Jak ovlivní umělá inteligence kreativitu?

Umělá inteligence se v letech 2022 a 2023 stala sporným tématem v uměleckém prostoru, přičemž mnozí tvrdí, že devalvuje lidský prvek kreativity. Na druhou stranu najdete další, kteří si myslí, že to není všechno špatné – a že vlastně umělá inteligence může umělcům pomoci maximalizovat jejich potenciál.

Už jsme svědky toho, že umělá inteligence, dokonce i ve svých počátcích, ovlivnila umění. Ale jak to bude pokračovat v budoucnu? Podívejme se na pozitivní i negativní dopady umělé inteligence na kreativitu.

Pozitiva umění AI na kreativitu

Navzdory mnoha nejhorším scénářům pro umělou inteligenci a kreativitu to není všechno jen zmar. Technologie může mít mnoho pozitivních efektů.

1. AI Art lze použít jako prototypy pro projekty vyvinuté lidmi

Už jsme viděli, jak byl ChatGPT používán ve volné přírodě pro efektivní konceptualizaci, jako je brainstorming s nápady na témata blogu. A pokud jde o vizuální umění, mohlo by být možné použít umění AI při vytváření prototypů projektů vyvinutých lidmi.

Možná si pamatujete, když počátkem roku 2023 koloval obrázek papeže v nafukovací bundě; i když se nezapojujete jen kvůli memům, můžete Midjourney použít k vytvoření skvělého umění umělé inteligence. Jako fotograf můžete plánovat módní a pouliční focení a jako ilustrátor můžete využít různé podněty k inspiraci svých vlastních kreseb a maleb.

  Nejvyšší obrana: Co je počítač se vzduchovou mezerou?

Jakmile budete mít představu o tom, co můžete vytvořit, můžete se pustit do práce efektivněji.

2. Povzbuzuje myšlení mimo rámec

Jedním z jasných příznaků, že se nacházíte v kreativní koleji, je produkování umění na autopilotu. V takových situacích vám zkoumání nových nápadů může pomoci posunout vaše výtvory na další úroveň.

Umělá inteligence má potenciál nejen navrhovat prototypy, ale také nabízet inspiraci pro budoucí projekty. Tyto nápady můžete sledovat pomocí tajných nástěnek na Pinterestu a kdykoli je budete potřebovat, můžete se na ně odkázat.

3. Lidské umění by mohlo být považováno za hodnotnější

Mnoho uměleckých kritiků AI tvrdilo, že výtvory AI znehodnocují lidské umění. A když se zamyslíte nad tím, jak vyspělé některé umělecké výtvory AI na první pohled vypadají, je snadné pochopit, proč tento názor vznikl. Ale odpůrci, jako jsem já, by tvrdili, že vzestup umění generovaného umělou inteligencí ve skutečnosti klade větší hodnotu na lidské umění.

Jako příklad uveďme fotografii. Fotím více než 15 hodin týdně a ve svém volném čase se učím o různých konceptech – spolu s tím, jak fungují nástroje jako Lightroom a Photoshop. Dokážu velmi snadno identifikovat obrázek vygenerovaný AI.

S ohledem na to si lidé, kteří se dobře vyznají v umění, jako jsou sběratelé a majitelé galerií, pravděpodobně také všimnou, když umělá inteligence vytvořila to, co vidí. V důsledku toho mohou také více oceňovat, jak dlouho lidem trvá, než si osvojí nějakou dovednost.

4. Umělá inteligence stále potřebuje lidský vstup, aby se mohla učit

Zda podlehneme robotické apokalypse, se teprve uvidí – ale prozatím AI stále potřebuje lidský vstup, aby se mohla učit. S ohledem na to je umění umělé inteligence omezené v tom, jak daleko může pokročit.

Ačkoli bude AI v nadcházejících desetiletích pokročilejší, bude pro ni stále těžké replikovat lidskou kreativitu.

  16 nejlepších levných phabletů

5. Snižuje křivku učení pro nové umělce

Jednou z největších výhod technologie je, že zkrátila křivku učení pro začínající umělce. A s rozmachem umění AI by se dalo namítnout, že noví tvůrci se budou moci rychleji naučit základy svého řemesla.

Již dříve jsme hovořili o použití umělé inteligence k vývoji prototypů a noví umělci je mohou využít, aby získali představu o tom, jak chtějí utvářet svůj vlastní styl. Jakmile se tito umělci seznámí se základy své disciplíny, bude snazší uvést své výtvory k životu. A díky tomu bychom mohli v budoucnu vidět, jak se ještě více talentovaných kreativců dostane na výsluní.

