hraní her, mnoho lidí chce přidat Windows jako další možnost spouštění pro svůj Steam Deck. Můžete jej buď duálně zavést ze stejného SSD, přičemž každý OS má svůj vlastní oddíl, nebo použít externí zdroj pro Windows, jako je SD karta.

Pokud si nainstalujete Windows na svůj Steam Deck, budete mít tu výhodu, že máte známý operační systém, který vám umožní skutečnou práci s aplikacemi, jako je Photoshop, Lightroom, Microsoft Office a další.

A protože Xbox Game Pass zatím není k dispozici na SteamOS, Windows je nejlepší způsob, jak vzít předplatné Game Pass na cesty.

  Jak zakázat Insert Key ve Windows 10

Jhet Borja/MUO

Valve uvádí, že Steam Deck je dokonale schopen duálního bootování, takže nebudete mít žádné problémy s dvěma nebo více OS na vašem Steam Decku.

Valve však zatím nevydalo oficiálního průvodce duálním spouštěním, který by měl být dodáván se SteamOS 3.0 (podle Web Steam), což znamená, že budete muset vybrat svůj operační systém prostřednictvím správce spouštění.

Jak duální spouštění vašeho Steam Decku

Hlavním a oficiálním způsobem duálního spouštění vašeho Steam Decku je použití správce spouštění. Je to docela snadné, ale muset to dělat pokaždé, když chcete změnit operační systém, může být časem frustrující.

Pokud jste zde, pravděpodobně to již znamená, že na svém Steam Decku máte dva operační systémy. Zde je návod, jak mezi nimi přepínat…

Jhet Borja/MUO

Když je Steam Deck vypnutý, podržte tlačítko pro snížení hlasitosti a tlačítko napájení, dokud neuslyšíte zvonění. Když uslyšíte zvonění, pusťte tlačítko napájení, ale držte tlačítko pro snížení hlasitosti, dokud se neobjeví správce spouštění.

Správce spouštění vám umožňuje vybrat možnosti spouštění – v tomto případě Windows a SteamOS na stejném SSD v různých oddílech. Pokud používáte kartu SD, můžete vybrat kartu SD, pokud je na ní nainstalován systém Windows.

Pokud po zazvonění podržíte tlačítko napájení, s největší pravděpodobností opět vypnete svůj Steam Deck, takže po zvonění nezapomeňte pustit.

Jak nastavit Dual Boot Manager na vašem Steam Decku

Pokud nechcete vidět správce spouštění pokaždé, když chcete změnit operační systém, můžete místo toho použít správce duálního spouštění.

Duální správce spouštění zajistí plynulejší přepínání mezi operačními systémy, protože nemusíte držet stisknuté žádné kombinace tlačítek a umožní vám vybrat si operační systém při spuštění.

V této příručce budeme používat Clover pro Steam Deck od ryanrudolfoba GitHub.

Krok 1: Příprava Windows na Clover Boot Manager

Než si nainstalujete Clover na Windows na svůj Steam Deck, musíte jej připravit na hladší zážitek.

Nejprve ve Windows Search vyhledejte „Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows“. Poté ve složce Uzamčení zařízení zaškrtněte políčko Neznačkové spouštění. To zabrání Cloveru zobrazovat náhodné značky bot.

  Jak exportovat a importovat své systémy Linux na Windows 10

Dále budete muset spustit několik příkazů v příkazovém řádku. Vyhledejte „CMD“ ve Windows Search a kliknutím pravým tlačítkem vyberte Spustit jako správce.

Do příkazového řádku zadávejte tyto příkazy jeden po druhém:

V případě, že nefungují, můžete také přidat:

Krok 2: Nastavení Clover na SteamOS na vašem Steam Decku

Nyní, když je Windows připraven, budete muset na svém Steam Decku zavést systém SteamOS.

Vstupte do správce spouštění podržením tlačítka pro snížení hlasitosti a tlačítka napájení, dokud neuslyšíte zvonění. Pusťte tlačítko napájení, ale držte tlačítko pro snížení hlasitosti, dokud se neobjeví správce spouštění.

Jhet Borja/MUO

Vyberte SteamOS. Přejděte do režimu plochy výběrem Power po stisknutí tlačítka Steam. Jakmile jste v režimu plochy, ujistěte se, že máte ve SteamOS nastavené heslo sudo.

Jakmile je vaše sudo heslo nastaveno, vyhledejte a otevřete Konsole ve spouštěči aplikací vlevo dole.

V tomto okamžiku doporučujeme mít na vašem Steam Decku otevřený prohlížeč, abyste mohli jednotlivě zkopírovat a vložit tyto příkazy jeden po druhém na Steam Deck.

