Jak povolit makra v Excelu pro Windows a Mac?

Stává se vám, že pro svou práci často provádíte opakované úkoly v Excelu? S makry už ne. Udělejte to jednou a zaznamenejte to; makro to udělá za vás, kdykoli budete chtít. Jinými slovy, makra zaznamenávají vaše úkoly a opakují je, kdykoli je spustíte.

Možná jste již dříve používali funkce k provádění konkrétních akcí. Pokud ne, funkce je sada konkrétních úkolů, které je třeba provést při volání. Na této myšlence jsou postavena makra v Excelu. Automatizují vaše úkoly, abyste svůj čas a zdroje využili na maximum.

Chcete-li vytvořit makro pro svůj další úkol, musíte jej nejprve povolit. Provedu vás každým krokem povolení maker v Excelu pro Windows i Mac.

Předtím se však podívejme, proč potřebujete makra s praktickými případy použití.

Co jsou makra?

Makro je funkce v Excelu, která zaznamenává vaše příkazy a úkoly pro přehrávání na vyžádání. V podstatě vám to automatizací ušetří spoustu času.

Makra jsou postavena na VBA (Visual Basic for Applications), což je programovací jazyk společnosti Microsoft pro kódování v Excelu. Proto lze makra vytvářet pomocí VBA. Pokud však nejste technicky zdatní, Excel vám umožní vytvářet makra pomocí několika kliknutí myší.

Když zaznamenáte makro, úkoly jsou automaticky přeloženy do kódu VBA v zákulisí a svázány se sadou kombinací kláves, které se jednoduše nazývají vlastní klávesové zkratky. Pokud stisknete tuto vlastní klávesovou zkratku v aplikaci Excel, makro s ní spojené začne fungovat.

Pokud jste špatní v zapamatování kláves, nebojte se, Excel má řešení i na to. K vytvořeným makrům můžete snadno přistupovat z karet v rozhraní Excelu.

Proč bychom měli povolit makra v Excelu?

Nyní už možná dobře rozumíte tomu, co jsou makra. Zde jsou některé z případů použití k nahrazení opakujících se akcí makry:

  Jak přidat výjimky v programu Windows Defender v systému Windows 10

Správa dat: Data jsou to, k čemu je Excel určen. Každý den v Excelu zpracováváme obrovské množství dat. Automatizace jednoduchých a rutinních úkolů, jako je odstraňování duplikátů, mazání prázdných buněk, provádění matematických výpočtů a aplikace vzorců nebo principů pomocí maker, nám může ušetřit spoustu času a zdrojů.

Makra mohou dokonce převést nezpracovaná data do přizpůsobených formátů. Manipulace s daty bude tedy s makry rychlá a bezproblémová.

Vytváření vlastních funkcí: Excel je dodáván s několika vestavěnými funkcemi, které mohou provádět typické úkoly. Ale mají omezené schopnosti; nedokážou rozlousknout vaše složité nápady. Pomocí maker tedy můžete vytvářet vlastní funkce pro realizaci vašich jedinečných nápadů.

Generování statistik: Velké datové sady můžete rozdělit na informativní tabulky, grafy, grafy nebo dokonce řídicí panely s makry.

Pokud jste nějakou dobu pracovali s Excelem, měli byste být obeznámeni s kontingenčními tabulkami. Pokud ne, kontingenční tabulky se extrahují z větších datových sad na základě podmínek nebo seskupení. Tyto kontingenční tabulky můžete snadno vytvořit pomocí maker.

Správa sešitu: Pracujete s více listy a sešity v jednom projektu? V takovém případě možná budete muset sledovat všechny listy v sešitu, uložit konkrétní list nebo přejmenovat list nebo sešit. Tyto úkoly můžete zjednodušit pomocí maker.

Integrace: Při práci na projektech v reálném světě je běžné používat Excel s různými nástroji a systémy pro správu databází. Ruční integrace Excelu s těmito externími zdroji může být únavná a časově náročná. Zde přichází na řadu makra; můžete zaznamenat makro pro automatizaci integrace.

Jak povolit makra v Excelu na Windows?

Spusťte aplikaci Excel a klikněte na „Možnosti“, které najdete na levém postranním panelu.

Na obrazovce se objeví takové vyskakovací okno. V levém podokně přejděte do Centra důvěryhodnosti.

Vyberte Nastavení centra důvěryhodnosti.

Měli byste si všimnout, že se objeví další okno s možností Nastavení maker na levém panelu. Kliknutím na něj otevřete nabídku se čtyřmi možnostmi.

  Vytvářejte screencasty a nahrávejte je přímo na YouTube [Windows]

Vaše volba by měla být Povolit všechna makra (nedoporučuje se; může se spustit potenciálně nebezpečný kód) a klikněte na tlačítko OK viditelné na konci.

