Jak ovládat stropní ventilátory v chytrém domě

Chytrý dům slibuje osvobození od nástěnných vypínačů a tahacích řetězů. Místo toho získáte hlasové ovládání a výkonnou automatizaci. Tak to každopádně funguje u chytrých žárovek. Proč neudělat také chytré domácí stropní ventilátory?

Chytré ventilátory jsou další skvělou vymožeností pro domácnost. S připojeným ventilátorem získáte nejen hlasové a dálkové ovládání, ale můžete také přidávat plány a rutiny. Inteligentní ventilátory můžete do svého domova přidat několika způsoby: nainstalovat nový, přeměnit stávající „hloupý“ ventilátor, nainstalovat inteligentní spínač ventilátoru nebo přidat chytrý most pro ventilátory.

Drahá možnost: Kupte si nový inteligentní ventilátor

Pokud chcete ventilátor, který se snadno integruje do vašeho stávajícího systému smarthome, instalace nového chytrého ventilátoru je nejjednodušší možností. Chytré ventilátory se obvykle dodávají ve formátu Wi-Fi nebo Zigbee. Pokud si vyberete Wi-Fi ventilátor, jako ti od lovec nebo haiku, nebudete potřebovat rozbočovač.

Stále obvykle dostanete standardní infračervené (IR) dálkové ovládání a navíc přístup prostřednictvím aplikace pro chytré telefony nebo tablety. Fanoušci Wi-Fi obvykle nabízejí integraci Alexa a Google Assistant s hlasovým ovládáním integrovaných světel i ventilátoru. Do smartphonu nebo tabletu si budete muset nainstalovat speciální aplikaci. A samozřejmě se vystavujete riziku rušení, pokud máte v síti příliš mnoho Wi-Fi zařízení.

Fanoušci ZigBee však vyžadují inteligentní rozbočovač. Nejrozšířenější nabídky, od Gardiner a Hampton Bay, jsou navrženy speciálně pro náboje Wink. Pokud máte více zařízení pro chytrou domácnost ZigBee, vytvoří síťovou síť s ventilátorem ZigBee pro lepší dosah. Bohužel, i když mají integraci Alexa a Google Assistant, to obvykle nezahrnuje hlasové ovládání ventilátoru – hlasoví asistenti mohou integrované světlo pouze zapínat a vypínat.

Pokud jste již dříve nainstalovali ventilátor s IR dálkovým ovládáním, instalace chytrého ventilátoru probíhá stejným způsobem. Při instalaci ventilátoru zapojíte IR modul, který také zahrnuje Wi-Fi nebo ZigBee rádia.

Největší nevýhodou – kromě nutnosti instalace ventilátorů – jsou náklady. Chytré ventilátory se pohybují od 130 do 640 USD. Představuje také další bod selhání – rádio ZigBee našeho chytrého fanouška selhalo po čtyřech měsících a výrobce ani obchod to nechtěli opravit. Ventilátor stále funguje, ale jako standardní hloupý ventilátor.

Proměňte svůj současný „hloupý“ ventilátor na inteligentní ventilátor

Inteligentní modul ventilátoru a standardní modul IR ventilátoru vypadají téměř identicky.

Pokud nechcete kupovat všechny nové ventilátory, možná bude možné převést ty, které již máte. Pokud váš ventilátor již má IR modul, můžete jej nahradit adaptér s Wi-Fi nebo Zigbee rádia.

Narazíte na stejná pozitiva a negativa, na která byste narazili se skutečným ventilátorem Wi-Fi nebo Zigbee. Ovladač ZigBee Wink stále neumožňuje vašemu hlasovému asistentovi ovládat například rychlost ventilátoru. Ale za 50 až 70 USD je přidání rádia ke stávajícímu ventilátoru mnohem levnější než nákup zcela nového ventilátoru.

Chcete-li ke svému stávajícímu ventilátoru s IR přidat inteligentní modul, rozeberte ventilátor, odeberte IR modul a poté jej vyměňte za chytrý modul. Obvykle mají stejný tvar a velikost, ale s další anténou.

Pokud váš ventilátor neobsahuje IR dálkové ovládání, stále můžete přidat chytrý modul. Měli byste však nejprve rozebrat ventilátor a znovu zkontrolovat, zda máte v krytu motoru dostatek místa pro další zařízení. Budete se chtít podívat, kde se kabeláž od vašeho ventilátoru připojuje k elektroinstalaci z vašeho domova.

Vyměňte nástěnný vypínač vašeho ventilátoru za chytrý

Pokud své ventilátory ovládáte speciálním nástěnným vypínačem (často se nachází vedle vypínače), můžete zcela obejít nákup nového ventilátoru nebo přestavbu stávajícího. Místo toho můžete svůj současný hloupý spínač ventilátoru nahradit inteligentním spínačem ventilátoru. Přicházejí inteligentní spínače ventilátorů Wi-Fi (Lutron Caseta), ZigBee (GE), a Z-Wave (také GE) modely. Obvykle se pohybují mezi 45 a 60 dolary. Často potřebují rozbočovač k integraci do vašeho systému chytré domácnosti, který zahrnuje některé přepínače Wi-Fi, jako je Lutron, takže to také zvyšuje náklady, pokud ještě nemáte rozbočovač.

