Jak povolit tmavý režim na vašem iPhone a iPad

Tmavý režim je všude na Macu, Windows, Androidu a nyní i na iPhonu a iPadu. iOS 13 a iPadOS 13 konečně přináší tolik žádanou funkci do zařízení Apple. Vypadá skvěle a automaticky funguje s podporovanými aplikacemi a weby.

Jak povolit tmavý režim na iPhone a iPad

Když povolíte tmavý režim, celé uživatelské rozhraní vašeho iPhonu nebo iPadu se otočí. Nyní vidíte černé pozadí a bílý text. Apple přešel se skutečným černým motivem, což znamená, že pozadí je na většině míst čistě černé místo tmavě šedé.

To vypadá skvěle na iPhonech s OLED displejem (iPhone X, XS, XS Max, 11 a 11 Max), protože pixely se prostě nerozsvítí. Aby byla zachována čitelnost, Apple zvolil šedé pozadí pro některé prvky pozadí. O složitosti rozhraní tmavého režimu jsme podrobně hovořili dříve.

Takže pojďme k tomu hloupému. Chcete-li na svém iPhonu nebo iPadu povolit tmavý režim, nejprve otevřete Ovládací centrum.

Pokud máte zařízení ve stylu iPhone X se zářezem, přejeďte prstem dolů od pravého horního okraje obrazovky. Totéž platí pro uživatele iPadu. Pokud používáte iPhone s tlačítkem Plocha, přejetím prstem ze spodní části obrazovky nahoru otevřete Ovládací centrum.

Zde klepněte a podržte posuvník „Jas“.

Nyní jej zapněte klepnutím na tlačítko „Tmavý režim“. Pokud chcete funkci deaktivovat, můžete na ikonu znovu klepnout.

Případně můžete tmavý režim zapnout nebo vypnout prostřednictvím nabídky Nastavení. Můžete to udělat tak, že přejdete do Nastavení > Displej a klepněte na „Tmavý“.

Přidejte přepínač tmavého režimu do Ovládacího centra

Pokud jste jako já, budete chtít speciální přepínač pro tmavý režim. Je k dispozici jako další přepínač v Ovládacím centru.

Chcete-li to povolit, přejděte do Nastavení > Ovládací centrum > Přizpůsobit ovládací prvky.

Na této obrazovce klepněte na tlačítko „+“ vedle položky „Tmavý režim“.

Tím se aktivuje vyhrazený tmavý režim na konci ovládacího centra. Klepnutím na tlačítko zapnete a vypnete tmavý režim. Již není třeba chodit do nabídky jasu!

Nastavte tmavý režim na plán

Funkci tmavého režimu můžete také automatizovat nastavením plánu. Otevřete aplikaci „Nastavení“ a přejděte na „Zobrazení a jas“.

V části „Vzhled“ klepněte na přepínač vedle „Automaticky“.

Poté klepnutím na tlačítko „Možnosti“ přepněte mezi možností „Západ slunce do východu slunce“ a možností „Vlastní rozvrh“.

Pokud zvolíte možnost „Vlastní rozvrh“, budete moci určit přesný čas, kdy se má režim tmy spustit.

Tmavý režim funguje s kompatibilními aplikacemi a webovými stránkami

Stejně jako macOS Mojave funguje tmavý režim na iPhonu a iPadu s podporovanými aplikacemi a weby.

Jakmile se aplikace aktualizuje pro iOS 13 a podporuje tuto funkci, automaticky přepne motiv aplikace na tmavý motiv, když v Ovládacím centru zapnete tmavý režim systému.

Zde je například Slovník vyhledávání aplikace. Na levém snímku obrazovky je aplikace ve výchozím světelném režimu. A vpravo vidíte, jak aplikace vypadá v tmavém režimu.

Jediné, co jsem mezi těmito dvěma snímky obrazovky udělal, bylo přejít do Ovládacího centra a zapnout tmavý režim. Jakmile aplikace začnou tuto funkci podporovat, nebudete muset funkci tmavého režimu hledat v jednotlivých aplikacích.

Totéž platí pro Safari. Pokud web podporuje funkci tmavého režimu v CSS, automaticky se přepne mezi světlými a tmavými motivy na základě nastavení systému.

Na snímku obrazovky níže můžete vidět funkci v akci pro Twitter webové stránky v Safari.

V současné době neexistuje způsob, jak zakázat aplikace z této funkce automatického přepínání motivů.

U webových stránek však můžete tuto funkci zcela zakázat tak, že přejdete do Nastavení > Safari > Pokročilé > Experimentální funkce a vypnete možnost „Podpora CSS v tmavém režimu“.

Alternativa k tmavému režimu: Smart Invert

Automatický tmavý režim bude fungovat pouze pro aplikace, které tuto funkci podporují v iOS 13, iPadOS 13 a vyšších. Co když chcete povolit tmavý režim v aplikaci, která jej nepodporuje? Použijte funkci Smart invert jako řešení.

Smart invert je funkce usnadnění, která automaticky invertuje barvy uživatelského rozhraní, aniž by se dotýkala obrázků a dalších médií. S tímto řešením můžete získat slušné rozhraní bílý text na černém pozadí.

Chcete-li to povolit, přejděte do Nastavení > Usnadnění > Zobrazení a velikost textu a poté přepněte na „Inteligentní převrácení“.

Rozdíl mezi webem ve světlém režimu a se zapnutým Smart invert můžete vidět na snímcích níže. Přestože se většina webových stránek invertuje správně, některé oblasti – jako například panel nabídek v níže uvedeném příkladu – nevypadají tak, jak by měly.

Je pravda, že funkce Smart invert nefunguje na všechno, ale je to dobrá alternativa. Pokud vývojář do svých aplikací nepřidá tmavý režim, (do určité míry) to funguje.