Jednou z nejvýznamnějších funkcí aplikace Excel je, že ve vašem operačním systému Windows jsou nyní povolena makra.

Jak povolit makra na Macu?

Postup povolení maker v Excelu je podobný a jednodušší v Macu. Vše, co musíte udělat, je podle níže uvedených kroků zapnout makra na vašem Macu.

 • Otevřete náhodný soubor Excel na vašem Macu.
 • Nyní budete moci vybrat Excel, který je viditelný v horní liště nabídky na obrazovce. Klikněte na to.
 • Z rozbalovací nabídky vyberte Předvolby.
 • Nyní klikněte na ikonu Zabezpečení.
 • Najdete zde možnost Povolit všechna makra (nedoporučuje se, může se spustit potenciálně nebezpečný kód). Vyberte ji, chcete-li povolit makra v Excelu na vašem Mac OS.
 • Potenciální bezpečnostní rizika povolení maker v Excelu

  Makra vám mohou výrazně pomoci v úspoře času a zdrojů při práci s Excelem, ale zobrazují některé bezpečnostní problémy, které vyžadují pozornost.

  Když jsou ve vašem systému povolena makra, musíte se vypořádat s několika bezpečnostními problémy. Některé z nich zahrnují následující:

  • Víte, že když stáhnete soubor aplikace Excel z internetu nebo jiných zdrojů, může potenciálně obsahovat škodlivé kódy malwaru vložené do maker? Jakmile si je stáhnete, začnou působit ve vašem systému.
  • Škodlivý kód v makrech může oklamat bezpečnostní zdi vašeho systému a poskytnout neoprávněný přístup k narušiteli.
  • Aktivovaný škodlivý kód může uniknout vaše osobní údaje, což má za následek porušení soukromí.
  • Některá nebezpečná makra mohou být určena ke zhroucení vašeho počítače.

  Někdy může být škodlivý software příliš velký na to, aby se vešel do makra. V takovém scénáři může makro obsahovat odkaz, který nasměruje systém na adresu URL, odkud se stahuje malwarový software.

  Navíc se hackeři vždy snaží ukrást nebo získat přístup k vašemu počítači, takže jej mohou používat, jak chtějí.

  Pokud si tedy stáhnete instalační program z neautorizovaného zdroje nebo obdržíte nevyžádanou poštu prostřednictvím e-mailu, můžete být nasměrováni, abyste postupovali podle konkrétních pokynů a jedním z nich může být povolení maker. V takovém případě může mít soubor, který používáte, v makrech vložený škodlivý virus.

    Jak odebrat osobní údaje ze souboru v systému Windows 10

  Jak se vyhnout bezpečnostním rizikům povolení maker v Excelu?

  Zakázat makra, když nejsou potřeba: Snadným řešením, jak zabránit narušení vašeho systému, je makra nepovolovat. Jasně řečeno, je nejlepší ponechat makra ve výchozím nastavení zakázána a povolit je pouze v případě, že je to nezbytně nutné nebo pro důvěryhodné soubory.

  Zkontrolujte příponu souboru: Obvykle jsou soubory aplikace Excel ve výchozím nastavení uloženy s příponou .xlsx. Soubory s touto příponou nejsou schopny ukládat makra. Sešity obsahující makra se však ukládají s příponou .xlsm.

  Proto je důležité ověřit přípony souborů před stažením nebo otevřením jakéhokoli souboru z nedůvěryhodných zdrojů.

  Digitálně podepsaná makra: Můžete požádat autora o digitálně podepsaný zápisník, abyste se nedostali do pasti škodlivých maker.

  „Zakázat všechna makra kromě digitálně podepsaných maker“ je jednou ze čtyř možností, které najdete v procesu povolování maker. Vyberte ji, chcete-li konfigurovat Excel pouze pro spouštění maker, která jsou digitálně podepsána, abyste věděli, že spuštěné makro pochází z určeného zdroje.

  Aktualizace softwaru: Používání zastaralého softwaru může vystavit váš systém zranitelnějším útokům malwaru. Udržujte proto své aplikace OS a Microsoft aktuální s nejnovějšími verzemi, aby se váš počítač stal silnějším v boji proti malwaru.

  Používejte antivirový program: I přes přijatá opatření může být váš počítač stále náchylný na malware zaváděný prostřednictvím maker. Proto je vhodné vybavit váš počítač antivirem, který zabrání škodlivým hackům.

  Na trhu existuje několik možností placeného a bezplatného antivirového softwaru, který chrání váš počítač před zneužitím.

  Zabalení

  Nyní znáte výhody povolení maker v Excelu. S povolením maker však existují bezpečnostní problémy, takže jsem vám dokonce poskytl několik tipů, jak se s nimi vypořádat.

  Pokud hledáte více automatizace v Excelu, abyste mohli svůj další projekt bez problémů dokončit dříve, než přijde čas, podívejte se na tyto doplňky Excelu.

  x