Jak nainstalovat Brave Browser na Linux

Brave je webový prohlížeč, který blokuje prakticky všechny internetové reklamy a místo toho je nahrazuje udržitelným způsobem placení za obsah. Za každou webovou stránku, kterou navštívíte, Brave zaplatí za to, co byste chtěli za zobrazení reklam. Aby bylo jasno, Brave je nový koncept a není pro každého, zejména pro ty, kteří dávají přednost tomu, aby přispívali na weby a youtubery, které mají rádi, tím, že vidí reklamy. Pokud vám blokování reklam nevadí, výhody používání tohoto prohlížeče znamenají, že weby sledující reklamy, jako je Google, jsou blokovány a vaše soukromí je lepší. Dodatečně, Brave má nástroj, který uživatelům umožňuje přímo přispívat na weby, které uživatelé oceňují. Zde je návod, jak nainstalovat prohlížeč Brave na Linux.
SPOILER ALERT: Přejděte dolů a podívejte se na video tutoriál na konci tohoto článku.

Debian a Ubuntu

Instalace Brave na Debian a Ubuntu je poměrně snadná. Začněte otevřením okna terminálu. To je nutné, protože Brave budeme instalovat přidáním úložiště do operačního systému, nikoli instalací balíčku. Tento způsob je méně pohodlný, ale celkově stojí za to. Pokud to uděláte tímto způsobem, uživatelé budou moci automaticky přijímat aktualizace, aniž by museli ručně stahovat nejnovější binární balíček Debianu.

  Jak nainstalovat LXQt na Linux

Nejprve použijte ke stažení klíč softwarového úložiště pomocí stažení wget. To je důležité, protože Ubuntu i Debian nenainstalují software ze zdrojů bez podepsaného klíče.

Poznámka: Pokud používáte Linux Mint, Elementary OS nebo jinou distribuci založenou na Ubuntu, přeskočte místo toho na pokyny Snap.

curl https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-apt/keys.asc | sudo apt-key add -

Dále přidejte repozitář do svého zdrojového souboru. Tento příkaz je dlouhý, ale je to jeden řádek. Pokud je příkaz rozdělen, repo se nepřidá správně. Zadejte jej PŘESNĚ tak, jak je zobrazeno.

echo "deb [arch=amd64] https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-apt `lsb_release -sc` main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/brave-`lsb_release -sc`.list

Klíč a úložiště softwaru pro Brave je na správném místě. Nyní aktualizujte zdroje softwaru, aby odrážely změny, pomocí:

Ubuntu: aktualizace sudo apt

Debian: aktualizace sudo apt-get

Po aktualizaci zdrojů softwaru operačního systému je čas nainstalovat nejnovější verzi prohlížeče Brave.

Ubuntu: sudo apt install brave

Debian:sudo apt-get install brave

Linuxové distribuce se systémem SnapD

Díky novému formátu balíčků Canonicals se Brave instaluje snadněji než kdy předtím. Ujistěte se, že vaše distribuce Linuxu podporuje balíčky snap. Nejsem si jistý? Přejděte na náš článek o snapech a zjistěte, jak jej nastavit.

Po nastavení všech snapů nainstalujte prohlížeč Brave jako blesk:

sudo snap install brave

Instalace Brave přes snap je dobrý způsob, jak jej rychle nainstalovat. To znamená, že vzhledem k tomu, že je zabalen ve Snapu, uživatel nebude mít nulovou kontrolu nad tématem GTK+ pro prohlížeč. Navíc jsou všechny konfigurační soubory a vše pro Brave uzavřeno uvnitř snap kontejneru. Pokud vám to nevadí, klidně instalujte touto metodou.

  Jak nainstalovat Kodi Media Center na Linux

Pokud vás skutečnost, že prohlížeč je omezený, trápí, zvažte instalaci přes binární soubor.

Fedora

Jako většina softwaru, ani Fedora nemá nativní balíček pro Brave. Místo toho musí uživatelé s operačním systémem Fedora nejprve přidat úložiště softwaru. Jak na to:

sudo dnf config-manager --add-repo https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-rpm-release/x86_64/

Podobně jako linuxové distribuce založené na Debianu Fedora vyžaduje, aby zdroje softwaru měly klíč. Toto je z bezpečnostních důvodů.

sudo rpm --import https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-rpm-release/keys.asc

S importovaným klíčem nainstalujte Brave do systému.

sudo dnf install brave

Vzhledem k tomu, že se prohlížeč Brave instaluje prostřednictvím softwarového úložiště na Fedoře, uživatelé by měli dostávat aktualizace spolu se všemi ostatními aktualizacemi systému. Pokud byste z nějakého důvodu chtěli kdykoli ručně vynutit aktualizaci prohlížeče, spusťte tento příkaz:

sudo dnf update brave

Arch Linux

Jako většina věcí je Brave k dispozici uživatelům Archu prostřednictvím AUR. Chcete-li nainstalovat binární vydání balíčku, stáhněte si snímek (nebo na něj nasměrujte svého oblíbeného pomocníka AUR).

  Jak nainstalovat nástroj pro zpracování obrazu RawTherapee v systému Linux

OpenSUSE

Poslední mainstreamový Linux, který má přímou podporu pro Brave, je OpenSUSE. Nejprve importujte softwarový klíč. Toto je z bezpečnostních důvodů. Instalace softwaru bez podepsaného klíče je nebezpečná.

sudo rpmkeys --import https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-rpm-release/keys.asc

Uvolňovací klíč je v systému. Nyní použijte správce balíčků Zypper k instalaci lsb. Tento program je důležitý, protože určuje verzi vydání vaší linuxové distribuce a bude použit v dalším kroku.

sudo zypper install lsb

Po instalaci lsb přidejte do systému úložiště softwaru Brave.

sudo zypper addrepo https://s3-us-west-2.amazonaws.com/brave-rpm-release/x86_64/brave-rpm-release

Obnovte zdroje softwaru Suse.

sudo zypper ref

Nakonec nainstalujte prohlížeč Brave s:

sudo zypper install brave

Ostatní Linuxy

Používáte nemainstreamovou verzi Linuxu a přesto chcete používat Brave? Nebojte se! Je tam binární vydání. Zde je návod, jak to získat. Nejprve nainstalujte „wget“. Toto je správce stahování z příkazového řádku. Možná už to máte. Pokud ne, použijte správce balíčků, vyhledejte „wget“ a nainstalujte jej. Poté spusťte tento příkaz:

wget https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v0.71.35/brave-v0.71.35-linux-x64.zip & unzip brave-v0.71.35-linux-x64.zip

Chcete-li spustit Brave, proveďte v terminálu následující příkazy.

Poznámka: Pokud vám příkaz níže poskytne starší verzi Brave, přejděte na tento odkaz a stáhněte si archiv Linux ZIP ručně.

cd ~/brave-v0.71.35-linux-x64

./brave'

Závěr

Brave je zajímavý prohlížeč. Tento nový způsob financování webu je vzrušující a je dobré vidět, že do svého podniku pro budoucnost internetu zahrnuli Linux.

x