Inteligentní spínače ventilátorů fungují podobně jako chytré spínače světel. Svůj současný přepínač musíte vyměnit za chytrý přepínač. Typicky je chytrá verze větší a některé vyžadují neutrální vodič. Takže budete chtít znovu zkontrolovat, zda máte jak potřebný prostor, tak kabeláž. Pokud je vám práce s domácí elektroinstalací nepříjemná, zvažte najmutí elektrikáře. A pokud si svůj domov pronajímáte a ne vlastníte, měli byste se ujistit, že máte povoleno nainstalovat přepínač.

Přepínače Lutron Caseta mají volitelný bezdrátový dálkový ovladač, který spolupracuje s drátovým přepínačem. Můžete jej namontovat jinam pro snadné ovládání na více místech.

Po instalaci můžete nadále používat spínač ventilátoru jako vždy. Ale můžete se také připojit k přepínači prostřednictvím aplikace, Alexa nebo Google Assistant.

Přidejte Smart Bridge, abyste se vyhnuli jakékoli kabeláži

Nemusíte instalovat nový ventilátor, zapojovat nový přijímač nebo vyměňovat spínač. Pokud má váš stávající ventilátor IR dálkové ovládání, můžete jej ovládat pomocí můstku. Pokud již vlastníte a Logitech Harmony, můžete jej naprogramovat tak, aby fungoval s většinou IR zařízení.

Můžete zkusit zadat číslo ventilátoru a modelu do pole Stránka kompatibility Logitech Harmony zjistit, zda je podporována nativně (pět fanoušků, které jsme zkoušeli, nikoli). I když váš ventilátor není uveden v seznamu, můžete ručně naprogramovat IR dálkové ovládání do Logitech Harmony. Jakmile svůj ventilátor spárujete s Harmony, můžete jej ovládat prostřednictvím aplikace Logitech nebo používat základní hlasové příkazy pro zapnutí a vypnutí pomocí Alexa nebo Google Assistant.

Pro jednodušší a levnější variantu můžete zvážit Bond Smart Bridge, která stojí 100 dolarů. Bond navrhl svůj most speciálně pro ovládání ventilátorů a funguje také s elektrickými krby a některými klimatizacemi. Nastavení je snadné – když je můstek v režimu skenování, namíříte na něj své stávající IR dálkové ovládání a podržíte vypínač. Bond porovná kód se svou databází a pokud najde shodu, automaticky naprogramuje zbytek. Most funguje jako IR blaster, takže může nahradit váš dálkový ovladač.

Bond obsahuje aplikaci, ale ta, pravda, není příliš stabilní. Podle našich zkušeností často úspěšně odešle řídicí příkaz, ale poté si stěžuje, že příkaz selhal. Ale díky integraci Alexa i Google aplikaci po spárování nepotřebujete. Místo toho můžete použít aplikaci Google nebo Alexa nebo hlasové příkazy. A s Bondem téměř jakoukoli funkci, kterou zvládne váš dálkový ovladač, zvládne i hlas. Pokud jste svá zařízení správně seskupili a pojmenovali, můžete říct „Zapni ventilátor“ nebo „Zapni ventilátor na 60 procent“, když je Echo nebo Google Home ve stejné místnosti jako ventilátor.

IR blasterové mosty, jako Logitech a Bond, však nejsou dokonalé. Pokud váš ventilátor ovládá fyzický spínač, jeho vypnutí brání správnému fungování mostů – stejně jako chytrá žárovka nemůže fungovat, když je vypínač světla vypnutý.

Inteligentní mosty ventilátorů také nesledují aktuální stav napájení. Pokud tedy použijete hlasový příkaz k vypnutí všech zařízení v místnosti, váš chytrý most může odeslat příkaz Vypnout, i když je ventilátor již vypnutý. Protože mnoho IR zařízení používá stejný příkaz pro zapnutí a vypnutí, znamená to, že zatímco se vše ostatní v místnosti vypne, váš ventilátor a světlo se mohou zapnout.

Most však může být nejméně zastrašující metodou, jak přeměnit váš stávající ventilátor na inteligentní ventilátor. Pokud můžete nainstalovat Echo a spárovat chytrou žárovku, pravděpodobně můžete nainstalovat IR inteligentní můstek a spárovat ventilátor.

Pokud váš ventilátor nemá infračervené dálkové ovládání, můžete přidat a univerzální IR modul a použijte jej s chytrým ventilátorem nebo nainstalujte jedno z výše uvedených chytrých rádií.