Jak používat RustDesk na Linuxu

RustDesk je vynikající aplikace pro vzdálenou plochu s otevřeným zdrojovým kódem. Je to podobné jako Teamviewer a Anydesk. Je však lepší, protože umožňuje uživatelům hostovat vlastní server připojení, pokud si to přejí (není to však vyžadováno). Zde je návod, jak používat RustDesk na Linuxu.

Instalace RustDesk na Linux

Než použijete RustDesk pro připojení ke vzdáleným počítačům, musíte nejprve nainstalovat aplikaci do počítače se systémem Linux. Chcete-li zahájit proces instalace, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu.

Na ploše Linuxu můžete otevřít okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem. Jakmile se otevře okno terminálu, postupujte podle pokynů k instalaci níže, které odpovídají operačnímu systému Linux, který používáte.

Ubuntu

Aplikace RustDesk podporuje operační systém Ubuntu oficiálně na webu. Ke spuštění instalace si však budete muset stáhnout nejnovější balíček DEB ze stránky RustDesk GitHub.

Chcete-li zahájit stahování balíčku DEB do vašeho počítače, použijte následující příkaz wget níže. Níže uvedený příkaz wget stáhne balíček DEB do vaší domovské složky.

wget https://github.com/rustdesk/rustdesk/releases/download/1.1.6/rustdesk-1.1.6-ubuntu16.deb

Po stažení balíčku DEB do počítače pomocí wget může začít instalace RustDesk na Ubuntu. K nastavení aplikace použijte níže uvedený příkaz apt install.

sudo apt install ./rustdesk-1.1.6-ubuntu16.deb

Debian

Chcete-li RustDesk zprovoznit a spustit na Debianu, budete si muset do počítače stáhnout balíček DEB RustDesk. Pomocí příkazu wget níže stáhněte nejnovější balíček DEB.

wget https://github.com/rustdesk/rustdesk/releases/download/1.1.6/rustdesk-1.1.6.deb

Po stažení nejnovější verze DEB RustDesk do vašeho Debian Linux PC můžete zahájit proces instalace. Pomocí příkazu dpkg nainstalujte do počítače balíček RustDesk DEB.

sudo dpkg -i rustdesk-1.1.6.deb

Po instalaci RustDesk budete muset vyčistit závislosti, které nemusely být plně nainstalovány s balíčkem.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

RustDesk není uveden na stránce vydání GitHubu pro aplikaci, ale je v Arch Linux AUR. Pokud tedy chcete, aby to fungovalo na vašem systému, budete to muset zprovoznit pomocí pomocníka Trizen AUR.

Pomocí příkazu pacman nastavte na svůj systém balíčky „Git“ a „Base-devel“. Tyto dva balíčky jsou nutné pro zprovoznění pomocníka Trizen.

sudo pacman -S base-devel git

Po nastavení dvou balíčků zadejte postupně níže uvedené příkazy, aby pomocník Trizen fungoval.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/
makepkg -sri

Nakonec budete moci nainstalovat aplikaci RustDesk pomocí příkazu trizen -S.

trizen -S rustdesk-bin

Fedora

Fedora je podporována RustDesk prostřednictvím souboru balíčku RPM na oficiální stránce GitHubu. Aby to fungovalo, použijte následující příkaz wget download níže. Umístí soubor balíčku RPM do vaší domovské složky.

wget https://github.com/rustdesk/rustdesk/releases/download/1.1.6/rustdesk-1.1.6-fedora28-centos8.rpm

Po dokončení stahování může začít instalace. Odtud nainstalujte program pomocí níže uvedeného příkazu dnf install.

sudo dnf install rustdesk-1.1.6-fedora28-centos8.rpm

OpenSUSE

RustDesk lze použít na OpenSUSE, protože distribuují soubor balíčku RPM na stránce RustDesk GitHub. Chcete-li zahájit instalaci, použijte níže uvedený příkaz wget downloader k získání souboru balíčku RPM.

wget https://github.com/rustdesk/rustdesk/releases/download/1.1.6/rustdesk-1.1.6-fedora28-centos8.rpm

Po dokončení stahování použijte instalační příkaz zypper k nastavení aplikace RustDesk na OpenSUSE.

sudo zypper install rustdesk-1.1.6-fedora28-centos8.rpm

Jak používat RustDesk na Linuxu

Chcete-li používat RustDesk, otevřete aplikaci na ploše. Poté postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: Ujistěte se, že je aplikace RustDesk nainstalována jak na počítači, ke kterému se chcete připojit, tak i na počítači, který k ní přistupuje vzdáleně.

Když je aplikace otevřená na obou počítačích, najděte ID kód a heslo a sdílejte je s druhým počítačem, který se k vám chce připojit.

Krok 2: Vložte ID kód připojení do textového pole. Poté klikněte myší na tlačítko „Připojit“. Když kliknete na tlačítko „Připojit“, budete vyzváni k zadání hesla připojení, které vám dal druhý uživatel.

Krok 3: Když zadáte heslo, budete mít přístup ke vzdálenému počítači v RustDesk. Odtud budete mít úplný přístup ke vzdálené ploše: přístup z klávesnice, myši a dokonce i do schránky.

Potřebujete ukončit vzdálené připojení v RustDesk? Najděte červené tlačítko „Odpojit“ a vyberte jej pomocí myši. Když zvolíte toto tlačítko, vzdálené připojení RustDesk se ukončí.