Jak pořizovat lepší fotografie u vás doma (bez blesku)

Fotografování je často vnímáno jako venkovní koníček. Vzpomeňte si na krajinářské fotografy, kteří se toulají horami a lesy, aby vyfotili východ slunce. Fotografovat se ale dá opravdu kdekoli. A uvnitř, doma je jedno z nejlepších míst. Zde je návod, jak můžete začít.

Pochopte Světlo

Fotografie je především o práci se světlem. Čím lepší světlo, tím snazší je pořídit skvělé fotografie. I když neexistuje nic jako „špatné“ světlo, některé typy se rozhodně střílejí snáze než jiné.

Vezměte si například umělé stropní vnitřní osvětlení (jako je osvětlení v kuchyni). Je opravdu těžké pořídit lichotivý portrét, když hlavní zdroj světla visí přímo nad hlavou vašich objektů. Jeho nos, obočí a rty budou vrhat hluboké stíny na jeho tvář. Zkuste to na sobě pomocí selfie.

Tento druh světla je stejně nelichotivý pro jiné typy fotografií. Záběry jídla vypadají zvláštně dramaticky a kontrastně. Je také příliš tmavý na dobré záběry zblízka. To neznamená, že nikdy nemůžete pořídit dobré fotografie při přímém osvětlení nad hlavou – musíte na nich opravdu pracovat. Musíte také přesně vědět, co chcete. Zvládání drsných stínů je náročné.

Pokud si myslíte, že fotografování v interiéru je o použití tohoto druhu světla, mýlili byste se. Téměř v každé domácnosti je k dispozici lepší a jednodušší zdroj světla: přirozené osvětlení oken.

Ty byly pořízeny ve stejné místnosti, jen pár sekund od sebe. Všimněte si, že záběr pomocí světla z okna (vlevo) je mnohem lichotivější.

  Jak hrát klasický „Doom“ v širokoúhlé obrazovce na vašem PC nebo Mac

Přirozené okenní světlo je, popravdě řečeno, jedním z nejjednodušších a nejvíce lichotivých světel, se kterými se pracuje. Mnohem raději s ním pracuji než na přímém slunci venku.

Okna jsou úžasná, protože jsou velkým, nepřímým zdrojem světla, který je zhruba na úrovni vašich objektů. Jakékoli rozptýlené stíny jsou vrženy za objekt, díky čemuž vypadá trojrozměrně. To vše je velmi jemné a snadno se s tím pracuje.

Jaké je tedy ideální okno pro domácí fotografování? Pokuste se najít u vás doma takový se všemi následujícími vlastnostmi:

Velký: Čím větší, tím lepší. Větší okno propouští více světla, se kterým můžete pracovat.
Ne na přímém slunci: Vyberte okno mimo přímé sluneční světlo. Chcete rozptýlené, odražené světlo.
Dostatek prostoru pro vaši práci: Nemá smysl mít skvělý zdroj světla, když se před něj nemůžete dostat. Hledejte okno, které má kolem sebe dostatek prostoru.

Pořizujte skvělé portréty a selfie

Skvělý interiér je jedním z nejlepších míst pro fotografování portrétů, protože přirozené světlo okna je pro ně ideální. Lidem to opravdu lichotí.

Platí všechny obvyklé rady pro focení portrétů, včetně následujících:

Pokud máte portrétní objektiv, použijte jej: I když, jakýkoli objektiv nebo fotoaparát bude fungovat.
Použijte režim priority clony a nastavte clonu co nejširší: Nejlepší je někde kolem f/1,8 až f/2,8. Pokud váš objektiv dosáhne pouze f/5,6, je to také v pořádku. Nastavte ISO fotoaparátu na Auto a můžete fotografovat. (Pokud používáte smartphone, tento krok ignorujte.)
Pro autoportréty použijte stativ: Umožňuje používat dálkovou spoušť nebo samospoušť.

