Jak nainstalovat Firefox Nightly na Debian a Ubuntu

Klíčové věci

  • Nové funkce v Mozilla Firefox můžete vyzkoušet instalací Firefox Nightly, vývojové verze s nočními verzemi.
  • Mozilla zpřístupnila balíčky Firefox Nightly .deb pro distribuce založené na Debianu, jako je Ubuntu, což zjednodušuje instalaci a aktualizace.
  • Přidáním úložiště Firefox Nightly a používáním systému správy balíčků APT můžete snadno nainstalovat a aktualizovat Firefox Nightly.

Pokud jste webový vývojář nebo zkušený uživatel, možná jste slyšeli, že můžete vyzkoušet nové funkce v Mozilla Firefox instalací Firefox Nightly. Můžete se obávat, že budete mít potíže s instalací nebo aktualizací.

Pokud používáte distribuci založenou na Debianu, včetně Ubuntu, je tu dobrá zpráva: Firefox Nightly .deb balíčky jsou k dispozici. Pomocí několika příkazů můžete snadno nainstalovat a aktualizovat Firefox Nightly.

Co je Firefox Nightly?

Firefox Nightly je vývojová verze prohlížeče Firefox, která je vydávána každou noc, jak název napovídá. Zatímco většina uživatelů Firefoxu bude používat stabilní verzi z oficiálních webových stránek nebo jejich správce balíčků, možná budete chtít vyzkoušet noční verzi, pokud jste vývojáři nebo zkušení uživatelé.

Weboví vývojáři možná budou chtít otestovat své stránky proti nadcházejícím změnám Firefoxu, aby se ujistili, že budoucí verze nic nepokazí. Nároční uživatelé možná budou chtít vyzkoušet nové funkce dříve, než kdokoli jiný.

Příspěvek na Noční blog Mozilly oznámila repozitář .deb pro Firefox Nightly. Zjednodušuje instalaci nočního sestavení tím, že jej automaticky aktualizuje při vydání nové verze. Také odděluje noční verzi od ostatních verzí, jako je stabilní ESR verze Firefoxu, která je standardně součástí mnoha linuxových distribucí.

Přidání nočního úložiště Firefoxu

Instalace Firefoxu Nightly pomocí úložiště APT je snadná. Nejprve budete muset vytvořit úložiště pro uložení kryptograficky podepsaného klíče, abyste zajistili, že soubor .deb skutečně pochází z Mozilly.

Klíče jsou uloženy v adresáři /etc/apt/keyrings. Vytvořte jej jako root, pokud ještě neexistuje:

 sudo mkdir /etc/apt/keyrings

Budete chtít nastavit správná oprávnění pomocí chmod:

 sudo chmod 0755 /etc/apt/keyrings

To znamená, že adresář bude zapisovatelný, prohledávatelný a čitelný pro jeho vlastníka (kořen) a prohledávatelný a čitelný pro všechny ostatní.

Dalším krokem je stažení samotného klíče:

 wget -q https://packages.mozilla.org/apt/repo-signing-key.gpg -O- \
   | sudo tee /etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc > /dev/null

Toto potrubí může vypadat složitě, ale je docela jednoduché. Příkaz wget stáhne klíč ze serveru Mozilly a odešle jej na standardní výstup s volbou „-O-“. Příkaz tee jej odešle do souboru packages.mozilla.org.asc v adresáři, který jste vytvořili dříve, přičemž jakýkoli výstup na terminál zahodí odesláním do /dev/null.

Dále zkontrolujte, zda jste s gpg nainstalovali správný klíč:

 gpg -n -q --import --import-options import-show \
 /etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc

Podívejte se pozorně na výstupní řetězec. Mělo by znít „35BAA0B33E9EB396F59CA838C0BA5CE6DC6315A3“.

Pokud ano, je nyní bezpečné přidat úložiště .deb. Vytvořte soubor /etc/apt/sources.list.d/mozilla.list jako root a pomocí svého oblíbeného editoru přidejte tento řádek:

 deb [signed-by=/etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc] https://packages.mozilla.org/apt mozilla main

Instalace Firefoxu Nightly

S úložištěm Firefox Nightly přidaným do vašeho systému jej můžete nainstalovat jako jakýkoli jiný balíček Debian/Ubuntu.

Aktualizujte svůj systém pomocí apt jako obvykle:

 sudo apt update && sudo apt upgrade

Nyní jste připraveni konečně nainstalovat Firefox Nightly:

 sudo apt install firefox-nightly

Poté byste měli vidět Firefox Nightly v nabídce aplikací vašeho desktopového prostředí. Chcete-li od této chvíle aktualizovat Firefox Nightly, aktualizujte své balíčky jako obvykle.

Nyní můžete otestovat nejnovější prohlížeč Firefox

Díky možnosti instalovat a aktualizovat Firefox Nightly pomocí systému správy balíčků APT na Debianu a Ubuntu si můžete vyzkoušet špičkový prohlížeč snadněji než dříve.