Negativa umění AI na kreativitu

Přestože umění umělé inteligence může mít pozitivní vliv na kreativitu, je také důležité, abychom nepřehlíželi možné nevýhody.

1. Riziko, že se všechno stane stejným

Jednou z největších obav ohledně umění umělé inteligence je to, že protože se snadno replikuje, vše by mohlo být stejné. Už jsme viděli, kolik lidí bude sledovat trendy na sociálních sítích, jako je kopírování stejných typů fotek na Instagram.

Tento problém pravděpodobně ovlivní lidi a podniky, které nebudou ochotny myslet mimo rámec. Pokud se však více umění stane stejným, jedním pozitivním efektem by mohlo být, že více lidí může toužit po autenticitě – což znamená, že umělci, kteří zůstanou věrní sami sobě, budou stále úspěšní.

2. Někteří by mohli znehodnotit dovednost lidského umění

Jako člověk, který téměř sedm let neúnavně pracoval ve fotografii a jako dítě také hodně kreslil a maloval, vám mohu říci, že zvládnutí jakékoli tvůrčí dovednosti trvá roky. Kromě technických aspektů musíte také prezentovat své nápady a emoce.

Vzhledem k tomu, že umění umělé inteligence můžete generovat za krátkou dobu, někteří by mohli namítnout, že roky oddanosti spojené s tím, abyste se stali úspěšným umělcem, se mohou znehodnotit. Navíc existuje riziko, že začínající umělci buď zklamou, nebo se uspokojí – což znamená, že nikdy neuvidíme jejich skutečné dovednosti.

  Jak automaticky řadit záložky podle abecedy ve Firefoxu

3. Problematika škrábání stávajícího umění

Umělá inteligence má skutečné etické obavy, o kterých se mnoho kreativců rychle zmínilo. Odstraňování existujícího umění je jedním z nejkontroverznějších témat a může to být docela pobuřující, když je vaše dílo seškrábáno.

Škrábání vyvolává otázku uznání umělců. Někteří by navíc mohli namítnout, že to zcela znehodnocuje tvrdou práci, kterou někdo vynaložil na vytvoření obrazu, fotografie nebo jiného druhu umění.

Vzhledem k tomu, že umělá inteligence tu zůstane, je důležité, abychom si o scrap artu a etice tohoto umění upřímně popovídali. Pokud jste umělec, můžete podniknout kroky k ochraně svých obrázků před generátory umění AI.

Dalším velkým tématem, o kterém se mluví s uměním a kreativitou AI, je autorská práva. Umělci se po léta museli vypořádat s ostatními, kteří používají jejich dílo bez povolení – například mnoho účtů na sociálních sítích vzalo lidem obsah, aniž by jim to přiznalo.

Neumělcům se může zdát, že tvůrci jsou na otázky tohoto druhu příliš citliví. Ale realita je taková, že pokud někdo strávil potenciálně roky svou prací, má právo být nespokojený z toho, že ostatní používají nebo kopírují to, co vytvořili.

Stejně jako etika týkající se scrapingu je důležité, abychom uznali potíže s autorskými právy kolem umění AI.

Klíčové věci

  • Umělá inteligence může být použita jako prototypy pro projekty vyvinuté lidmi, inspirující fotografy a ilustrátory k efektivnější tvorbě vlastních jedinečných děl.
  • Umělá inteligence podporuje myšlení mimo rámec, nabízí umělcům inspiraci a nové nápady, jak posunout své výtvory na další úroveň.
  • Umění generované umělou inteligencí ve skutečnosti klade větší hodnotu na lidské umění, protože odborníci na umění mohou snadno identifikovat obrázky generované umělou inteligencí a ocenit čas a dovednosti, které lidé potřebují, aby zvládli své řemeslo.

AI Art: Požehnání nebo prokletí pro kreativitu?

Umělá inteligence jistě změní svět, ale nemusí nutně způsobit, že umělci zastarají. Ve skutečnosti by umělá inteligence mohla umocnit, jak obtížné je stát se zkušeným malířem, ilustrátorem nebo fotografem. Doufejme, že to také povede k tomu, že kreativci dostanou za svou práci spravedlivou odměnu a povzbudí umělce, aby mysleli mimo rámec.

Potřebujeme však mít upřímné rozhovory o umění AI a možných etických problémech, které by mohly nastat. Sešrotování a autorská práva jsou zásadními tématy, o kterých se mluví, a také musíme zajistit, aby umění neztratilo svou duši.