Jak odinstalovat aktualizaci Windows 10 z října 2020

Microsoft jako obvykle pomalu zavádí aktualizaci Windows 10 z října 2020 (20H2), aby zkontroloval chyby. Pokud váš počítač po instalaci aktualizace zaznamená problém, zde je návod, jak se vrátit k předchozí verzi Windows 10.

Máte jen 10 dní!

Windows 10 vám poskytuje pouze deset dní na odinstalaci velkých aktualizací, jako je aktualizace z října 2020. Dělá to tak, že uchovává soubory operačního systému z předchozí verze Windows 10. Když aktualizaci odinstalujete, Windows 10 se vrátí k předchozímu systému. Pravděpodobně to bude aktualizace z května 2020.

Tyto staré soubory operačního systému zabírají gigabajty místa. Po deseti dnech je tedy Windows automaticky odstraní. To šetří místo na disku, ale brání vám vrátit se zpět, aniž byste museli přeinstalovat Windows 10 od začátku.

Jak odinstalovat aktualizaci z října 2020

Pokud Windows funguje správně a můžete operační systém normálně používat, můžete aktualizaci odinstalovat z Nastavení.

  Jak otevřít aplikaci nebo soubor na nové virtuální ploše v systému Windows 10

Nejprve otevřete aplikaci Nastavení (můžete ji rychle spustit stisknutím Windows+i) a přejděte na Aktualizace a zabezpečení > Obnovení.

V části „Přejít zpět na předchozí verzi Windows 10“ klikněte na „Začínáme“. Projděte rozhraním průvodce, které vypadá, že se vrátí zpět. Windows vás vyzve k restartování počítače.

Pokud zde tuto možnost nevidíte, uplynulo více než deset dní – nebo jste ručně odstranili staré instalační soubory systému Windows. Aktualizaci již nelze odinstalovat, takže s ní budete muset buď žít (a čekat na opravy chyb), resetovat počítač nebo znovu nainstalovat starou verzi Windows 10.

Jak odinstalovat aktualizaci, pokud se Windows nespustí

Z prostředí Recovery se také můžete vrátit ke starší verzi Windows 10. To je užitečné zejména v případě, že se váš systém Windows nespustí správně – například pokud se při každém spuštění nebo vašem přihlášení neustále zobrazuje modrá obrazovka nebo padá.

Windows toto rozhraní automaticky zobrazí, pokud má váš počítač problémy se zaváděním. Můžete jej také otevřít tak, že podržíte klávesu Shift a kliknete na možnost „Restartovat“ na přihlašovací obrazovce systému Windows 10 nebo v jeho nabídce Start.

  Jak vybrat barvu z obrázku v systému Windows 10

Když se zobrazí modrá nabídka „Vyberte možnost“, klikněte na „Odstraňovat problémy“.

Výběr

Kliknutím na „Pokročilé možnosti“ zobrazíte další možnosti.

Výběr

Kliknutím na „Odinstalovat aktualizace“ odeberete aktualizaci, jako je aktualizace z října 2020.

Výběr

Chcete-li odebrat hlavní aktualizaci, jako je aktualizace z října 2020, vyberte možnost „Odinstalovat nejnovější aktualizaci funkcí“. Tyto jsou známé jako „aktualizace funkcí“. Termín „aktualizace kvality“ odkazuje na menší opravy, jako jsou ty, které přicházejí každý měsíc v úterý opravy.

Pokud zde tuto možnost nevidíte, Windows již nemají soubory starého operačního systému a aktualizaci nelze odinstalovat.

Výběr

Postupujte podle pokynů na obrazovce. Chcete-li pokračovat, budete muset vybrat uživatelský účet systému Windows a zadat jeho heslo.

Co když aktualizaci nelze odinstalovat?

Jak jsme zmínili, na odinstalaci aktualizace máte pouze deset dní. Pokud se během prvních deseti dnů rozhodnete odstranit staré soubory operačního systému pomocí nástroje, jako je Vyčištění disku Windows, máte méně než to.

  Vytvořte zrcadlenou šifrovanou složku a synchronizujte s ní nové soubory [Windows]

Chcete-li vyřešit jakékoli problémy, se kterými se můžete setkat, můžete resetovat počítač nebo přeinstalovat systém Windows 10.

Zkuste nejprve resetovat počítač – pokud systému Windows řeknete, aby si ponechal vaše osobní soubory, můžete si soubory ponechat a zároveň efektivně přeinstalovat systém Windows. Poté však budete muset nainstalovat všechny programy.

Pokud je problém, se kterým se setkáváte, menší, můžete také zkusit chvíli počkat. Společnost Microsoft pravidelně vydává aktualizace a aktualizace může vyřešit váš problém.

x