  Jak ovládat světla Philips Hue z počítače Mac

To je asi tak všechno! Pohybujte se a sledujte, jak různé úhly světla ovlivňují vaše záběry. Postavte fotografovaný objekt blíže k oknu a poté zkuste dál. Využijte svou úplnou kontrolu nad prostorem a bavte se.

Nejlepší ze všeho je, nezapomeň se oblékat! Žena na obrázku výše je moje kamarádka v šatech mé praprababičky.

Přibližte si každodenní život

Makrofotografie je o tom, abyste viděli malé věci zblízka, a je opravdu snadné to udělat doma. Ve skutečnosti, pokud nemáte vybavení za tisíce dolarů, váš domov je zdaleka tím nejlepším místem, kde to udělat.

Začít, budete potřebovat levnou sadu prodlužovacích trubic, abyste mohli ze svého běžného objektivu udělat makro objektiv. Stojí asi 10 dolarů a můžete je získat pro Canon a Nikon kamery.

Nejlepší na makrofotografii je, že vám umožní vidět každodenní věci ze zcela nové perspektivy. Krystaly soli, vzor nití na ubrusu nebo dokonce kůrka čerstvě upečeného chleba, to vše vypadá úplně jinak, když je několikrát zvětšíte.

Postavte si stůl před okno s fotografií. Pokud máte stativ, je to mnohem snazší, ale stále můžete zkusit nějaké makrofotografie bez něj.

Popadněte několik různých předmětů z vašeho domova a střílejte! Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, hledejte věci se zajímavými texturami. V našem podrobnějším průvodci makrofotografií získal Jason opravdu zajímavé detailní záběry na 5 dolarovou bankovku.

I když nemáte vybavení na pořizování makrofotografií, stále si můžete hrát se stejnými nápady. Vyzkoušejte si zátiší nebo abstraktní fotografii. Některé textury vypadají úžasně při jakémkoli zvětšení.

Využijte svou kontrolu a vytvářejte skvělé kompozice

S trochou času můžete vytvořit skvělé složené obrázky.

  Jak volat a přijímat hovory na iPadu

Pokud nejste profesionální fotograf, většinu času fotografujete, nemáte přílišnou kontrolu nad prostorem, ve kterém pracujete. Můžete to však udělat, když jste doma – a můžete z toho mít spoustu užitku.

Složené obrázky jsou více fotografií a techniky digitálního zpracování používané k vytvoření jednoho obrázku. Téměř všechny reklamní fotografie jsou složené obrázky, u kterých jsou předmět, pozadí a produkt vyfotografovány odděleně a poté spojeny později ve Photoshopu.

Dobrým příkladem je přidání světelného meče k libovolnému obrázku. Tento poměrně jednoduchý kompozit vyžaduje ve Photoshopu trochu času. Můžete však použít stejné nástroje a techniky, aby to vypadalo, že levitujete, bojujete s medvědem nebo že se vaše dítě nachází v nebezpečné situaci.

Vytvoření dobrého kompozitního obrazu vyžaduje trochu práce a prostoru, a proto jsou ideální pro domácí použití. Stačí si odložit den a vše postavit před své oblíbené „fotookénko“.

Vzal jsem to venku, ale totéž můžete udělat uvnitř.

Kromě svých fotografických dovedností budete také potřebovat slušné znalosti některých funkcí Photoshopu, abyste vytvořili dobrý složený obrázek. Několik nejdůležitějších funkcí je, jak používat vrstvy a masky, stejně jako odstraňovat lidi a předměty.

Pokud ještě nejste úplně připraveni, podívejte se na našeho průvodce Photoshopem. Pro další rady specifické pro kompozity doporučujeme Phlearn.

Další nápady

Portréty, makrofotografie a kompozity jsou jen zlomkem věcí, které si můžete užít při fotografování doma. Můžete se například naplno věnovat focení jídla, proměnit své mazlíčky v hvězdy Instagramu nebo si pohrát s barvivy a vodou. Je to na tobě!

Pamatujte, že fotografování nemusí probíhat venku. Vždy existuje skvělý zdroj světla, se kterým můžete pracovat – dokonce i doma.

x