 • cd ~/
 • git clone https://github.com/ryanrudolfoba/SteamDeck-Clover-dualboot
 • cd ~/SteamDeck-Clover-dualboot
 • chmod +x install-Clover.sh
 • ./install-Clover.sh
 • Po posledním příkazu budete muset zadat své sudo heslo, abyste mohli začít instalovat Clover na svůj Steam Deck.

  Uvítá vás také možnost vybrat si, který OS chcete jako výchozí – v mém případě je to SteamOS, protože jej budu používat častěji.

  Jhet Borja / MakeUseOf

  Jakmile je nainstalován, můžete svůj Steam Deck restartovat a vyzkoušet. Pokud se vám to nezdá dobře, nebojte se, vždy můžete přidat svůj vlastní motiv.

  Opravy problémů s duálním spouštěním na vašem Steam Decku

  Clover dual boot manager není oficiální Steam dual boot průvodce, protože Valve na tom stále pracuje. To znamená, že můžete čelit několika problémům. Zde je několik oprav v případě, že narazíte na tyto problémy…

  1. V Boot Manageru nemůžete najít SteamOS

  Jhet Borja/MUO

  Zmizení operačního systému SteamOS ze správce spouštění je běžný jev, ale nebojte se, ve skutečnosti z vašeho balíčku Steam neodešel. Boot manager to prostě nemůže najít.

    Jak vytvořit a spravovat skrytý účet v systému Windows – 2023

  Chcete-li to najít, vypněte Steam Deck. Tentokrát místo držení tlačítka pro snížení hlasitosti pro správce spouštění podržte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a otevřete BIOS.

  Jakmile budete v BIOSu, vyberte Spustit ze souboru > eps > efi > steamos > steamcl.efi. To by vás mělo spustit zpět do SteamOS.

  Jhet Borja/MakeUseOf

  Chcete-li vrátit SteamOS zpět do správce spouštění, otevřete Konsole v režimu plochy na Steam Decku a zadejte toto:

  sudo efibootmgr -c -L "SteamOS" -l "\EFI\steamos\steamcl.efi" -d /dev/nvme0n1p1
  
  

  Tím by se měl vrátit zpět do správce spouštění, abyste již nemuseli spouštět ze souboru.

  2. Nastavení hesla Sudo

  Chcete-li nastavit heslo sudo, otevřete režim plochy a přejděte do Nastavení ve správci aplikací nebo ve správci úloh v dolní části obrazovky.

  V nastavení přejděte na Uživatelé a zadejte jednoduché uživatelské jméno a heslo. Nyní máte sudo účet a máte přístup k věcem, které byste bez něj nemohli.

  3. Windows stále přebírá zavaděč

  Pokud systém Windows převezme zavaděč a přeskočí Clover, měli byste si stáhnout správce duálního spouštění Clover pro Windows stejnou stránku GitHub které jste použili pro SteamOS.

  Klikněte na <> Kód a poté na Stáhnout zip.

  Extrahujte soubor ZIP do složky a kliknutím pravým tlačítkem myši na CloverWindows.bat jej spusťte jako správce. Oznámí vám, že systém Windows aplikaci nerozpozná, stačí kliknout na Další informace > Přesto spustit.

  Tím se otevře příkazový řádek. Po dokončení instalace stačí stisknout Enter.

  Dále budete muset otevřít Plánovač úloh vyhledáním ve Windows Search. V knihovně Plánovače úloh vyhledejte CloverTask. Klikněte na něj pravým tlačítkem a klikněte na Vlastnosti.

  Ve vlastnostech přejděte na kartu Obecné a vyberte Spustit bez ohledu na to, zda je uživatel přihlášen nebo ne, zaškrtněte dvě políčka pod ním (viz obrázek) a poté klikněte na OK.

  Nakonec znovu klikněte pravým tlačítkem na CloverTask a klikněte na Spustit.

  4. SteamOS nebo Windows Update zlomily Clover Dual Boot

  Pokud aktualizace ve Windows nebo SteamOS rozbila Clover a zařízení říká, že nemůže najít žádné možnosti spouštění, nepropadejte panice, váš Steam Deck není zděný.

  Podívejte se na první opravu výše a spusťte SteamOS z jeho souboru. Otevřete BIOS tak, že podržíte hlasitost a tlačítko napájení a jakmile uslyšíte zvonění, tlačítko napájení uvolněte.

  Jakmile budete v BIOSu, vyberte Spustit ze souboru > eps > efi > steamos > steamcl.efi. Tím se otevře SteamOS a opraví Clover.

  Jhet Borja/MakeUseOf

  To jsou některé z nejčastějších problémů při duálním spouštění vašeho Steam Decku, ale jakmile je překonáte, přepínání mezi SteamOS a Windows by nyní mělo být stejně snadné jako restartování Steam Deck a výběr OS, jakmile se objeví Clover.